Większość osób ma co najmniej kilka akcesoriów do swojego smartfona – nie bez powodu. Dzięki właściwie dobranym gadżetom można między innymi chronić urządzenie przed uszkodzeniem, rozszerzyć jego funkcjonalność czy ułatwić korzystanie z niego.

Krótko mówiąc, warto się nimi zainteresować – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w porównaniu do samych smartfonów często wiążą się z relatywnie niewielkimi kosztami. Oto lista najważniejszych akcesoriów do telefonu, w które naszym zdaniem każdy powinien się zaopatrzyć!

Wysokiej jakości etui

Etui do telefonu pełni trojaką funkcję. Przede wszystkim zabezpiecza smartfon przed uszkodzeniem, na przykład, gdyby wysunął się z kieszeni lub ręki. Biorąc pod uwagę koszt wymiany zbitego ekranu czy wyszczerbionej obudowy (a także łatwość, z jaką współczesne urządzenia się psują), porządne etui to wartościowa inwestycja.

Do wyboru jest kilka opcji – najpopularniejsza to tzw. “plecki”, czyli wykonane z gumy lub innego rodzaju tworzywa etui ochraniające tył i boki urządzenia. Dostępne jest też etui zamykane, które zabezpiecza również front.

etui do telefonu

Druga kluczowa funkcja etui dotyczy jego warstwy reprezentacyjnej. Za pomocą tego gadżetu można sprawić, że smartfon będzie wyglądał bardziej elegancko, ciekawie, nietypowo – w zależności od swojego gustu. Nie da się ukryć, że większość smartfonów, nawet różnych producentów, wygląda bardzo podobnie i trudno bez etui się wyróżnić (choćby po to, aby łatwo odróżnić swoje urządzenie od innych). Dostępnych wzorów jest tak wiele, że wydaje się wręcz niemożliwe, aby ktoś nie mógł znaleźć czegoś dla siebie.

Trzeci kluczowy aspekt dotyczy różnego rodzaju rozwiązań ułatwiających życie. W praktyce oznacza to m.in. kieszonki na karty płatnicze lub dokumenty, a także pierścienie i uchwyty zmniejszające ryzyko, że telefon wyślizgnie się z dłoni.

Solidne szkło lub folia ochronna

Obok etui szkło ochronne to jedna z pierwszych rzeczy, w które powinno się zaopatrzyć po kupnie nowego smartfona. Jak już wspomnieliśmy, ekrany smartfonów łatwo się rozbijają, nietrudno je też po prostu porysować w toku normalnego użytkowania (czy to paznokciem, czy na przykład kluczami w kieszeni).

Dzięki odpowiedniemu szkłu nawet po miesiącach czy latach użytkowania ekran urządzenia dalej będzie wyglądał jak nowy. Wybierając szkło lub folię, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy będzie pasowało do danego modelu (każde urządzenie ma inne wymiary i odmienne umiejscowienie przedniego aparatu), a także na jego twardość.

Dobre szkło z jednej strony zapewni wysoki poziom ochrony przed uszkodzeniami, a z drugiej nie zaszkodzi responsywności ekranu i pozwoli dalej z niego bez problemu korzystać, w tym między innymi odblokowywać urządzenie odciskiem palca.

Wytrzymały kabel i szybka ładowarka

W pudełku z nowym smartfonem coraz rzadziej znajdujemy ładowarki, natomiast z reguły wciąż pojawiają się w nich kable do ładowania urządzenia. Przy częstym użytkowaniu kable te jednak potrafią się uszkadzać, zwłaszcza przy wtykach. Warto więc zaopatrzyć się w zapasowe, aby w razie czego nie skończyć z rozładowanym telefonem i koniecznością udania się na nieplanowaną wycieczkę do sklepu.

Wśród kabli do telefonów występuje duża różnorodność w zakresie długości, konstrukcji i dodatkowych funkcji – te kwestie trzeba dobrać do swoich potrzeb i oczekiwań. Niektórym wystarczy relatywnie krótki kabel, innym będzie zależeć na jak najdłuższym. Warto zwrócić szczególną uwagę na tzw. kable w oplocie, czyli pokryte materiałem zabezpieczającym je przed nadmiernym wyginaniem się i przerywaniem.

Jeśli chodzi o ładowarkę, to tutaj również nie należy stawiać na pierwsze lepsze akcesorium, na które się natkniemy. Jeśli kupimy zbyt słaby gadżet, to nie będzie on w stanie naładować smartfona tak szybko, jak to możliwe.

ładowarka do telefonu

Oczywiście, trzeba tutaj uwzględnić parametry telefonu. Ładowanie urządzenia obsługującego maksymalnie 30W ładowarką o mocy 60W nie pozwoli wykorzystać pełnego potencjału ładowarki. Natomiast ładując taki smartfon ładowarką o mocy 15W nie wykorzystamy pełnego potencjału telefonu.

Przy okazji dobrze rzucić okiem na ilość i typ portów. Coraz większą popularnością cieszą się ładowarki z kilkoma portami, ponieważ pozwalają one jednocześnie naładować nie tylko smartfon, ale też na przykład słuchawki czy smartwatch.

Uchwyt do samochodu i nie tylko

Wyposażone w moduł GPS i wyraźne, duże ekrany smartfony już niemal całkowicie wyparły samodzielne nawigacje. Wiele osób nie wyobraża sobie podróżowania bez mapy w telefonie, jest jednak pewien problem.

Podczas jazdy smartfon musi być dobrze widoczny, a przy tym stabilny – i nie może oczywiście zajmować rąk kierowcy. Na pomoc przychodzą specjalne uchwyty, przytwierdzane czy to do deski rozdzielczej, czy do szyby, czyli niezwykle użyteczne akcesoria do telefonu. Zwykle umożliwiają one sterowanie m.in. nachyleniem urządzenia, dzięki czemu można zadbać o optymalny kąt widzenia.

Wiele uchwytów do samochodu pozwala także dostosować swój rozstaw, dzięki czemu jeden uchwyt pasuje do różnych modeli smartfonów. Uchwyty i stojaki do telefonów przydadzą się jednak nie tylko w samochodzie.

Często przysłużą się także w domu lub w podróży, kiedy na przykład chcemy obejrzeć jakieś dłuższe wideo i nie uśmiecha nam się cały czas trzymać telefonu w ręce. Dobierając taki uchwyt trzeba jednak zwrócić uwagę na kwestię solidności – jeśli urządzenie jest ciężkie, to mogłoby potencjalnie wysunąć się z lżejszego, bardziej delikatnego stojaka (a właściwie przewrócić go).

Pojemny powerbank

Wraz z upływem lat pojemności baterii w smartfonach robią się coraz bardziej imponujące – bateria o pojemności przekraczającej 4500, a nawet 5000 mAh nie jest już niczym niezwykłym. Z drugiej strony, systemy też ewoluują i wymagają coraz więcej mocy obliczeniowej, tym samym szybciej drenują baterię.

W praktyce oznacza to, że nawet 5000 mAh może nie wystarczyć, aby smartfon przetrwał cały dzień bez doładowywania, zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu. Na przykład gdy urządzenie jest przez kilka godzin wykorzystywane jako nawigacja – włączone dane mobilne, usługi lokalizacyjne i cały czas działający ekran sprawią, że stan baterii będzie topnieć w oczach.

powerbank
Problem ten rozwiązują powerbanki. Pozwalają one szybko doładować sprzęt nawet w miejscu, w którym nie ma dostępu do gniazdka. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i pojemnościach (od zaledwie kilku tysięcy miliamperogodzin, po kilkadziesiąt tysięcy), więc jest w czym wybierać.

Poszczególne modele różnią się też m.in. mocą i ilością oraz typem portów (microUSB, USB-C, USB-A, Lightning i nie tylko), więc to, który będzie odpowiedni zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji.

Poręczny selfie stick

Pewnego czasu w wielu krajach na świecie, w tym również w Polsce, zapanowała ogromna moda na selfie sticki, czyli uchwyty do wygodniejszego wykonywania zdjęć frontowym aparatem.

Trudno jest zrobić dobre selfie bez tego typu uchwytu, ponieważ po prostu ręce są za krótkie, aby zapewnić dogodny kadr. Nie zawsze jest też w okolicy ktoś, kogo można poprosić o zrobienie zdjęcia. W związku z tym warto zainwestować w tego typu gadżet, również dlatego, że podstawowe modele nie są specjalnie drogie.

Dzięki uchwytowi do selfie zdjęcia z wakacji (i nie tylko) nabiorą nowej jakości, a jego obsługa nie należy do trudnych. Wybór uchwytów jest niezwykle duży. Niektóre z nich wysuwają się na relatywnie niewielką odległość, inne po rozłożeniu są naprawdę długie. Część jest wyposażona także w pilota pozwalającego na zrobienie zdjęcia w optymalnym momencie, bez stosowania timerów i innych tego typu rozwiązań.

Jak widać, akcesoria do telefonu to naprawdę szeroka kategoria, obejmująca gadżety o różnorodnych zastosowaniach. Zdecydowanie warto się w nie zaopatrzyć, aby uprzyjemnić sobie korzystanie ze smartfona (czy też zabezpieczyć go przed upadkami i innymi nieprzewidzianymi sytuacjami). Kluczowe jest to, aby zawsze dobierać je do swoich potrzeb, a także konkretnie do modelu posiadanego urządzenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

powerbank YouTuber zbudował powerbank o pojemności 27,000,000mAh
Powerbanki do telefonów zwykle mają 10 do 20 tysięcy mAh, ewentualnie trochę więcej. Co więc powiecie na powerbanka o pojemności 27 000 000 mAh? Tak
gc powerplay20 Recenzja GC PowerPlay20 – potężnego powerbanku polskiej firmy
GC PowerPlay20 to powerbank polskiej firmy Green Cell, który swoją premierę miał bardzo niedawno, bowiem raptem 24 czerwca 2020 roku. Już zdążył trafić w nasze
jak wybrać powerbank Na co zwracać uwagę przy wyborze powerbanka?
Jakiś czas temu recenzowaliśmy nowy powerbank GC PowerPlay20. Naszły nas wtedy pewne refleksje odnośnie do tego, jak wiele modeli powarbanków jest dostępnych na rynku i
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *