Jednym dużym minusem, jaki przyniosła rewolucja na rynku telefonów komórkowych w postaci rozpowszechnienia się smartfonów, było to, że smartfony wodoszczelne nie są.

Stare Nokie i inne telefony były bardzo wytrzymałe, a nierzadko potrafiły przeżyć upadek ze sporej wysokości, a nawet zalanie, chociaż nie wszystkie to były telefony wodoszczelne. Niestety konstrukcja smartfona poniekąd wymusza, że smartfony wodoszczelne nie są.

Jak znaleźć telefon wodoszczelny?

Coś, co przed erą smartfonów mieliśmy za normę, dziś występuje tylko w konkretnych modelach telefonu. Jak znaleźć telefon wodoszczelny? Po oznaczeniu normy odpowiadającej za to, czy jest telefon wodoszczelny i pyłoszczelny. Wspomniane normy nazywane są normami IP (skrót od Ingress Protection).

Zanim przejdziemy do szukania odpowiedniego wodoszczelnego telefonu, warto poznać, jak działają. Wiele firm zachwala swój telefon z normą IP67 jako wodoszczelny i chociaż w teorii tak jest, nie polecam takiego modelu wrzucać do wody, gdyż jest on co najwyżej odporny na przypadkowe zachlapania.

Co oznaczają normy IP?

W przypadku telefonów normy będą oznaczane poprzez kod w postaci: IPXX, gdzie XX to cyfry odpowiadające za poziom ochrony. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi, natomiast druga cyfra oznacza ochronę przed wnikaniem wody. Im wyższe cyfry, tym wyższy poziom ochrony.

Cyfry odpowiadające za stopień ochrony przed ciałami stałymi w telefonach:

 • 5 – ochrona przed pyłem
 • 6 – ochrona pyłoszczelna. To najwyższy stopień ochrony przed ciałami stałymi.

Cyfry odpowiadające za stopień ochrony przed wnikaniem wody w telefonach:

 • 4 – ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
 • 5 – ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
 • 6 – ochrona przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
 • 7 – ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m)
 • 8 – ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie (obudowa ciągle zanurzona w wodzie, w warunkach uzgodnionych między producentem i użytkownikiem, lecz surowszych niż według cyfry 7)
 • 9 – Ochrona przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem (80-100 bar i temp. +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050. Najwyższy poziom ochrony przed wnikaniem wody.

W oznaczeniach IP mogą występować dodatkowe litery, ale nie spotkacie się z tym przy normach oznaczających telefony wodoszczelne.

Smartfony wodoszczelne – zestawienie

Warto zwrócić uwagę, że chociaż producenci będą nazywać telefony z IP67 jako smartfony wodoszczelne, to nie polecam wchodzić z nimi do wody: w praktyce to oznacza raczej ochronę przed zachlapaniem, niż możliwość pływania.

Norma IP67 jest “łatwo” osiągalna i ma ją bardzo wiele telefonów. Z tego powodu w naszym zestawieniu skupimy się, aby przedstawić telefony z IP68 i telefony z IP69.

Telefony z IP69

Kiedyś wytrzymałe telefony były łączone z tym, że jednocześnie nie były zbyt mocne, jeśli chodziło o parametry podzespołów. Wychodzono z założenia, że jeśli telefon będzie pracował w trudnych warunkach, to i tak może ulec zniszczeniu i nikt nie będzie chciał ryzykować utraty drogiego telefonu.

Wtedy część budżetu na podzespoły producent przeznaczał na pancerną obudowę, tak by jego dzieło wciąż było przystępnie dostępne dla wszystkich. Jak zobaczycie w naszym zestawieniu, to się zaczyna powoli zmieniać i można kupić telefon wodoszczelny i pyłoszczelny, który jednocześnie ma niezłe osiągi.

Cat S62 Pro – wodoszczelny smartfon do 3000 zł

Cat S62 Pro

Cat to firma, która każdemu się najpierw kojarzy z producentem sprzętu budowlanego, w tym odzieży ochronnej. Czemu więc mieliby nie stworzyć telefonu, który jest narzędziem?

Ten smartfon z IP69 wyróżnia się posiadaniem funkcji termowizji jak na filmach. Nietrudno sobie wyobrazić, jak użyteczny może być w niektórych zawodach. Poza tym, że to telefon wodoszczelny i pyłoszczelny, jego obudowa jest dodatkowo odporna na upadki i uderzenia.

W środku to porządny smartfon – procesor Snapdragon 660, 6 GB pamięci RAM i 128 GB wbudowanej pamięci masowej sprawią, że jest to po prostu porządny smartfon, który nie spowolni przez długi czas. Do kompletu z ekranem o rozdzielczości 5,7 cala, dzięki czemu będzie bardziej poręczny w pracy. Smartfon z IP69 Cat S62 Pro dostaniecie od producenta w cenie 2999 zł, aczkolwiek śmiało znajdziecie go nawet w okolicach ~2799 zł!

Zalety

 • To po prostu świetny telefon
 • Kompaktowy rozmiar (w porównaniu do innych modeli)
 • Termowizja

Wady

 • Cena

Hammer Explorer Pro – wodoszczelny smartfon do 2000 zł

Hammer Explorer Pro

Hammer Explorer Pro to propozycja od firmy myPhone, znanej z produkcji wytrzymałych smartfonów. Hammer Explorer Pro to wodoszczelny smartfon z IP69 do 2000 zł. Czym się wyróżnia? Do tego smartfonu można dokupić modularne akcesoria, np. większą baterię, którą przykręca się do obudowy! Do kompletu czujnik jakości powietrza i wbudowany wskaźnik laserowy.

Telefon sam w sobie też jest niezły: mamy tu dosyć standardowe 6 GB RAM-u i 128 GB miejsca na dysku na pliki. Całość uzupełnia procesor Helio P60, dzięki czemu macie telefon na dobre kilka lat użytkowania. Ba, producentowi udało się tu wsadzić 48 Mpx kamerę! Ten wodoszczelny i pyłoszczelny smartfon z IP69 dostaniecie już w granicach ~1699 zł!

Zalety

 • Przystępna cena
 • Możliwość zewnętrznej rozbudowy
 • Czujnik jakości powietrza i wskaźnik laserowy

Wady

 • “Toporny” design

Samsung Galaxy Xcover Pro – wodoszczelny Samsung z IP69

Samsung Galaxy Xcover Pro

Jeśli chcecie pozostać przy swojej ulubionej marce, jaką jest Samsung, proszę bardzo: Galaxy Xcover Pro to wodoszczelny Samsung z IP69! Smartfon wodoszczelny Samsung Galaxy Xcover Pro to telefon gotowy do pracy w terenie, z designem nawiązującym bardziej do nowych smartfonów, niż tych wytrzymałych. Dzięki temu nada się równie dobrze na spotkanie biznesowe.

Niestety jak to z Samsungiem bywa, płacimy dużo za markę telefonu. Pod względem wyposażenia do pracy w terenie telefon może pochwalić się tylko lepszą latarką i… wymienną baterią. Do tego tylko 4 GB RAM i 64 GB wbudowanej pamięci, co sprawia, że telefon nie jest odporny na przyszłe zmiany i nie ma się co spodziewać długich updatów. Procesor jest z tej samej, niskiej ligi: to Exynos 9611. Cena tego telefonu to ~1750 zł.

Zalety

 • Uznana marka
 • “Normalny” design

Wady

 • Za tą cenę nie oferuje nic poza wytrzymałością
 • Słabe parametry

Hammer Explorer – budżetowy wodoszczelny smartfon z IP69

Hammer Explorer

Wodoodporny telefon Hammer Explorer to budżetowy wodoszczelny smartfon z IP69 od wspomnianej już firmy myPhone. Jeśli zależy wam tylko na telefonie, który ma być wytrzymały, a nie musi mieć najnowszych bajerów: to jest opcja dla was. Mimo to Hammer Explorer i tak ma wskaźnik laserowy oraz dodatkowo chronione wejścia USB-C i mini jack.

Budżetowość widać w jego podzespołach: 3 GB RAM-u i tylko 32 GB wbudowanej pamięci masowej, sprawia, że telefon nie starczy na długo i można śmiało zakładać, że będzie to smartfon tylko do pracy w trudnych warunkach. Jego zaletą jest oczywiście cena: przy odrobinie szczęścia dostaniecie ten model nawet poniżej ~1000 zł!

Zalety

 • Świetna cena
 • Wskaźnik laserowy
 • Chronione wejścia USB-C i mini jack

Wady

 • Parametry wybitnie słabe, nawet jak za tą cenę

Oukitel WP12 – najtańszy wodoszczelny smartfon z IP69

Oukitel WP12

Jeśli waszym celem jest najtańszy wodoszczelny smartfon z IP69, to znajdziecie go w modelu Oukitel WP12. Ten wodoszczelny i pyłooszczelny smartfon kosztuje tylko ok ~650 zł! Oczywiście idzie to w parze z niewielkimi możliwościami: ten telefon nie ma nawet ekranu o rozdzielczości Full HD.

Bazuje na dosyć leciwym procesorze MediaTek sparowanym z 4 GB RAM-u i 32 GB pamięci. Jest pod tym względem podobny do poprzedniego modelu, z tym że ten nie ma żadnego gadżetu użytecznego w pracy. Jest to po prostu najtańszy smartfon z IP69.

Zalety

 • Świetna cena, jeśli zależy wam tylko na wodoszczelności i pyłoszczelności

Wady

 • Bardzo słabe parametry

Telefony z IP68

Norma IP68 jest dużo łatwiej osiągalna przez producentów, z tego powodu coraz więcej na rynku jest wodoszczelnych smartfonów o tej normie. Nie trzeba już kupować specjalnie wzmocnionego telefonu: jak zobaczycie w poniższym zestawieniu wiele flagowców domyślnie ma już normę IP68.

Ciężko jednak o spełnienie normy IP68 wśród bardziej budżetowych telefonów. Te są telefony wodoszczelne, ale z normą IP67.

Samsung Galaxy S22 – najlepszy wodoodporny flagowiec

Samsung Galaxy S22

Linii Samsung Galaxy S nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To prawdopodobnie najlepsze flagowce z systemem Android. Jako najlepsze mają bardzo wiele funkcji, w tym spełniają normy IP68. “Najlepsze” są też jednak ceny: cena za wodoodporny Samsung Galaxy S 22 zaczyna się od 3699 zł, ale dużo wzrośnie, jeśli zdecydujecie się na model S22+ lub S22 Ultra.

Tu w zasadzie nie ma co mówić o możliwościach telefonu: to najnowsze Samsungi Galaxy je definiują. Jeżeli cena nie gra dla was roli, to Samsung Galaxy S22 to najlepszy wodoszczelny i pyłoszczelny flagowiec. Jeżeli potrzebujecie jednak zejść z ceny, ale wciąż potrzebujecie możliwie najlepsze telefonu, warto się przyjrzeć poprzednim edycjom – linia Samsung Galaxy S spełnia normy IP68 już od dłuższego czasu. Modele Samsunga, które mają normę IP68:

 • Samsung Galaxy S22, S22+ i S22 Ultra
 • Samsung Galaxy S21, S21+ i S21 Ultra
 • Samsung Galaxy S20, S20 FE, S20 FE 5G, S20+ i S20 Ultra.

W kategorii biznesowych telefonów luksusowych warto też sprawdzić serię Samsung Galaxy Note, które co najmniej od modelu S20 również spełnia normę IP68.

Zalety

 • To po prostu świetny telefon
 • Wiele modeli do wyboru
 • Wyznacznik jakości

Wady

 • Ceny są bardzo wysokie

iPhone 13 – najlepszy telefon wodoszczelny firmy Apple

iphone 13

Wodoodporny iPhone 13 (i wyższe modele) to zdecydowanie najlepszy iPhone na rynku, z dużą szansą na bycie najlepszym smartfonem z IP68 na rynku. Jakość tego sprzętu widać już na pierwszy rzut oka: obudowa jest zrobiona z chirurgicznej stali nierdzewnej, a szkło pokryte jest warstwą Ceramic Shield, która wg zapewnień producenta ma być twardsza niż szkło w jakimkolwiek smartfonie. Klasa wodoodporności na poziomie IP68.

Gdzie tu zacząć? Najnowsze telefony z IP68 marki Apple są podobne do najlepszych Samsungów. W swojej dziedzinie to one wyznaczają, co określamy mianem “najlepszy smartfon”. Jeżeli preferujecie telefony z systemem iOS i macie nieograniczony budżet, nie ma lepszego telefonu. W dodatku podobnie jak Samsung Apple swoje telefony przystosowuje do normy IP68 co najmniej od kilku edycji. Wodoodporne iPhony:

 • iPhone 13, 13 Mini, 13 Pro i 13 Pro Max
 • iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro i 12 Pro Max
 • iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max
 • iPhone XS i Xs Max.

Jeżeli koniecznie chcecie iPhone, ale macie bardziej ograniczony budżet, sprawdźcie, czy nie wystarczy wam iPhone SE 2020 lub iPhone SE 2022. Oba te modele to telefony wodoszczelne, ale “tylko” w normie IP67!

Zalety

 • Jeżeli preferujecie iPhone, to nie znajdziecie lepszego
 • Wiele modeli do wyboru
 • Wyznacznik jakości w swojej lidze

Wady

 • Nikogo chyba nie zaskoczę – cena to absolutny kosmos!

Inne telefony wodoszczelne z IP68

Ciężko będzie w tym momencie znaleźć flagowca, który nie jest smartfonem z IP68. Inne polecane smartfony wodoszczelne to:

 • Huawei P50 Pro i P40 Pro
 • Vivo X80 Pro
 • OPPO Find X5 Pro

Zwracajcie uwagę na dokładny opis wodoszczelności telefonu, gdyż producenci często stosują kreatywne sztuczki, żeby naciągnąć fakty. Dla przykładu: Sony Xperia 5 III i Sony Xperia 1 III mają jednocześnie normę IP68 i IP 65… skąd się bierze różnica? Otóż oba modele nie mają zasłoniętych wejść, co sprawia, że one są tylko IP65. Sami oceńcie, czy wam to odpowiada.

Telefony wodoszczelne – najlepsze modele. Podsumowanie

W dzisiejszych czasach znalezienie wodoszczelnego i pyłoszczelnego telefonu nie jest wyzwaniem jak kiedyś. W najwyższej normie tj. IP69 znajdziemy duży wybór modeli: od najtańszych, które mogą się pochwalić “tylko” normą IP69, po prawdziwe porządne smartfony lub takie z dodatkowymi gadżetami, które mogą się przydać w pracy.

Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o telefon z IP68 – wybór jest bardzo duży i już praktycznie każdy flagowiec cieszy się wodoszczelnością na tym poziomie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
apple wyniki Apple nie jest już najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie
Pierwszy kwartał 2024 roku był świetny dla producentów smartfonów z Androidem. Apple nie ma za to powodów do radości. Sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła, a tym
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *