Wiedźmin to w tym momencie seria gier, której nie trzeba niemal żadnemu graczowi (nie mówiąc już o konkretnie polskich graczach) przedstawiać. Miliony osób na całym świecie grały “trójkę”, zwłaszcza po premierze serialu Netflixa, który podobnie, jak gry, został oparty na książkach Andrzeja Sapkowskiego. Dwójka też przyciągnęła sporą ilość graczy, zarówno po premierze, jak i na fali popularności Dzikiego Gonu.

Co jednak z “jedynką”? Pierwsza część growej serii o Geralcie była co prawda tytułem niższego kalibru, zwłaszcza, jeśli chodzi o budżet, ale nie oznacza to, że nie warto się z nią zapoznać. Jeśli ktoś naprawdę wkręcił się w tę sagę, warto po nią sięgnąć, chociaż oczywiście nie jest to tytuł dla każdego. Poniżej wyjaśnimy, jakie stawia laptopom i komputerom Wiedźmin 1 wymagania sprzętowe, aby każdy mógł bez problemu ocenić, czy gra ta pójdzie na jego sprzęcie. Zapraszamy!

Wymagania Wiedźmina 1 na Windowsa i macOS-a

Jest pewna rzecz związana z wymaganiami Wiedźmina 1, o której warto wspomnieć, zanim przejdziemy do rzeczonych konfiguracji (zarówno dla systemów Microsoft Windows, jak i macOS).

Wiedźmin 1 został najpierw wydany w wersji podstawowej, a nieco później wyszła Edycja Rozszerzona (The Witcher: Enhanced Edition), w skład której wchodzą między innymi nowe animacje i dodatkowe modele postaci.

Poniższe wymagania Wiedźmina 1 odnoszą się właśnie do Edycji Rozszerzonej, jako że to ona jest aktualnie dostępna w sprzedaży (w wersji cyfrowej, między innymi na Steamie) – i to właśnie ona stanowi zapewne lwią część wszystkich “jedynek” posiadanych przez graczy, tym bardziej biorąc pod uwagę, że wielokrotnie była rozdawana całkowicie za darmo.

wiedźmin 1 wymagania sprzetowe
Źródło: CD Projekt Red

Wymagania dla systemów Microsoft Windows

Wymagania minimalne, które powinien spełnić komputer lub laptop są takie:

System operacyjny:Microsoft® Windows® XP / Vista
Procesor:Intel Pentium 4 2.4 GHz lub Athlon 64 2800+
Karta graficzna:NVIDIA GeForce 6600 / ATI Radeon 9800 lub lepsza
Pamięć RAM:1 GB
Dźwięk:karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c
Wersja DirectX:DirectX 9.0c (dołączony do gry) lub nowszy
Dysk twardy:15 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Procesory z serii Athlon XP (między innymi Athlon XP 2400+) nie są oficjalnie wspierane przez twórców, co oznacza, że w przypadku ich wykorzystania gra może nie działać w pełni prawidłowo.

Wymagania zalecane dla systemów Microsoft Windows są następujące:

System operacyjny:Microsoft® Windows® XP / Vista
Procesor:Pentium 4 3.0 GHz lub AMD Athlon 64 3000+
Karta graficzna:NVIDIA GeForce 7800 GTX / ATI Radeon X1950 XT lub lepsza
Pamięć RAM:2 GB
Dźwięk:karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c
Wersja DirectX:DirectX 9.0c (dołączony do gry) lub nowszy
Dysk twardy:15 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Wymagania dla systemu macOS

Wymagania minimalne Wiedźmina 1 w przypadku systemu macOS wyglądają tak:

System operacyjny:OS X 10.8, 10.9, 10.10, MacOS 10.15 (Catalina) nie jest wspierany
Procesor:Intel Core i5
Pamięć RAM:4 GB
Karta graficzna:nVidia GeForce GT 650m, AMD Radeon HD 6750M lub Intel HD Graphics 5000
Dysk twardy:14,25 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Wymagania zalecane, jak łatwo się domyślić, nieco się różnią:

System operacyjny:OS X 10.8, 10.9, 10.10, MacOS 10.15 (Catalina) nie jest wspierany
Procesor:Intel Core i5 lub Core i7 (dowolny)
Pamięć RAM:4 GB
Karta graficzna:nVidia GeForce GT 650m, AMD Radeon HD 6970m lub Intel Iris 5200
Dysk twardy:14,25 GB wolnego miejsca na dysku twardym

Data premiera Wiedźmina 1 i inne ważne informacje

Jeśli niskie wymagania Wiedźmina 1 kogoś dziwią, już spieszymy z wyjaśnieniem. Gwoli przypomnienia, wersja podstawowa Wiedźmina 1 miała w Europie premierę 26 października 2007 roku (w Ameryce Północnej 30 października, Australii 9 listopada, a w Japonii dopiero 11 kwietnia roku następnego), czyli grubo ponad dekadę temu. Chociaż książki Sapkowskiego w Polsce były świetnie wtedy znane, to studio dysponowało małym budżetem, a sam CD Projekt był na zupełnie innym poziomie niż obecnie.

witcher 1 wymagania
Źródło: CD Projekt Red

Wiedźmin 3 jest definitywnie grą z wysokiej półki, Wiedźmina 2 też można już uznać za dość spory tytuł (chociaż oczywiście nie aż tak, jak Dziki Gon), natomiast “jedynka” była grą o znacznie węższym zasięgu. Przy tym trzeba zaznaczyć jeszcze raz, że powyższe wymagania odnoszą się do Edycji Rozszerzonej, która miała premierę pewien czas po wydaniu standardowym.

Dokładniej mówiąc, w Ameryce Północnej trafiła na półki sklepowe 16 września 2008 roku, w Europie 19 rześnia, zaś w Australii 2 października. Z kronikarskiego obowiązku warto dodać, że wersja Wiedźmina 1 na OS X, czyli na urządzenia Apple, zadebiutowała dopiero w kwietniu 2012 roku.

Wiedźmin 1 wymagania – podsumowanie

Wymagania Wiedźmina 1 to z dzisiejszej perspektywy bardzo niska poprzeczka do przeskoczenia, natomiast przykładowo nie każdy retrokomputer/laptop skonfigurowany z myślą o starszych tytułach da sobie z nią radę, więc w niektórych przypadkach sprawdzenie rzeczonych wymagań przed zakupieniem tytułu może się opłacić.

“Jedynka” niejednokrotnie była rozdawana za darmo, natomiast nawet w takiej sytuacji szkoda czasu na pobieranie i instalowanie gry, która nie zadziała poprawnie, więc weryfikacja wymagań też będzie ważnym krokiem.

Gdyby naszła Was ochota, aby zapoznać się także z najpopularniejszą odsłoną serii, zajrzyjcie do artykułu, w którym omawiamy wymagania Wiedźmina 3. Od razu jednak uprzedzamy, że “trójka”, jako gra nie tylko nowsza, ale też stworzona przy znacznie większym budżecie i z większym rozmachem, ma wyraźnie wyższe wymagania sprzętowe niż jedynka i dwójka, więc nie na każdym sprzęcie pójdzie płynnie.

Zachęcamy do podrzucania w komentarzach sugestii odnośnie do innych materiałów, które chcielibyście, abyśmy dla Was przygotowali!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze mody do Wiedźmina 3 Najlepsze mody do Wiedźmina 3
W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu
wiedźmin księga kucharska Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska trafiła już do sprzedaży
Ta informacja spodoba się szczególnie fanom Wiedźmina i tym, którzy uwielbiają spędzać czas w kuchni. Za nami oficjalna premiera książki kucharskiej z Wiedźmina. Sprawdź, co
cd projekt CD Projekt zaatakowany przez hakerów, firma nie planuje zapłacić okupu
CD Projekt poinformował na Twitterze, że (po raz drugi w ciągu ostatnich kilku lat) padł ofiarą hakerów. Oszuści pozostawili po sobie notatkę, w której grożą
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *