Bez poczty e-mail daleko we współczesnym świecie nie zajdziemy. Rejestracja w jakichkolwiek serwisach czy zrobienie zakupów przez Internet będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe. Poczta elektroniczna to też podstawa pracy biurowej. Bardzo często bowiem e-mail trzeba także zweryfikować, więc podanie losowego ciągu znaków nie wchodzi w grę. Pewną alternatywą są “maile na 10 minut”, ale na dłuższą metę jest to niewygodne, bo w końcu utracimy do nich dostęp. Czasami decyzja o założeniu konta e-mail jest spontaniczna i chociaż oczywiście interesuje nas najlepsza poczta, to decydujemy się na pierwszą opcję, która pojawi nam się w wynikach wyszukiwania.
Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi skrzynkami potrafią być duże i później możemy odczuć negatywne skutki swojej decyzji. Wobec tego jaka jest najlepsza poczta e-mail? Czy za dobrą pocztę koniecznie trzeba zapłacić, czy istnieją darmowe rozwiązania wysokiej jakości? Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części tego artykułu.
Najlepsza poczta e-mail – na co zwrócić uwagę?
Wbrew pozorom nie każda poczta jest taka sama. Znaczną różnicę w komforcie naszego korzystania z danej usługi może zrobić chociażby to, jak dobre są filtry SPAMu – czy przepuszczają maile od nigeryjskich książąt, czy rzeczywiście pozbywają się wszystkiego, co podejrzane? Bezpieczeństwo jest bardzo istotne i powinno być priorytetem przy wyborze skrzynki dla każdego. Z kolei inne kryteria zależą od tego, czego od naszej poczty oczekujemy i w jaki sposób chcemy z niej korzystać.
Dla osób, które często przesyłają jako załączniki maili zdjęcia czy dokumenty i nie chcą robić tego w inny sposób złym pomysłem będzie chociażby skrzynka, w której maksymalna wielkość załączników to 10 czy 20MB. Z kolei jeśli nie mamy tendencji do kasowania starych maili, tylko chcemy ciągle mieć do nich dostęp, ważne będzie, aby nasza skrzynka miała dużą pojemność. Mamy nadzieję, że jeśli interesuje Was najlepsza poczta e-mail ranking, który przygotowaliśmy poniżej okaże się dla Was przydatny.
ProtonMail – najlepsza poczta e-mail pod względem bezpieczeństwa
Prawie każda darmowa skrzynka e-mail (a nawet i niekiedy te płatne) zasypuje swoich użytkowników reklamami. Niektórzy idą też o krok dalej i pozwalają sobie na czytanie ich wiadomości (na przykład Google ze swoim Gmailem). Ponadto w większości przypadków przy zakładaniu skrzynki e-mail konieczne będzie podanie danych osobowych, którymi niekoniecznie możemy chcieć się dzielić. Możemy oczywiście wpisać fałszywe, ale tak czy inaczej jest to uciążliwe. Jednak czy rzeczywiście nie ma lepszej opcji?
Okazuje się, że jest, i to już od dawna. ProtonMail jest usługą e-mail ulokowaną w Szwajcarii, a więc poza jurysdykcją Unii Europejskiej. Jej twórcy na pierwszym miejscu stawiają prywatność i bezpieczeństwo użytkowników.
ProtonMail pozwala swoim użytkownikom na pełną anonimowość. Nie wymaga ich danych do założenia konta, nie ma także dostępu do ich wiadomości, ponieważ wszystkie e-maile są szyfrowane. Korzystając z niego, nawet w wersji darmowej, nie zostaną nam pokazane żadne reklamy.
Właśnie – wersji darmowej. Niestety darmowa wersja ProtonMaila ma pewne ograniczenia – można wysłać jedynie 150 maili dziennie, a pojemność skrzynki to 500MB. Limity te można rozszerzyć za pomocą płatnej subskrypcji.
Na naszej stronie znaleźć możecie już bardziej obszerny artykuł o ProtonMail, który zapozna was z tą usługą bardziej kompleksowo. Zdecydowanie warto go przeczytać, jeśli zainteresował was ten koncept. Nie da się ukryć, że jest to najlepsza opcja dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie i anonimowości.
Gmail – najpopularniejsza opcja, która ma jednak swoje wady
Tworząc ten ranking, nie mogliśmy oczywiście zapomnieć o usłudze Gmail od Google. Gmail jest tak szalenie popularny, ponieważ jest prosty w obsłudze, łatwo przenieść się na niego z innych skrzynek i daje duże możliwości w zakresie sortowania i porządkowania naszych e-maili. Ponadto ma jeden z najlepszych wśród skrzynek e-mailowych filtr SPAMu, dzięki któremu możemy być niemal pewni, że do naszego folderu “Odebrane” nie wpadną żadne niepowołane czy podejrzane wiadomości.
Ponadto Gmail oferuje 15GB przestrzeni, nie tylko na nasze maile, ale także zdjęcia, dokumenty i cokolwiek tylko zapragniemy.
Jaki jest więc najlepszy minus Gmaila, który sprawia, że niekoniecznie jest to najlepsza poczta e-mail? Jak już wcześniej zostało wspomniane, Gmail czyta maile swoich użytkowników. Nie mowa tu konkretnie o pracownikach tej firmy, a stworzonych przez nich botach.
Skanują one nasze odebrane wiadomości, tak, aby później powrzucać nas w określone kategorie. Na przykład jeśli wymieniamy ze znajomym maile o piłce nożnej, Google zakwalifikuje nas jako zainteresowanych sportem i będzie nam pokazywać związane z tym reklamy nie tylko bezpośrednio w samej skrzynce Gmail, ale także w wyszukiwarce Google i całej sieci partnerskiej (czyli na przykład także w reklamach na YouTube).
Oczywiście jeśli chcemy, to możemy zapłacić za dodatkową przestrzeń i zniknięcie reklam, jak to zwykle bywa w przypadku bezpłatnych skrzynek e-mail.
Yahoo Mail – mniej znana w Polsce skrzynka, która pod wieloma względami przegania konkurencję
Yahoo w Ameryce w ostatnich latach sporo straciło na popularności, a w Polsce tak naprawdę nigdy jej nie miało. Wyszukiwarki Yahoo nie używa już prawie nikt i w zasadzie nie ma żadnego powodu, żeby ją używać – zupełnie inaczej jest jednak z usługą Yahoo Mail, która wbrew pozorom ma bardzo wiele do zaoferowania, chociaż nie jest to bardzo znany klient poczty.
Yahoo Mail daje użytkownikom sporo opcji personalizacji, dzięki czemu możemy sprawić, aby nasza skrzynka była przejrzysta i łatwa do nawigowania. Sortowanie wiadomości czy tworzenie własnych folderów to absolutna podstawa, którą tutaj oczywiście można znaleźć.
Trzeba przyznać, że Yahoo na tle konkurencji błyszczy przede wszystkim pod względem dodatkowych opcji. Nie dość, że do skrzynki dołączona jest opcja tworzenia tymczasowych maili (na podobę wspomnianych na początku usług “10 minut mail”), to daje ona możliwość wypisania się z niechcianych subskrypcji e-mail bez opuszczania w tym celu serwisu Yahoo.
To, co może zrobić największe wrażenie to ilość przestrzeni, jaka udostępniana jest nawet niepłacącym ani złotówki użytkownikom. Jest to mianowicie aż 1TB, czyli bez wątpienia pod tym względem jest to najlepsza poczta. Yahoo ma oczywiście płatną usługę premium, ale przede wszystkim skupia się ona na pozbawieniu skrzynki reklam.
Zoho Mail – ciekawa alternatywa dla Gmaila
O ile o Yahoo przeciętny Polak mógł kiedyś w swoim życiu usłyszeć, o tyle o Zaho – już niekoniecznie. Nie oznacza to jednak, że nie jest to skrzynka warta zainteresowania, a wręcz przeciwnie. Nie dość, że oferuje ona bardzo wiele możliwości personalizacji skrzynki, to jeszcze nie wyświetla swoim użytkownikom żadnych reklam. Nie skanuje także ich maili tak jak Google, aby je później wykorzystać.
Dodatkowo użytkownicy Zoho Mail mogą skorzystać z połączonych ze skrzynką narzędzi takich jak Zoho Docs czy Zoho Sheets, analogicznych do Google Docs i Google Sheets. Ponadto dostępny jest także “dark mode”, czyli tryb ciemny – bardziej przyjazny dla oczu, a także baterii urządzenia. Wszystko to zupełnie za darmo. Jaki więc jest haczyk?
W zasadzie go nie ma. Jedyne, co czyni Zoho Mail nieco mniej atrakcyjnym od Gmaila, to mniejsza dostępna przestrzeń – jest to bowiem tylko 5GB. Zawsze jednak możemy wesprzeć twórców finansowo i ją w ten sposób powiększyć. Wobec tego zdecydowanie warto dać Zaho szansę.
Outlook – wygodna i łatwa w obsłudze skrzynka od Microsoftu
Outlook jest jednym z narzędzi Microsoftu, dzięki czemu możemy liczyć na integrację z Excelem, Wordem i całą resztą pakietu Office. Poza tym może zachęcać eleganckim, prostym designem i łatwością obsługi.
Darmowa wersja Outlooka (tradycyjnie można oczywiście wykupić wersję premium) wyświetla użytkownikom reklamy. Oferuje za to 15GB przestrzeni, a więc tyle samo co Gmail. Dużym plusem Outlooka jest dobrze wykonana aplikacja mobilna, dostępna zarówno na telefony z Androidem, jak i te z systemem iOS.
Co ciekawe, do Outlooka można podłączyć aż 20 innych skrzynek mailowych i mieć dostęp do ich wszystkich jednocześnie. Oszczędzimy sobie więc sporo czasu i konieczności logowania do wielu różnych skrzynek.
Podsumowując…
Skrzynek e-mail do wyboru jest mnóstwo, ale najlepsza poczta może być tylko jedna… rzecz w tym, że najlepsza poczta dla każdego może charakteryzować się czymś innym. Dla osób przeciwnym reklamom najlepszym wyjściem będzie Zoho, dla maniaków prywatności – ProtonMail, dla wymagających pod względem pojemności – Yahoo Mail. Z kolei Gmail najbardziej odpowiadał będzie tym, którzy lubią narzędzia od Google i są przyzwyczajeni do całego tego systemu. Analogicznie w przypadku Outlooka i produktów Microsoftu.
Rozwiązaniem dla wymagających są również płatne wersje poczty, które pozwalają na dodatkowe funkcjonalności. W przypadku opłacanej usługi poczty zwykle mamy do czynienia z większą pojemnością umożliwiającą wysyłanie większej ilości załączników oraz na przechowywanie znacznie większej ilości maili. Godząc się na pewną opłatę, często do dyspozycji mamy również możliwość założenia poczty z końcówką adresu w swojej własnej domenie, co doskonale sprawdza się w przypadku firm.
WARTO PRZECZYTAĆ: