ProtonMail zapewne znany jest przez wiele osób, jednakże pewnie nie każdy się decyduje, by założyć tam konto. Ową skrzynkę mailową założyłam bodajże w styczniu tego roku, więc postaram się przybliżyć plusy korzystania z niej.

Mamy na świecie wiele osób, które bardzo dbają o prywatność i bezpieczeństwo w sieci (czego jestem przykładem), dlatego tworzone jest coraz więcej skrzynek, które są szyfrowane, co uniemożliwi osobom z zewnątrz dostać się do naszych prywatnych wiadomości i danych.

Szwajcaria – dlaczego lepiej?

ProtonMail to skrzynka e-mailowa założona przez szwajcarską firmę Proton Technologies, która oferuje także m.in. VPN-a. Jak większość powinna wiedzieć Szwajcaria jest jednym z krajów, gdzie zasady dotyczące prywatności są surowe. Na nasze szczęście dzięki temu nasze dane są chronione właśnie przez owe rozporządzenia. Nie musimy martwić się o to, że nasze maile i inne informacje wyciekną i zostaną wykradzione.

Przy zakładaniu konta nie trzeba podawać danych takich jak imię, nazwisko, adres, data urodzenia. Jedyną informacją jaką należy podać jest nazwa nowego e-maila, hasło i opcjonalnie inny adres e-mail, dzięki któremu podczas odmowy dostępu do konta będzie można próbować odzyskać skrzynkę.

ProtonMail, czyli open source i szyfrowanie End-to-End

Kod źródłowy jest udostępniony dla użytkowników, co jest bardzo dużym plusem, jeśli ktoś lubi pogrzebać w kodzie. Otwarty kod źródłowy wiąże się także z transparentnością usługodawcy i utrudnieniem w stosowaniu przez niego jakichkolwiek kruczków czy nieczystych sztuczek.

Co do szyfrowania Protonmail proponuje nam End-to-End, który mówiąc prostym językiem sprawia, iż nikt oprócz nas nie da rady odszyfrować wiadomości, a także nie ma możliwości przekazania ich osobom trzecim. Sami deweloperzy także nie mają do tego wglądu, co uważam za duży plus.

Nie bez powodu wszelkie ProtonMail opinie podkreślają wysoki stopień bezpieczeństwa tej skrzynki. Jest ona wybierana przede wszystkim właśnie przez osoby, które chcą chronić swoją pocztę przed jakimkolwiek nieuprawnionym dostępem.

Wygodny i przejrzysty interfejs

Interfejs ProtonMail zasługuje na wyróżnienie. Deweloperzy przygotowali tu minimalistyczny design, gdzie wszystko jest perfekcyjnie czytelne. Można jednak dość dowolnie spersonalizować swoją skrzynkę pocztową. Da się zmieniać układy, kolory folderów czy też motywy. To jednak nie wszystko, co oferuje skrzynka ProtonMail.

Można dowolnie tworzyć etykiety, foldery, podfoldery, a nawet wykorzystywać autorskie filtry. To bardzo wygodne rozwiązania, które ułatwiają organizację poczty. Warto również zauważyć, że ProtonMail oferuje automatyczne sortowanie wiadomości – to funkcja dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na przeglądanie maila.

protonmail screenshot
Źródło: Protonmail

Ta poczta ma dość ciekawą funkcję. Można tutaj tworzyć kolejne tożsamości, które będą przypisane do jednego adresu e-mail. ProtonMail obsługuje wtedy każdy profil – można wysyłać wiadomości, zarządzać nimi czy wyszukiwać je względem filtrów.

Warto podkreślić, że jeśli chodzi o ProtonMail dostępne języki są naprawdę liczne – i znajduje się wśród nich język polski, więc swobodnie Polacy mogą z tego klienta korzystać.

Ciekawe funkcje, które wyróżniają ProtonMail na tle konkurencji

Deweloperzy zaimplementowali tu naprawdę wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Na wyróżnienie zasługuje między innymi narzędzie Easy Switch. Umożliwia ono za pomocą zaledwie 1 kliknięcia przenieść wiadomości, kontakty, kalendarze i wszystkie inne informacje z dotychczasowej skrzynki na ProtonMail.

Warto również zwrócić uwagę na opcję zaawansowanego wyszukiwania. Dzięki temu zawsze znajdziesz odpowiednią wiadomość w ProtonMail. Dodatkowo deweloperzy zaimplementowali funkcję anulowania newsletterów zaledwie 1 kliknięciem. ProtonMail obsługuje także wiele skrótów klawiszowych, co po prostu sprawia, że korzystanie z tej poczty jest wygodniejsze i bardziej intuicyjne.

Można tu również stworzyć mail z personalizowaną domeną dla własnej firmy. ProtonMail posiada także Proton Mail Bridge, dzięki czemu można podłączyć pocztę do zainstalowanej aplikacji na komputerze. To kwestia przede wszystkim komfortu podczas użytkowania.

A co, jeśli mój wujek ma maila na Interii?

Absolutnie nic, nadal możesz wysłać mu maila, którego możesz zabezpieczyć hasłem.

protonmail szyfrowanie

 

Na załączonym screenshocie obok widzimy, iż wiadomość szyfrujemy bardzo łatwo. Wpisujemy hasło, potwierdzamy je i opcjonalnie dajemy wskazówkę. Nasz “wujek” otrzymuje od nas hasło do odszyfrowania maila i już możemy cieszyć się przesłanym mailem. Po 28 dniach wiadomość automatycznie jest niszczona. Osobiście sama nie bawiłam się w takie szyfrowanie, bo zwykle jeśli szyfruję celowo wiadomość do kogoś, to korzystam z GPA (GNU Privacity Assistant). Wystarczy, że podam komuś mój klucz publiczny.

ProtonMail – trzy pakiety

ProtonMail oferuje nam trzy opcje korzystania z ich usług:

  1. Darmowy – klasyczne konto, które założyć może każdy. Niestety, przeznaczone mamy tylko 500MB na skrzynce, co dla jednych będzie problemem, a drudzy tego nawet nie odczują. Dziennie można będzie wysyłać 150 wiadomości, więc jeśli ktoś używa maila często do komunikacji ze znajomymi, to naprawdę malutko. Gwarantują nam też wsparcie, ale limitowane.
  2. Plus – tutaj już można troszkę poszaleć, 15GB pojemności, możemy wymienić tysiąc wiadomości dziennie, niestandardowe filtry i foldery (co uważam w sumie za niepotrzebne), własna domena, tj. tech@polska.com, a także priorytetowe wsparcie i parę innych funkcji. Takie cudo kosztuje nas już 5 euro miesięcznie.
  3. Specjalna oferta zwana “Visionary” – jak sama nazwa wskazuje jest to już niezła gratka dla fanów Protonmaila, mamy tutaj najwięcej możliwości, między innymi 500GB pojemności, wsparcie dla 15 domen, wysyłanie wiadomości bez limitu (jednakże zabronione jest rozsyłanie spamu), wcześniejszy dostęp do niektórych ulepszeń, dostęp do ProtonVPN, i jak zwykle parę innych funkcji. Niestety, koszt usługi to już 12 euro/miesiąc.

Nie da się ukryć, że w darmowej wersji opcje nasze są znacznie ograniczone. Jeśli jednak dopiero zastanawiamy się, czy ProtonMail jest dla nas i chcemy obadać np. interfejs, sprawdzić, jak to wygląda po stronie klienta, darmowe konto może być już dobrym rozwiązaniem. Ten pakiet może też wystarczyć, jeśli do głównej komunikacji używamy jakiegoś innego klienta, a ProtonMaila chcemy wykorzystać głównie do mniejszej ilości wiadomości, wymagających większego bezpieczeństwa.

Mobilność

Deweloperzy wydali aplikację ProtonMail na Androida, a także iOS’a, co myślę, że pomaga w przeglądaniu poczty bez potrzeby włączania komputera. Jest ona również lekka, intuicyjna w obsłudze i ma całkiem estetyczny interfejs, a przy tym nie odstaje pod względem funkcji od wersji przeglądarkowej.

Bezpieczna poczta inna niż Protonmail

Załóżmy, że podoba nam się idea bezpiecznej poczty, ale ProtonMail z jakiegoś powodu nas nie ujął. Czy to interfejsem, działaniem, ograniczeniami – po prostu uznaliśmy, że nie jest to opcja dla nas. Co wtedy? Czy jesteśmy skazani na takiego na przykład Gmaila, który czyta nasze maile?

Oczywiście, że nie. Istnieją oczywiście alternatywy dla ProtonMaila, chociaż trzeba od razu zaznaczyć, że to z reguły właśnie ProtonMail jest wskazywany jako najbezpieczniejsza możliwa poczta. Oto dwie z nich, które są najbezpieczniejsze i najbardziej opłacalne.

CounterMail

countermail
Źródło: Countermail

CounterMail dla odmiany ma swoje serwery nie w Szwajcarii, a w Szwecji. Nie dość, że jest w stanie chronić anonimowość swoich użytkowników (a konkretnie ich adres IP), to jeszcze oferuje wysokiej klasy szyfrowanie wiadomości.

Ta poczta ma pewną ciekawą funkcję, która przez większość może być uznana za bezużyteczną, ale dla innych okaże się świetnym rozwiązaniem. CounterMail pozwala na zamówienie specjalnego klucza USB, który będzie musiał być włożony do urządzenia, aby móc się do poczty zalogować. To poziom zabezpieczeń, który mało komu będzie potrzebny, ale warto o nim wspomnieć.

CounterMail również jest skrzynką płatną. Wykupić możemy ją w jednym z trzech planów: na 6 miesięcy za 29 dolarów (z limitem 1000MB), na 12 miesięcy za 49 dolarów (z limitem 2000MB) i na 24 miesiące za 79 dolarów (z limitem 2000MB).

Kolab Now

kolab now
Źródło: Kolab Now

Serwery Kolab Now również są ulokowane w Szwajcarii. To poczta, której kod źródłowy podejrzeć może każdy, jest ona bowiem open source. Co może ona takiego zaoferować, że uznaje się ją za bezpieczną?

Przede wszystkim nie dzieli się z nikim danymi swoich użytkowników. Nie oferuje jednak szyfrowania wiadomości, co czyni ją znacznie mniej atrakcyjną niż Protonmail. Ponadto nie ma możliwości korzystania z tej poczty za darmo, nawet w ograniczonym zakresie. Miesiąc użytkowania Kolab Now kosztuje około 4,5 dolara.

Bezpieczny e-mail, kalendarz, dysk lub VPN – Proton, jako uniwersalne rozwiązanie

Marka Proton to nie tylko usługi związane z pocztą e-mail. Firma oferuje znacznie więcej. Proton obsługuje także kalendarze, dysk w chmurze i VPN. Wszystkie te funkcje są przygotowane z należytą dbałością o szczegóły. Każda usługa Proton to gwarancja przede wszystkim najwyższego poziomu bezpieczeństwa – ten element wciąż pozostaje najważniejszy dla marki.

Każda z usług, czyli ProtonMail, ProtonCalendar, ProtonDrive i ProtonVPN wykorzystuje najnowsze technologie szyfrowania. Zawsze dane użytkownika są w pełni bezpieczne. Warto zauważyć, że każda z usług jest również dostępna dla urządzeń mobilnych. To cecha, która w pewnym sensie wyróżnia markę Proton. Wszystkie rozwiązania są przygotowywane dla desktopów oraz mobilnych urządzeń.

Warto zauważyć także, że Proton ma bardziej rozbudowaną ofertę. Oferowane są także rozwiązania dla firm. Proton for Bussiness jest już wykorzystywany przez ponad 10 tys. działalności na całym świecie. ProtonMail to tylko pewna część całego ekosystemu.

Podsumowanie ProtonMail – wady i zalety najbezpieczniejszej poczty w internecie

ProtonMail działa na rynku już od wielu lat. Wciąż korzysta z niego tysiące użytkowników. To świetne rozwiązanie, które jest znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla Gmaila lub poczty Onet.

Szyfrowanie zmienia tutaj naprawdę dużo – wiadomości są zawsze odpowiednio zabezpieczone przed dostępem z zewnątrz. Warto również zwrócić uwagę na wygodną obsługę, rozbudowaną konfigurację czy dodatkowe funkcje, jak ProtonVPN.

Jakie są wady i zalety poczty ProtonMail?

Zalety

  • Szyfrowanie End-to-End, które gwarantuje zerowy dostęp z zewnątrz
  • Możliwość korzystania z poczty zupełnie za darmo – płatne plany dodają kolejne funkcje i rozbudowują te bezpłatne
  • Szwajcarska firma – gwarancja ochrony danych przez szwajcarskie normy ochrony prywatności
  • Aplikacja mobilna na iOS i Android
  • Personalizacja wyglądu skrzynki e-mail
  • Łatwa organizacja za pomocą wbudowanych funkcji
  • Wiele tożsamości przypisanych do jednego konta
  • Łatwe przenoszenie danych z poprzedniej skrzynki – wystarczy jedno kliknięcie

Wady

  • Korzystanie z pełni możliwości serwisu, wymaga comiesięcznej opłaty
  • Tylko podstawowe, najważniejsze funkcje – Proton utrzymuje minimalistyczny, intuicyjny interfejs bez zbędnych opcji
  • Pod niektórymi względami wypada gorzej, niż konkurencja – np. dostępna pamięć w chmurze
  • Niepełna implementacja polskiego języka

Podsumowanie ProtonMail

Po przeczytaniu tego artykułu mam nadzieję, że przybliżyłam troszkę tę całą sprawę ze skrzynką mailową. Osobiście uważam, że warto zainwestować te 5 euro na ofertę Plus, ale to już leży o stronie czytelnika.

Przestrzegamy przy tym, aby nie próbować szukać go pod adresem protnmail pl – ProtonMail jest dostępny tylko w domenie.com, a więc protonmail.com.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

netflix vpn Ranking Netflix VPN – sprawdź najlepsze VPN do oglądania Netflixa
Netflix to jedna z najpopularniejszych usług streamingowych na świecie, oferująca dostęp do ogromnej bazy filmów i seriali online. Niestety część materiałów ze względów licencyjnych jest
usa vpn USA VPN – ranking najlepszych VPN dla Stanów Zjednoczonych
Prywatność i bezpieczeństwo w sieci stały się w obecnych czasach kluczowymi kwestiami. Właśnie dlatego coraz więcej osób korzysta z sieci VPN, zwłaszcza gdy chcą uzyskać
linux vpn Linux VPN — jaki warto wybrać i co powinien mieć?
Jeśli używasz już systemu Linux na swoim komputerze, to prawdopodobnie interesujesz się kwestiami prywatności oraz bezpieczeństwa. Aby uzyskać jeszcze lepsze bezpieczeństwo na systemie z pingwinkiem,
13Komentarze
  • Robert, 20 kwietnia 2020 @ 12:45 Odpowiedz

    Nie warto.

    • Adam, 3 lipca 2020 @ 10:53 Odpowiedz

      Robert to chyba jakiś automat od Googla. Ciekawe czy za rok również pojawi się tu ten wyczerpujący komentarz. 🙂

      • Tomasz Ślusarczyk, 16 lipca 2020 @ 09:30 Odpowiedz

        nawet na pewno

    • Andrzej, 27 stycznia 2021 @ 13:18 Odpowiedz

      Dlaczego – jakieś konkretne argumenty.

    • Andrzej, 27 stycznia 2021 @ 16:15 Odpowiedz

      Dlaczego?

  • Robert, 2 lipca 2019 @ 12:22 Odpowiedz

    Nie warto.

  • […] naszej stronie znaleźć możecie już bardziej obszerny artykuł o ProtonMail, który zapozna was z tą usługą bardziej kompleksowo. Zdecydowanie warto go przeczytać, jeśli […]

  • Aplikacja protonmail | Headset.pl, 28 listopada 2019 @ 16:40 Odpowiedz

    […] wyjątkowo surowe. Jeśli ktoś interesuje się kwestią prywatności, powinien zajrzeć na stronę https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/, aby poczytać o działaniu tej […]

  • Na co należy zwracać uwagę wybierając skrzynkę e-mail? | Gryguc.pl, 7 lutego 2020 @ 19:29 Odpowiedz

    […] taki sposób szyfrowania wiadomości. Przykładem może być chociażby popularny Protonmail https://techpolska.pl/protonmail-czy-warto/, uznawany przez wielu za najbezpieczniejszą dostępną […]

  • Najbezpieczniejsze skrzynki e-mail na świecie | Marpnet.pl, 25 marca 2020 @ 09:14 Odpowiedz

    […] do treści naszych e-maili nie ma nawet sam ProtonMail, więc nie może ich nikomu (na przykład służbom bezpieczeństwa) przekazać, nawet gdyby […]

  • Protonmail – skrzynka mailowa, którą każdy powinien znać, 26 marca 2020 @ 07:28 Odpowiedz

    […] skrzynkę mailową, która zapewnia bezpieczeństwo i niezbędne funkcjonalności. Przykładem jest protonmail, który zasługuje na szczególna uwagę […]

  • rOBERT,, 15 czerwca 2021 @ 15:19 Odpowiedz

    Nie warto.

  • Aureliusz1, 23 czerwca 2024 @ 12:43 Odpowiedz

    Jak w każdej nie do końca transparentnej usłudze. Brak funkcjonalności która w ofercie powinna być umieszczona na 1!!!!!!! miejscu, czyli bezpieczny i prosty eksport danych przechowywanych w usłudze w powszechnym standardzie np. poczta w plikach eml itp? Jest to pierwsze pytanie jakie należy zadać dostawcy usługi, czyli bezpieczne wycofanie się z usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *