AVG to jeden z popularniejszych antywirusów dostępnych na rynku. Czy warto się nim zainteresować? Ile kosztuje, jakie funkcje oferuje i czy jest skuteczny w wykrywaniu i blokowaniu złośliwego oprogramowania? Prześwietlamy dokładnie i sprawdzamy AVG antywirus – opinie, najważniejsze moduły, wady i zalety. Oto wszystko, co warto wiedzieć o AVG antywirus.

AVG Antywirus – opinie

Czy AVG AntiVirus opinie ma pozytywne? Co sądzą o nim wieloletni użytkownicy i jaką renomą cieszy się wśród profesjonalnych testerów? Weryfikujemy informacje na temat programu antywirusowego AVG. Opinie użytkowników zdają się potwierdzać wysoką skuteczność tego narzędzia i częstą obecność w rankingu antywirusów. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.

Bezpieczeństwo

Program antywirusowy AVG opinie zawdzięcza przede wszystkim skutecznemu i zaawansowanemu skanerowi, który wykrywa i przeciwdziała takim zagrożeniom, jak wirusy, ransomware, spyware czy mniej znane gatunki złośliwego oprogramowania.

Na tym jego możliwości związane z bezpieczeństwem się nie kończą. Program antywirusowy AVG aktywnie monitoruje wszystkie procesy w systemie i wykrywa podejrzane zachowania. Gdy zostaną one namierzone, wysyła alerty do użytkownika.

Narzędzie skutecznie radzi sobie nie tylko ze złośliwym oprogramowaniem, które odnotowane jest w obszernej bazie wirusów. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji potrafi także wykryć jeszcze nieznane próbki, chroniąc tym samym użytkowników przed nieznanymi zagrożeniami. Podejrzane pliki są ponadto automatycznie przesyłane na serwery firmy w celu dogłębnej analizy i oflagowania. Dzięki temu AVG w kwestii bezpieczeństwa radzi sobie wyjątkowo skutecznie.

Potwierdzają to też niezależne testy renomowanego laboratorium AV-Test, zajmującego się weryfikacją działania popularnych antywirusów. W najnowszym teście przeprowadzonym w październiku 2023 roku AVG wykazał się 100-procentową skutecznością w blokowaniu złośliwego oprogramowania, zarówno tego już znanego, jak i próbek 0-day malware. Łącznie w przeprowadzonej analizie zablokował prawie 20 tys. zainfekowanych plików i ani razu się nie pomylił, otrzymując notę 6/6. Nie dziwi zatem, że AVG Internet Security często wymieniany jest jako najlepszy antywirus na macOS.

Jak AVG dba o prywatność użytkowników?

AVG antywirus opinie ma w większości pozytywne. A to oznacza, że powinien oferować zaawansowane funkcje chroniące prywatność użytkowników. Czy tak rzeczywiście jest?

W omawianym oprogramowaniu antywirusowym znajdziemy kilka przydatnych rozwiązań, które mogą wzmocnić naszą prywatność podczas codziennego użytkowania komputera, urządzeń mobilnych i w trakcie surfowania w internecie. Dostępny jest m.in. moduł ochrony kamery, który blokuje dostęp do kamerki internetowej niezaufanym aplikacjom. Gdy któraś z nich spróbuje przechwycić obraz, akcja zostanie zablokowana, a użytkownik zobaczy powiadomienie.

AVG Antivirus wyświetla też powiadomienia dotyczące włamań. Użytkownicy otrzymują alerty w momencie, gdy ich hasło do poczty e-mail wycieknie lub zostanie zhakowane. Do tego możliwe jest też korzystanie z niszczarki danych, która skutecznie usuwa wybrane pliki, przeciwdziałając próbom ich późniejszego odzyskania.

Za darmo można też skorzystać z AVG Secure Browser. To nic innego, jak specjalnie dostosowana wersja przeglądarki, wyposażona w blokowanie modułów śledzących, blokowanie reklam i zaawansowane ustawienia prywatności.

avg antivirus opinie
Źródło: AVG

Więc jaki antywirus zainstalować, jeśli zależy nam na rozbudowanej ochronie prywatności? AVG Internet Security będzie dobrym wyborem.

Funkcje dodatkowe antywirusa AVG

AVG opinie użytkowników ma dobre także w kontekście oferowanych funkcji dodatkowych. W ramach najbogatszego pakietu AVG Ultimate otrzymujemy wiele rozwiązań, które poprawiają bezpieczeństwo i jakość korzystania z internetu.

Mowa m.in. o module AVG Secure VPN, który zapewnia dodatkową prywatność podczas surfowania online. Dzięki w pełni szyfrowanemu połączeniu jest to świetne rozwiązanie do wykorzystania podczas połączenia z publiczną i niezabezpieczoną siecią. W takim przypadku nawet jeśli ktoś przechwyci nasze połączenie, to i tak nie podejrzy przesyłanych przez nas informacji, gdyż będą one zaszyfrowanie. Połączenie VPN przydaje się również do zwiększenia naszej anonimowości lub pominięcia geoblokad nałożonych w internecie.

Moduł AntiTrack to natomiast zestaw funkcji, które przeciwdziałają śledzeniu naszych poczynań przez zewnętrzne firmy. Rozwiązanie to tworzy fikcyjne ID, które jest podstawiane modułom śledzącym. Dzięki temu nasz rzeczywisty profil nie będzie skanowany.

Czy AVG to najlepszy antywirus na iPhone’a? Zdecydowanie plasuje się w czołówce nie tylko posiadaczy sprzętów z logo nadgryzionego jabłka, ale także u użytkowników Androida. To zasługa m.in. funkcji Anti-Theft, która pozwala śledzić zgubiony lub skradziony telefon za pomocą GPS-a, a nawet robić zdjęcia złodziejowi.

Na uwagę zasługuje też funkcja AVG TuneUp i StartUp Optimizer. Służą one do optymalizacji działania systemu poprzez usuwanie zbędnych plików, pozbywanie się niepotrzebnych aplikacji z autostartu czy modyfikowania newralgicznych ustawień w taki sposób, aby przyczyniły się one do przyspieszenia systemu. Jak widać, pod względem obfitości funkcji program antywirusowy AVG opinie może mieć jedynie pozytywne.

Prędkość działania

Jak AVG antywirus wypada pod względem prędkości działania? Narzędzie nie wpływa negatywnie na szybkość działania systemu, a dzięki modułowi optymalizującemu nawet przyspiesza jego codzienną pracę.

Dzięki temu jego użytkownicy w nerwach raczej nie będą szukać, jak wyłączyć antywirusa. Potwierdzają to także rezultaty niezależnych testów. Według analizy AV-Test antywirus AVG otrzymał ocenę 5,5/6 w teście wydajności.

Opisywane narzędzie uzyskało wynik lepszy od średniej branżowej antywirusów m.in. w szybkości kopiowania plików, pobierania, instalowania czy włączania popularnych aplikacji – w każdym z tych przypadków antywirus praktycznie niezauważalnie wpływał na ten proces. Jedyna kategoria, w której nieco odstawał od branżowej średniej wynoszącej 21%, to prędkość uruchamiania stron. AVG AntiVirus spowalniał ten proces o 34%.

Jak więc widać, pod względem prędkości działania program antywirusowy AVG opinie użytkowników ma bardzo dobre, co jest dodatkowo potwierdzone niezależnymi testami. Nie powinien więc zachowywać się np. jak domyślnie narzędzie dostępne w systemie Windows, które sprawia, że wielu użytkowników poszukuje informacji, jak wyłączyć Windows Defender.

Serwery

AVG korzysta z wielu serwerów, które są wykorzystywane do różnorodnych zadań, takich jak aktualizacje oprogramowania, skanowanie plików, blokowanie zagrożeń i wiele innych.

Serwery AVG są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić szybkość i niezawodność, a także chronić prywatność użytkowników. AVG przechowuje tylko te dane, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników.

Są to takie informacje, jak dane o licencji, adres IP, informacje o systemie operacyjnym i informacje o zagrożeniach wykrytych przez program antywirusowy. AVG nie przechowuje żadnych prywatnych danych użytkowników, takich jak hasła, dane bankowe, adresy e-mail itp.

AVG opinie użytkowników ma pod tym względem dobre. Internauci nie skarżą się na brak dostępności do najważniejszych usług. Nie ma też w sieci poważnych oskarżeń o naruszenie prywatności czy doniesień o incydentach bezpieczeństwa związanych np. z włamaniem na serwer. Z tego względu omawiane oprogramowanie często pojawia się jako propozycja w kontekście zagadnienia, jak chronić iPhone’a przed wirusami.

Użytkowanie

Większość popularnych programów antywirusowych cieszy się dobrymi ocenami w kontekście codziennego użytkowania. Czy AVG AntiVirus opinie w tej dziedzinie także ma dobre?

Instalacja i użytkowanie programu nie nastręcza wielu trudności, ale w przypadku najobszerniejszego AVG Ultimate skorzystanie ze wszystkich modułów będzie wymagać pobrania i instalacji sześciu różnych aplikacji, co w przypadku mniej wtajemniczonych użytkowników niekoniecznie może wydawać się intuicyjne.

Warto jednak dodać, że same aplikacje są już proste w obsłudze i nawigowaniu. Trudności może więc nastręczać jedynie ich pierwsza konfiguracja. Po przyzwyczajeniu się do takiego rozwiązania korzystanie z interfejsu będzie więc przyjemne.

avg antywirus
Źródło: AVG

AVG opinie ma świetne także w przypadku zgłaszania, a raczej braku fałszywych alarmów. Laboratorium AV-Test w swojej analizie poddało oprogramowanie próbie ponad miliona próbek, które przez niektóre antywirusy mogły być rozpoznawane jako złośliwe oprogramowanie, choć w rzeczywistości pliki te nie są wirusami.

AVG w ani jednym przypadku nie zgłosił fałszywego alarmu, dzięki czemu narzędzie nie jest uciążliwe podczas codziennego korzystania. Produkt AVG może więc być dobrą propozycją na pytanie, jaki antywirus na Androida wybrać. Wszyscy wiemy bowiem, że w kontekście tego systemu nieinwazyjna praca jest szalenie ważna.

Koszt licencji

Ceny antywirusa AVG zależą przede wszystkim od wybranego pakietu. W ofercie tego producenta znajdziemy dwa podstawowe – AVG Internet Security oraz AVG Ultimate, który jest wyposażony w więcej dodatkowych funkcji.

Warto też dodać, że oprócz oprogramowania antywirusowego, użytkownik może osobno dokupić dodatkowe moduły, takie jak AVG TuneUp czy AVG BreachGuard. W naszym artykule skupiamy się jednak na cenach samych antywirusów.

Podobnie jak w przypadku programów innych firm, także tutaj standardowa cena subskrypcji nie jest zachęcająca. Dostępne są jednak liczne promocje, które sprawiają, że zakup licencji jest bardziej atrakcyjny. Dotyczy on jednak wyłącznie nowej licencji, a nie przedłużenia już istniejącej. Kontynuowanie subskrypcji o kolejny rok zazwyczaj obarczone jest wyższą ceną niż wykupienie licencji przez nowego użytkownika.

Z tego względu w tabeli poniżej podajemy ceny rocznych licencji poszczególnych pakietów w dwóch wariantach – standardowej oraz promocyjnej, która obowiązuje w momencie pisania tego artykułu. Z naszych obserwacji wynika jednak, że oferta promocyjna jest dostępna bardzo często.

PakietLiczba urządzeńCena standardowaCena promocyjna za pierwszy rok
AVG Internet Security1229 zł119 zł
AVG Internet Security10279 zł140 zł
AVG Ultimate10399 zł259 zł

Produkty AVG mogą także konkurować w rankingu darmowych antywirusów dzięki dostępności bezpłatnego pakietu AVG AntiVirus Free. AVG darmowy antywirus opinie zbiera pozytywnie i jest chwalony głównie za aktywną i skuteczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, tarczę chroniącą pocztę e-mail czy chociażby za przeciwdziałanie atakom phishingowym. Antywirus ten pobiera też aktualizacje w czasie rzeczywistym, co nie jest branżowym standardem w kontekście bezpłatnego oprogramowania.

Opinie użytkowników AVG

Mając na uwadze wszystko, co powyższe, nie dziwi fakt, że AVG opinie użytkowników ma w większości pozytywne. Program jest chwalony m.in. za duże możliwości w średniej cenie. Użytkownicy wskazują, że nie ma on negatywnego wpływu na działanie komputera i skutecznie chroni przed wirusami. Narzędzie cieszy się dobrymi opiniami także wśród stałych użytkowników, którzy korzystają z ochrony nawet od kilku lat. To tylko potwierdza jego ogólną jakość.

Wśród drobnych minusów internauci wskazują denerwujące oferty innych produktów w menu głównym, choć nadmieniają, że można to wyłączyć z poziomu ustawień. Niekiedy pojawiają się też drobne problemy z aktywacją produktu, ale to sporadyczne przypadki. W ogólnym rozrachunku to dobry darmowy antywirus na telefon i inne platformy.

Opinie o antywirusie AVG – podsumowanie recenzji

AVG antywirus opinie zbiera w zdecydowanej większości pozytywne i jest godnym polecenia programem blokującym złośliwe oprogramowanie. Narzędzie jest chwalone za wysoką skuteczność przeciwdziałania wirusom i funkcje dodatkowe, które mogą jednak początkowo wprowadzać nieco zamieszania w menu głównym programu.

AVG Antivirus dostępny jest także w darmowej wersji, co dla niektórych w zupełności powinno wystarczyć. Wszystko to sprawia, że omawiane tu oprogramowanie można bez obaw polecić większości użytkowników – także tym bardziej wymagającym.

WARTO PRZECZYTAĆ:

signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *