Pokemon to jedna z najpopularniejszych serii gier, uwielbiana przez miliony fanów na całym świecie. Od prawie 3 dekad jedyny oficjalny sposób na zagranie w kultowe RPG o łapaniu stworków, to zakup mobilnej konsoli firmy Nintendo. Na szczęście popularność marki doprowadziła do powstania wielu klonów oraz alternatyw, dzięki czemu fani Pokemonów znajdą podobne tytuły na każdej dowolnej platformie. Właśnie dlatego, w tym artykule sprawdzimy najlepsze gry inspirowane serią Pokemon dostępne na PC.

Gra Pokemon na PC — o co właściwie w nich chodzi?

O Pokemonach słyszał chyba dosłownie każdy. Jeśli jednak jesteście w grupie nielicznych osób niemających pojęcia, z czym się je takie tytuły, to mamy już śpieszymy z wyjaśnieniem. W grach Pokemon i tytułach wzorowanych na nich wcielamy się w bohatera wyruszającego na swoją przygodę. W trakcie drogi napotka on na masę niezwykłych stworzeń z niezliczonymi i unikalnymi umiejętnościami.

Głównym zadaniem gracza jest pochwycenie tychże stworków i “wytrenowanie” ich poprzez walkę z innymi stworkami. Po co mamy właściwie to robić? A no po to, żeby stanąć w szranki z wirtualnymi przyjaciółmi oraz przeciwnikami, którzy też pochwycili stworzonka i wykorzystują je do swoich własnych celów.

Walka w grach Pokemon zazwyczaj opiera się na formacie turowym: w jednej turze używamy danej umiejętności na stworku przeciwnika, a w następnej wróg atakuje nas. Na przestrzeni lat wiele gier starało się udoskonalić ten system i sprawić, że będzie on bardziej dynamiczny i po prostu ciekawszy.

Gra o „Pokemonach” na PC — polecane tytuły

Teraz zapraszamy na naszą listę najlepszych gier na PC podobnych do Pokemonów.

Temtem

temtem gry pokemon na pc
Źródło: Crema.gg

Na pierwszy ogień idzie gra Temtem. Czyli MMORPG, które z pewnością nie wstydzi się swojego podobieństwa do Pokemonów. W Temtem wcielamy się w podróżnika przemierzającego 6 pobliskich wysp różniących się od siebie klimatem, florą oraz fauną. Na każdej z tych wysp znajdziemy Temtemy, czyli inaczej tutejsze pokemony.

Nawiązań do dzieła studia GameFreak mamy tu zresztą naprawdę od groma. 150 stworków czekających na poznanie, schwytanie i wytrenowanie? Jest. Turowy system walki oparty o mocne i słabe cechy stworzeń? A jakże by inaczej. Nawet grafiką Temten nawiązuje do nowszych gier z serii Pokemon, takich jak Pokemon Sword and Shield, czy Pokemon Legends: Arceus.

Temtem nie jest jednak tylko zwykłą kalką poczciwych pokemonów. Wyjątkową cechą gry są jej rozwinięte funkcje sieciowe, dzięki którym w swojej drodze przez świat spotykamy dziesiątki innych graczy. Możemy z nimi kooperować, dołączyć do wspólnego klubu i wymieniać się temtemami, albo zawalczyć w turowej walce, aż do utraty przytomności przez stworki po jednej ze stron.

Oprócz trybu Online Temtem oferuje też rozbudowaną kampanię, co na pewno ucieszy graczy nieprzepadających za graniem w sieci.

Seria Persona

gry podobne do pokemon na pc persona
Źródło: Atlus.com

Ta lista po prostu nie mogła obejść się bez Persony. Seria Persona to spin off gier Shin Megami Tensei, które zwykły cieszyć się niezwykłą popularnością w Japonii. W grach Persona 3 Portable, 4 Golden oraz 5 Royal dostępnych na PC znajdziemy niezwykle oryginalne podejście do formuły Pokemonów.

Za dnia w Personie jesteśmy bowiem… zwykłym uczniem i gra wygląda trochę jak symulator licealnego życia. Musimy uczyć się do testów, odrabiać zadania domowe, wyskoczyć na przekąskę ze znajomymi, zrobić pranie, czy pójść na wizytę do lekarza. W tym segmencie nieco zżyjemy się z otaczającymi nas postaciami i podniesiemy statystyki operowanego bohatera (np. poprzez ćwiczenia fizyczne, czy czytanie książek).

W nocy Persona zmienia się nie do poznania. To właśnie wtedy trafiamy do umysłów innych ludzi i zwalczamy ich smutki oraz strachy. Jak właściwie to robimy? A no poprzez turową walkę manifestacjami walecznych duszy, czyli personami! Każdy bohater w naszej drużynie ma swoją własną personę. Wraz z czasem i progresją historii zdobywamy nowe karty z personami, powoli ulepszamy je albo krzyżujemy kilka dusz ze sobą, tworząc nowe jeszcze silniejsze stwory.

World of Final Fantasy

gra na pc pokemon world of final fantasy
Źródło: https://www.square-enix-games.com/

World of Final Fantasy to kolejny spin off popularnej serii pochodzenia Japońskiego w naszym zestawieniu. Tym razem mowa jednak o świecie Final Fantasy. W World of Final Fasntasy trafiamy do krainy Grimoure, gdzie znajdziemy wiele znanych twarzy i potworów z głównego rdzenia cyklu. World of Final Fantasy identycznie jak klasyczne odsłony serii cechuje się turową walką.

Tym razem jest ona urozmaicona obecnością stworków, z których możemy… zbudować wieże. Po poprawnym ułożeniu budowli wykorzystujemy je do osłabienia przeciwników i skorzystania ze specjalnych ataków. Siła tych ciosów zależna jest od liczby oraz rozlokowania stworków, przez co konieczne jest przemyślenie sytuacji (trochę, jak w grach strategicznych). Wraz z kontynuowaniem rozgrywki znajdziemy i oswoimy więcej stworzeń, co pozwoli na ułożenie oraz zoptymalizowanie naszego bitewnego składu.

Bonus: PokeMMO

gra o pokemonach na pc pokemmo
Źródło: pokemmo.com

Na sam koniec mamy coś dla najbardziej zagorzałych fanów pokemonów, czyli projekt o nazwie PokeMMO. PokeMMO to modyfikacja dla 4 klasycznych gier Pokemon (konkretnie: Fire Red, Emerald, Platinum i Black/White) dodająca rozwinięte funkcje sieciowe do oficjalnych tytułów. Dzięki temu jeszcze raz możemy przeżyć niezapomniane chwile w wybranych przez nas rejonach.

Tym razem przygoda nie będzie samotna, bo zaraz obok siebie zobaczymy setki aktywnych na serwerach graczy. W PokeMMO możemy wymieniać się z innymi osobami, walczyć z nimi przy pomocy Pokemonów, a nawet organizować konkursy w łapaniu stworków. Czyni to z PokeMMO świetną grę kooperacyjną do zagrania wspólnie ze znajomymi.

PokeMMO jest dostępne w pełni za darmo i legalnie, ale jest jeden problem: projekt wykorzystuje do swojego działania emulacje i nie dostarcza oficjalnych plików gier. Oznacza to, że aby cieszyć się PokeMMO, będzie nam potrzebny plik ROM Pokemonów Black/White (oraz innych, jeśli chcemy zwiedzić więcej regionów). Aby takowy plik pozyskać w legalny sposób, potrzebna będzie nam sama gra Pokemon Blach/White (dostępna tylko z drugiej ręki) oraz konsola Nintendo DS.

Mimo potencjalnych problemów z instalacją gry PokeMMO jest grą, której z pewnością powinni spróbować fani Pokemonów na swoim PC.

Gry Pokemon na PC — minimalne wymagania sprzętowe

Gry przypominające Pokemon dostępne na PC, zazwyczaj nie są zbyt wymagające dla naszych poczciwych blaszaków. Dzięki temu można się nimi cieszyć nawet na nieco słabszym sprzęcie. Jedyna gra w naszym zestawieniu potrzebująca nieco mocniejszych podzespołów to Persona 5 Royal. Jej minimalne wymagania wyglądają następująco:

  • Procesor: Intel Core i7-4790/Ryzen 5 1500X.
  • Pamięć Ram: 8 GB.
  • Karta Graficzna: Nvidia GeForce GTX 650 Ti 2GB/AMD Radeon R7 360.
  • 41 GB przestrzeni na dane.

W porównaniu do najnowszych gier, czy najlepszych gier survival nie są więc one zbyt wysokie i nawet mobilne sprzęty takie jak Steam Deck, bez większego trudu zapewnią nam świetne wrażenia.

Oficjalna gra Pokemon na PC, czyli siła emulacji

Wspomnieliśmy we wstępie, że oficjalnie gry Pokemon dostępne są tylko na wybrane, mobilne konsole Nintendo. Jest to oczywiście prawda, ale istnieje pewien sposób, pozwalający ograć dużą część oficjalnych gier Pokemon właśnie na komputerze stacjonarnym. Poznajcie: emulatory.

Emulatory są specjalnymi programami, których celem jest naśladowanie danego sprzętu: w tym wypadku konsoli do gier. Za sprawą emulatora nasz komputer może bez problemu uruchomić gry z GameBoya, czy Nintendo DS, co pozwala zagrać w wiele części Pokemonów. Dla posiadaczy nieco mocniejszych PCt’ów dostępna jest nawet emulacja Nintendo Switch.

Do poprawnego skonfigurowania emulatora i zagrania w Pokemony potrzebne są zazwyczaj pliki z konsoli oraz plik ROM samej gry. W obu przypadkach dane trzeba pozyskać na własną rękę (czytaj: z rzeczywistego sprzętu), bo nie są dostarczane przez samych twórców oprogramowania.

pokemon na pc gra
Źródło: unsplash; @introspectivedsgn

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji udało wam się znaleźć idealną grę “Pokemon” do zagrania na waszym PC. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jaka gra Pokemon/Pokemono-podobna jest waszą ulubioną i dlaczego!

Jeśli szukacie innych rankingów ciekawych gier, to polecamy sprawdzić najlepsze gry wędkarskie oraz najlepsze gry hack and slash.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo switch Nintendo Switch – jak podłączyć do laptopa i telewizora 
Nintendo Switch to popularna konsola do gier, która umożliwia graczom korzystanie z ulubionych gier w podróży. Urządzenie to jest niewielkie i mobilne, nic więc dziwnego,
jak podłączyć nintendo switch do laptopa Jak podłączyć Nintendo Switcha do laptopa?
Wiedziałeś, że istnieje możliwość podłączenia konsoli Nintendo Switch do laptopa? Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, nie martw się! W naszym poradniku omówimy wszystkie kroki,
jak podłączyć nintendo switch do telewizora Jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Pytanie o to, jak podłączyć Nintendo Switch do telewizora może wydawać się dziwne. Spokojnie, tutaj nie spotkasz się z taką oceną. W TechPolska.pl potrafimy spojrzeć
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *