Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która ma wielu zwolenników na całym świecie. Nie da się jednak ukryć, że w Polsce z oczywistych względów jest szczególnie lubiana i rozchwytywana. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji się z nią zapoznać (lub np. planuje przejść ją ponownie na innym urządzeniu niż wcześniej), serdecznie do tego zachęcamy. Zanim jednak poświęcicie czas na pobieranie tego tytułu, rzućcie koniecznie okiem na wymagania sprzętowe Wiedźmina 2.

Zebraliśmy je dla Was poniżej – zarówno wymagania minimalne, jak i zalecane. Pierwsze z nich pozwolą określić, czy możliwa będzie płynna gra na niskich wymaganiach graficznych, zaś drugie są skierowane dla tych, którzy chcą wycisnąć z gry jak najwięcej, jeśli chodzi o wrażenia wizualne. Przygotowaliśmy także porady odnośnie do tego, co robić, gdy okaże się, że laptop bądź komputer wymagań nie spełnia. Zapraszamy do lektury!

Wiedźmin 2 wymagania na PC – minimalne i zalecane

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to z obecnej perspektywy już dość wiekowy tytuł (i następca pierwszego Wiedźmina z 2007 roku). Jego premiera miała miejsce 17 maja 2011 roku – wtedy też gra wyszła na systemy Microsoft Windows. Konsolowcy musieli nieco poczekać.

Tytuł trafił na Xboxa 360 dopiero w następnym roku, a dokładniej mówiąc – 17 kwietnia 2012. Z kolei 18 listopada 2018 roku wylądował na systemie OSX. Największą cierpliwością musieli odznaczyć się fani Linuxa – na ten system “dwójka” wyszła 22 maja 2014.

Jako że mówimy o grze sprzed ponad dekady, wymagania Wiedźmina 2 są stosunkowo skromne, zarówno, jeśli chodzi o procesor, jak i pamięć RAM czy kartę graficzną.

Miejsce na dysku twardym: 23 GB
Źródło: CD Projekt RED

Minimalne wymagania systemowe – Windows

 • System: Windows XP / Vista / 7
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.2 GHz lub podobny procesor AMD
 • Pamięć RAM: 2 GB

Uwaga: do działania gra wymaga systemu plików wspierającego pliki o rozmiarze do 8GB.

Zalecane wymagania systemowe – Windows

 • System: Windows XP / Vista / 7
 • Procesor: Quad Core Intel lub podobny procesor AMD
 • Pamięć RAM: 3 GB RAM dla Windowsa XP, 4 GB RAM dla Windowsa Vista i 7

Gdybyście byli ciekawi, jaka jest różnica między wagą Zabójców Królów, a Dzikiego Gonu, to w innym materiale odpowiadaliśmy szczegółowo na pytanie, ile waży Wiedźmin 3. Wbrew pozorom nie tak dużo, jak można byłoby się spodziewać, zwłaszcza patrząc na miejsce na dysku wymagane przez “dwójkę”.

Wiedźmin 2 – wymagania na Linuxie

W przypadku wersji Wiedźmina 2 przeznaczonej na różne dystrybucje Linuxa wymagania minimalne przedstawiają się następująco:

 • OS: Ubuntu 14.04, Linux Mint 17, Steam OS
 • Procesor: Intel Core 2 Duo
 • Pamię RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: GeForce 9800 GT 512MB (1280×720, niskie ustawienia graficzne)
 • Miejsce na dysku twardym: 23 GB

Z kolei wymagania zalecane wyglądają tak:

 • OS: Ubuntu 14.04, Linux Mint 17, Steam OS
 • Procesor: Quad Core Intel
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Karta graficzna: GeForce GT 640 1GB (1440×900, średnie ustawienia graficzne)
 • Miejsce na dysku twardym: 23 GB

Co zrobić, jeśli PC nie spełnia wymagań Wiedźmina 2?

Chociaż przedstawione wymagania techniczne Wiedźmina 2 nie należą do wysokich, niektóre starsze sprzęty (np. laptopy biznesowe) mogą mimo wszystko im nie podołać. Jednak nie trzeba od razu się poddawać, ponieważ są pewne kroki, które można podjąć w takiej sytuacji. Dokładniej mówiąc – dostępne są przygotowane przez fanów gry modyfikacje, stworzone właśnie z myślą o tego typu problemach.

Szczególnie chcielibyśmy polecić Waszej uwadze modyfikację o nazwie The Witcher 2 Performance Tweak for Intel HD Graphics. Jak wskazuje już sama nazwa, mod został stworzony z myślą o urządzeniach nie posiadających dedykowanej karty graficznej, a zamiast tego wykorzystujących zintegrowaną kartę graficzną od Intela. Wiedźmin 2: Zabójcy Królów to gra, która, delikatnie mówiąc, słabo radzi sobie z kartami zintegrowanymi, żeby nie powiedzieć, że wcale.

wiedzmin 2 zabojcy krolow
Źródło: CD Projekt RED

Wspomnianego moda można wypróbować także w przypadku posiadania niezbyt wydanej karty dedykowanej. W dużym skrócie, omija on ustawienia grafiki dostępne w menu gry, aby jeszcze bardziej obniżyć wymagania tytułu (m.in. zmniejsza znacząco rozdzielczość tekstur).

Oczywiście, trzeba być gotowym na to, że wrażenia wizualne po zastosowaniu tego typu rozwiązań będą raczej średnie. Za to gra powinna działać znacznie płynniej, więc coś za coś – każdy musi sam zdecydować, czy jest skłonny poświęcić jakość grafiki dla dodatkowych FPS-ów.

Przy okazji zachęcamy też, żeby zapoznać się z innymi modami do Wiedźmina 2: Zabójców Królów, ponieważ jest ich dość sporo i niektóre są naprawdę ciekawe.

Co prawda Wiedźmin 3 jest jeszcze bardziej popularny wśród modderów (nasz materiał, w którym omawiamy najlepsze mody do Wiedźmina 3 świetnie to ukazuje), natomiast “dwójka” też na przestrzeni lat doczekała się niejednej ciekawej interesującej modyfikacji.

Wiedźmin 2 wymagania sprzętowe – podsumowanie

Z obecnej perspektywy wymagania Wiedźmina 2 raczej nie straszą, więc wiele osób, które w momencie premiery gry nie miało możliwości w nią zagrać, teraz nie powinno mieć takiego problemu. Nawet, jeśli nie dysponują one szczególnie mocnym sprzętem. W ostateczności pozostaje też stosowanie modów ograniczających wymagania tytułu do minimum, chociaż oczywiście życzymy Wam, aby gra działała jak najlepiej na jak najwyższych ustawieniach graficznych.

Kiedy już “dwójkę” będziecie mieli za sobą, zapewne pojawi się także chęć wypróbowania bardzo popularnej (i to nie tylko w Polsce) “trójki”. W związku z tym zapraszamy Was do zapoznania się także z materiałem, w którym omawiamy wymagania Wiedźmina 3, czyli następcy Zabójców Królów. Dziki Gon jest grą znacznie nowszą (i nie da się ukryć – ładniejszą), więc ma nieco wyższe niż poprzednia część serii, ale też nie są one katastrofalne, więc warto rzucić na nie okiem.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *