Pierwszy kwartał 2024 roku był świetny dla producentów smartfonów z Androidem. Apple nie ma za to powodów do radości. Sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła, a tym samym amerykański gigant stracił swoje miejsce w światowym rankingu. Ponownie na szczycie znalazł się Samsung.

Apple z poświątecznym spadkiem

Według zebranych przez firmę badawczą IDC, w okresie od stycznia do marca 2024 producenci smartfonów rozesłali do sklepów na całym świecie łącznie 289,4 miliona egzemplarzy (+7,8% w porównaniu z Q1 2023). Na pierwszy miejscu uplasował się wspomniany już Samsung, z 20,8% udziału w rynku.

Na drugim znalazło się Apple, z udziałem na poziomie 17,3% — i o niemal 10% gorszymi wynikami w zakresie liczby rozesłanych smartfonów względem tego samego okresu w zeszłym roku.

W pierwszym kwartale 2024 rozesłała 50,1 milionów iPhone’ów (a Samsung ponad 60 milionów), zaś w pierwszym kwartale 2023 roku — 55,4 milionów. Co ciekawe, jeszcze w grudniu firma notowała świetne wyniki, zapewne z uwagi na duże zainteresowanie jej produktami w kontekście prezentów świątecznych.

Chińskie marki rosną siłę

Samsung niewątpliwie ma powody do zadowolenia, mimo że liczba rozesłanych przez niego smartfonów spadła rok do roku o 0,7%. Firma badawcza Counterpoint twierdzi, że sprzedaż smartfonów z serii S24 w ciągu pierwszych trzech tygodni na rynku była o 8% wyższa niż serii S23 w analogicznym okresie. Warto jednak zaznaczyć, że dobra passa smartfonów z Androidem dotyczy także innych marek. Oprócz północnokoreańskiego producenta, cieszyć się mogą również firmy chińskie.

Na najniższym stopniu podium w pierwszym kwartale 2024 zameldowało się Xiaomi, z udziałem 14,1% (40,8 milionów egzemplarzy, +33,8% względem Q1 2023). Czwarte miejsce okupuje mało znane w Europie Transsion, czyli spółka-matka takich marek, jak Infinix, Tecno i itel), z 9,9% udziału w światowym rynku. W ostatnim kwartale rozesłało 28,5 miliona egzemplarzy smartfonów (+84,9%). Nieco słabiej poradziło sobie zajmujące piąte miejsce Oppo, z 8,7% udziału w rynku (25,2 milionów egzemplarzy, -8.5%).

A z jakiej marki smartfona Wy korzystacie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Żabka naprawa telefonów Od teraz naprawisz telefon w Żabce i uzyskasz… model zastępczy!
Niedawno Twoje urządzenie elektroniczne uległo uszkodzeniu, a Tobie brakowało czasu, aby zanieść je do serwisu? Teraz będzie to bezproblemowe, ponieważ od 13 marca możliwa stała
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

1 Komentarz

  • Jacek, 15 kwietnia 2024 @ 13:31 Odpowiedz

    Motorola ponad wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *