Dobrym sposobem na to, jak skrócić żywotność swojego komputera jest niedocenienie tego, jak ważne jest chłodzenie do komputera. Niezależnie czy mamy na myśli wiatraki w obudowie, czy chłodzenie do procesora, zasada jest ta sama.

Zalety lepszego chłodzenia do komputera

Lepsze chłodzenie do komputera to oczywiście niższe temperatury podzespołów. Podzespoły, które się nie przegrzewają, pracują wydajniej oraz nie zużywają się tak szybko, jak te trzymane w złych warunkach. Temperatura to jednak niejedyna zaleta. Porządne chłodzenie do komputera można rozpoznać na inne sposoby.

Dobre chłodzenie jest przede wszystkim bardziej wydajne i pozwala na przesyłanie większej ilości powietrza tą samą ilością ruchów wiatraka. To przekłada się na niższy pobór mocy oraz większą możliwą moc maksymalna, gdy zajdzie potrzeba. Jakość dobrego chłodzenia jest łatwo usłyszeć: dobre wiatraki pracują ciszej. Nie tylko z powodu wydajności (w końcu lepszy przepływ, to mniej obrotów, a to już oznacza cichszą pracę). Jakość sama w sobie przekłada się lepsze dopasowanie elementów i cichszą pracę. A to tylko biorąc pod uwagę chłodzenie powietrzne, podczas gdy procesor można też chłodzić cieczą.

Najlepsze chłodzenie do procesora – ranking

Tak jak w przypadku chyba każdego podzespołu, tak i w przypadku chłodzenia ważne jest, żeby dopasować je do reszty komputera. Wybierzesz inne chłodzenie do Intela, a inne chłodzenie do procesora AMD. Wpływ na twój wybór będzie miał także rozmiar chłodzenia (w tym wysokość!), gdyż nie jest to uniwersalne. W przypadku chłodzenia wodnego ważna też będzie obudowa, gdyż nie wszystkie są do tego przystosowane.

Ważne: chłodzenie dobiera się do procesora, a nie odwrotnie. Jeśli nie wybrałeś jeszcze głównej jednostki swojego komputera, przeczytaj nasz ranking procesorów. Tymczasem zapraszam do rankingu najlepszego chłodzenia do procesora.

Chłodzenie do procesora dołączane do zestawu.

Zastanawiałem się, gdzie o tym wspomnieć, więc przyjmiemy takie chłodzenie za punkt wyjścia. Większość procesorów (Intela, jak i AMD), będzie mieć w pudełku również chłodzenie, tzw. stockowe chłodzenie do procesora. Takie chłodzenie jest dosyć mało wydajne i głośne, ale do podstawowych zastosowań powinno wystarczyć, np. do pracy biurowej.

Potrzeba lepszego chłodzenia nadchodzi, jeśli planujemy stałe mocniejsze obciążanie naszej jednostki, np. grając lub pracując z grafiką. W teorii chłodzenie stockowe wciąż może wystarczyć, jednak lepsze chłodzenie do procesora zapewni cichszą pracę oraz kilka stopni niższą temperaturę, co przełoży się na dłuższą żywotność. Wspomniałem o tym na początku tekstu.

Plusy

 • Cena. Chłodzenie jest za darmo, w cenie procesora.
 • Nie trzeba zamawiać osobno i bać się o dopasowanie.

Minusy

 • Nie jest zbyt wydajne.
 • Jest głośne.

SilentiumPC Spartan 5 120 mm – tanie chłodzenie do procesora

SilentiumPC Spartan 5 120 mm

SilentiumPC Spartan 5 to tanie chłodzenie do procesora, które można śmiało polecić niewymagającym użytkownikom. Jeśli zależy ci na tym, żeby wsadzić do obudowy sprzęt, który tak po prostu zapewni lepsze działanie niż chłodzenie dołączane do procesora, nie szukaj dalej. Dostaniecie go już za około ~59 zł!

SilentiumPC w tym modelu wydajnie łączy radiator procesora z wentylatorem i ciepłowodami, dla możliwie najlepszego odprowadzania ciepła. W dodatku jest dosyć uniwersalny pod względem rozmiaru. Średnica to standardowe 120 mm, a wysokość to tylko 146 mm. Dzięki temu powinien być wprost mniejszy, od stockowych chłodzeń.

W zestawie znajdziecie również pastę termoprzewodzącą oraz oczywiście zestaw montażowy. Pod kątem montażu chłodzenie też jest bardzo uniwersalne. Pasuje do większości socketów Intela, jak i AMD, w tym pod procesory najnowszych generacji. Jeśli szukacie czegoś żywszego, to za małą dopłatą dostaniecie to chłodzenie w wersji z podświetleniem ARGB.

Plusy

 • Tanie, podstawowe chłodzenie.
 • Mały rozmiar.
 • Występuje w wersji ARGB.

Minusy

 • Może być trudne w montażu.

SilverStone SST-KR02 92 mm – chłodzenie do procesora o małej średnicy

SilverStone SST-KR02 92 mm

Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujecie chłodzenia do procesora o małej średnicy, ta propozycja jest dla was. SilverStone SST-KR02 ma średnicę 92 mm, czyli jest prawie o 25% mniejszy niż standardowe coolery CPU. Pod względem wysokości też jest dosyć mały, ponieważ ma tylko 125 mm.

Producent dobrze zadbał o uniwersalność, dorzucając do pudełka zestaw montażowy backplate pod procesory Intel i AMD. Sprawdźcie jednak, czy obsłuży najnowsze generacje, gdyż nie jest to pewne. Producent podaje, że nie obsługuje socketu 1700, czyli odpada 12. i 13. generacja procesorów Intel. To się może co prawda zmienić, gdyż może to być kwestia odpowiednich części montażowych, które mogą (ale nie muszą) pojawić się w przyszłych rewizjach tego modelu.

W komplecie przychodzi z pastą termoprzewodzącą, instrukcją i śrubkami montażowymi.

Plusy

 • Mała średnica pod mniejsze komputery.
 • Dosyć uniwersalny.

Minusy

 • Brak wsparcia dla najnowszych generacji procesorów.

Arctic Freezer 34 120 mm – chłodzenie do procesora AMD

Arctic Freezer 34 120 mm

Cooler CPU Arctic Freezer 34 120 mm to trochę droższa propozycja od poprzedników, jednak niewyróżniająca się wyglądem, a możliwościami. Specjalnie zoptymalizowany wentylator zapewnia wysokie ciśnienie statyczne, co przekłada się na dobre chłodzenie procesora z zachowaniem cichej pracy.

Ten radiator procesora może pochwalić się prostotą montażu oraz dobrej jakości pastą termoprzewodzącą w zestawie. Ma jednak podobny minus co poprzednik: niekoniecznie obsłuży najnowsze procesory Intel. Jego cena to ok. ~119 zł.

Plusy

 • Specjalnie zoptymalizowany wentylator pod lepsze osiągi.
 • Dobrej jakości pasta termoprzewodząca w zestawie.
 • Łatwy w instalacji.

Minusy

 • Niekoniecznie obsłuży najnowsze procesory Intel.

Jonsbo CR-1000 RGB 120 mm – chłodzenie procesora RGB

Jonsbo CR-1000 RGB 120 mm

Szukasz czegoś bardziej oryginalnego? Chłodzenie procesora Jonsbo CR-1000 to nie tylko cooler CPU z RGB, ale też stylowa obudowa dla radiatora z podświetlonym logo. Poza 120 mm średnicy ma też 158 mm wysokości.

Będzie to ciekawa opcja dla ludzi, którzy szukają prostego podświetlenia. Z racji tego, że jest to podświetlenie RGB, a nie ARGB, może świecić na dużo mniejszą ilość kolorów, czyli nada się dla ludzi szukających stonowanego światła w jednym kolorze. Z tego samego powodu dostaniecie go we wciąż niskiej cenie – tylko około ~119 zł.

Powinien obsłużyć najnowsze procesory AMD (socket AM5), ale niekoniecznie procesory Intel.

Plusy

 • Dobre chłodzenie procesora z RGB w niskiej cenie.
 • Obsłuży najnowsze procesory AMD.

Minusy

 • Nie obsłuży najnowszych procesorów Intel.

Silver Monkey X CRISP DUAL 2×120 mm – potężne chłodzenie procesora

Silver Monkey X CRISP DUAL 2x120 mm

Pierwsza “poważna” propozycja, jeśli zależy wam na osiągach. Chłodzenie do procesora Silver Monkey X CRISP DUAL 2×120 mm to prawdziwy potwór nie tylko pod kątem wydajności, ale również rozmiaru. Zaskoczy was, że ten cooler CPU montuje się “bokiem”. Druga sprawa – jest naprawdę duży, chociaż na szczęście nie na wysokość. Ta to “tylko” 148 mm więc powinniście jeszcze w miarę bez problemu zmieścić go do różnych komputerów.

Inna sprawa, że przez zastosowanie podwójnych wiatraków, chłodzenie “zabuduje” wam przestrzeń nad procesorem, od karty graficznej po pamięć RAM. W zamian za to dostaniecie fantastyczne chłodzenie o osiągach, które będzie ciężko pokonać, szczególnie w cenie około ~150 zł!

Jakby mało było w tym wszystkim jakości, obsłuży chłodzenie procesora Intel i AMD, nawet najnowsze generacje. Producent dorzuca też aż pięć lat (60 miesięcy) gwarancji!

Plusy

 • Świetne osiągi za rozsądną cenę.
 • Obsługuje najnowsze sockety.
 • Długa gwarancja.

Minusy

 • Duży rozmiar.

Cooler Master MasterLiquid Lite 2402×120 mm – przystępne chłodzenie wodne

Cooler Master MasterLiquid Lite 2402x120 mm

Chłodzenie wodne Cooler Master MasterLiquid 2402×120 mm to w tym momencie najbardziej przystępne chłodzenie wodne, które dostaniecie już za około ~289 zł. Producent stawia na klasyczny design bez udziwnień i podświetleń, nic ponad to, do czego chłodzenie zostało stworzone.

Chłodzenie wodne sprawia, że nie potrzebujesz tak dużo miejsca na procesorze. Tam trafia tylko pompa, która dosyć sztywnymi przewodami połączona jest z wiatrakami, które montuje się w obudowie. Z tego powodu warto od razu upewnić się, czy wasza obudowa jest kompatybilna z chłodzeniem wodnym. Oprócz tego sprawdźcie standardowo kompatybilność z socketami waszych procesorów. Niestety do najnowszych Inteli będziecie potrzebować innego chłodzenia.

Plusy

 • Przystępne chłodzenie wodne do procesora.
 • Minimalistyczny design.

Minusy

 • Wymaga kompatybilnej obudowy.
 • Może być trudny w montażu.

SilentiumPC Navis F240 ARGB 2×120 mm – porządne chłodzenie wodne

SilentiumPC Navis F240 ARGB 2x120 mm

Co wyróżnia to chłodzenie procesora w stosunku do poprzednika? SilentiumPC Navis F240 ARGB uderza w bardziej gamingowe nuty, oferując pełne podświetlenie ARGB, co z pewnością ucieszy fanów takich rozwiązań. Nie jest to jedyne modne rozwiązanie: przewody na ciecz owinięte są stylowym oplotem, co dodaje im ekskluzywności.

Dzięki nowym rozwiązaniom ten cooler CPU jest łatwy do montażu, w dodatku obsłuży wszystkie najnowsze procesory. To chłodzenie wodne do procesora będzie was kosztować około ~399 zł. W tej cenie będzie ciężko jednak dostać coś lepszego.

Plusy

 • Łatwy montaż.
 • Chłodzenie wodne pod procesory Intel.

Minusy

 • Może się wydawać drogie.

Noctua NH-U14S 140 mm – chłodzenie do procesora premium

Noctua NH-U14S 140 mm

Zdziwieni, że tak daleko w rankingu chłodzenia do procesora wciąż można spotkać “zwykłą” konstrukcję? Noctua to jednak inna liga. Noctua NH-U14S 140 mm zadziwi was swoimi osiągnięciami, tak jak zaskoczy was charakterystycznym użyciem odcieni brązowego w swoich sprzętach.

Warto jednak zauważyć, że ten cooler CPU jest duży. Po zdjęciu może się nie wydawać, jednak na wysokość mierzy aż 165 mm. Zresztą i średnica odbiega od standardowych: to 140 mm. Powinniście założyć, że nie będzie pasować do każdego komputera.

Zaskoczyć może również cena: to około ~469 zł! Mimo to, z całą pewnością mogę powiedzieć: jakość Noctua jest warta swojej ceny. Po prostu musicie sprawdzić i się przekonać.

Plusy

 • Chłodzenie do procesora klasy premium.
 • Wyjątkowo dobre osiągi.
 • Oryginalny design.

Minusy

 • Cena jak za klasę premium.
 • Może być trudny do zmieszczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając CPU cooler?

Wybierając odpowiednie chłodzenie do komputera, trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, żeby całość była ze sobą kompatybilna. Nie ma nic gorszego niż w trakcie składania nowego komputera zauważyć, że coś nie pasuje i musicie czekać, aż przyjdzie nowa część, zanim będziecie mogli rozpocząć zabawę.

Na co zwrócić uwagę wybierając chłodzenie do komputera?

 • Socket. Z chłodzeniem do procesora jest podobna sytuacja, jak z doborem płyty głównej, czyli chłodzenie musi pasować do procesora. Na szczęście CPU coolery są dużo bardziej uniwersalne niż płyty główne. Zachowajcie specjalną ostrożność, dobierając chłodzenie do procesora Intel. Intel słynie z częstej zmiany socketów (co jedna-dwie generacje), więc producentom chłodzeń jest ciężej być na czasie. Wielu producentów oferuje dosłanie odpowiedniego zestawu do montażu pod nowsze sockety.
 • Rozmiar. To z grubsza oczywiste. Każda obudowa w swoim opisie powinna mieć zaznaczone jak wysokie chłodzenie może pomieścić. Podobnie nie każde chłodzenie wodne można zamontować w każdej obudowie. Z reguły musi to być jednak sprzęt z trochę wyższej półki niż budżetowa.
 • Pasta termoprzewodząca. Jej jakość też ma wpływ na odprowadzanie temperatury. Każdy procesor po wyjęciu z pudełka będzie miał ją od razu nałożoną, jednak po rozmontowaniu zawsze trzeba procesor najpierw wyczyścić, a następnie nałożyć nową warstwę pasty. Dobrze, gdy jest w zestawie, jednak równie dobrze możecie zdecydować się na kupno lepszej pasty osobno.

Jak zamontować chłodzenie do procesora?

Ciężko dać jednoznaczną instrukcję. Każdy producent może stosować swoje sposoby do montażu, nawet do tych samych socketów. Jednocześnie każde chłodzenie powinno mieć dołączoną instrukcję. W razie problemów tradycyjnie już polecam poszukać wideo na YouTube.

Najlepsze chłodzenie do procesora. Podsumowanie.

Chłodzenie do komputera to nie tylko wymiana chłodzenia procesora. To też odpowiedni przepływ powietrza. Lepszy przepływ powietrza można uzyskać przez odpowiednie umiejscowienie wiatraków, żeby odpowiednio wtłaczały zimne i wypychały ciepłe powietrze, co samo w sobie może obniżyć temperatury.Mimo wszystko dobrze, że się tym zajęliście: dobre chłodzenie do procesora pozwoli znacząco wydłużyć eksploatację podzespołów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

ps5 pro PlayStation 5 Pro z procesorem AMD Zen 2 i 60 jednostkami RDNA 3. Wyciekła specyfikacja
Jeszcze niezapowiedziana konsola PlayStation 5 Pro cały czas jest wyczekiwana. Ma ona oferować lepszy Ray Tracing, wyższą wydajność oraz zapewne zmianę konstrukcji. Wygląda jednak na
snapdragon 8 gen 3 Snapdragon 8 Gen 3 może być wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż A17 Pro
W tym roku Qualcomm może “przegonić” Apple pod względem produkowanych chipów. Snapdragon 8 Gen 3 jest prawdopodobnie tworzony przy użyciu procesu TSMC N4P zamiast tajwańskich
nowe macbooki Nowe MacBooki pojawią się w przyszłym roku bez zmian w designie, lecz z lepszym procesorem
Apple zorganizuje wydarzenie w następnym roku. Będzie ono zorientowane wokół nowych iPadów i komputerów Mac, które otrzymają innowacyjne chipy M3. Społeczność spodziewa się, że prezentacja
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *