Stały dostęp do energii elektrycznej to w dzisiejszych czasach niemal podstawa egzystencji. Tyczy się to przede wszystkim korzystania ze smartfonów, tabletów, notebooków i innych inteligentnych urządzeń, które zabieramy ze sobą w podróż. Jak przetrwać dłuższy wypad w plener, mając cały czas naładowany telefon i inne przydatne sprzęty?

Aby nie zabrakło prądu, warto rozważyć zakup powerbanka solarnego, który będzie się ładować na słońcu. Jaki powerbank solarny wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Dla osób chcących kupić powerbank solarny ranking może okazać się źródłem wielu cennych informacji.

Powerbank solarny – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Najlepszy powerbank solarny – czyli jaki? Wybierając powerbank solarny, warto kierować się podobnymi parametrami, jak w przypadku zwykłego powerbanka. Mowa więc o pojemności, która z zasady nie powinna być mniejsza, niż 6000-10000 mAh. Dobrze, gdy urządzenie oferuje przynajmniej dwa porty USB, a co najmniej jeden z nich to nowszy standard USB-C. Dzięki temu możliwe będzie ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie.

Nie warto też pomijać kwestii obudowy, szczególnie jeżeli powerbank solarny zamierzamy zabierać w trudniejsze warunki plenerowe. Dobrze, jeżeli jest ona solidna i odporna na upadki z niewielkiej odległości. Przyda się ponadto odporność na wodę i kurz.

Ostatnią i praktycznie najważniejszą z punktu widzenia powerbanka solarnego kwestią jest rozmiar panelu słonecznego i jego wydajność. Im jest on większy i bardziej sprawny, tym szybciej będzie uzupełniać energię po wystawieniu na promienie słoneczne. Warto jednak pamiętać, że każde urządzenie tego typu można także doładować w tradycyjny sposób, podłączając go do gniazdka elektrycznego.

Jaki więc powerbank solarny wybrać, by spełnił wszystkie nasze potrzeby? Który powerbank solarny kupić – i jak on właściwie działa? Odsyłamy do zestawienia poniżej, w którym opisujemy topowe powerbanki solarne dostępne na rynku.

Najlepsze powerbanki słoneczne – zestawienie TOP 5

Xtorm Solar Charger FS405 10000 mAh

Xtorm Solar Charger FS405 10000 mAh

Pierwsza propozycja w naszym zestawieniu to powerbank solarny marki Xtorm – przez niektórych uznawany za najlepszy powerbank solarny. Kosztujący około 200 zł FS405 charakteryzuje się niezłą pojemnością baterii na poziomie 10000 mAh, co pozwoli 2- lub nawet 3-krotnie naładować typowego smartfona.

Zastosowany tu panel słoneczny charakteryzuje się wydajnością 1,2 W. Na uwagę zasługuje przede wszystkim wytrzymała obudowa, która z powodzeniem powinna przetrwać upadki z niewielkiej wysokości czy drobne zachlapania wodą. Survivalowe cechy uzupełnia też zintegrowana latarka LED, która może okazać się przydatna np. podczas nocnego obozowania w dziczy.

Xtorm Solar Charger FS405 wyposażony jest w aż trzy porty USB. Dwa z nich to USB-A, a jedno USB-C, które może służyć zarówno do ładowania innych urządzeń, jak i uzupełniania energii samego powerbanka.

Sprzęt obsługuje przy tym szybkie ładowanie 20 W w standardzie PD na złączu USB-C.

Xtorm XR105 Solar Super Charger 10000mAh

Xtorm XR105 Solar Super Charger 10000mAh

Ranking powerbanków solarnych oczywiście nie kończy się na jednej pozycji. Nieco droższym modelem w naszym rankingu jest inna propozycja od Xtorm – XR105. Także ten powerbank solarny ma pojemność 10000 mAh. Czym więc różni się od FS405?

Między innymi faktem, że został wyposażony w rozkładany, podwójny panel słoneczny. Dzięki temu znacznie wyższa jest jego wydajność, wynosząca aż 4,5 W. Wzmocniona obudowa powerbanka sprawia natomiast, że świetnie nadaje się on na wypady w plener, np. na długie wędrówki górskie. Nie straszne mu przypadkowe upadki czy zachlapania wodą.

XR105 również oferuje trzy porty USB. Dwa z nich to tradycyjne złącza USB-A, a jedno to obsługujące standard PD 20 W USB-C. Może ono służyć do szybkiego ładowania innych sprzętów bądź też podładowania powerbanka z gniazdka.

Miłym dodatkiem jest obecność karabińczyka w zestawie, dzięki czemu powerbanka można przypiąć np. do plecaka, by ładował się samoistnie podczas naszych wędrówek.

Xtorm XR105 Solar Super Charger 10000mAh można zakupić za około 370 złotych.

PowerNeed S6000Y 6000 mAh

PowerNeed S6000Y 6000 mAh

Jeżeli 200 czy nawet 300 złotych za ładowarkę solarną to dla nas zdecydowanie zbyt dużo, warto spojrzeć w kierunku nieco tańszych rozwiązań. Taki jest właśnie PowerNeed S6000Y, kosztujący około 80 złotych. To nie najnowsza konstrukcja, ale wciąż warta uwagi.

Biorąc pod uwagę cenę, należy się przygotować na szereg kompromisów. Ten dobry powerbank solarny ma nieco mniejszą pojemność – 6000 mAh. To w zupełności wystarczy, by naładować nim smartfona, ale w przypadku tabletu czy notebooka do pełna można nieco zabraknąć.

Dużą zaletą tego powerbanka jest spory panel słoneczny i odporna na zachlapania obudowa. Producent nie zapomniał przy tym o latarce LED, która po zapadnięciu zmroku może się okazać niezwykle przydatna.

Ładowanie innych urządzeń odbywa się za pomocą maksymalnie dwóch portów USB-A. Dodatkowy port micro-USB służy natomiast do ładowania powerbanka z gniazdka. Niestety zabrakło tu złącza USB-C, ale trzeba mieć na uwadze niską cenę urządzenia.

W ogólnym rozrachunku PowerNeed S6000Y to przydatny sprzęt oferowany w rozsądnej cenie. Z tego też względu powinien się znaleźć w plecaku każdego miłośnika dłuższych wypraw w plener. To dobra alternatywa dla droższych urządzeń.

PowerNeed S12000Y 12000 mAh

PowerNeed S12000Y 12000 mAh

Skoro w naszym rankingu znalazł się mniejszy model polskiego producenta, nie mogło również zabraknąć pojemniejszego S12000Y. Tym razem mowa o powerbanku o ”ładowności” aż 12000 mAh – to wciąż niezła pojemność baterii. Powinno to z powodzeniem wystarczyć do przynajmniej 4-krotnego naładowania mniejszego smartfona lub 3-krotnego uzupełnienia baterii większego telefonu.

Podobnie jak w S6000Y, także i tu dostępne są dwa złącza USB-A do ładowania sprzętów z maksymalną mocą 10 W. Do tego trzecie złącze micro-USB do ładowania powerbanka z gniazdka.

Polski producent postarał się też o kilka gadżetów przydatnych w plenerze. Mowa nie tylko o pokaźnym panelu słonecznym i wzmocnionej obudowie, która jest odporna na zachlapania. To także wbudowana latarka LED, przydatna, gdy na szlaku zastanie nas zmrok oraz funkcja elektrycznej zapalniczki. Ta ostatnia przyda się do rozpalenia wieczornego ogniska i zastąpi nam krzesiwo. Docenią ją również palacze.

Także ten powerbank solarny został rozsądnie wyceniony. Można go kupić już za około 180 złotych, co za powerbank solarny o takiej pojemności jest przyzwoitą propozycją. Owszem, należy się pogodzić z pewnymi niedoskonałościami, jak chociażby brak złącza USB-C i nieco słabsza wydajność paneli słonecznych w porównaniu z droższymi modelami, ale w ogólnym rozrachunku to udany sprzęt.

PowerNeed S20000C 20000 mAh

PowerNeed S20000C 20000 mAh

Jeżeli zależy nam na jeszcze wyższej pojemności w rozsądnej cenie, nie sposób przejść obojętnie wobec PowerNeed S20000C, który potrafi zgromadzić do 20000 mAh energii. To najlepszy powerbank solarny w zakresie stosunku ceny do jakości. Oferuje przy tym bogaty zestaw złącz i obsługę standardu szybkiego ładowania Quick Charge 3.0.

Panel słoneczny charakteryzuje się wydajnością 1,5 W. Ładowanie innych urządzeń odbywa się tu za pomocą dwóch standardowych złączy USB-A bądź jednego USB-C, obsługującego technologię PD. Maksymalna moc tego złącza to 18 W, co zapewnia szybkie uzupełnienie energii w smartfonie, tablecie, a nawet notebooku – szybkie ładowanie zapewne nieraz się przyda.

Unikalną cechą tego powerbanka słonecznego jest wsparcie dla technologii bezprzewodowego ładowania baterii w standardzie Qi. Wystarczy położyć kompatybilne urządzenie na obudowie, by rozpocząć uzupełnianie energii bez konieczności sięgania po kabel.

Do tego dochodzi przydatna latarka LED i diody wskazujące stopień naładowania powerbanka, a także solidna, wodoodporna obudowa. Wszystko to w cenie około 290 złotych.

Powerbank solarny – jaką pojemność wybrać?

Ranking powerbanków solarnych już za nami, ale jest jeszcze kilka ważnych kwestii, które warto poruszyć. Pojemność powerbanka solarnego powinna zależeć od naszych wymagań. Jeżeli planujemy maksymalnie 1-2 dniowe wycieczki, spokojnie wystarczy 8000-12000 mAh. Taka wartość umożliwia kilkukrotne naładowanie smartfona, a to właśnie do tego celu najczęściej wykorzystujemy powerbanki.

Jeżeli jednak prądu ma nam starczyć na nieco dłużej lub planujemy ładować np. laptopy, warto pokusić się o model o pojemności nawet do 20000 mAh. Należy jednak mieć na uwadze, że im większa pojemność akumulatora, tym dłużej będzie się on ładować, szczególnie z wykorzystaniem paneli słonecznych.

Oczywiście każdy dobry powerbank solarny można z powodzeniem naładować prądem z gniazdka i warto to robić przed każdą wyprawą w plener, a paneli słonecznych używać jako formę doładowywania baterii w trakcie.

Ile portów USB w powerbanku solarnym?

Liczba portów również zależy od naszych preferencji, ale nie warto kupować urządzenia, które oferuje tylko jeden dostępny slot. Dobrze, jeżeli są to przynajmniej dwa lub nawet trzy. Dzięki temu naładujemy większą liczbę urządzeń jednocześnie.

W wielu powerbankach solarnych wciąż dostępne są złącza USB-A. To nic złego. Większość sprzętów przenośnych jest z nimi kompatybilna, co gwarantuje wysoką uniwersalność – to przydatne wejścia USB. Warto jednak, by ładowarka słoneczna była wyposażona w jeden slot USB-C, najlepiej z obsługą technologii szybkiego ładowania. Dzięki temu czas naładowania smartfona czy tabletu będzie znacznie krótszy – pod warunkiem, że ładowane urządzenie także obsługuje szybki standard.

Jak ładuje się powerbank solarny?

Powerbanki solarne działają na podobnej zasadzie, jak panel fotowoltaiczny czy też panel solarny. Unikalną cechą powerbanków solarnych jest możliwość ich ładowania za pomocą energii słonecznej. Wystarczy wystawić na słońce wbudowany panel, by powoli uzupełniał on baterię.

Oczywiście ładowanie energią słoneczną nie jest tak skuteczne, jak doładowywanie z gniazdka, ale w awaryjnych sytuacjach sprawdza się doskonale. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na wydajność panelu słonecznego. Standardem jest tu 1-1,5 W, choć znajdziemy też modele o wiele mocniejsze, potrafiące wygenerować ze słońca moc nawet rzędu 4,5 W.

Powerbank solarny ranking – jakie funkcje powinno mieć urządzenie?

Powerbank solarny to urządzenie, które zabieramy ze sobą na górskie wędrówki czy dłuższe wyprawy w plener. Powinien więc pełnić funkcję nie tylko zapasowego źródła energii, ale także swoistego podręcznego pomocnika. Pożądane dodatkowe funkcje i elementy to między innymi:

  • funkcja latarki – zazwyczaj w postaci niewielkiej, ale skutecznej diody LED. Umożliwi doświetlenie okolicy, gdy zapadnie zmrok – powerbanki solarne z tą funkcją mają więc wielorakie zastosowanie.
  • miejsce na karabińczyk – obudowa powerbanka solarnego powinna być wyposażona w uchwyt, do którego można przypiąć karabińczyk. Dzięki temu sprzęt można przymocować do plecaka, by zbierał energię w momencie, gdy się przemieszczamy. Niektórzy producenci dodają karabińczyk do zestawu.
  • elektryczna zapalniczka – jeżeli solarny powerbank oferuje funkcję elektrycznej zapalniczki, nie trzeba zabierać ze sobą zapałek czy krzesiwa, które może przecież zamoknąć. W awaryjnych sytuacjach pozwoli nam to rozpalić ognisko.
  • wskaźnik naładowania – dobrze, jeżeli na obudowie widnieje wskaźnik naładowania baterii w postaci kolorowych diod. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile jeszcze energii pozostało.

Mamy nadzieję, że osobom wybierającym powerbank solarny ranking chociaż trochę się przysłużył. Powerbanki solarne nie u każdego się sprawdzą, natomiast warto wiedzieć, że takie urządzenia istnieją.

WARTO PRZECZYTAĆ:

powerbank YouTuber zbudował powerbank o pojemności 27,000,000mAh
Powerbanki do telefonów zwykle mają 10 do 20 tysięcy mAh, ewentualnie trochę więcej. Co więc powiecie na powerbanka o pojemności 27 000 000 mAh? Tak
akcesoria do telefonu Akcesoria do telefonu – co koniecznie musisz mieć?
Większość osób ma co najmniej kilka akcesoriów do swojego smartfona – nie bez powodu. Dzięki właściwie dobranym gadżetom można między innymi chronić urządzenie przed uszkodzeniem,
gc powerplay20 Recenzja GC PowerPlay20 – potężnego powerbanku polskiej firmy
GC PowerPlay20 to powerbank polskiej firmy Green Cell, który swoją premierę miał bardzo niedawno, bowiem raptem 24 czerwca 2020 roku. Już zdążył trafić w nasze
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *