Windows 11 jest już dostępny i mocno promowany przez Microsoft – poświadczą o tym zapewne wszystkie osoby, które muszą ciągle zamykać komunikaty zachęcające ich do aktualizacji. Wysiłki amerykańskiego giganta póki co jednak zdają się spalać na panewce – “jedenastka” jest mniej popularna niż choćby Windows XP z 2001 roku!

Windows 11 – 1,44%, Windows XP… 1,71%

Rozchodzi się o raport opublikowany przez Lansweepera, narzędzie do zarządzania zasobami IT. Podczas jego przygotowania wzięto pod lupę ponad 10 milionów użytkowników systemów Windows. Wyniki są dla Windowsa 11 wprost miażdżące.

windows xp fb
Źródło: Lansweeper

Najnowszy system Microsoftu odpowiada za zaledwie 1,44% rynku. Najpopularniejszy jest Windows 10 (80,34%), na drugim stopniu podium znalazł się Windows Server (9,15% – przy czym łącznie liczono wszystkie wersje Windows Servera), a na trzecim Windows 7 (4,70%).

Lepszy wynik od Windowsa 11 osiągnęły także Windows XP (1,71%) i Windows 8 (1,99%). “Jedenastka” wygrywa tylko z Windowsem 2000 (0,15%) i Windowsem Vistą (0,04%).

Przed Windowsem 11 jeszcze długa droga, tym bardziej, że “dziesiątka” będzie długo wspierana

Windows 11 tak naprawdę jest dopiero na początku swojej drogi. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że zamiast wprowadzać nowe, to póki co goni stare. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że wraz z upływem czasu i kolejnymi zmianami jego popularność znacznie wzrośnie.

Nie zmienia to faktu, że zdaniem ekspertów i tak obecny udział tego systemu w rynku można uznać za co najmniej rozczarowujący dla Microsoftu.

Chociaż tempo adopcji rośnie stopniowo, oczywiste jest, że aktualizacje do systemu Windows 11 nie idą tak szybko, jak oczekiwał Microsoft, zwłaszcza w środowisku biznesowym – Roel Decneut, dyrektor ds. strategii Lansweeper

Windows 10 ma być wspierany aż do 2025 roku, nic więc dziwnego, że firmy nie czują pośpiechu, aby przesiadać się na nowy system. Szczególnie biorąc pod uwagę, że nie każdy sprzęt go odpali (przy czy Microsoft obniżył już wymagania dla Windowsa 11 względem tych pierwotnych, które wzbudziły sporo kontrowersji).

Według danych Lansweepera, 91% ankietowanych urządzeń ma wystarczającą ilość pamięci RAM do odpalenia systemu Windows 11, ale z resztą wymagań nie jest już tak kolorowo. Zaledwie około połowa (52,55%) spełnia wymagania TPM, natomiast 44,4% spełnia wymagania dotyczące procesora.

Znajdujecie się w tym niespełna 1,5% i już przesiedliście się na Windowsa 11, a może dalej używacie Windowsa 10 (lub innego systemu)? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zrobic vpn windows 7 Jak zrobić VPN Windows 7? Najważniejsze wskazówki i poradnik krok po kroku
Wirtualna sieć prywatna, czyli w skrócie VPN ułatwia pracę w wielu przypadkach oraz gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika. Ta technologia zapewnia anonimowość podczas korzystania z internetu oraz
antimalware service executable jak wyłączyć Antimalware Service Executable – jak wyłączyć?
Antimalware Service Executable to proces, który ciągle działa w systemach Windows 10 lub 11 i zużywa dość dużo zasobów. Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak
paint usuwanie tła Paint niczym PhotoShop? Microsoft testuje nową funkcję
Paintowi daleko do zaawansowanych edytorów graficznych, ale nie znaczy to, że w ogóle nie idzie z duchem czasu. Microsoft udostępnił testerom nową funkcję, którą można
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

1 Komentarz

  • Liliput, 22 kwietnia 2024 @ 14:17 Odpowiedz

    Kiedyś to się ludzie zabijali o nowe windowsy, bo w nowym działało wszystko to co na starym, tyle że lepiej. Ludzie się zabijali w sklepach po win95, potem 98, potem XP. a potem? jedno wielkie zniechęcenie, co odżyło dopiero jak się pojawił windows 7, a dalej to już szorowanie po dnie i siłowe wciskanie windows10, w którym z milowej wersji na wersję, działało coraz mniej rzeczy ze starszych windowsów.

    tym bardziej ludzie nie chcą windows11. używają go w zasadzie wyłącznie na nowo kupionym komputerze. pewnie by wrócili do windows10, lecz albo nie wiedzą że klucze pasują na odwrót, albo po prostu nie wiedzą jak zainstalować starszą wersję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *