Nie było chyba narzędzia, które bardziej zrewolucjonizowało gałąź urządzeń mobilnych bardziej niż porządne baterie. To właśnie baterie pozwalają na to, żeby urządzenia mobilne były w stanie działać bez zasilania. To właśnie baterie i ich rozwój pozwalają na dalszy rozwój smartfonów, tak aby te mogły mieć coraz większe, czy jaśniejsze ekrany i inne zużywające energię bajery.

Dokładnie to samo dzieje się w branży laptopów, ale to w ostatnich latach może być bardziej widoczne ze względu na pracę zdalną. Praca zdalna to nie tylko siedzenie w domu przed komputerem podłączonym na stałe do źródła zasilania. To przede wszystkim możliwość wyjazdu ze swoim laptopem w każdy, nawet najdalszy zakątek świata i praca na baterii.

Co jednak zrobić, gdy tej baterii zaczyna brakować? Jak się zabezpieczyć przed wyładowaniem laptopa w najgorszym momencie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie poniżej. W tym poradniku przeczytacie:

 • Czy istnieje powerbank do laptopa?
 • Jak naładować laptop powerbankiem?
 • Czy mogę ładować laptop ładowarką od telefonu?
 • Jak sprawić, żeby bateria w laptopie wystarczała na długo?
 • Jakie laptopy mają dobrą baterię?

Czy istnieje powerbank do laptopa?

Tak, istnieje. Powerbank to na dobrą sprawę zapasowa bateria, więc skoro istnieją baterie, to powerbank był naturalnym przedłużeniem tej technologii. Nie da się ukryć, że powerbank to sposób na to, jak naładować laptop bez ładowarki. Możecie o tym nie wiedzieć z jednego powodu: do niedawna prawie każdy laptop miał inne wejście do ładowania, co utrudniało tworzenie sensownych uniwersalnych powerbanków. To się zmienia z wprowadzeniem jako standardu wejścia USB-C.

Oczywiście możliwość ładowania przez wejście USB nie jest niczym nowym. Czemu w takim razie to dopiero USB-C skruszyło beton? Port USB-C kompatybilny ze standardem Power Delivery umożliwia przesył mocy nawet do 100 W, co jest gigantycznym wzrostem w stosunku do poprzedniej wersji USB.

Z tego powodu warto poszukać powerbanka dedykowanego specjalnie pod laptop. Każdy z nich ma określoną pojemność (dokładnie tak, jak bateria), więc te do laptopa muszą być odpowiednio większe. Podobnie jest z mocą ładowania – dobrze, żeby moc była wystarczająca, żeby sprawnie naładować wasz sprzęt, czyli np. osiągała wspomniane 100 W. Obstawiam, że w tym momencie zadajecie sobie pytanie: “Czy mogę ładować laptop ładowarką od telefonu?”

Czy mogę ładować laptop ładowarką do telefonu?

Zakładając, że ładowarka ma wejście USB-C, a laptop ma port USB-C, który umożliwia ładowanie, to możesz. Trzeba tylko pamiętać o jednej rzeczy: ładowarki telefoniczne, nawet te najnowsze z systemami fast-charge mają moc tylko w okolicach 45 W, a i to raczej nie jest normą, która zapewne jest w okolicach 30 W. Co to znaczy? To znaczy, że chociaż można ładować laptop ładowarką do smartfona, to ładowanie będzie dużo dłuższe. Przy włączonym laptopie może to z trudem starczać na bieżące zapotrzebowanie.

Użycie ładowarki od smartfona to sposób na to, jak naładować laptop bez ładowarki, ale bardzo wolny. Zróbcie test na swoim smartfonie: podłączcie go do ładowania przez USB do komputera. Pobór mocy w takim wypadku jest dużo słabszy niż przez wtyczkę podłączoną do sieci, ponieważ to właśnie wtyczka zapewnia odpowiednią technologię do szybkie ładowania. Porty USB w komputerze też mają bardzo ograniczone możliwości, ale to coś innego.

Podobnie ma się sprawa z powerbankiem: taka zapasowa bateria może służyć jednocześnie do telefonu i do laptopa, niektóre to wręcz mają wbudowane kilka wyjść. Jednak jeśli jeszcze łatwo naładujemy telefon od powerbank do laptopa, tak już może być ciężej naładować laptop od powerbanku do telefonu z powodów wymienionych wyżej. Lepiej zainwestować w dedykowany powerbank do laptopa.

Jak dbać o baterię w laptopie?

Życie składa się z wielu różnych nawyków. Warto zawsze świadomie wybierać przyzwyczajanie się do tych dobrych. To procentuje w przyszłości. Jednym z takich dobrych nawyków jest dbanie o swoją baterię. Dzięki temu w sytuacji, gdy będzie potrzebna starczy na dłużej. Będzie to bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie będziecie mieli jak naładować laptop bez ładowarki.

ladowanie laptopa

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, gdyż ciężko z dnia na dzień zauważyć różnicę naszych działań. Jednak szanowanie swojego sprzętu sprawi, że będzie nam służył dużo dłużej, co przełoży się to, że nie będzie trzeba go tak często wymieniać, a w kryzysowej sytuacji będziemy mogli na nim polegać.

O baterię w laptopie dba się podobnie jak o baterię w telefonie. Jeśli nie znacie tych trików, możecie ich używać do obu sprzętów. Jak dbać o baterię w laptopie?

 • Unikaj “przeładowania” baterii. Oczywiście nie da się naładować baterii bardziej niż na 100%, ale trzymanie laptopu lub smartfonu podłączonego do ładowania, nawet gdy bateria jest już pełna, nie jest najlepszym pomysłem.
 • Unikaj przesadnego rozładowania baterii. Oczywiście w sytuacjach bez ładowarki możecie używać sprzętu do zera, jednak w normalnym użytku to właśnie pułap 20% naładowania określa, kiedy dobrze jest podłączyć ładowarkę do ponownego ładowania.
 • Unikaj ekstremalnych temperatur. Niezależnie od tego, czy jest ciepło, czy zimno, szkodzi to bateriom. Zbyt wysoka temperatura doprowadza do przegrzania sprzętu i spowalnia działanie. Zbyt niska temperatura sprawia, że trzeba zużyć więcej energii na odpowiednie działanie. Chłodzenie to pożądane działanie, ale to nie znaczy, że najlepiej trzymać laptop w lodówce. Po powrocie z wycieczki w zimny dzień warto odstawić laptopa na chwilę, żeby postał w temperaturze pokojowej, zanim go znowu użyjecie.
 • Unikaj upadków. Tego nie trzeba tłumaczyć. Każdy sprzęt nie lubi być rzucany.
 • Unikaj pozostawiania baterii nieużywanej przez długi okres. Gdy już musisz to zrobić, przechowuj ją w suchym miejscu.
 • Kalibruj baterię raz na kilka miesięcy. Jak skalibrować baterię? Raz na kilka miesięcy pozwól jej się kompletnie rozładować, a następnie naładuj ją do 100%.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

Co zrobić, jeśli nie macie jak naładować laptop bez ładowarki, a już widzicie, że jesteście w potrzebie? Czas pracy na baterii można wydłużyć na kilka sposobów, stosując odpowiednie ustawienia w Windowsie (dotyczy to też innych systemów operacyjnych). Można to uznać za kolejną porcję nawyków, chociaż stosować je trzeba tylko w dużej potrzebie.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

 • Zmniejszcie jasność ekranu. Rozjaśnianie ekranu to jedna z bardziej energożernych funkcji w laptopie. Postarajcie się jednak znaleźć balans – zbyt niska jasność może powodować problemy ze wzrokiem!
 • Używajcie trybu oszczędzającego energię. To być może masło maślane, większość laptopów powinna domyślnie przełączać się w tryb oszczędzania energii, gdy nie jest podłączona do zasilania. Warto się jednak upewnić lub pamiętać o takiej możliwości, jeśli np. z jakiegoś powodu nagle bateria spada szybciej.
 • Unikajcie używania zasobożernych aplikacji. Granie w gry na baterii to raczej słaby pomysł, ale nie tylko o grach mowa. Jest sporo aplikacji, które mogą mocno obciążać komputer i przyspieszać zużycie baterii.
 • Zamknijcie nieużywane aplikacje. To pokłosie poprzedniego punktu. Jeśli lepiej nie zużywać baterii na mocne aplikacje, to równie dobrze możecie “uwolnić” zasoby laptopa zamykając te, z których nie korzystacie. Jasne to może się wydawać jako nic wielkiego, ale w takiej sytuacji panuje zasada “grosz do grosza”.

Jakie laptopy mają dobrą baterię?

W teorii każdy laptop ma dobrą baterię, jednak nie każdy laptop jest dedykowany temu samemu zajęciu. Np. laptopy gamingowe: nie ma siły, żeby pograć dłuższy czas na baterii. Dedykowana karta graficzna swoje zużywa, a przy grach często odpowiednie musi być również rozjaśnienie ekranu. Jeżeli szukacie laptopa na wyjazdy lub po prostu do pracy zdalnej, warto rozejrzeć się za laptopem skonstruowanym w tym celu.

Skoro nie ma jak naładować laptop bez ładowarki, celujcie w jedną z podanych niżej serii laptopów. Następujące laptopy będą miały bardzo dobrą baterię, która wytrzyma wiele czasu bez ładowarki.

 • Lenovo ThinkPad X1 – Marka znana chyba każdemu, komu pracodawca musiał zapewnić laptop do pracy. Laptopy Lenovo z serii ThinkPad nie bez powodu są uznawane za nieśmiertelne, natomiast podseria X1 zapewnia, że będą bardzo lekkie, wydajne i co najważniejsze: wytrzymają długi czas pracy na baterii.
 • Dell XPS 13 – Laptop do pracy od firmy Dell. Dell w modelu XPS 13 stawia na elegancki design, więc nie tylko bateria was zaskoczy. W 2019 roku dostał nagrody CES Innovation Awards Honoree w kategoriach sprzęt komputerowy i komponenty.
 • ASUS Zenbook – Laptopy ASUS to doskonałe narzędzia do pracy, które łączą wysoką wydajność z długim czasem pracy na baterii. ASUS Zenbook jest lekki i łatwy w przenoszeniu, ale mimo to ma wiele modeli, abyś mógł wybrać sprzęt jak najbardziej dostosowany do swoich potrzeb.
 • HP Spectre x360 – laptop HP został pokryty aluminium, które jest na tyle ciężkie, że kompletnie tego nie zauważycie w jego wadze. Według producenta ta seria oferuje aż 19 godzin pracy na baterii. Dodatkowo poziom 50% baterii osiąga już po 45 minutach ładowania. Istny odlot.
 • MacBook Air – Laptopa od firmy Apple w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. Nie tylko z chęci propozycji komputera z innym systemem operacyjnym, ale dlatego, że to właśnie laptopy z serii MacBook Air poniekąd wyznaczały trendy i pokazały innym producentom, że cienkie laptopy z bardzo mocną baterią to sprzęt bardzo pożądanych przez klientów. Inna sprawa, że fani firmy Apple i tak nie spojrzą na laptopy innych producentów. MacBook Air od Apple ma wytrzymać nawet do 18 godzin bez ładowania.

Jak naładować laptop bez ładowarki? – podsumowanie

Jeżeli szukaliście innej odpowiedzi na pytanie, jak naładować laptop bez ładowarki, to pewnie jesteście zawiedzeni. Niestety żadna inna odpowiedź nie jest możliwa. Najlepsze rozwiązanie dla przedłużenia żywotności baterii swojego laptopa to przede wszystkim zaadoptowanie odpowiednich nawyków w używaniu sprzętu lub zakup laptopa stworzonego w tym celu. A potem korzystanie w niego w taki sposób, żeby starczył na jak najdłużej.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *