Posiadanie na komputerze czy laptopie programu antywirusowego to absolutna podstawa, jeśli chodzi o zabezpieczenie się przed atakiem wszelkiego rodzaju oszustów lub hakerów. Antywirusy można podzielić na dwie kategorie: bezpłatne i płatne. Jak łatwo się domyślić, te, za które trzeba zapłacić, stoją zwykle na wyższym poziomie i zapewniają znacznie więcej funkcji. Bezpłatne programy jednak też mają coś do zaoferowania, dlatego przygotowaliśmy dla Was ranking darmowych antywirusów 2023.

W końcu nie każdego stać na to, aby wykupić licencję płatną. Niektórzy nie mają innego wyjścia niż zdać się na programy darmowe, nie oznacza to jednak, że powinni być zdani na pastwę oszustów. Wiedzą to także twórcy programów antywirusowych, dlatego z roku na rok usprawniają darmowe wersje swojego oprogramowania, przez co korzystanie z nich zapewnia coraz wyższy poziom bezpieczeństwa. W poniższym rankingu ułożyliśmy darmowe antywirusy w kolejności od naszym zdaniem najlepszego do najgorszego. Zapraszamy!

Ranking darmowych antywirusów 2023 – jaki powinien być dobry bezpłatny antywirus?

Zanim rozpoczniemy nasz ranking darmowych antywirusów, wypadałoby wyjaśnić, czym właściwie kierowaliśmy się, dokonując takiej, a nie innej selekcji. Nasze kryteria były stosunkowo proste. Najważniejszym aspektem, który ocenialiśmy, była skuteczność w wykrywaniu i usuwaniu zagrożeń, są to bowiem najbardziej podstawowe funkcje antywirusa i te, które będą miały największe znaczenie pod kątem bezpieczeństwa użytkownika.

Nie bez znaczenia jest również to, jak bardzo program obciąża komputer. Kolejna istotna kwestia, którą braliśmy pod uwagę, to ilość i przydatność poszczególnych funkcji. Chociaż w wersjach płatnych funkcjonalności jest więcej niż w darmowych, nie oznacza to, że te bezpłatne są proste i pozbawione nowoczesnych rozwiązań. W niektórych darmowych antywirusach też pojawia się sporo użytecznych możliwości, z których warto skorzystać.

W naszym odczuciu kluczowe są także takie aspekty, jak wygoda i łatwość użytkowania. Przejrzysty, dobrze zaprojektowany interfejs i sensowne rozmieszczenie poszczególnych ustawień ma duże znaczenie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie każdy użytkownik komputera jest specjalistą od IT – kluczowe jest, aby dobry darmowy antywirus był relatywnie prosty w obsłudze.

Kaspersky Security Cloud Free

kaspersky security cloud free bezplatny antywirus

Przez wiele osób Kaspersky Security Cloud Free uznawany jest za najlepszego darmowego antywirusa. Nie bez powodu. Charakteryzuje go przede wszystkim wysoka skuteczność, jeśli chodzi zarówno o wykrywanie, jak i usuwanie zagrożeń. Jednocześnie obciąża on urządzenie w bardzo niewielkim stopniu, więc doskonale sprawdzi się także na starszych urządzeniach.

Ma kilka ciekawych funkcji, takich jak chociażby sprawdzanie, czy nasze dane gdzieś wyciekły i powiadamianie o tym. Twórca udostępnia też własnego VPN-a (tutaj możesz przeczytać, co to jest VPN), natomiast limit darmowego użytkowania jest dość niewielki, wynosi bowiem 300 MB. Warto też wspomnieć, że Security Cloud Free ma bardzo estetyczny interfejs, a jego obsługa nikomu raczej nie powinna sprawić problemu.

Krótko mówiąc, jest to program antywirusowy od uznanej firmy, która ma w swojej ofercie jednego z najlepszych płatnych antywirusów na rynku, nic więc dziwnego, że jej darmowy antywirus także stoi na wysokim poziomie. Jedyny minus? Jest on dostępny na Windowsa, Androida i iOS-a, ale niestety nie na MacOS-a.

Bitdefender Antivirus Free Edition

bitdefender antivirus free

Bitdefender Antivirus Free Edition to kolejny program antywirusowy stworozny przez firmę, która ma na swoim koncie niezwykle udanego antywirusa płatnego. Co więcej, również korzysta on z funkcjonalności chmurowej, więc nie obciąża zanadto sprzętu.

Oferuje m.in. skanowanie na żądanie i dostępowe, ochronę w czasie rzeczywistym, wykrywanie phishingu w przeglądarce (czyli stron internetowych stworzonych przez oszustów, podających się za np. banki), a także ochronę anti-fraudową (przed wyłudzeniem).

Jest więc tego sporo, a co więcej skuteczność również stoi na bardzo wysokim poziomie, bardzo podobnym do tej zapewnianej przez Kaspersky Security Cloud Free. Ten darmowy antywirus jest z kolei dostępny na Windowsie, MacOS-ie i Androidzie, smakiem obejdą się więc jedynie posiadacze iPhone’ów.

Panda Dome

panda dome

Panda Dome to kolejny z serii darmowych antywirusów, który zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym i korzysta z technologii chmurowej. Ma ponadto całą garść pożytecznych funkcjonalności, taką jak planowanie skanowania (jest też dostępne skanowanie na życzenie) czy zapobieganie automatycznego uruchamiania się plików po włożeniu nośnika do portu USB.

Nie zabrakło również trybu gry/multimedialnego, a także tak zwanego “zestawu ratunkowego”. Chodzi tutaj o możliwość stworzenia za pomocą Dome bootowalnego USB, który w razie czego może posłużyć do przywrócenia systemu, jeśli urządzenie nie będzie chciało się prawidłowo odpalić.

Dome działa także na Androidzie i MacOS-ie, ale na darmową ochronę w czasie rzeczywistym możemy liczyć tylko na Windowsie. Dodatkowo, jest mniej skuteczny niż dwa darmowe programy wymienione powyżej, stąd też w naszym rankingu darmowych antywirusów zajmuje pozycję trzecią (co nie zmienia faktu, że jest dobrą opcją).

360 Total Security

360 total security ranking darmowych antywirusow

360 Total Security to program, na niekorzyść którego działa to, że jest relatywnie mało znany i pochodzi z Chin. Na jego korzyść przemawia natomiast to, że jest bardzo rozbudowany, jak na antywirusa darmowego.

Mamy tutaj chociażby ochronę kamerki internetowej, zabezpieczenia anty-ransomware, blokowanie złośliwych stron, ochronę podczas zakupów w sieci, skanowanie plików przy zapisie i uruchamianiu, zabezpieczanie przed szkodliwymi USB i wiele więcej.

Wykorzystanie wielu silników antywirusowych sprawia, że skuteczność 360 Total Security stoi na naprawdę niezłym poziomie. Jest on ponadto łatwy w obsłudze, ale mniej lekkostrawny dla komputera niż programy, które znajdują się powyżej niego w rankingu.

Wynika to z faktu, że poza funkcjami typowymi dla antywirusa ma także zintegrowane narzędzia do czyszczenia i optymalizacji komputera. Ma aplikację na Windowsa i MacOS, ale na urządzenia mobilne już nie.

Avira Free Antivirus

avira free antivirus

Avira jest jednym z najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych i antywirusów ogółem. Często można się z tym programem, czy to w wersji darmowej, czy płatnej, spotkać w małych firmach, szkołach czy na uniwersytetach.

Z czego to wynika? Głównie z częstych aktualizacji, przyzwoitej skuteczności i lekkości, która sprawia, że program działa bez przeszkód nawet na bardzo leciwych komputerach. Jest też bardzo prosty w obsłudze, więc o ile wykładowca może mieć problem z odpaleniem rzutnika, to z Avirą powinien sobie poradzić.

Poza tradycyjnymi funkcjami, czyli skanerem i usuwaniem zagrożeń, zapewnia także ochronę w przeglądarce (blokowanie złośliwych stron, a także reklam, porównywanie cen produktów). Avira Free Antivirus jest dostępna na wszystkich czołowych platformach, czyli Windowsie, MacOS, Androidzie i iOS-ie.

SecureAPlus

secureaplus

SecureAPlus to bardzo ciekawy przypadek. Antywirus bardzo słabo znany (chociaż to żadna świeżynka – jest rozwijany od lat), a przy tym bardzo niepozorny. Na pierwszy rzut oka wygląda jak darmowy antywirus jakich wiele, ale pozory mylą.

Nasz ranking darmowych antywirusów nie mógł go pominąć, ponieważ program ten wykorzystuje aż kilkanaście silników antywirusowych w chmurze oraz jeden działający w trybie offline. To naprawdę porządne zabezpieczenia, zapewniające wysoką skuteczność wykrywania zagrożeń, w tym wirusów “dnia zerowego”, czyli zupełnie nowych.

Jakie więc SecureAPlus ma minusy, w związku z którymi nie jest wyżej na tej liście? Nie ma języka polskiego, jest dostępny tylko na Windowsa, a do tego może mocno denerwować ludzi, którzy dostają białej gorączki od często wyskakujących powiadomień.

Jest to bowiem program bardzo nadgorliwy, który dla ograniczenia ryzyka domyślnie blokuje… cóż, prawie wszystko. Oczywiście możemy ostatecznie swoje programy, które wiemy, że są niegroźne uruchomić, ale najpierw wyświetli nam się powiadomienie od antywirusa.

Avast Free Antivirus

avast free antivirus

Ranking darmowych antywirusów bez Avasta? Niemożliwe! Dość powiedzieć, że Avast Free Antivirus jest programem bardzo popularnym. Jeśli zapytamy przeciętną osobę o darmowego antywirusa, jest spora szansa, że odruchowo odpowie ona właśnie “Avast”. Każdy kojarzy też pewnie słynne komunikaty “Baza wirusów została zaktualizowana”.

Nie sposób jednak nie zauważyć, że skuteczność tego programu nie należy do najwyższych, a mamy obecnie wiele znacznie lepszych, wymienionych powyżej alternatyw. Jednocześnie ma on kilka dobrych stron.

Wśród jego największych zalet można wyróżnić multiplatformowość: jest dostępny na Windowsa, MacOS-a, Androida i iOS-a. Ma także takie stosunkowo nowoczesne rozwiązania, jak tryb gry, analiza zachowań programów czy kontrola domowej sieci Wi-Fi.

AVG AntiVirus Free

avg antivirus free darmowe antywirusy ranking

AVG AntiVirus Free to darmowy antywirus, który możecie kojarzyć z tego, że czasami inne programy próbują w ramach swojej instalacji zainstalować także jego. Nie charakteryzuje się on bardzo wysoką skutecznością w wykrywaniu czy usuwaniu zagrożeń, ale nie jest pod tym względem tragiczny.

Dodatkowo, posiada kilka funkcjonalności, które mogą uchronić wielu użytkowników przed padnięciu ofiarą oszustów. Można tu mienić przede wszystkim funkcję anti-phishingowe, czyli blokowanie podejrzanych linków, a także osłonę skrzynki e-mail, objawiającą się m.in. w chronieniu przed zainfekowanymi załącznikami.

Ten bezpłatny program antywirusowy jest dostępny nie tylko na Windowsa, ale też Androida, iOS-a i MacOS-a. Poza multiplatformowością można pochwalić go także za bardzo przyjazny, a więc łatwy w obsłudze interfejs.

Comodo AntiVirus

comodo antivirus

Comodo AntiVirus bez wątpienia stawia na prostotę. Ma trochę bardziej zaawansowanych funkcji (tryb gry blokujący wyświetlanie powiadomień, piaskownicę), a także korzysta z rozwiązań chmurowych, co poprawia jego skuteczność. Ma bardzo minimalistyczny interfejs, przez co też niezwykle łatwo jest z niego korzystać.

To stosunkowo archaiczny antywirus, który co prawda jest wciąż regularnie aktualizowany, ale jest mało prawdopodobne, aby mocno się rozwinął. Wyróżnia go natomiast to, że poza Windowsem i MacOS-em dostępny jest także w wersji na Linuxa, która oferuje m.in. ochronę skrzynki e-mail, a także skanowanie zaplanowane, na życzenie czy chmurowe.

Windows Defender

windows defender darmowy antywirus

Nasz ranking darmowych antywirusów zamyka Windows Defender, który można powiedzieć, że jest już swojego rodzaju memem. Sporo osób nawet regularnie pyta, jak wyłączyć Windows Defender – to najlepiej obrazuje, jakie nastawienie mają do niego użytkownicy.

W rzeczywistości jednak nie trzeba się z niego nabijać, ponieważ obecnie jest już znacznie skuteczniejszy niż kiedyś. Tak, wciąż w naszym odczuciu nie ma on podejścia w zakresie skuteczności to programów ze szczytu tej listy, a do tego ma dość ograniczone funkcje i z oczywistych względów jest dostępny tylko na komputery z systemem Windows.

Nie jest jednak bardzo zły, a jedynie po prostu mocno przeciętny. Ma jednak jedną dużą zaletę – jest domyślnie zainstalowany na każdym komputerze z systemem Windows, co oznacza, że nawet przy “czystym” systemie mamy już jakąś ochronę. Nie niesamowitą, ale lepszą niż żadna.

Najlepszy darmowy antywirus – podsumowanie

Tak oto nasz ranking darmowych antywirusów dobiegł końca. Jak widać, opcji do wyboru jest naprawdę całkiem sporo. Dodatkowo, jako że nic one nie kosztują, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować kilka aż znajdziemy ten, który najbardziej przypadnie Wam do gustu. Natomiast sugerujemy, aby obracać się głównie w obszarze top 3, ewentualnie top 5 tego rankingu.

Pozostałe opcje nie są całkowicie beznadziejne (gdyby takie były, to w ogóle byśmy ich tu nie zamieścili), natomiast po co ograniczać się do rozwiązań przeciętnych, jeśli mamy do wyboru także dobre? Szczególnie biorąc pod uwagę, że zarówno jedne, jak i drugie kosztują dokładnie tyle samo, a więc zero złotych.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaprosić Was do zapoznania się także z naszymi innymi rankingami. Coś dla siebie znajdą między innymi osoby, które interesują bezprzewodowe słuchawki douszne. Niedawno mogliście zobaczyć na TechPolska także czytnik ebooków ranking. Dajcie znać, jeśli macie jakieś pomysły na inne tematy, którymi powinniśmy się zająć w dalszej kolejności!

WARTO PRZECZYTAĆ:

avg antywirus opinie AVG Antywirus – opinie o programie. Warto kupić?
AVG to jeden z popularniejszych antywirusów dostępnych na rynku. Czy warto się nim zainteresować? Ile kosztuje, jakie funkcje oferuje i czy jest skuteczny w wykrywaniu
eset antywirus opinie Jakie opinie ma ESET Antywirus? Sprawdź!
Opinie o ESET Antywirus – pozytywne, czy niekoniecznie? W tym artykule przyjrzymy się dokładniej opinii użytkowników na temat ESET Antivirus, aby pomóc Ci zdecydować, czy
avast antywirus opinie Antywirus Avast – opinie i recenzja programu
Avast to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych na świecie. Wyróżnia się szeroką funkcjonalnością oraz dostępnością darmowego i płatnych planów. Każdy użytkownik dzięki temu może znaleźć
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *