Czytanie książek to wspaniała forma spędzania wolnego czasu, niosąca za sobą wiele korzyści. Pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, poszerza zasób słownictwa, rozwija wiedzę oraz inteligencję. W związku z postępem technologicznym i rosnącą popularnością ebooków środowisko czytelnicze podzieliło się na dwa obozy – osoby wierne książkom papierowym oraz takie, które preferują formę elektroniczną i zazwyczaj korzystają z czytników, czyli specjalnych urządzeń, podobnych do tabletu, pozwalających na wygodne czytanie. Niektórzy mogliby pomyśleć, że to sprzęt zupełnie zbędny – przecież książki można czytać na telefonie czy nawet na laptopie. Nic bardziej mylnego. Cała wyjątkowość i wartość większości czytników opiera się na zastosowaniu e-papieru, który wygląda praktycznie jak zwykła kartka. Sprawia, że wzrok się nie męczy i nie psuje, czego nie można powiedzieć na temat ekranów, na przykład w smartfonach.

Wiele osób zastawia się, czy książka papierowa ma szansę wygrać pojedynek z czytnikiem i przetrwać. Ciężko jednak stwierdzić, czy rzeczywiście tak się stanie. Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Są osoby, które twierdzą, że nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej formy, wyjątkowego zapachu i tekstury. Posiadanie papierowej wersji jest dla niektórych bardzo ważne, chociażby ze względów sentymentalnych. Sam wygląd też nie jest bez znaczenia. Miło popatrzeć na własnoręcznie skomponowaną biblioteczkę. Z kolei czytniki pozwalają na posiadanie wielu pozycji na jednym urządzeniu, są znacznie wygodniejsze w transporcie, a nowe utwory można pozyskać w kilka chwil. Jedno jest pewne – warto czytać książki, nieważne w jakiej formie.

Dlaczego warto czytać ebooki?

Popularność ebooków stale rośnie. Wiele osób rezygnuje na ich rzecz z egzemplarzy papierowych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie zalety skrywa w sobie ta forma publikacji?

Książki elektroniczne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Posiadając czytnik nie trzeba decydować, którą powieść zabrać ze sobą w podróż. Można przechowywać ich wiele na jednym urządzeniu (w cyfrowej formie), a cała kolekcja będzie ważyć mniej niż jedna książka tradycyjna. Następną kwestią jest cena. Ebooki są znacznie tańsze, a wykupując pakiet na przeznaczonej do tego platformie można zaoszczędzić sporo pieniędzy, nie rezygnując z przyjemności posiadania kolejnej publikacji. Dodatkowo wiele pozycji jest dostępnych w Internecie za darmo.

Czytnik umożliwia czytanie przez całą dobę, w każdych warunkach, nawet gdy jest ciemno i nie ma się dostępu do żadnego źródła światła. Pozwala także na szybki zakup wymarzonego tytułu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Wiele modeli jest również wyposażonych w funkcje dodatkowe, na przykład licznik wskazujący, ile minut zajmie przeczytanie danej pozycji, możliwość powiększenia tekstu czy zmiana kroju. Nie potrzeba także zakładki, nie ma też konieczności zapamiętywania strony, na której zakończyło się czytanie. Urządzenie zrobi to za Ciebie.

Na koniec kwestia być może mniej oczywista, ale niezwykle ważna. Czytniki są ekologiczne i przyczyniają się do ochrony środowiska. Jak powszechnie wiadomo, do produkcji papieru – stanowiącego główną część książki tradycyjnej – potrzebne są drzewa, a ich wycinka zaburza równowagę środowiska naturalnego. Ebooki są przedmiotami niemającymi postaci materialnej, więc do ich tworzenia nie wykorzystuje się żadnego surowca. Czytniki przyczyniają się również do ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych. Podczas prac nad książką papierową konieczna jest obróbka drewna i szereg innych czynności. Ich pakowanie i transport również pochłaniają wiele energii. Większość dostępnych na rynku czytników jest produkowana przy zachowaniu wszelkich norm, sprzyjających redukcji otrzymywania szkodliwych substancji. Są niezwykle energooszczędne; bateria urządzenia potrafi wytrzymać przez około 3 tygodnie. Ponadto badania wykazują, że dwutlenek węgla wytworzony podczas całego okresu użytkowania zostaje przetworzony już po pierwszym roku działania sprzętu.

Warto podkreślić, że przy odpowiednim użytkowaniu czytnik może służyć przez wiele lat.

Jak wybrać odpowiedni czytnik?

Czytnik ebooków nie należy do najtańszych produktów, więc podczas wyboru odpowiedniego powinno się dokładnie przeanalizować kilka kwestii. Po pierwsze – rozmiar ekranu. Obecnie standardem jest 6 cali. Oczywiście – im czytnik mniejszy, tym bardziej poręczny, jednak może nieco pogorszyć komfort czytania. Na rynku istnieje wiele modeli czytników, ale warte uwagi są tylko te z e-papierem. Ich ekran nie odbija światła i jest bardziej przyjazny dla oczu, a dodatkowo pobiera niewiele energii. Oczywiście istnieją różne wersje. Warto zagłębić się w ten temat – najbardziej znane i polecane są ekrany marek takich jak Carta oraz Pearls. Bardzo przydatną funkcją jest oświetlenie, pomocne przede wszystkim, gdy jest ciemno. Na uwagę zasługują również funkcje dodatkowe, na przykład słownik, sposób sterowania urządzeniem (obecnie przeważają dotykowe ekrany, co jest o wiele wygodniejsze niż mechaniczne klawisze stosowane w starszych modelach) oraz ilość miejsca do wykorzystania na książki. Niektóre czytniki mają niewielką pamięć, którą często można rozszerzyć za pomocą karty SD (jednak czasami może to sprawiać problemy i prowadzić do szybszego wyczerpania się baterii). Standardem jest od 2 do 4 GB pamięci, która pomieści około tysiąc książek w formacie EPUB i MOBI oraz nieco mniej w formacie PDF.

WARTO PRZECZYTAĆ:

czytnik ebook ranking Czytnik ebook ranking 2021 – który czytnik ebooków kupić?
Czytniki e-booków to ciekawa i wygodna alternatywa do przechowywania i transportowania książek papierowych (które sporo ważą i zabierają dużo miejsca, zaś w takim małym czytniku
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Malanet, 18 maja 2021 @ 14:56 Odpowiedz

    Ja uważam, że tak. Uwielbiam książki, ale nie wszędzie mam możliwość zabrania kilku, np. na wakacje. Czytnik jest świetnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *