Osoby starsze mają niekiedy problem z obsługą nowoczesnej technologii – nie tylko dlatego, że są do niej nienawykli, ale także z takich względów, jak chociażby słabszy wzrok. Nie oznacza to jednak, że powinny być wykluczone cyfrowo. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was ten telefon dla seniora ranking, w którym wskażemy najlepsze modele telefonów komórkowych stworzone z myślą o użytkownikach ze specjalnymi wymaganiami.

Telefony komórkowe dla seniora często przypominają urządzenia popularne przed kilkunastoma laty (m.in. nie mają zazwyczaj dotykowych ekranów), ale są produkowane na bieżąco, w związku z czym wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne. Wszystkiego dowiecie się poniżej – zapraszamy!

Jaki telefon dla seniora wybrać? Najważniejsze aspekty

Telefon dla seniora można podzielić na dwie kategorie: telefony z klapką i bez. Jak być może pamiętacie sprzed kilkunastu lat, telefony z klapką są podzielone na dwie części: ekran i klawiaturę. Można je złożyć, kiedy się ich nie używa, aby zabezpieczyć ekran i uczynić je łatwiejszymi w przenoszeniu. Telefony bez klapki po prostu mają formę prostokąta z ekranem i klawiaturą.

Właśnie – klawiaturą. Jak wspomniano powyżej, z reguły telefony komórkowe dla seniorów nie są dotykowe. Zamiast tego mają ekran i fizyczną klawiaturę. Jest to rozwiązanie łatwiejsze w obsłudze dla osób starszych, natomiast kluczowe jest, aby przyciski były odpowiednio duże i wyraźnie oznaczone, duży powinien być także ekran.

Oczywiście, niektórzy seniorzy ekrany dotykowe obsługują całkiem sprawnie i dla nich również powstały odpowiednie produkty, a mianowicie proste i poręczne smartfony z dotykowym ekranem. Taki telefon dla seniora z Internetem będzie pozwalał na kontakt za pomocą mediów społecznościowych, zwykle będzie miał też lepszy aparat. Warto więc zastanowić się i przedyskutować z osobą bliską, czy preferuje ona klawiaturę klasyczną, czy ekran dotykowy.

Ogółem mówiąc, łatwa i intuicyjna obsługa to rzecz niezwykle istotna, jeśli chodzi o telefony dla osób starszych. Kluczowy jest również długi czas pracy na baterii, a w wielu przypadkach sprawdzają się proste systemy ładowania (czyli na przykład nie trzeba trafić wtykiem od ładowarki do telefonu, co bywa trudne dla osób starszych, a wystarczy włożyć urządzenie do specjalnej podstawki ładującej).

Maxcom MM462BB

Maxcom MM462BB telefon dla seniora
Źródło: Maxcom

Nasz telefon dla seniora ranking otwiera propozycja od firmy Maxcom, a konkretnie Maxcom MM462BB. Nic w tym dziwnego. Ten model charakteryzuje się atrakcyjną ceną, a przy tym zawiera wszystko, czego tylko moglibyśmy chcieć, jeśli zależy nam na prostym telefonie dla starszej osoby do wysyłania SMS-ów i rozmów telefonicznych. Nie ma on w związku z tym zbyt wielu funkcji multimedialnych, natomiast dla mniej wymagających użytkowników jest godny polecenia.

Przede wszystkim ma bardzo duże klawisze, oznaczone jasnymi napisami i ikonkami, w związku z czym wybieranie numerów czy odbieranie połączeń nie powinno sprawiać problemów. Ekran jest stosunkowo duży (1,8”) i wyraźny, a cały sprzęt poręczny i ergonomiczny. Bateria o pojemności 600 mAh wytrzymuje na jednym ładowaniu nawet do dwóch tygodni. Kiedy zaś przyjdzie do ładowania, wystarczy włożyć telefon do specjalnej podstawki, a nie trzeba kombinować ze złączami.

Sprzęt ten kosztuje jedynie około 99 złotych i zbiera bardzo pozytywne opinie od dotychczasowych użytkowników. Warto więc rzucić na niego okiem.

myPhone Tango

myPhone Tango
Źródło: myPhone

myPhone Tango to pierwszy w tym rankingu telefonów dla seniora model z klapką. Jak wspomniano już wcześniej, telefony z klapką mają swoje zalety, ponieważ po złożeniu zajmują mniej miejsca, a do tego chronią ekran przed zbiciem.

Co więcej, w wielu telefonach dla seniora ekran jest nie za duży, ponieważ większą część urządzenia zajmuje duża klawiatura. W przypadku telefonu z klapką można połączyć obie te kwestie i mieć zarówno duży ekran, jak i bardzo duże, wyraźne klawisze.

Model Tango ma, co ciekawe, dwa ekany. Jeden o przekątnej 1,77”, ulokowany na tyle klapki. Dzięki niemu można podejrzeć nieodebrane połączenia, godzinę czy SMS-y nawet, kiedy klapka jest zamknięta. Drugi, główny ekran widoczny po otwarciu klapki ma aż 2,4” cale i dobrą jak na tego typu telefony rozdzielczość, co powinno zapewnić komfortowe użytkowanie. Klawisze są duże i dobrze oznaczone, więc korzystanie ze sprzętu nie powinno sprawiać dużego problemu.

Urządzenie ma baterię o pojemności 900 mAh, przycisk alarmowy SOS, a także posiada moduł Bluetooth. Można do niego włożyć dwie karty SIM, a także rozszerzyć pojemność kartą microSD. Cena wynosi około 199 złotych.

myPhone Halo C

myPhone Halo C
Źródło: myPhone

myPhone Halo C to popularny telefon dla seniora, charakteryzujący się dużym wyświetlaczem (2.2”) i sporymi klawiszami. Sterowanie nim jest proste i bezproblemowe, a ciekawym dodatkiem jest przycisk SOS, który pomaga zapewnić osobie starszej bezpieczeństwo – po jego naciśnięciu wykonywane zostaje połączenie z lekarzem lub inną osobą, którą wybierzemy.

Sprzęt ma dwa sloty na kartę SIM, chociaż większości osób pewnie się to nie przyda. Przyda się natomiast stacja dokująca do ładowania i duża pojemność baterii (1900 mAh). Istotny jest także fakt, że na klawiszach znajdują się znaki Braille’a, co może pomóc osobom niewidomym lub niedowidzącym.

Z uwagi na niewielką ilość własnej pamięci, warto uzupełnić ją kartą microSD. Za ten model trzeba zapłacić około 119 złotych.

Götze & Jensen GFE37

Götze & Jensen GFE37 telefon komórkowy dla seniora
Źródło: Götze & Jensen

Kolejny telefon dla seniora, który chcielibyśmy w tym rankingu przedstawić, to GFE37 od firmy Götze & Jensen. Jest to smartfon bardzo prosty w obsłudze, a przy tym całkiem atrakcyjny wizualnie. Tradycyjnie posiada podstawkę ładującą i niezłą baterię 800 mAh, która w trybie czuwania powinna wystarczyć na nawet dwa tygodnie, zanim będzie trzeba ją ponownie podładować.

Nie zabrakło przycisku SOS na tyle smartfona. Mamy także takie użyteczne funkcje, jak radio czy latarka. Ekran o przekątnej 2,4” jest bardzo wyraźny, nawet w słońcu, a białe przyciski łatwe we wciskaniu i rozróżnieniu. Sprzęt posiada moduł Bluetooth.

Jego kluczową zaletą jest mocny głośnik, dzięki któremu z telefonu będą mogły z powodzeniem korzystać osoby o słabszym słuchu. Daje on nie tylko głośny, ale i czysty dźwięk, co pozwala na komfortowe prowadzenie rozmów telefonicznych.

Cena tego telefonu dla osoby starszej jest jednak nieco wyższa niż w przypadku większości modeli zaprezentowanych w tym zestawieniu. Wynosi około 199 złotych.

myPhone Halo Q+

myPhone Halo Q+ telefon dla seniora ranking
Źródło: myPhone

Model myPhone Halo Q+ to sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla tych osób, które preferują, aby większy był ekran, a klawisze nieco mniejsze (chociaż wciąż większe niż w standardowych telefonach z fizycznymi klawiaturami, nieprzeznaczonymi dla seniorów). Konkretnie mamy tutaj do czynienia z 2,8” ekranem.

Urządzenie ma baterię o pojemności 1400 mAh, która trzyma naprawdę dość długo. Jest wyposażone w stację dokującą i moduł Bluetooth, posiada przycisk alarmowy SMS i obsługuje sieć 3G. To solidny model, który wygodnie mieści się w ręce. Jego cena to koło 119 złotych.

Bonus: Xiaomi Redmi 9A 2+32

Xiaomi Redmi 9A 2+32
Źródło: Xiaomi

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, niektórzy seniorzy mogą być chętni do nauczenia się obsługi klasycznego smartfona. To dobra opcja, ponieważ pozwala m.in. na wygodny kontakt przez czat, wideorozmowy, a także robienie i przesyłanie zdjęć.

W przypadku smartfonów dotykowych ciężko mówić o modelach konkretnie dla seniora, natomiast w naszej opinii u osób starszych dobrze sprawdzi się właśnie ten model – Xiaomi Redmi 9A+32. Posiada on naprawdę spory ekran, co docenią osoby niedowidzące (6,53”), przyzwoite aparaty (13/5 Mpx) oraz, co również bardzo ważne, pojemną baterię (5000 mAh).

8-rdzeniowy processor MediaTek Helio G25 i 2GB RAM-u powinny być wystarczające do podstawowych zastosowań. Z kolei 32GB pamięci wewnętrznej zapewni, że urządzenie bez problemu pomieści sporą kolekcję zdjęć i nagrań. Model ten można zakupić już za około 399 złotych.

Telefon dla seniora ranking 2022 – podsumowanie

Mamy nadzieję, że jeśli interesował Was telefon dla seniora ranking, który przygotowaliśmy okazał się dla Was użyteczny. Jak widać, na rynku dostępne jest całkiem sporo interesujących produktów z tego zakresu, a do tego z reguły nie są one bardzo drogie, więc każdy powinien być w stanie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla swojej sytuacji.

Są to urządzenia, które powinna w miarę szybko opanować nawet osoba, która wcześniej nie miała z telefonami komórkowymi do czynienia, zwłaszcza, jeśli ktoś wytłumaczy jej najważniejsze kwestie. Dodatkowo, dzięki dużym ekranom i przyciskom są dostosowane do potrzeb osób starszych, które mogłyby mieć problem z obsługą typowych dla dotykowych smartfonów wirtualnych klawiatur.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, być może przypadnie Wam do gustu również ranking termometrów bezdotykowych. Zapraszamy do kontaktu, na przykład w sekcji komentarzy, jeśli macie jakieś pomysły na kolejne materiały, chcielibyście podzielić się swoimi własnymi rekomendacjami w zakresie telefonów komórkowych dla seniora i nie tylko!



Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

redmi smart tv Redmi Smart TV – nowy telewizor od Xiaomi
Niedługo powinniśmy poznać pełną specyfikację i ceny nowego telewizora wyprodukowanego przez Xiaomi. Chiński gigant branży elektronicznej ma już w swojej ofercie telewizory z funkcjami smart.
telewizor do kuchni Telewizor do kuchni – jaki wybrać?
Miejscem, w którym można znaleźć telewizor jest najczęściej salon, jednak w wielu domach pojawia się także w innym pomieszczeniu – kuchni. Dzięki temu wygodniej jest
Najlepsze systemy Mesh WiFi – ranking 2023
Szukasz sposobu na wzmocnienie sygnału WiFi w swoim domu, a wzmacniacz WiFi nie dał rady? Są lepsze rozwiązania! Systemy Mesh WiFi zostały zaprojektowane w taki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *