Laptopy to podstawowe narzędzie pracy biurowej w dzisiejszym czasie. Bez problemu na koniec pracy w biurze możesz go schować do torby i zabrać do domu… żeby pracować dalej. Oczywiście praca stacjonarna jest najwygodniejsza z podłączonym monitorem do laptopa. Co robić, gdy laptop nie wykrywa monitora? Sprawdźmy!
Co robić, gdy laptop nie wykrywa monitora?
Zaczynamy od razu od konkretów. Jeśli jesteś zainteresowany, w dalszej części poruszymy najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy oraz podzielimy się wieloma dobrymi radami, które mogą pozwolić uniknąć takich problemów w przyszłości.
Co robić, gdy laptop nie wykrywa monitora? Oczywiście zakładamy, że monitor działa, jest podłączony do prądu i włączony.
- Sprawdź podłączenie fizyczne. Najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną tego, że laptop nie wykrywa monitora, są luźne kable. Bierze się to z tego powodu, że ich częste podłączania i odłączanie (w związku z przenoszeniem laptopa) może sprawić, że wejścia się poluzują lub po prostu pewnego razu nie wciśniesz odpowiednio kabla. Sprawdź z obu stron – szarpnięcia mogą równie dobrze poluzować kabel od strony monitora. W miarę możliwości postaraj się również sprawdzić temat innym kablem.
- Sprawdź ustawienia ekranu. Zacznij od naciśnięcia skrótu Win+P, który otwiera menu monitorów i sprawdź, czy nie jest włączona opcja wyświetlana na tylko jednym ekranie. Jeśli to nie pomogło, kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i z rozwijanego menu wybierz opcję “Ustawienia ekranu”. Tam dowiesz się, czy laptop w ogóle wykrywa monitor. Naciśnij przycisk “wykryj” i sprawdź reakcje.
- Sprawdź, czy laptop nie ma swoich unikalnych skrótów klawiaturowych. Wielu producentów dla “ułatwienia” pracy użytkownika stosuje swoje dodatkowe skróty umieszczane na klawiszach multimedialnych, które nie są uniwersalne z tymi dostępnymi w systemie operacyjnym. Oznacza to, że te systemowe są nadpisywane przez nie. W podobny sposób mogą działać np. zewnętrzne klawiatury z przyciskami multimedialnymi. Niestety nie jesteśmy w tym stanie podać konkretnej odpowiedzi czego szukać, gdyż każde takie oprogramowanie jest unikalne i charakterystyczne dla danego producenta sprzętu. Być może wystarczy rozwiązanie z poprzedniego punktu, a problem był efektem włączenie tej opcji przypadkowo innym “nieoryginalnym” skrótem.
- Zaktualizuj sterowniki karty graficznej. Wejdź w oprogramowanie karty graficznej (z reguły znajdziesz je w zasobniku systemowym w prawym dolnym rogu). Tam sprawdź, czy jest dostępna nowa wersja oprogramowania, pobierz je i zainstaluj. Podczas instalacji oba ekranu mogą co jakiś czas mrugać lub się wyłączać. Laptopy często mają dołączone oprogramowanie producenta do aktualizacji sterowników.
- Jeżeli laptop nie wykrywa monitora podłączonego po raz pierwszy, sprawdź, czy oba urządzenia są ze sobą kompatybilne. Jest to bardzo rzadka przypadłość, ale może się tak zdarzyć. Warto to potwierdzić z innym komputerem/laptopem.
- Problemy sprzętowe. Jeśli laptop wciąż nie wykrywa monitora, może to oznaczać problemy sprzętowe. Jakie? Np. problemy z płytą główną. Jakieś zwarcie może powodować, że obraz nie jest przekazywany przez złącze. Niestety diagnostyka tego problemu to już raczej zadanie dla profesjonalnego serwisu komputerowego.
Laptop nie wykrywa monitora – najczęstsze przyczyny
W rzeczywistości najczęstsze przyczyny sytuacji, w której laptop nie wykrywa monitora, powtarzają się z tym, co napisaliśmy powyżej. Z reguły główną przyczyną jest pewna niefrasobliwość w używaniu sprzętu. Zdecydowaną większość usterek naprawi dociśnięcie kabli lub wyłączenie i włączenie komputera ponownie. Częste przenoszenie laptopa tak ma, że można łatwo nie zauważyć, że jakiś kabel się poluzował lub nie został odpowiednio dociśnięty. Wszyscy tak mamy.
O czym warto pamiętać, gdy laptop nie wykrywa monitora?
Przede wszystkim o tym, żeby nie panikować. Sytuacja, w której laptop nie wykrywa monitora, z reguły nie jest poważną usterką, a delikatnym przeoczeniem. Warto jednak pamiętać o ogólnej profilaktyce:
- Staraj się zwracać uwagę, jak podłączasz i odłączasz kable. Kable i złącza są wytrzymałe, ale nie niezniszczalne.
- Dbaj o swojego laptopa – czyść go z kurzu, nie rzucaj itp.
- Podobnie dbaj o to, co jest na nim zainstalowane. Nie zaśmiecaj dysku, gdyż część przestrzeni (ok 10%) powinna pozostać wolna dla systemu operacyjnego.
WARTO PRZECZYTAĆ: