Monitor 360 Hz to obecnie wciąż kategoria sprzętu dość niszowa. Znacznie popularniejsze są monitory 144 Hz oraz 160 Hz, coraz częściej pojawiają się także choćby modele o częstotliwości odświeżania ekranu 240 Hz. Jeśli chodzi o sprzęty, w przypadku których częstotliwość wynosi 360 Hz, wybór jest dość niewielki. Większość sklepów internetowych z elektroniką oferuje zaledwie kilka monitorów tego typu na krzyż.

Nie oznacza to jednak, że nie ma wśród nich perełek, którym warto się bliżej przyjrzeć. To właśnie je wyselekcjonowaliśmy dla Was do naszego rankingu, w którym wymienimy najlepsze monitory 360 Hz dla graczy. Jednocześnie przestrzegamy, że bez odpowiednio mocnego komputera tak naprawdę wykorzystanie w pełni potencjału monitora będzie niemożliwe. W pierwszej kolejności najlepiej więc zainwestować w PC, a w dalszej w monitor.

Monitor 360 Hz – na co jeszcze zwracać uwagę?

Zdecydowanie nie powinno się zerkać na parametry monitora, odszukiwać wzrokiem częstotliwości odświeżania ekranu i tylko na tej podstawie podejmować decyzji o zakupie bądź rezygnacji z niego. Sama wysoka częstotliwość odświeżania nie znaczy bowiem, że jest to monitor 360 Hz warty uwagi. Rozdzielczość również jest ważnym parametrem, zwłaszcza w przypadku monitorów o większej przekątnej. Im wyższa rozdzielczość, tym w uproszczeniu ostrzejszy obraz.

Jednocześnie trzeba wskazać, że obecnie monitory 360 Hz dostępne w Polsce w dużej mierze cierpią na problem relatywnie niskiej jak na obecne czasy rozdzielczości, a mianowicie rozdzielczości FullHD. Przy tym najczęściej są to monitory o dość niewielkich przekątnych (z reguły od 24 do 27, ewentualnie 28 cali), więc nie boli to tak bardzo, jak bolałoby w przypadku większych sprzętów.

Inne mniej lub bardziej kluczowe kwestie obejmują chociażby typ matrycy, format obrazu, obsługiwane technologie synchronizacji i HDR, ewentualne podświetlenie i ogółem walory wizualne, czas reakcji, jasność, kontrast statyczny czy możliwość regulacji ramienia.

Przy okazji jeszcze jedna uwaga: podłączając monitor 360 Hz do urządzenia, warto pamiętać o doborze odpowiedniego portu. Może się bowiem okazać, że na przykład optymalna częstotliwość obrazu jest dostępna tylko przy wykorzystaniu portu DisplayPort, a przy użyciu portu HDMI rezultaty będą znacznie bardziej ograniczone.

AOC AGON AG254FG

AOC AGON AG254FG
Źródło: AOC

Zalety

  • regulacja wysokości, obrotu, pochylenia
  • PIVOT
  • G-Sync, Nvidia Reflex
  • czas reakcji 1ms
  • HDR
  • podświetlenie z tyłu i z przodu
  • wygodny pilot

Wady

  • cena

Nasz ranking monitorów 360Hz zaczynamy od niezwykle ciekawego modelu AOC AGON AG254FG o nietypowym designie. Graczy z pewnością ucieszą takie kwestie, jak czas reakcji 1ms, G-Sync czy technologia NVIDIA Reflex Analyzer, która ma zapewnić jeszcze lepszą płynność. Zastosowano tutaj matrycę IPS o rozdzielczości FullHD, a monitor ma przekątną 24,5″, a więc jest dość nieduży. Jak pisaliśmy, to typowe dla monitorów o takiej częstotliwości odświeżania.

Mamy do dyspozycji 6 trybów gier, a ożywiają kolory i poprawiają wrażenia rozgrywki jeszcze takie funkcje, jak AOC Game Color oraz Shadow Control. Warto zwrócić uwagę na certyfikat DisplayHDR™ 400. Miłym dodatkiem jest przednie i tylne oświetlenie RGB Light FX, które można konfigurować wedle swoich preferencji. Pomocy w zarządzaniu ustawieniami jest niewielki, acz unikalny i łatwy w obsłudze jest dołączony do monitora okrągły pilot.

Wbudowane głośniki 2x5W naprawdę dają radę, jak na głośniki od monitora. Nie sposób też narzekać na kąty widzenia, a także bezramkową, estetyczną konstrukcję. Jeśli chodzi o porty, to mamy do dyspozycji m.in DisplayPort, HDMI oraz hub USB 3.2.

Wysoka jakość wiąże się niestety z dość wysoką ceną, w związku z czym za ten monitor 360Hz od AOC trzeba zapłacić około 3 599 złotych. Nie jest to cena niska, ale, jeśli ktoś wymaga od swojego monitora naprawdę dużo, to być może warto zainwestować właśnie w ten sprzęt.

Acer Predator X25

Acer Predator X25
Źródło: Acer

Zalety

  • duże możliwości regulacji ramienia
  • podświetlenie
  • świetny czas reakcji
  • HDR
  • doskonała fabryczna kalibracja
  • elegancki design i solidne wykonanie

Wady

  • głośniki bez szału
  • średniawa jasność

Acer Predator X25 to monitor 360Hz o nieco mniejszej przekątnej niż wskazuje nazwa, a mianowicie jest ona równa 24,5″. Poza tym sprzęt oferuje matrycę IPS o podświetleniu LED, rozdzielczość FullHD i czas reakcji na poziomie od 0,3 ms (GTG min.) do 1ms (GTG).

Monitor jest kompatybilny z technologią G-Sync i posiada certyfikat Display HDR 400. Warto zwrócić uwagę na świetną fabryczną kalibrację, a także odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 99%,

Mamy tu wyjście liniowe audio, DisplayPort 1.4, dwa porty HDMI 2.0 i aż kilka portów USB, w tym jeden USB typu B. Sprzęt ponadto posiada regulację kąta pochylenia i obrotu, a także wysokości. Nie zabrakło również funkcji PIVOT. Do ciekawych dodatków należą uchwyt na kable, podświetlenie LED RGB oraz 5-kierunkowy joystick, za pomocą którego można wygodnie obsługiwać bogate menu OSD (Predator GameView).

Monitor wyposażono w dwa głośniki o mocy 2W każdy, a więc mocy dość niewielkiej, ale lepsze takie głośniki niż żadne. Jeśli mielibyśmy wskazać jego inną słabą stronę, to byłoby nią podświetlenie, które deklarowane jest jako maksymalnie 400 cd/m2, ale realnie jest znacznie niższe. Mimo tego jest to jeden z lepszych monitorów 360Hz dostępnych na rynku. Kosztuje on około 3 800 złotych.

Asus ROG Swift PG259QNR

Asus ROG Swift PG259QNR
Źródło: Asus

Zalety

  • regulacja wysokości, kątów, PIVOT
  • podświetlenie LED
  • czas reakcji 1ms
  • HDR 10
  • kalibracja fabryczna na wysokim poziomie
  • klawisz skrótu GamePlus

Wady

  • brak głośników
  • mogłoby być więcej portów USB-A

Asus ROG Swift PG259QNR to kolejny monitor 24,5″ 360Hz o matrycy IPS z podświetleniem LED, rozdzielczością FullHD i czasie reakcji 1ms (GTG). Ten model ma dość nietypową podstawkę – jej ocena zależy w dużej mierze od gustu. Obsługuje technologię synchronizacji Nvidia G-Sync, a także HDR 10. Deklarowana przez producenta jasność to 400 cd/m2.

W ramach technologii GameVisual gracze otrzymują dostęp do siedmiu predefiniowanych trybów wyświetlania. Menu jest intuicyjne i łatwe w obsłudze, więc przełączanie się między nimi to żaden problem. Alternatywnie można to zrobić za pomocą specjalnego klawisza skrótu GamePlus. Asus deklaruje fabrycznie prekalibrowane kolory – i faktycznie kalibracja stoi na wysokim poziomie, więc już po wyjęciu z pudełka wrażenia są świetne. Dodatkowo firma daje dodatkową, 12-miesięczną gwarancję na brak martwych pixeli.

Producent zadbał m.in. o dwa porty HDMI i jeden DisplayPort, a także dwa USB-A i wyjście audio. Głośników nie ma. Podobnie, jak w innych monitorach tego typu możemy dowolnie regulować wysokość, a także kąt pochylenia i obrotu, jest też funkcja PIVOT. Dodatkowego gamingowego zacięcia dodaje podświetlenie LED RGB AURA. Za to wszystko trzeba zapłacić około 3 400 złotych.

MSI OCULUX NXG253R

MSI OCULUX NXG253R
Źródło: MSI

Zalety

  • regulacja wysokości, kątów, PIVOT
  • HDR Ready
  • czas reakcji 1ms
  • analizator opóźnień Nvidia Reflex
  • technologia Ultra Low Motion Blur
  • wygodny joystick do obsługi menu

Wady

  • brak głośników
  • średnia fabryczna kalibracja

Kolejny ciekawy monitor 360 Hz to stworzony z myślą o e-sporcie MSI OCULUX NXG253R. Jak łatwo się domyślić, tutaj również mamy do czynienia z monitorem 24,5″ z matrycą IPS i podświetleniem LED, a czas reakcji to 1ms (GTG). Czym w takim razie wyróżnia się ten model, poza prostym, ale eleganckim designem i dużą stabilnością? Choćby technologią Ultra Low Motion Blur, a także analizatorem opóźnień Nvidia Reflex.

Jest też kompatybilność z technologią odświeżania Nvidia G-Sync oraz jest to monitor HDR Ready. Trzeba zwrócić uwagę na spory zakres regulacji ramienia. Można regulować zarówno pochylenie (od -5° do 20°), jak i wysokość (od 0 do 130 mm) oraz obrót w osi (od -45° do 45°). Jest też opcja rotacji ekranu (od -90° do 90°), czyli funkcja PIVOT. Kolejna ważna kwestia to odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 109%.

W zakresie portów jest jak najbardziej optymalnie. Otrzymujemy do dyspozycji dwa porty HDMI 2.0, jeden DisplayPort 1.3, aż cztery porty USB (trzy USB-A i jeden USB-B) oraz wyjście liniowe audio. Nie ma za to niestety głośników. Szerokie kąty widzenia powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających, a bezramkowa obudowa może się podobać. Wybierając ten monitor, trzeba przygotować się na koszt rzędu około 3 050 złotych.

Acer Nitro XV252QFbmiiprx

Acer Nitro XV252QFbmiiprx
Źródło: Acer

Zalety

  • regulacja wysokości, obrotu, pochylenia i PIVOT
  • FreeSync, HDR
  • dobry czas reakcji
  • atrakcyjna cena
  • w trybie OC do 390Hz

Wady

  • taki sobie design
  • przydałby się hub USB
  • słabe głośniki

Ostatni, a zarazem najtańszy monitor 360 Hz, który chcielibyśmy przedstawić Wam w tym materiale, to Acer Nitro XV252QFbmiiprx. Wizualnie jest on z pewnością najbardziej prostym i klasycznym monitorem w stawce, ale nie oznacza to, że nie ma garści istotnych zalet. Klasycznie mamy tutaj 24,5-calowy monitor o matrycy IPS z podświetleniem LED i rozdzielczością FullHD.

Co ciekawe, przy overclockingu można dojść do częstotliwości odświeżania nawet 390Hz, standardowo jest to tytułowe 360Hz. Czas reakcji wynosi od 0,5 ms (GTG Min.) do
1 ms (GTG). Urządzenie posiada certyfikat Display HDR 400, a także obsługuje technologię synchronizacji AMD FreeSync. Jasność wynosi 400 cd/m², a deklarowane odwzorowanie przestrzeni barw sRGB to 99%. Mamy tutaj wbudowane głośniki, ale niestety dość słabe (2x2W).

Monitor umożliwia dostosowanie wysokości, kąta obrotu i kąta pochylenia, ma nawet funkcję PIVOT. Ciekawostką jest technologia Acer VisionCare™ oraz Acer ComfyView. Urządzenie posiada port HDMI, DisplayPort i wyjście liniowe audio.

Jak wspomniano, Acer Nitro XV252QFbmiiprx jest przystępniejszy cenowo niż inne propozycje na tej liście. Ten monitor 360 Hz można zakupić już za około 2 199 złotych, co też nie jest małą kwotą, ale odczuwalnie niższą niż chociażby urządzenia okupujące pierwsze i drugie miejsce w naszym rankingu.

Najlepszy monitor 360 Hz dla wymagających – podsumowanie

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą udało Wam się wybrać odpowiedni monitor 360 Hz dla siebie. Chociaż wybór nie jest zbyt szeroki, to mimo wszystko nie można powiedzieć, aby nie było kompletnie żadnego monitora z tą częstotliwością odświeżania ekranu wartą uwagi.

Czy naszym zdaniem lepszą opcją jest monitor o nieco niższej częstotliwości odświeżania (np. 144Hz lub 165Hz), ale za to o wyższej rozdzielczości i z przekątną o co najmniej kilka cali większą? Tak, ale oczywiście to, na jakich parametrach komuś zależy najbardziej to jego indywidualna decyzja.

Korzystając z okazji należałoby wspomnieć, że to nie nasz jedyny ranking/poradnik dotyczący monitorów. Jeśli stwierdziliście, że chcielibyście zapoznać się z szerszą selekcją dobrych monitorów bądź jednak tak wysoka częstotliwość odświeżania nie jest Wam potrzebna, mamy dla Was garść ciekawych materiałów. Między innymi może zainteresować Was lista, w której omawiamy najlepszy monitor 144Hz, a także ta, której bohaterem jest monitor 240Hz. Dajcie nam koniecznie znać, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne artykuły, które Waszym zdaniem powinniśmy zrealizować!

WARTO PRZECZYTAĆ:

acer predator helios 300 Recenzja Acer Predator Helios 300 – laptopa dla graczy za ponad 8000 złotych
Laptopy gamingowe to coraz prężniej rozwijający się rynek, na którym można znaleźć wiele naprawdę ciekawych modeli. Tym razem w nasze ręce wpadł Acer Predator Helios
msi MSI zapowiedziało nowe laptopy – ucieszą się fani mocnych maszyn i japońskich klimatów
Potężne podzespoły, niesamowite wrażenia wizualne i mnogość dostępnych opcji – brzmi znajomo? Tak, to znowu ten moment, a więc MSI zapowiedziało swoje nowe laptopy, w
laptopy-gamingowe-do-3000-zl-poradnik-zakupowy Laptopy gamingowe do 3000 zł – poradnik zakupowy
Laptopy gamingowe cieszą się z roku na rok coraz większym powodzeniem. Nic w tym zresztą dziwnego – pozwalają one rozkoszować się grą dosłownie wszędzie, nie
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *