Technologia Curved TV pojawiła się już w 2013 roku. Kilka lat później – około 2015 oraz 2016 telewizory zakrzywione były niezwykle popularne. Mimo wszystko powoli zaczęły zanikać i dziś ciężko o tego typu sprzęt. Zakrzywiony telewizor ma wiele zalet, ale także posiada pewne, spore wady. To propozycja nie dla każdego, jednak niektórzy użytkownicy wciąż mocno polecają modele z technologią Curved TV.

Skąd się wzięły telewizory zakrzywione i czym się charakteryzują?

Takie modele przede wszystkim prezentowały się świetnie. To swego rodzaju chwyt marketingowy, nowoczesna, pięknie wyglądająca technologia. Telewizory zakrzywione nie były mimo wszystko wyłącznie na pokaz. Szybko trafiły do sklepów i zyskały ogromną popularność. Przez niepowtarzalny design oraz pewne charakterystyczne zalety telewizory zakrzywione napędzały w latach 2015 i 2016 marketing sklepów z elektroniką. Nowa technologia zawsze oznacza duży rozgłos – szczególnie gdy wygląda jak Curved TV.

Curved TV

Telewizory zakrzywione wyróżnia właśnie ekran, który jest wygięty pod pewnym kątem, który może być większy lub mniejszy. To podobna technologia jak przy smartfonach z zagiętymi bokami ekranu. Delikatne zakrzywienie matrycy jest możliwe dla QLED, OLED oraz znacznie tańszych modeli LED. Takie telewizory przede wszystkim prezentowały się genialnie i naprawdę wiele obiecywały. W rzeczywistości były wady oraz zalety Curved TV, przy czym sprzęt ostatecznie nie pozostał na rynku. Obecnie zakup zakrzywionego telewizora jest dość trudny, ponieważ produkcja została zakończona.

Taki sprzęt przede wszystkim sporo obiecywał, o czym wspomniałem wyżej. Miał on zapewniać niepowtarzalną głębię obrazu oraz “immersję” podczas oglądania lub grania w gry wideo. Zakrzywione ekrany znalazły swoje zastosowanie, jeśli chodzi o monitory komputerowe. Telewizory się nie sprawdziły, ponieważ przed zakrzywioną matrycą trzeba siedzieć w określonej odległości, najlepiej idealnie na środku. W przypadku komputera jest to możliwe oraz wygodne i spełnia swoje zadanie.

Zalety zakrzywionego telewizora – czy warto kupić taki sprzęt?

Kiedy Curved TV było popularną technologią, wiele osób zastanawiało się, jaki sprzęt wybrać – standardowy czy zakrzywiony. Każda opcja ma swoje wady i zalety, o czym wspomniałem powyżej. Wiele zależy stricte od wymagań danego użytkownika, warunków oraz budżetu. Telewizory zakrzywione – czy warto je wybrać? Poniżej przedstawiam najważniejsze zalety technologii Curved TV:

 • Efekt “głębi” obrazu – to najważniejsza cecha, jeśli chodzi o telewizory zakrzywione. Widz ma mieć wrażenie, że obraz go “otacza”. Curved TV gwarantuje charakterystyczną głębię, dzięki czemu można lepiej wczuć się w oglądany film czy też aktualnie uruchomioną grę wideo.
 • Ekran wydaje się większy – to również dość charakterystyczny efekt dla zakrzywionych telewizorów. Dzięki temu oglądanie jest bardziej komfortowe, jednak tylko, gdy widz znajduje się w odpowiednim miejscu, idealnie naprzeciw ekranu.
 • Lepszy obraz na krawędziach ekranu – obraz jest przede wszystkim znacznie ostrzejszy. Można również zauważyć żywsze barwy na krawędziach ekranu. Przez tak równomierną jakość, nawet ekrany kinowe są lekko zakrzywione. Obraz wiele na tym zyskuje.
 • Perfekcyjnie równe podświetlenie – taki efekt zyskuje każdy rodzaj zakrzywionej matrycy. OLED ma standardowo idealne podświetlenie. W przypadku telewizorów LED ta zaleta ma natomiast ogromne znaczenie. Równomierne podświetlenie oczywiście mocno wpływa na ostateczną jakość obrazu.
 • Design – telewizory zakrzywione prezentują się świetnie. Curved TV to nowoczesna, genialnie wyglądająca technologia. Należy tylko zadbać o stojący model telewizora. Curved TV na ścianie wygląda bardzo źle, najlepiej tego unikać.

Zalety zakrzywionego telewizora

Zalet jest kilka, przez co telewizory zakrzywione przyciągnęły tak wielu użytkowników. Mimo wszystko trzeba przyznać, że to nie perfekcyjny sprzęt bez wad. Te także się pojawiają – telewizory zakrzywione nie będą idealnym wyborem dla każdego. Z takiego sprzętu trzeba również potrafić korzystać.

Wady telewizorów zakrzywionych – kiedy taki sprzęt nie będzie najlepszym wyborem?

Oprócz zalet są także pewne wady. Objawiają się one, szczególnie gdy widz nie jest odpowiednio umiejscowiony. Dla niektórych poniżej wymienione minusy telewizorów zakrzywionych są na tyle uciążliwe, by wybrać inny rodzaj sprzętu:

 • Konieczność odpowiedniego umiejscowienia widza – to najważniejsza wada telewizorów z zakrzywionym ekranem. Widz zawsze musi siedzieć na wprost wyświetlacza w odpowiedniej, określonej odległości. Tutaj warto zauważyć, że im mniejszy telewizor, tym bardziej ograniczony jest widz, jeśli chodzi o umiejscowienie. Oglądanie zakrzywionego ekranu z nieodpowiedniego kąta jest wręcz niemożliwe.
 • Refleksy na ekranie są bardziej widoczne – telewizory zakrzywione odbijają światło z wielu kątów. Dlatego właśnie odbicia i refleksy są bardzo mocno widoczne, przeszkadzają w oglądaniu. Curved TV powoduje efekt krzywego zwierciadła.
 • Cena – telewizor z zakrzywionym ekranem to najczęściej znacznie większy wydatek niż standardowy odpowiednik, nawet o tym samym rozmiarze oraz parametrach. Technologia Curved TV kosztuje i jest to sporym minusem, ponieważ sprzęt oferuje niższy poziom komfortu, niż tradycyjne modele, a także kosztuje przy tym sporo.

Niestety te wady wystarczyły, by niemal całkowicie wyprzeć telewizory zakrzywione z rynku. Obecnie dostępność takiego sprzętu jest bardzo niska. Niewielu użytkowników decyduje się na Curved TV, kiedy można wybrać znacznie bardziej uniwersalną propozycję, zwykle wydając mniej.

Warto zauważyć, że zakrzywione telewizory zmuszały użytkownika do konkretnych zachowań, na przykład trzeba siedzieć w określonym miejscu. Tego typu sprzęt musi być uniwersalny i wygodny – to bardzo ważne cechy. Curved TV niestety ich nie posiada, co spowodowało wyparcie z rynku.

Czy wciąż można kupić zakrzywiony telewizor? Niska dostępność Curved TV

Telewizory Curved TV w latach 2015 i 2016 były dostępne u większości dużych producentów sprzętu elektronicznego, takich jak Sony, Philips, LG, TCL, Toshiba itd. Obecnie jednak technologia powoli wyszła z użycia. Większość użytkowników musiała uznać, że wady są tu na tyle znaczące, by po prostu nie kupować takiego sprzętu. Dziś telewizory zakrzywione można zakupić z drugiej ręki. Dobrym rozwiązaniem będzie także sprawdzenie portali aukcyjnych oraz ewentualnie zagranicznych sklepów – często można w ten sposób znaleźć nawet całkowicie nowy telewizor Curved TV mimo zakończonej już produkcji.

zakrzywiony telewizor

Warto jeszcze przed zakupem przemyśleć, czy w ogóle taki sprzęt będzie dobrym wyborem. Należy pamiętać, że telewizory zakrzywione nie pasują do dowolnego pomieszczenia. Najlepiej, by przestrzeń była duża, ponieważ wtedy można wybrać model z większym ekranem. Dzięki temu oglądanie będzie bardziej komfortowe, a wady Curved TV nie będą aż tak zauważalne i odczuwalne.

Ta technologia jest mimo wszystko wykorzystywana w innych urządzeniach. Telefony z zakrzywionym ekranem, specjalne smartwatche lub monitory – to tylko kilka przykładów. Można znaleźć znacznie więcej sprzętów, w których ta technologia została wykorzystana naprawdę dobrze.

Jak wybrać najlepszy zakrzywiony telewizor? Poradnik

Jeżeli już zdecydujesz się na Curved TV, warto wiedzieć, jak wybrać odpowiedni model. Oczywiście dostępne propozycje są dość ograniczone przez zakończenie produkcji takiego sprzętu. Telewizory zakrzywione mimo wszystko można kupić, między innymi z drugiej ręki, o czym wspominałem powyżej. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszy sprzęt:

 • Rozdzielczość – powinna być możliwie najwyższa. Full HD to pewien standard. Telewizory 4K warto wybierać, szczególnie gdy decydujesz się na model z większym ekranem, na przykład 65 cali.
 • Wielkość ekranu – warto dobrać konkretny model do tego, jak duże jest pomieszczenie. Im większa przestrzeń, tym większy zakrzywiony telewizor można wybrać, by oglądanie było komfortowe.
 • Dodatkowe funkcje – mogą być naprawdę różne. Producenci implementowali HDR, Micro Dimming, Dolby Vision, Dolby Atmos itd. Warto sprawdzić co konkretnie oferuje dany telewizor.
 • Funkcjonalność – warto sprawdzić możliwości systemu Smart TV, dostępne aplikacje czy nawet płynność działania. To wszystko decyduje o komforcie użytkowania telewizora.
 • Częstotliwość odświeżania ekranu – im wyższa, tym lepiej, ponieważ wtedy obraz jest płynniejszy. Wartości powyżej 60 Hz są także idealnym wyborem dla graczy.

Wybór będzie ograniczony tylko do dostępnych aktualnie modeli, co powiedziałem już wyżej – potencjalnie trzeba więc pójść na kompromis. Jeżeli żaden telewizor zakrzywiony, który można kupić, nie spełnia wymagań, można rozważyć kilka alternatyw. Obecnie jest ich dość dużo.

Najlepsze alternatywy dla telewizorów zakrzywionych – matryce OLED, QLED i wiele więcej

Zakończenie produkcji zakrzywionych telewizorów oznacza mocno okrojony wybór, o czym już wspominałem wyżej. Można zdecydować się na jedną z wielu ciekawych alternatyw. Jakie są najlepsze?

 • Telewizor OLED – najlepszy obecnie wybór na rynku. Czernie są tu prawdziwe, barwy realistyczne, wszystko wygląda wręcz perfekcyjnie. Taki wybór docenią prawdziwi miłośnicy kina. Tańsze propozycje są dostępne już za około 4500 zł. Wybór jest także znacznie większy niż w przypadku telewizorów zakrzywionych.
 • Telewizor QLED lub NanoCell  – to modele z technologiami, które gwarantują świetne barwy i ogólną jakość obrazu. Są one przede wszystkim znacznie tańsze niż OLED. Wybór jest ogromny, warto zwracać uwagę na telewizory Samsung i LG.
 • Monitor zakrzywiony – tutaj technologia Curved sprawdziła się perfekcyjnie. To idealny sprzęt do komputera, ale i oglądania filmów. Niektóre modele oferują matryce o wielkości nawet powyżej 40 cali.
 • Telewizor o wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu – taki wybór gwarantuje niesamowitą płynność. Wideo nagrane przy wysokich klatkach na sekundę wyglądają tutaj bardzo dobrze. To także idealna opcja dla graczy. Taki telewizor oferuje przede wszystkim realistyczne doznania, jednak w delikatnie innym stylu niż modele zakrzywione.

Nie trzeba więc koniecznie decydować się na Curved TV. Zakup używanego sprzętu wymaga dokładnego sprawdzenia sprzętu – często można spotkać ukryte usterki. Lepiej wybrać nowy telewizor, który będzie alternatywą dla zakrzywionego. Wiele nowoczesnych modeli oferuje znacznie lepszą jakość obrazu czy ciekawe dodatkowe funkcje.

Należy także pamiętać, że zakrzywione telewizory pasują tylko do konkretnych pomieszczeń – rozmieszczenie mebli musi być odpowiednie, by widz zawsze siedział idealnie na wprost ekranu. To sprzęt mało uniwersalny, do którego trzeba się niestety często przyzwyczaić.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *