
Myśląc o telewizorach LG, do głowy w pierwszej kolejności przychodzą urządzenia z wyświetlaczami wykonanymi w technologii OLED. Nieco tańsze są natomiast telewizory NanoCell. To również autorska technologia rozwijana przez południowokoreańskiego producenta. Co to jest NanoCell, jak działa, czym się wyróżnia i czy warto zainwestować w telewizor LG NanoCell? Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej technologii.
Technologia LG NanoCell – co to jest?
LG NanoCell to autorska technologia południowokoreańskiego producenta telewizorów, przeznaczona do urządzeń, które teoretycznie miały wypełnić lukę w średnim segmencie cenowym. Telewizory LG NanoCell nie są więc topowymi modelami OLED, ale z drugiej strony znacząco wykraczają poza zwykłą matrycę LCD.
NanoCell jest bowiem udoskonaleniem standardowej matrycy LCD. Technologia ta zawiera dodatkową warstwę filtrującą, składającą się z nanocząsteczek o rozmiarze około 1 nm. Jej zadaniem jest oczyszczanie kolorów, dzięki czemu z panelu LCD można wydobyć większą głębię barw i żywsze odcienie.
Technologia jest rozwijana przez LG od 2017 roku i ma być odpowiedzią na konkurencyjne panele QLED od Samsunga. Pierwsze telewizory LG NanoCell trafiły do sprzedaży w 2019 roku, a co roku w ofercie producenta pojawia się nowa linia bazująca na wspomnianych nanocząsteczkach.
NanoCell to autorska technologia od LG, dlatego obecnie nie znajdziemy jej w telewizorach innych firm. Niewykluczone jednak, że w przyszłości producent udzieli licencji innym markom i na rynku pojawią się telewizory NanoCell z nowym logo.


Jak działa technologia LG NanoCell?
Wiemy już, co to jest NanoCell, ale jak właściwie działa ta technologia? LG nie udostępnia szczegółowej dokumentacji technicznej i trzyma dokładną zasadę funkcjonowania w tajemnicy.
Na podstawie ogólnych opisów można jednak wywnioskować, jak działa NanoCell. Technologia ta używa wspomnianej już warstwy filtrującej, która zlokalizowana jest na wierzchu paneli LCD. Jej zadaniem jest absorbowanie fal świetlnych o specyficznej długości. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie wyświetlanych kolorów na wyjściu i sprawienie, że zyskują one większą głębię.
Zasadę działania LG NanoCell najprościej przedstawić na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że malujemy obraz i chcemy uzyskać idealną zieleń. Nie będzie to możliwe, jeżeli na palecie kolorów obok zielonego znajdą się inne barwy, które zmienią jego odcień. Zadaniem nanocząsteczek w warstwie filtrującej jest odseparowanie niepożądanych odcieni, by wyświetlić idealny kolor.
Telewizory LG NanoCell działają na podobnej zasadzie, “malując” obraz za pomocą pikseli, na których wyświetlana jest mieszanka zielonego, czerwonego i niebieskiego o odpowiedniej intensywności. Warstwa NanoCell wycina część światła, uzyskując tym samym większą głębię barw.


Jakie są zalety technologii LG NanoCell?
Telewizory LG NanoCell dzięki zastosowanej tej technologii są w stanie oferować żywsze kolory i głęboką barwę obrazu. Są przy tym stosunkowo tanie – pod względem ceny zdecydowanie wygrywają ze znacznie droższymi telewizorami OLED, oferując przy tym dobrą jakość obrazu, pozbawioną wyblakłych naleciałości znanych ze standardowych paneli LCD.
LG NanoCell oferuje wszystkie zalety wspomnianych wyświetlaczy LCD, eliminując ich niektóre wady. Nadal możemy więc cieszyć się m.in. szerokimi kątami widzenia, co przydaje się w większym salonie lub podczas oglądania filmów w większą liczbę osób. Z drugiej strony mamy lepsze odwzorowanie barw niż w LCD i całościowe podświetlenie (w LCD podświetlenie jest krawędziowe).
NanoCell kontra QLED – która technologia jest lepsza?
Wspominaliśmy już, że LG NanoCell jest odpowiedzią na technologię rozwijaną przez Samsunga – QLED. Oba rozwiązania, choć działają w nieco inny sposób, mają za zadanie wygenerować głębsze i żywsze kolory.
Wiemy już, jak działa i co to jest NanoCell. Aby porównać ją z QLED, warto pokrótce wytłumaczyć zasadę działania technologii konkurencji. W przypadku QLED światło jest emitowane przez energooszczędne diody. W przeciwieństwie do “zwykłego” LED-a barwa światła nie jest biała, a niebieska. Ekrany QLED wyposażone są w dodatkową warstwę składającą się z kropek kwantowych, które wyzwalają zielone i czerwone światło w momencie oświetlenia ich przez niebieskie.
Po wymieszaniu tych barw emitowane jest światło białe, ale o znacznie większej charakterystyce widmowej, co przekłada się na wyższy zakres barw. Następnie takie światło jest przepuszczane przez filtry RGB, w efekcie czego uzyskuje się nieskazitelne i głębokie barwy ekranu.
Teoria działania obu technologii jest więc nieco inna, ale finalny efekt zbliżony – obu producentom zależy bowiem na lepszym odwzorowaniu kolorów i głębszej barwie. Która technologia jest więc skuteczniejsza w egzekwowaniu swoich założeń?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Oba rozwiązania charakteryzują się wysoką skutecznością i zapewniają doskonałe odwzorowanie barw.
Współczesne topowe telewizory pokrywają niemal 100% przestrzeni kolorów DCI P3. Kilkuprocentowe odchylenie od tej wartości przy normalnym zastosowaniu jest niezauważalne dla przeciętnego użytkownika.
Najdroższe modele telewizorów LG NanoCell charakteryzują się wysokim odwzorowaniem barw. Według testów laboratoryjnych urządzenia z technologią QLED radzą sobie pod tym względem jeszcze lepiej, ale są przy tym nieco droższe. Można więc stwierdzić, że obie technologie są skuteczne i zapewniają wysoką jakość obrazu.
Telewizory LG NanoCell – modele, funkcje, cena
Telewizory LG NanoCell to przedstawiciele średniego segmentu urządzeń południowokoreańskiego producenta, choć znajdziemy wśród nich także droższe modele. Różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem ekranu i oferowanymi funkcjami związanymi ze sztuczną inteligencją. Wszystkie wykorzystują jednak możliwości technologii NanoCell.
LG każdego roku wydaje nową serię telewizorów opartą na technologii NanoCell, dlatego warto śledzić premiery sprzętowe. W przypadku zakupu telewizora zawsze najrozsądniejszy jest wybór najbardziej aktualnego modelu, gdyż najdłużej będzie on otrzymywać wsparcie producenta w postaci aktualizacji systemu i oprogramowania.


Telewizory NanoCell – najważniejsze funkcje
Urządzenia z matrycą NanoCell, podobnie jak inne telewizory, opierają się nie tylko na jakości wyświetlanego ekranu, ale także coraz bardziej zaawansowanych funkcjach. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:
- procesor wspierany przez sztuczną inteligencję – dzięki dedykowanemu procesorowi do obsługi obrazu, telewizory NanoCell umożliwiają automatyczną poprawę jakości wyświetlanych na ekranie treści.
- obsługa głosowa – telewizory LG NanoCell wyposażone są w menu, które można obsługiwać za pomocą komend głosowych.
- wirtualny asystent – dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji możliwe jest komunikowanie się z telewizorem i wydawanie mu prostych komend, za pomocą których można np. w szybki sposób wyświetlić dostępne filmy z wybranego gatunku. Warto dodać, że asystent rozumie język polski.
- automatyczne dostosowywanie jasności – sztuczna inteligencja jest też wykorzystywana do dostosowywania jasności poszczególnych partii ekranu.
- przestrzenny dźwięki AI – algorytmy sztucznej inteligencji potrafią przekształcać standardowy dźwięk w imitację dźwięku przestrzennego 5.1.
Telewizory LG NanoCell – wybrane modele
- 55NANO813QA – to 55-calowy telewizor NanoCell kosztujący obecnie około 3200 złotych. W cenie tej otrzymujemy wysokiej jakości ekran o rozdzielczości 4K, procesor α5 Gen5 AI 4K do obsługi zaawansowanych funkcji telewizora oraz wirtualnego asystenta ThinQ AI, rozmawiającego w języku polskim. Dostępne są również inne modele tego telewizora, różniące się rozmiarem ekranu.
- 55NANO763QA – także występuje w kilku wariantach rozmiarowych, choć ten wymieniony przez nas to wersja 55-calowa. To nieco bardziej budżetowa, choć wciąż atrakcyjna propozycja dla osób zainteresowanych technologią LG NanoCell. Ceny zaczynają się już od około 3 tys. złotych za wersję 55 cali, choć na licznych wyprzedażach można go kupić znacznie taniej.
- 75NANO963PA – to gratka dla osób, które lubią mieć w salonie ogromny telewizor. Ten model nie dość, że oferuje przekątną 75 cali, to jeszcze wyświetla obraz w rozdzielczości 8K. Do tego wykorzystuje technologię Full Array Dimming, która pozwala wyświetlać głęboką czerń. Cena takiego telewizora nie należy jednak do najniższych. Na stronie producenta wynosi 11 tys. złotych.
Czy warto zainwestować w telewizor z technologią LG NanoCell?
Telewizory LG NanoCell to udane konstrukcje, wykorzystujące potencjał matryc LCD. Dzięki zastosowaniu warstwy filtrującej światło składającej się z nanocząsteczek producent wyeliminował najważniejsze wady tych paneli. W efekcie NanoCell oferuje większą głębię kolorów i jeszcze szersze kąty widzenia bez wyraźnego zniekształcenia barw.
Inwestycja w NanoCell może więc być dobrym rozwiązaniem, jeżeli szukamy telewizora ze średniej półki cenowej. Obecnie 55-calowe modele wykorzystujące tę technologię nie kosztują więcej, jak 3,5 tysiąca złotych, co jest rozsądną kwotą za telewizor o dużej przekątnej ekranu.
Nie można też zapomnieć o funkcjach dodatkowych, które znajdują się na pokładzie telewizorów NanoCell. To przede wszystkim rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, przyczyniające się do poprawy jakości obrazu i dźwięku, a także wygodne menu z obsługą głosową dzięki implementacji wirtualnego asystenta LG ThinQ AI.
Wszystko to sprawia, że telewizory LG NanoCell są dobrym wyborem i będą nim do czasu, aż południowokoreański producent nie zastąpi tej technologii kolejną nowością, która jeszcze bardziej wpłynie na jakość obrazu w średnim segmencie telewizorów.
WARTO PRZECZYTAĆ:





