Współcześni użytkownicy drukarek mogą wybierać spośród różnych technologii druku. Niektóre z nich są tańsze, a inne wymagają dużej inwestycji na start i wiążą się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Jakie metody druku są najbardziej ekonomiczne? Która z nich sprawdzi się najlepiej w danym zastosowaniu?

Druk atramentowy

Druk atramentowy to stosunkowo tania metoda. Drukarki wykorzystujące tę technikę nie są drogie – ich ceny są zdecydowanie niższe niż w przypadku laserowych odpowiedników. Sprzęt ten sprawdza się doskonale podczas drukowania zdjęć i innych materiałów, które wymagają doskonałego odwzorowania kolorów. Druk atramentowy umożliwia uzyskanie wyrazistych, żywych barw.

Trzeba jednak pamiętać, że tusze do drukarek atramentowych bywają drogie. Takie urządzenia sprawdzają się więc głównie w sytuacji, gdy drukujesz rzadko. Są one też stosunkowo wolne – mogą nie być wystarczające w biurach, gdzie szybkość druku dokumentów ma duże znaczenie.

Druk laserowy

Drukarki laserowe są droższe od atramentowych, ale pozwalają na drukowanie większej liczby stron na jednym wkładzie. Działają szybko, dlatego są polecane użytkownikom, którzy na co dzień przygotowują wydruki dokumentów. Sprawdzają się najlepiej w przypadku napisów – nie poradzą sobie z odpowiednim odwzorowaniem wyrazistych kolorów, ale pozwalają na zachowanie doskonałej jakości tekstu.

Drukarki laserowe są dość tanie w użytkowaniu, ale samo urządzenie zwykle wymaga sporej inwestycji. To dobry wybór do biur – służą one przede wszystkim do druku czarno-białych dokumentów w dużych nakładach.

Drukarki bezkartridżowe

Drukarki bezkartridżowe to coraz popularniejsze urządzenia. Są one wyposażone w zbiorniki na tusz, a nie na pojedyncze kasety. Można je bardzo łatwo uzupełniać i kontrolować ich poziom napełnienia. To ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie ilości plastikowych odpadów trafiających do środowiska.

W przypadku drukarek bezkartridżowych doskonałym wyborem jest zakup większej ilości tuszu i jego stopniowe zużywanie. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zmniejszyć jednostkowy koszt wydruków. Same urządzenia są jednak stosunkowo drogie. Sprawdzą się w przypadku osób, które drukują z dużą intensywnością – w kolorze i czerni.

Druk sublimacyjny i termotransferowy

Druk sublimacyjny i termotransferowy to technologie zarezerwowane przede wszystkim dla branży tekstylnej. Jest znacznie droższy niż metody wykorzystywane w biurach i prywatnych domach. Same urządzenia też kosztują sporo, ale pozwalają na nanoszenie kolorowych motywów na różne typy tkanin i nierówne powierzchnie. Zapewniają wysoką jakość i trwałość druku.

Druk sublimacyjny i termotransferowy to rozwiązanie wykorzystywane przede wszystkim w przypadku specjalistycznych branż. Nie jest to metoda wybierana do klasycznych zastosowań – np. wydruku dokumentów czy grafik na papierze.

Co wpływa na koszt druku?

Na koszt druku wpływa wiele czynników. Pierwszym wydatkiem jest oczywiście zakup drukarki działającej w danej technologii. Na rynku znaleźć można urządzenia do użytku domowego, a także te przeznaczone dla firm. Niektóre z nich są wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne, dzięki którym proces druku przebiega sprawniej. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się również drukarki, które automatycznie optymalizują zużycie tuszu lub tonera.

Na koszt druku wpływają również materiały eksploatacyjne. To papier i tusze/tonery. W domach jeden wkład wystarczy na nawet kilka miesięcy. W biurach tusze i tonery zużywa się znacznie szybciej, dlatego warto wybierać modele o dobrym stosunku ceny do jakości. Dobrym pomysłem jest kupowanie ich w większych ilościach jednocześnie. W ten sposób można uzyskać atrakcyjne rabaty czy skorzystać z darmowej dostawy.

Jak zmniejszyć koszt druku?

Wybór odpowiedniej metody druku to nie wszystko. Ogromne znaczenie ma również sposób korzystania z drukarki oraz używane wkłady. Aby zmniejszyć cenę jednostkową wydruków, warto:

  • rozważyć zakup drukarki, która automatycznie drukuje dwustronnie – w ten sposób można ograniczyć koszty papieru,
  • oddawać zużyte tusze i tonery do punktów, które zajmują się ich ponownym napełnianiem – w ten sposób można odzyskać część środków lub kupić kolejny wkład taniej,
  • dobrać odpowiednią metodę druku do częstotliwości drukowania oraz rodzaju materiałów – dokumentów, zdjęć czy grafik,
  • używać trybu oszczędzania tuszu lub tonera – gdy jakość wydruków nie ma znaczenia, np. w przypadku notatek lub dokumentów do użytku własnego,
  • kupować recyklingowane wkłady do drukarki – takie, które przeszły regenerację, a więc zostały ponownie napełnione.

Zregenerowane wkłady do drukarek znajdziesz m.in. w sklepie DoDrukarki. To produkty, które pozwalają na zachowanie odpowiednio wysokiej jakości wydruków, a jednocześnie są zdecydowanie tańsze niż fabrycznie nowe modele. Dzięki nim można zmniejszyć ilość plastiku trafiającego do środowiska – sprawne kasety są ponownie napełniane jakościowym tuszem lub atramentem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *