Jak już niedawno podkreślaliśmy, częstotliwość odświeżania ekranu to parametr, który jest absolutnie kluczowy, jeśli chodzi o monitory gamingowe. Do zwykłych zastosowań wystarczy 60Hz, a mniej wymagający gracze zadowolą się niewątpliwie monitorami 144Hz bądź 165Hz, natomiast ci, którym zależy na jeszcze lepszych wrażeniach z rozgrywki, szukają czegoś jeszcze lepszego. W tym momencie na scenę wkracza monitor 240Hz.
Nie da się ukryć, że podczas gdy wspomniane monitory 144Hz i 165Hz znajdziemy w większości sklepów internetowych z elektroniką w naprawdę dużej ilości (grubo ponad 100 dla każdej z tych częstotliwości), tak przy monitorach 240Hz wybór jest bardziej okrojony. Wciąż nie są one tak popularne, co nie znaczy, że nie ma wśród nich perełek. Poniżej znajdziecie pięć propozycji, które naszym zdaniem charakteryzują się świetną jakością i warto się nad nimi zastanowić. Oczywiście zebraliśmy dla Was zarówno tańsze, jak i droższe propozycje. Zapraszamy do lektury!
Gamingowy monitor 240Hz – parametry, o których warto pamiętać
Częstotliwość odświeżania ekranu 240Hz już jasno wskazuje, że mamy do czynienia z monitorem gamingowym. Jednak nie jest to równoznaczne z tym, że będziemy z danego monitora zadowoleni. Na ostateczny komfort korzystania z monitora wpływa więcej czynników niż tylko częstotliwość odświeżania ekranu, zwłaszcza w kontekście gamingowym.
Chcielibyśmy więc krótko przybliżyć Wam kilka innych ważnych czynników, na które zwracaliśmy uwagę podczas przygotowywania tej listy najlepszych monitorów gamingowych 240Hz. Oto parametry, o których musicie pamiętać:
- rozdzielczość (im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, ale też nie ma potrzeby przesadzać – na monitorze 27″ wciąż da się przeżyć z rozdzielczością FullHD, w przypadku monitora 34″ przydałaby się już rozdzielczość wyższa, żeby obraz był odpowiednio ostry)
- czas reakcji (im krótszy, tym mniejsze opóźnienie między obrazem wyświetlanym na ekranie a sytuacją faktyczną – jak łatwo się domyślić, dla graczy ten aspekt ma szczególnie duże znaczenie, natomiast trzeba pamiętać, że czas reakcji deklarowany przez producenta zwykle różni się od prawdziwego)
- typ ekranu (zarówno matryce IPS, jak i TN oraz VA mają swoich fanów i antyfanów, poszczególne typy matryc różnią się między innymi głębią czerni).
To oczywiście nie wszystko, a jedynie najważniejsze aspekty. Inne, nieco mniej ważne parametry to m.in. wsparcie dla HDR, obecność głośników i ich moc, jasność ekranu, proporcje, obsługiwane technologie synchronizacji, porty i odwzorowanie przestrzeni barw. Dla niektórych ważne jest również, czy ekran jest płaski, czy zakrzywiony, a także, czy posiada takie bajery, jak chociażby podświetlenie z tyłu.
Acer Predator XB323UGXBMIIPHZX
Zalety
- sporo portów
- genialny design i wykonanie
- szybki czas reakcji
- genialna jasność
- HDR
- całkiem dobra rozdzielczość
Wady
- głośniki mogłyby być mocniejsze
- szkoda braku regulacji kąta obrotu
Acer Predator XB323UGXBMIIPHZX to monitor dla naprawdę wymagających użytkowników. Ma całkiem niezłą rozdzielczość (2560 x 1440) i solidną matrycę IPS z podświetleniem LED o przekątnej 32″. Częstotliwość odświeżania to oczywiście 240Hz (przy overclockingu nawet 280Hz), zaś producent deklaruje czas reakcji od 0,5 ms (GTG Min.) do 1 ms (GTG).
To naprawdę elegancki, świetnie wykonany monitor z wyjątkową, zajmującą niewiele przestrzeni, a przy tym bardzo stabilną podstawką. Jego jasność robi ogromne wrażenie – to aż 600 cd/m². O czym jeszcze warto wspomnieć? Choćby o tym, że ten monitor z serii Acer Predator jest HDR ready i posiada certyfikat Display HDR 600, jest ponadto kompatybilny z technologią synchronizacji G-Sync od Nvidii.
Jeśli chodzi o dostępne porty, to jest naprawdę dobrze. Gracze dostają do dyspozycji porty HDMI, DisplayPort, wyjście słuchawkowe, cztery porty USB 3.1 Gen. 1 typu A i jeden USB-B. Są też dwa głośniki po 2W, które faktycznie mogłyby być mocniejsze. Można regulować wysokość i kąt pochylenia, nie ma PIVOT-a i regulacji kąta obrotu. Za ten fenomenalny monitor 240Hz trzeba zapłacić około 3 999 złotych, a więc nie jest on tani, ale niestety wysoka jakość się ceni.
Samsung Odyssey C32G75TQSRX
Zalety
- gamingowy design
- mocne zakrzywienie (1000R)
- dobra rozdzielczość
- HDR
- całkiem dobra rozdzielczość
- pakiet regulacji i PIVOT
- świetny kontrast statyczny i odwzorowanie przestrzeni barw
Wady
- brak głośników
- mógłby mieć więcej portów USB-A
Samsung Odyssey C32G75TQSRX to kolejny 32-calowy monitor 240Hz na tej liście. Posiada on matrycę VA z podświetleniem LED i również rozdzielczość 2560 x 1440, czyli 1440p. Jest to monitor zakrzywiony – i to zakrzywiony dość solidnie (1000R), więc antyfani płaskich monitorów będą z pewnością zadowoleni. Czas reakcji to zaledwie 1 ms (GTG), a format obrazu 16:9.
Wrażenie robi odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 125%. Kolory są żywe i po prostu piękne. Piękny jest też sam monitor, który ma mało subtelną, wyraźnie gamingową stylistykę. Ma też certyfikat Display HDR 600, a ponadto jest kompatybilny z dwiema technologiami synchronizacji – FreeSync™ Premium Pro i NVIDIA® G-SYNC®. Warto zwrócić również uwagę na kontrast statyczny 2 500:1.
Jasność to przyzwoite, chociaż nie imponujące 350 cd/m2. Poza HDMI, DisplayPortem i wyjściem audio, ten monitor od Samsunga posiada też dwa porty USB-A i jeden USB-B. Nie ma głośników, ale za to pozwala regulować wysokość, kąt pochylenia i kąt obrotu, a ponadto ma funkcję PIVOT, czyli można obrócić go do pozycji pionowej. Miłymi bonusami są uchwyt na kable, a także funkcja Picture-by-Picture (PBP) i Picture-in-Picture (PIP). Ile Samsung Odyssey C32G75TQSRX kosztuje? Otóż około 2 999 złotych.
HP OMEN X 27
Zalety
- ciekawy, unikatowy design
- niezła rozdzielczość
- HDR 10
- świetne, żywe kolory
- uchwyt na kable
Wady
- brak głośników
- brak funkcji PIVOT
HP OMEN X 27 to wyjątkowy monitor 240Hz, choćby z uwagi na swoją stosunkowo nietypową podstawkę. Powyższe zdjęcie nie jest w stanie właściwie oddać tego, jak ciekawie i ładnie ten sprzęt się prezentuje. Jest to nieco mniejszy monitor niż te dotychczas przedstawiane (27″), natomiast ma taką samą rozdzielczość, a więc 2560 x 1440 (1440p). Posiada matrycę TN z podświetleniem LED.
Jest to monitor płaski, o formacie obrazu 16:9. Czas reakcji to jak najbardziej akceptowalna 1 ms. Na całkiem niezłą jakość kolorów wyświetlanych na ekranie wpływa odwzorowanie przestrzeni barw Adobe RGB na poziomie 80% i sRGB na poziomie 100%. Jeśli chodzi o obsługiwane technologie, to należy tutaj wymienić HDR 10, a także FreeSync™ 2.0, flicker free i filtr światła niebieskiego.
Jasność tego monitora jest stosunkowo dobra – wynosi 400 cd/m2. Można regulować kąt pochylenia i wysokość, ale kąt obrotu już nie, nie ma też funkcji PIVOT czy głośników. Posiada on za to porty HDMI i DisplayPort, a także kilka portów USB-A. Ponadto pojawił się specjalny uchwyt na kable. Ten unikalny monitor gamingowy od HP wiąże się z kosztem rzędu 2 249 złotych.
Acer Nitro VG272XBMIIPX
Zalety
- HDR
- szybki czas reakcji
- wygodny joystick
- świetna jasność
- solidne wykonanie
Wady
- brak funkcji PIVOT, regulacji wysokości i kąta obrotu
- nie ma huba USB
Kolejny Acer w tym zestawieniu to już nie Predator, a nieco mniejszy (ale też tańszy), 27-calowy Acer Nitro VG272XBMIIPX. Posiada on matrycę IPS z podświetleniem LED o rozdzielczości FullHD. Trzeba wskazać na fenomenalny czas reakcji od 0,1 ms (GTG Min.) do 1 ms (GTG). Ponadto model ten posiada certyfikat Display HDR 400 i zapewnia odwzorowanie przestrzeni barw sRGB na poziomie 99%.
Jest kompatybilny z dwoma technologiami synchronizacji: Adaptive-Sync i NVIDIA® G-SYNC®. Trzeba podkreślić świetną jak na tę cenę jasność, a mianowicie 400 cd/m2. Są też niezbyt mocne głośniki 2x2W. Można regulować kąt pochylenia, ale to na tyle – nie ma regulacji wysokości czy kąta obrotu. Z portów mamy do dyspozycji HDMI, DisplayPort i wyjście słuchawkowe, zabrakło huba USB.
Miłym dodatkiem jest za to 5-kierunkowy joystick, który znacząco ułatwia wybieranie odpowiednich ustawień monitora (a tych jest sporo, bowiem menu OSD jest naprawdę rozbudowane). Na plus jest też całkiem dobra kalibracja fabryczna, która sprawia, że można od razu siadać i grać, bez grzebania w ustawieniach, mimo że to grzebanie jest, jak przed chwilą wspomnieliśmy, dość bezproblemowe. Za ten bądź co bądź solidny monitor 240Hz trzeba zapłacić zaledwie około 1 399 złotych.
AOC C27G2ZU Curved
Zalety
- delikatne zakrzywienie (1500R)
- szybki czas reakcji (0,5 ms)
- dobre odwzorowanie przestrzeni barw
- miły dla oka, gamingowy design
- sporo portów
Wady
- brak funkcji PIVOT
- taka sobie rozdzielczość
- brak HDR
Na deser zostawiliśmy AOC C27G2ZU Curved, czyli, jak sama nazwa wskazuje, budżetowy 27-calowy zakrzywiony (1500R) monitor 240Hz od AOC. Posiada on matrycę VA z podświetleniem LED, o rozdzielczości FullHD (przy przekątnej 27″ nie daje się to szczególnie we znaki). Producent ponadto deklaruje czas reakcji na imponującym poziomie 0,5 ms, a nie sposób też narzekać na odwzorowanie przestrzeni barw. Adobe RGB – 89% i sRGB – 120% to naprawdę całkiem niezłe wyniki, zapewniające żywe, dynamiczne kolory.
Format ekranu to oczywiście 16:9. Jasność to 300 cd/m2, więc mogłaby być lepsza, ale też nie ma jakiejś szczególnej tragedii pod tym względem. Sprzęt za to jest kompatybilny z technologią synchronizacji FreeSync™ Premium, a także technologiami flicker free i filtrem niebieskiego światła. Kontrast statyczny 3 000:1 robi robotę, a kąty widzenia po 178 stopni są jak najbardziej optymalne.
Poza HDMI, DisplayPortem i wyjściem audio mamy tutaj aż cztery porty USB-A. Są głośniki 2x2W, a więc nie za mocne, ale przy budżetowym monitorze dobre i to. Na zakończenie dodamy, że co prawda monitor ten nie posiada funkcji PIVOT, ale za to pozwala na dostosowywanie wysokości, a także regulację kąta obrotu i kąta pochylenia. Wszystko to za zaledwie około 1 289 złotych.
Najlepszy monitor 240Hz dla graczy – podsumowanie
Monitor 240Hz to obecnie coś, na co decydują się najbardziej wymagający gracze (chociaż oczywiście są też modele z jeszcze wyższym tym parametrem, nawet ponad 300Hz, natomiast jest ich do wyboru niewiele). Opcji do wyboru jest co najmniej kilkadziesiąt, więc tragedii nie ma i każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. Te pięć wymienionych powyżej to te, które naszym zdaniem są najbardziej warte uwagi, jednak chętnie poznamy również Wasze opinie i rekomendacje.
Jeśli zapoznaliście się z powyższą listą i nic nie wpadło Wam w oko, być może bardziej przyda się Wam któryś z naszych innych dotychczasowych rankingów. Przygotowaliśmy między innymi listę, na której zawarliśmy najlepsze monitory 144Hz – jeśli stwierdziliście, że monitory 240Hz są jednak za drogie, warto rzucić na nią okiem. Stworzyliśmy także ranking dla tych, których interesuje wysokiej klasy monitor 4K. Jeśli są jeszcze jakieś inne typy sprzętów, których dotychczas nie omawialiśmy, a Waszym zdaniem powinniśmy – koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: