Dla wielu osób podłączenie komputera do telewizora to podstawowa umiejętność. Spokojnie, czasem wszyscy potrzebujemy pomocy z takimi zadaniami i nie ma powodu do wstydu. Fakty są w końcu takie, że można takie połączenie wykonać na wiele sposobów, a w zależności od wieku sprzętu wcale nie muszą one być oczywiste. Sprawdźmy, jak podłączyć komputer do telewizora!

Jak podłączyć komputer do telewizora? Poradnik krok po kroku

W poniższym poradniku przedstawimy wam wszystkie możliwe sposoby na podłączenie telewizora do komputera. Niektóre proste, niektóre bardziej skomplikowane. Co będzie nam do tego potrzebne? Oczywiście komputer (lub laptop), telewizor oraz w większości przypadków kable z odpowiednimi końcówkami.

Warto pamiętać jedną rzecz: to, w jaki sposób podłączysz komputer do telewizora, będzie zależało głównie od tego, jakie wejścia są dostępne w obu sprzętach. Jeżeli twoje sprzęty nie są mocno wiekowe, najpewniej damy radę to ogarnąć kablem HDMI. W innych przypadkach może być trudniej, jednak nie uprzedzajmy faktów. Przed wami sposoby na to, jak podłączyć komputer do telewizora.

jak podłączyć telewizor do komputera

Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

Wbrew logice, nakazującej zostawienie najprostszych zadań na koniec, zaczniemy od najłatwiejszej metody. Czemu? Otóż podłączenie komputera do telewizora przez HDMI powinno sprawdzić się w zdecydowanej większości sytuacji.

Jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI?

 1. Podłącz kabel HDMI do wolnego portu HDMI w swojej karcie graficznej (Jeżeli masz zintegrowaną kartę graficzną, użyj portu HDMI w płycie głównej).
 2. Podłącz kabel HDMI do wolnego portu HDMI w telewizorze.
 3. Włącz telewizor i zmień źródło obrazu na właśnie użyty port HDMI.
 4. Komputer powinien wykryć telewizor jako nowy ekran.
 5. W systemie Windows opcje zmiany obrazu znajdziesz pod skrótem klawiszowym Win + P. Tam możesz wybrać, czy chcesz poszerzyć obraz, czy duplikować na dwa ekrany.

To tyle! Jeżeli komputer nie wykrywa telewizora podłączonego przez HDMI, sprawdźcie przede wszystkim port w komputerze. Najczęstsza pomyłka to pomylenie portu HDMI w płycie głównej z tym w karcie graficznej. Teraz już wiecie, jak podłączyć komputer do telewizora przez HDMI.

Jak podłączyć komputer do telewizora przez eurozłącze?

Czy jest jeszcze z nami na sali, kto pamięta eurozłącze (znane też jako Euro lub SCART)? To taka bardzo szeroka wtyczka z wieloma pinami. Popularnie używana do podłączania do telewizora konsol pokroju PSX i PS2, stąd współcześnie już trochę zapomniana. Szczególnie że w nowych telewizorach już raczej nie znajdziecie w ogóle takiego wejścia.

Jak podłączyć komputer do telewizora przez eurozłącze?

 1. Sprawdź, jakie masz porty w komputerze. W komputerze nie uświadczysz eurozłącza, stąd będziesz potrzebował przejściówki na HDMI lub VGA.
 2. Podłącz wybraną przejściówkę z jednej strony kabla z eurozłączem.
 3. Podłącz tą stroną kabel do komputera.
 4. Końcówkę z eurozłączem podłącz do telewizora.
 5. Gotowe! System powinien wykryć to w ten sam sposób, co w poprzednim przypadku. Teraz już wiecie, jak podłączyć komputer do telewizora przez eurozłącze!

Jak podłączyć komputer do telewizora przez USB?

Podłączenie komputera do telewizora przez USB może stanowić pewne wyzwanie. Czemu? Otóż zdecydowana większość gniazd USB (tak w komputerach, jak i w telewizorach) to złącza, które pozwalają tylko na przesył danych. Co najważniejsze: wszystkie gniazda USB 2.0 (prostokątne) pozwalają tylko na przesył danych. Stąd w rzeczywistości podłączenie telewizora do komputera przez USB oznacza obustronne użycie przejściówek i jest trochę bez sensu.

Czy w takim razie da się podłączyć komputer do telewizora przez USB? Tak, aczkolwiek w tym celu musicie mieć nowsze gniazdo USB-C, które pozwala na przesył wideo. Można je bardzo często spotkać w nowszych laptopach, aczkolwiek od strony telewizora i tak raczej będzie potrzebna przejściówka na HDMI. Jeśli posiadacie takie gniazdo, podłączenie komputera do telewizora przez USB przebiega standardowo:

 1. Podłącz kabel USB do portu USB-C w komputerze.
 2. Podłącz (najprawdopodobniej przez przejściówkę do HDMI) do telewizora.
 3. Komputer powinien wykryć drugi ekran, tak samo, jak we fragmencie o podłączeniu przez HDMI.

Jak podłączyć komputer do telewizora bez kabla?

To może być największe zaskoczenie dla wielu tutaj zebranych. Czy da się podłączyć komputer do telewizora bez kabla? Owszem, da się! W dodatku, jeśli posiadacie miarę nowy sprzęt, nawet nie będzie to bardzo trudne.

Jak podłączyć komputer do telewizora bez kabla? W jeden z następujących sposobów:

 • Bezprzewodowe powielanie ekranu przez WiFi. Jeśli telewizor i komputer są podłączone do jednej sieci WiFi, jest szansa na to, że będziecie mogli przesyłać obraz zdalnie. W systemie Windows znajdziecie tę opcję pod terminem “Ustawienia Projekcji” (wpisz w menu start lub oknie wyszukiwania obok, ang.: Miracast), a w komputerze Mac AirPlay. W przypadku telewizora będzie to zależne od producenta, więc trzeba zajrzeć do instrukcji.
 • Urządzenia do streamingu pokroju Chromecast, Amazon Fire, lub Apple TV. Urządzenia te podłącza się do telewizora przez HDMI, stąd pozwalają rozbudować o tę funkcjonalność starsze telewizory. Reszta działa tak samo, jak w poprzednim punkcie, z tym że parujecie z komputerem wybrane urządzenie, a nie telewizor.
 • Smart TV. Najnowsze telewizory wyposażone w systemy Smart TV będą mieć taką opcję wbudowaną. Działa to tak samo, jak w poprzednich przypadkach.

Dlaczego warto podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

Podłączenie komputera stacjonarnego do telewizora pozwala w prosty i tani sposób rozbudować komputer o dodatkowy ekran. W ten sposób bez problemu możecie na telewizorze oglądać filmy, a na komputerze wciąż pracować.

W dodatku można w ten sposób “odświeżyć” stary telewizor o aplikacje streamingowe z komputera, bez potrzeby dokupowania akcesoriów Smart TV pokroju Chromecasta. Możecie też użyć TV jako większego ekranu do grania i usiąść z padem na kanapie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
czym czyścić ekran telewizora Czym czyścić ekran telewizora, komputera lub laptopa?
W toku normalnego użytkowania ekran telewizora, laptopa czy komputera będzie się brudził. Jest to nieuniknione – co jakiś czas trzeba go po prostu oczyścić z
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *