W świecie gier RPG (a w zasadzie gier w ogóle), premiera Baldur’s Gate 3 to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń 2023 roku. Ta produkcja, będąca kontynuacją kultowej serii, niewątpliwie przyciąga uwagę graczy z całego świata, pragnących powrócić do znanej i uwielbianej krainy Faerûn. Co prawda już od lat jest dostępna we wczesnym dostępie, ale ta wersja jest znacznie uboższa niż ta, którą otrzymamy wraz z oficjalnym debiutem BG III.

Ten materiał ma na celu dostarczenie informacji na temat wymagań sprzętowych Baldur’s Gate 3. Właściwa konfiguracja komputera jest kluczowa dla optymalnej rozgrywki i pełnego doświadczenia z rozgrywki, a biorąc pod uwagę, że mówimy tu o dużej grze od znanego studia, która kosztuje niemało, tym bardziej ma to duże znaczenie. Wszystkie najważniejsze informacje, które warto znać przed zakupem, zebraliśmy dla Was poniżej!

Co warto wiedzieć o wymaganiach Baldur’s Gate 3 na PC?

Baldur’s Gate 3 w wersji 1.0 będzie dostępny zarówno na konsoli PlayStation 5, jak i na komputerach z Windowsem oraz macOS-em. W przypadku PC-tów dla każdego z wymienionych systemów twórcy przygotowali specyfikację minimalną i zalecaną. Oto wymagania Baldur’s Gate 3 na PC!

wymagania baldur's gate iii
Źródło: Larian Studios

Wymagania na systemach Windows

Wymagania minimalne Baldur’s Gate 3 dla systemów Microsoft Windows to:

System operacyjny Windows 10 64-bitowy
Procesor Intel I5 4690 / AMD FX 8350
Pamięć RAM 8 GB
Karta graficzna Nvidia GTX 970 / RX 480 (4GB+ VRAM-u)
DirectX Wersja 11
Miejsce na dysku 150 GB dostępnej przestrzeni (wymagany dysk SSD)

Natomiast wymagania zalecane są takie:

Specyfikacja Wartość
System operacyjny Windows 10 64-bitowy
Procesor Intel i7 8700K / AMD r5 3600
Pamięć RAM 16 GB
Karta graficzna Nvidia 2060 Super / RX 5700 XT (8GB+ VRAM-u)
DirectX Wersja 11
Miejsce na dysku 150 GB dostępnej przestrzeni (wymagany dysk SSD)

Wymagania dla macOS-a

Jak już wspomniano, oprócz Windowsa pełna wersja BG 3 pojawi się także na systemie od Apple, aczkolwiek jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi. Znamy już jednak wymagania Baldur’s Gate 3 na macOS. Zarówno minimalne, jak i zalecane.

Wymagania minimalne prezentują się następująco:

System operacyjny macOS 10.15.6
Procesor 4-rdzeniowy Intel Core i7 2.6GHz
Pamięć RAM 8 GB
Karta graficzna AMD Radeon 460 z 4 GB VRAM-u
Miejsce na dysku 150 GB dostępnej przestrzeni

Według twórców taka specyfikacja pozwoli uruchomić grę na niskich lub średnich ustawieniach. Ponadto zalecany jest dysk SSD.

Wymagania zalecane wyglądają zaś tak:

System operacyjny macOS 10.15.7
Procesor 8-rdzeniowy Intel Core i9 2.3GHz
Pamięć RAM 16 GB
Karta graficzna AMD Radeon Pro 5500M z 8 GB VRAM-u
Miejsce na dysku 150 GB dostępnej przestrzeni

W przypadku spełniania powyższych wymagań będzie można z powodzeniem grać na ustawieniach wysokich lub ultra. Dla wymagań zalecanych studio również podkreśliło, że zaleca stosowanie dysku SSD.

Baldur’s Gate 3 — early access a pełna wersja

Kiedy już znamy wymagania Baldur’s Gate 3, pojawia się pytanie, czy warto już inwestować w tę produkcję, czy lepiej nieco poczekać na pełną wersję, jako że obecnie gra jest w early accesie (wczesnym dostępie). Co ciekawe, sami twórcy BG 3 odradzają zakup gry w tym momencie, chyba że jako formę preorderu. Powód jest prosty — wraz z premierą pełnej wersji zapisy gry z wczesnego dostępu zostaną usunięte.

Jednocześnie Larian Studios widzi w formule early access szczególną wartość — dzięki interakcji z graczami, mogą oni nie tylko doskonalić, ale i kształtować grę zgodnie z oczekiwaniami społeczności. Otwartość na uwagi i sugestie graczy pozwala na bieżące wprowadzanie zmian, które czynią grę jeszcze lepszą. Baldur’s Gate 3 ma być, jak mówią twórcy, najlepszą grą dla wszystkich, a klucz do tego celu leży w głębokim zrozumieniu sposobu, w jaki gracze wchodzą z nią w interakcje.

baldur's gate 3 wymagania na pc
Źródło: Larian Studios

Wersja early access daje możliwość pierwszego zetknięcia z rozgrywką, pozwala na odkrycie niektórych funkcji i mechanik, ale warto pamiętać, że jest to wersja robocza. Gra jest jeszcze w procesie rozwoju, a twórcy zaznaczają, że chociaż dołożyli wszelkich starań, aby zminimalizować błędy i problemy techniczne, to jednak nie wszystko udało się jeszcze dopracować. Baldur’s Gate 3 będzie dostępne na PC w pełnej wersji 3 sierpnia 2023 roku.

We wczesnym dostępie grę można przejść w około 25 godzin. W jej skład wchodzi pierwszy akt, sześć klas postaci oraz dziewięć ras. Ponadto, graczom zostało udostępnionych pięć postaci fabularnych, które będzie można zwerbować do swojej drużyny. W pełnej wersji gry zobaczymy wiele różnic w porównaniu do early accesu.

Przede wszystkim będzie ona zawierać całą grę, czyli wszystkie trzy akty. To oznacza, że doświadczenie graczy zostanie znacznie rozszerzone i pogłębione. Jednak nawet teraz, we wczesnym dostępie, Baldur’s Gate 3 to tytuł, który oferuje bogatą rozgrywkę i wiele możliwości.

Wymagania Baldur’s Gate III — podsumowanie

Jak zapewne zauważyliście, wymagania sprzętowe Baldur’s Gate III są dość wysokie, co oznacza, że nie każdy komputer będzie w stanie udźwignąć ten tytuł. Aby w pełni cieszyć się rozgrywką (bez zacinek i innych irytacji) przy wysokich ustawieniach graficznych, potrzebny będzie sprzęt o solidnej specyfikacji. To może oznaczać, że niektórzy gracze będą musieli podrasować swoje maszyny, jeśli chcą doświadczyć BG 3 w pełnej krasie.

Jeśli jednak ulepszenie sprzętu nie jest możliwe, istnieje alternatywa w postaci usług cloud gamingowych. Dzięki nim, nawet osoby z komputerami o niższych parametrach mają możliwość cieszenia się grą bez konieczności dokonywania kosztownych usprawnień. Wszystko, czego potrzebujesz to stabilne połączenie internetowe. W związku z tym niezależnie od mocy Twojego komputera, świat Baldur’s Gate III jest dostępny dla każdego.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *