Czytniki e-booków to ciekawa i wygodna alternatywa do przechowywania i transportowania książek papierowych (które sporo ważą i zabierają dużo miejsca, zaś w takim małym czytniku można mieć ich setki czy tysiące naraz). Jednocześnie, z uwagi na specjalne ekrany i dodatkowe funkcje, czyta się na nich wygodniej niż chociażby na ekranie zwykłego tabletu. Jeśli szukasz takiego sprzętu, czytnik ebook ranking 2021 to fraza, która pewnie pierwsza wpadnie Ci do głowy.

Zdecydowanie warto się z takim rankingiem zapoznać, aby niepotrzebnie nie przepłacić i nie pominąć jakiegoś ciekawego modelu. W naszym rankingu znajdziecie zarówno czytniki e-booków z najwyższej półki, czyli z zakresu cenowego 1500-2000 złotych, jak i propozycje z najczęściej wybieranego zakresu 700-500 złotych.

Każdy powinien w związku z tym być w stanie odszukać urządzenie, które wpasuje się w jego budżet, a dodatkowo będzie oferować najlepszą w danej klasie cenowej wydajność i jakość. Trzeba podkreślić, że obecnie nie trzeba wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy, aby cieszyć się dobrym czytnikiem. Jasne, sprzęt za 2000 będzie lepszy niż ten za 500, ale różnica nie jest gigantyczna. Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Czytnik ebook ranking 2021 – na jakie parametry zwracać uwagę?

Każdy użytkownik może mieć oczywiście odmienne wymagania dla swojego czytnika e-booków, w zależności od tego, jak planuje z niego skorzystać. Zanim jednak ten czytnik ebooków ranking zaczniemy, chcielibyśmy wskazać kilka podstawowych parametrów, które naszym zdaniem są najistotniejsze.

Mowa tutaj w dużej mierze o danych związanych z ekranem. Jego rozdzielczość i przekątna, a także typ ekranu (np. E-Ink Carta) znacznie wpłyną na wygodę użytkowania. Kluczowa jest także pamięć zewnętrzna, zwłaszcza, jeśli dany model nie pozwala na rozszerzanie jej kartą SD (a wiele modeli, nawet droższych, nie daje takiej opcji).

Pojemność wpłynie bowiem na to, ile dokumentów/książek zmieścimy w urządzeniu. Ostatni kluczowy parametr to bateria – od niej będzie między innymi zależało (mają znaczenie też takie kwestie, jak włączone moduły, jasność itp.), jak długo będziemy mogli używać sprzętu, aż trzeba go będzie podładować.

Onyx Boox Note Air

czytnik ebook ranking onyx boox note air
Źródło: Onyx
  • Przekątna ekranu: 10,3″ E-Ink HD Carta
  • Rozdzielczość: 1872 x 1404 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 32GB
  • Bateria: 3000 mAh.

Onyx Boox Note Air, czyli czytnik ebook ranking ten otwierający, charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą przekątną ekranu (jak na tego typu urządzenia). 10,3″ cali to naprawdę sporo, co niektórym bardzo się spodoba, ale dla innych może być już mniej wygodną opcją, na przykład w zakresie transportu.

Świetny ekran E-Ink HD Carta, w połączeniu z wysoką rozdzielczością, daje wspaniały efekt. 3GB RAM-u i ośmiordzeniowy procesor zapewniają z kolei bardzo wydajną pracę. Jako ciekawostkę można wskazać, że sprzęt jest wyposażony w port USB-C, co nie jest aż tak często spotykane w czytnikach ebooków.

Jest wsparcie dla Bluetootha 5.0 oraz Wi-Fi (2.4GHz i 5GHz), a także solidne 32GB pamięci wewnętrznej (nie ma portu na kartę SD). W komplecie otrzymamy rysik Wacoma. Menu jest w języku polskim, a urządzenie hula na systemie Android 10.

To nowoczesny i solidny czytnik e-booków, jednak z racji na duże wymiary i imponującą baterię (zapewniającą całkiem długi czas działania) dość ciężki – waży on 400 gramów. Kosztuje on około 2039 złotych i jest to bez wątpienia czytnik dla bardzo wymagających użytkowników.

Amazon Kindle Oasis 3

czytniki ebook ranking kindle osasis 3
Źródło: Amazon
  • Przekątna ekranu: 7″ E-ink Carta, wodoodporny (IPX8) z podświetleniem
  • Rozdzielczość: 1680 x 1264 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB/32GB.
  • Bateria: 1130 mAh.

Spory, 7″ calowy wyświetlacz, do tego wodoodporny (IPX8), z dobrą rozdzielczością i podświetleniem. Świetna wydajność, plus możliwość regulacji barwy rzeczonego podświetlenia. Tryb nocny, Bluetooth i Wi-Fi. Wszystko to brzmi naprawdę dobrze, a w połączeniu ze świetnym designem i wysoką jakością wykonania sprawia, że model Amazon Kindle Oasis 3 jest bez wątpienia warty uwagi.

Wadą modelu Kindle Oasis 3 10 generacji z 2019 roku jest jednak średnia, żeby nie powiedzieć kiepska pojemność baterii. Sam Amazon przyznaje, że wytrzyma ona 6 tygodni, ale tylko pod warunkiem wyłączenia Bluetootha, czytania pół godziny dziennie i przy jasności w połowie skali. Większość osób raczej tak nie będzie z niego korzystać, więc realny czas pracy będzie dużo niższy.

Dodatkowo sprzęt nie obsługuje języka polskiego (jest dostępny m.in. angielski) i nie posiada slotu na kartę SD. Cena Amazon Kindle Oasis 3 zależy od tego, na którą wersję się zdecydujemy. Tańsza, z 8GB pamięci wewnętrznej, kosztuje około 1359 złotych. Z racji na brak slotu na kartę SD lepszą opcją może się jednak wydawać wersja z 32GB pamięci, za którą trzeba zapłacić około 1539 złotych.

Pocketbook InkPad 3

pocketbook inkpad 3
Źródło: Pocketbook
  • Przekątna ekranu: 7,8” E-Ink Carta
  • Rozdzielczość: 1404 x 1872 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 1900 mAh.

Pocketbook InkPad 3 to jeden z większych czytników e-booków w tym rankingu. Ma 7,8″, wysokiej jakości ekran o naprawdę dobrej rozdzielczości, slot na kartę microSD do 32GB (więc nie za duża pamięć wewnętrzna nie jest problemem).

Podświetlenie ekranu Smart Light działa bardzo dobrze, 1GB RAM-u zapewnia sprawną pracę, podczas której przydają się takie funkcje, jak zamiana tekstu na audio czy dostęp do przeglądarki internetowej. Adapter pozwala podłączyć do czytnika słuchawki, więc bez problemu można np. słuchać audiobooków. Bateria 1900 mAh nie powala, ale wiele modeli ma słabszą, więc nie jest też tragiczna.

InkPad 3 kosztuje około 919 złotych. Warto dodać, że dostępna jest też nieco droższa (1169 złotych) wersja Pocketbook InkPad 3 Pro, oferująca 16GB pamięci wewnętrznej i łączność Bluetooth. Nie posiada ona jednak slotu na kartę SD.

Amazon Kindle Paperwhite 4

kindle paperwhite
Źródło: Amazon
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Carta
  • Rozdzielczość: 1448 x 1072 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB/32GB
  • Bateria: 1500 mAh.

Amazon Kindle Paperwhite 4 to sprzęt o bardziej standardowych dla tańszych czytników wymiarach, a mianowicie 6″. Trzeba wskazać na jego naprawdę wysoką jakość wykonania i estetyczny, klasyczny wygląd. Wysoka rozdzielczość zapewnia wygodne czytanie, dzięki wbudowanemu podświetleniu także w nocy.

Amatorów czytania na plaże może z kolei zadowolić, że ochrona IPX8 pozwala na zanurzenie do dwóch metrów przez 60 minut, więc nawet, jeśli sprzęt przypadkowo ochlapiemy, nic nie powinno mu się stać.

Paperwhite 4 nie ma wejścia audio, obsługuje natomiast łączność Wi-Fi i Bluetooth (można podłączyć przez Bluetooth słuchawki lub głośniki). Jest dość lekki (182 gramy) i wydajny.  To jeden z najpopularniejszych czytników e-booków, z uwagi na świetne doznania z użytkowania w stosunkowo niewygórowanej cenie, ma jednak pewne wady – przede wszystkim nie ma menu w języku polskim ani slotu na kartę SD.

Jeśli chodzi o dokładną cenę, to jest kilka opcji, w zależności od tego, czy wybierzemy opcję z 8GB pamięci wewnętrznej, czy 32GB, a także, czy godzimy się na reklamy, czy też nie. Wersja 8GB bez reklam kosztuje około 650 złotych, 32GB zaś 750 złotych. Z kolei z reklamami czytnik z pamięcią 8GB to koszt około 600 złotych, zaś z 32GB 650 złotych.

InkBOOK Prime HD 6″

ranking czytnikow e book inkbook prime hd
Źródło: InkBOOK
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink
  • Rozdzielczość: 1404 x 1072 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 2000 mAh.

InkBOOK Prime HD to elegancki czytnik o lekko zaokrąglonym od dołu kształcie, wyróżniający się niewielką wagą – waży zaledwie 168 gramów. Hula na systemie Android i wykorzystuje, jak większość czytników w tej kategorii cenowej, 6-calowy ekran E-Ink (o całkiem niezłej jak na jego cenę rozdzielczości).

Sprzęt współpracuje z takimi aplikacjami, jak Legimi, Wolne Lektury czy Sudoku. Jeśli 8 GB podstawowej pamięci nie wystarczy, można rozszerzyć ją kartą SD. Sprzęt nie ma reklam, działa w języku polskim i posiada zarówno moduł Wi-Fi, jak i Bluetooth.

Nie zabrakło tutaj podświetlenia diodami LED (konkretnie ośmioma). Cztery rdzenie i 512 MB RAM nie powalają, ale wystarczą do dobrej wydajności. Ekran jest oczywiście dotykowy, natomiast są też konfigurowalne przyciski. Jedynym słabym punktem jest tutaj tak naprawdę bateria o pojemności 2000 mAh.

Za czytnik InkBOOK Prime HD 6″ zapłacimy około około 549 zł.

Pocketbook 632 Touch HD 3

czytniki 2021 pocketbook hd 3
Źródło: Pocketbook
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Carta
  • Rozdzielczość: 1448 x 1072 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 16GB
  • Bateria: 1500 mAh.

Ekran o niezłej rozdzielczości z regulowaną barwą podświetlenia i bardzo mała waga (155 gramów) to kluczowe elementy specyfikacji tego urządzenia. Dostępne jest sporo aplikacji, takich jak Legimi, ReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync czy PocketBook Cloud.

Jest też dtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, słowniki, kilka gier (szachy, pasjans, Sudoku, Scribble) i galeria zdjęć. Na plus oceniamy również możliwość podłączenia słuchawek na dwa sposoby – przez adapter lub Blueootha.

Nie ma niestety slotu na kartę SD, ale 16GB pamięci wewnętrznej wielu osobom powinno już wystarczyć. Sporą wadą jest natomiast niezbyt duża pojemność baterii. Koszt tego urządzenia to około 650 złotych – w naszym odczuciu mogłaby ona być niższa, biorąc pod uwagę parametry.

Pocketbook Touch Lux 5

ranking czytnikow ebook pocketbook touch lux 5
Źródło: Pocketbook
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Carta
  • Rozdzielczość: 1024 x 758 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 1500 mAh.

Pocketbook Touch Lux 5 to bardziej budżetowa wersja omówionego powyżej Pocketbooka 632 Touch 3 HD. Ma podobny wyświetlacz, aczkolwiek o mniejszej rozdzielczości, a także mniejszą pamięć wewnętrzną (8GB). Taka sama jest natomiast pojemność baterii.

Tutaj również mamy dostępne wspomniane powyżej aplikacje, jest także slot na karty SD (do 32GB). Nie ma za to ani wejścia audio, ani modułu Bluetooth, więc fani audiobooków pewnie zdecydują się na inne urządzenie. Za Touch Lux 5 zapłacimy około 529 złotych.

Amazon Kindle 10 (2019)

amazon kindle 10
Źródło: Amazon
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Pearl
  • Rozdzielczość: 800 x 600 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 900 mAh.

Kindle 10 to obecnie propozycja już dość przestarzała technologicznie, zwłaszcza względem omówionego wyżej Paperwhite’a, czyli również czytnika ebooków Amazona. Ze względu na jego wysoką jakość wykonania i sporą ilość użytecznych funkcji (np. tłumaczenie fragmentów bez wychodzenia z dokumentu) ten czytnik ebook ranking jednak “zaliczył”.

Niska pojemność baterii i niewielka rozdzielczość rzucają się w oczy, ale na plus wychodzą bardzo dobry ekran i elegancki, klasyczny design. Obecnie też cena nie jest odstraszająca, ponieważ wersję z reklamami można kupić już za około 340 złotych, a bez reklam – 399 złotych prosto z polskiego Amazona. Jeśli więc ktoś szuka czegoś budżetowego i nie chce stawiać na mniej znane marki, ten model jest wart uwagi.

Kruger&Matz Library 3S Carta+

kruger matz library 3s
Źródło: Kruger&Matz
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Carta+
  • Rozdzielczość: 758 x 1024 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 3000 mAh.

Podkreślić trzeba dużą pojemność baterii tego sprzętu. Jeśli chodzi o inne parametry techniczne, to jest tutaj dość typowo, zarówno pod względem pamięci wewnętrznej (jest opcja jej rozszerzenia kartą SD), jak i RAM-u (512MB) czy rozdzielczości (aczkolwiek mogłaby ona być nieco wyższa). Pod względem wizualnym rzuca się tu w oczy dość sporych rozmiarów “broda” (tj. dolna ramka).

Kruger&Matz Library 3S Carta+ obecnie kosztuje około 499 złotych. To przyzwoita, chociaż nie szczególnie imponująca opcja wśród budżetowych czytników e-booków. Biorąc pod uwagę, że różnica w cenie między tym modelem a produktami bardziej uznanych w zakresie czytników firm to dosłownie 50-200 złotych, mimo wszystko lepszą opcją może być dopłacenie np. do tańszej wersji Paperwhite’a od Amazona, czy też InkBOOK Prime.

inkBOOK Obsidian

inkbook obsydian
Źródło: InkBOOK
  • Przekątna ekranu: 6″ E-Ink Carta
  • Rozdzielczość: 1024 x 768 pikseli
  • Pamięć wewnętrzna: 8GB
  • Bateria: 2800 mAh.

Nasz czytnik ebook ranking 2021 zamyka inkBOOK Obsidian. To poręczny czytnik e-booków o takiej sobie rozdzielczości, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo pojemną baterią (2800 mAh). Obsługuje karty SD o pojemności do 32GB oraz łączność Wi-Fi, daje radę z wieloma formatami plików.

Ogółem mówiąc, jeszcze kilka lat temu był to naprawdę solidny wybór, teraz już po prostu okej. 512MB RAM-u nie robi wrażenia w 2021 roku, ale wciąż wystarcza do stosunkowo płynnej pracy.

Trzeba jednak zauważyć, że już od lat firmware do tego modelu nie jest aktualizowany, więc obecnie to głównie propozycja dla tych, którym naprawdę zależy na mocnej baterii. Obsidian kosztuje aktualnie około 519 złotych.

Ranking czytników ebook – podsumowanie

Mamy nadzieję, że jeśli interesuje Cię czytnik ebook ranking, który przygotowaliśmy, pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji i później będziesz cieszyć się z zakupionego urządzenia. Jednocześnie sugerujemy, aby dobrze się zastanowić, czy w ogóle warto kupić jakikolwiek czytnik e-booków. Dla niektórych są to świetne urządzenia, ale inni (np. fani wydań papierowych) mogą mieć problem z przestawieniem się na nie i potem rzadko ich używać.

Jeśli obecnie dużo czytasz na komórce czy tablecie i myślisz nad czytnikiem e-booków, ponieważ chcesz mniej męczyć oczy i zależy Ci na dodatkowych funkcjach oferowanych przez niektóre urządzenia tego typu, może to być dobra opcja dla Ciebie. O ile jest taka możliwość, dobrą opcją mogłoby być jednak pożyczenie dowolnego czytnika, np. od znajomego, i korzystanie z niego chociaż przez kilka dni, aby ustalić, czy w ogóle trafi do Ciebie taka technologia.

Oczywiście, jeśli to nie kogoś pierwszy czytnik, a już kolejny, takich wątpliwości nie będzie.. Ranking czytników ebook tak czy tak będzie pomocny, aby “odsiać” wstępnie mniej ciekawe modele i skupić się tylko na tych najlepszych w danej kategorii cenowej. Warto wspomnieć, że poza rankingiem czytników e-booków mamy na swoim koncie m.in. ranking myszek dla graczy. Dajcie znać, jeśli jest coś, czego jeszcze nie omawialiśmy, a Waszym zdaniem powinniśmy!

Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *