W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu Netflixa o Wiedźminie (obejrzeliście już?), ponadto niedawno pojawiło się na YouTube do obejrzenia całkowicie za darmo Pół wieku poezji później, czyli fanowski film w tym uniwersum. Więc tym bardziej przyszedł czas, żeby na chwilę powrócić na wiedźmińskie szlaki. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie najlepszych modów do tej produkcji. Oczywiście, jeśli interesuje was Wiedźmin 3 mody nie są absolutnie konieczne do czerpania radości z rozgrywki, ale na pewno poprawiają odczucia z niej.

Programy do zarządzania modami

Niektóre mody Wiedzmin 3 są bardzo rozbudowane, inne mają jedynie rolę kosmetyczną. Zanim przejdziemy do modów, które faktycznie zmieniają coś w rozgrywce, warto pochylić się przez chwilę nad menadżerami modów i narzędziami do ich łączenia. W końcu kto poprzestaje tylko na jednym lub kilku modach? Większość z nas używa ich kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt naraz (a w przypadku niektórych produkcji nawet kilkaset lub kilka tysięcy, jak na przykład w Skyrimie).

Warto zadbać, żeby łatwo było tym wszystkim zarządzać i żeby nic się ze sobą nie gryzło. Co prawda Wiedźmin 3 mody lubi i łatwo jest je w tym tytule wykorzystywać, ale mimo wszystko mieć nad nimi większą kontrolę. Pomogą w tym właśnie przedstawione poniżej narzędzia.

Vortex

vortex
Źródło: NexusMods

Nexus Mod Manager był klasyką, ale niestety jego wsparcie zostało zatrzymane w 2016 roku (chociaż na GitHubie wciąż można go znaleźć). Zamiast niego zaprezentowano Vortex – narzędzie, które wykorzystywane jest powszechnie przez fanów modów do wielu różnorodnych produkcji. Pozwala ono łatwo i szybko nie tylko instalować mody, ale także zarządzać nimi. Całość jest zintegrowana z modową społecznością Nexus, dzięki czemu wyświetlane są nam także informacje m.in. o dostępnych aktualizacjach modów.

Ponadto możemy zostać poinformowani o potencjalnych brakach zgodności i zmienić kolejność ładowania się modów (co czasami może być kluczowe dla ich prawidłowego działania). Krótko mówiąc – to lekkie, łatwe w obsłudze narzędzie, które uporządkuje nasze mody. Czego chcieć więcej?

Witcher 3 Mod Merger

witcher 3 mod merger
Źródło: NexusMods

Tworzenie paczek modów nie jest nowym trendem, jest za to niezmiennie czymś bardzo użytecznym. Za pomocą Mod Mergera można, jak sugeruje już sama jego nazwa, połączyć ze sobą dowolną ilość modów. Można w ten sposób chociażby obejść limit modów, ale także ułatwić instalację, kiedy mamy do czynienia z naprawdę dużymi ilościami modyfikacji.

Uwaga – należy pamiętać, że połączenie ze sobą niekompatybilnych modów może spowodować później poważne problemy. Dlatego też koniecznie najpierw sprawdźcie, czy wybrane przez was modyfikacje będą dobrze ze sobą współpracowały.

Mody poprawiające jakość rozgrywki

Poniższe mody poprawiają jakość rozgrywki – nie poprzez dodawanie tony zawartości czy poważne modyfikowanie gry, a po prostu małe, ale istotne modyfikacje, które mogą zupełnie zmienić odczucia graczy. Są oczywiście tacy, dla których jeśli chodzi o Wiedźmina 3 mody tego typu zupełnie nie są potrzebne i uznane zostaną one przez nich za zbytnie ułatwienie. Jest jednak również taka grupa, której się one niewątpliwie przydadzą.

Jump in Shallow Water

wiedźmin mod jump in shallow water
Źródło: NexusMods

Nazwę tego moda na język polski można przetłumaczyć jako “skacz w płytkiej wodzie” – i to właśnie umożliwia ta modyfikacja. Jedna mała zmiana, a tak bardzo cieszy. Czy was też doprowadzała do szału niemożliwość wykonania takiego ruchu podczas poruszania się właśnie w płytkiej wodzie? Na szczęście problem ten można szybko i łatwo rozwiązać właśnie za pomocą tego moda.

Friendly HUD

friendly hud wiedźmin 3 mody
Źródło: NexusMods

My osobiście domyślny wiedźminowy HUD bardzo lubimy, ale wiemy, że są tacy, którzy uważają go za zbyt przeładowanego informacjami i ogółem mówiąc mało immersyjnego. Całkowite jego wyłączenie z drugiej strony też nie do końca wchodzi w grę, ponieważ łatwo się wtedy w świecie gry zagubić. Trzeba więc pójść na kompromis, a jest nim właśnie Friendly HUD.

To prosty, ale niezwykle użyteczny mod, który do maksimum ogranicza przestrzeń, jaką HUD zajmuje na ekranie, przy tym dostarczając graczowi wszystkich niezbędnych informacji.

All Quest Objectives on Map

all quest objectives on map
Źródło: NexusMods

Ten niewielki mod robi dokładnie to, co obiecuje w swojej nazwie – pokazuje na mapie wszystkie znaczniki questowe. Spokojnie, dowolne z nich można w każdym momencie ukryć, aby mapa pokazywała tylko to, czego chcemy.

Jedni cenią Wiedźmina 3 właśnie za stosunkowo “czystą” i mało zagraconą mapę, drudzy woleliby mieć dostęp za jej pomocą do większej ilości informacji. To właśnie dla tej drugiej grupy powstał ten mod.

Fast Travel from Anywhere

wiedźmin 3 mody fast travel from anywhere
Źródło: NexusMods

System szybkiej podróży w Wiedźminie 3 jest całkiem niezły i wygodny w użytkowaniu (chociaż są też tacy, którzy wolą całkowicie z niego zrezygnować i przemieszczać się tylko “naturalnymi” sposobami). Jednak momentami konieczność dojechania do znacznika szybkiej podróży, aby móc tą czynność wykonać, potrafi frustrować. Zwłaszcza, jeśli chcemy grę ukończyć jak najszybciej (ponieważ na przykład robimy to już któryś raz z rzędu), a podziwianie widoków nas nie interesuje.

Fast Travel from Anywhere umożliwia szybką podróż z dowolnej lokalizacji na mapie. Dla niektórych będzie to już za dużo i uznają to za zbyt wielkie ułatwienie, ale popularność tego moda świadczy, że dla wielu osób jest on bardzo przydatny.

Over 9000 – Weight Limit Mod

over 9000 weight limti mod
Źródło: NexusMods

Limit wagi w grach RPG ma sens, co nie zmienia faktu, że potrafi być niezwykle frustrujący. Czemu więc by się go nie pozbyć, a przynajmniej zwiększyć go do znacznie bardziej komfortowego pułapu? To właśnie robi mod Over 9000 Weight.

Dzięki niemu nasz limit wagi wzrośnie do ponad 9 tysięcy (a konkretnie do 9999), a wraz z nim bez wątpienia nasze tendencje do zbieractwa.

Indestructible Items

indestructible items
Źródło: NexusMods

Niszczejące wraz z użyciem przedmioty to kolejny znak rozpoznawczy gatunku RPG. Sama w sobie ta mechanika nie jest zła, ale w pewnym momencie potrafi dać się we znaki. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na szybkim, wygodnym przejściu gry po raz n-ty, ponieważ na przykład chcemy podjąć inne wybory albo szybko ją sobie odświeżyć, kiedy uda nam się wygospodarować odrobinę wolnego czasu (chociażby właśnie w święta!).

Indestructible Items czyni przedmioty, cóż, niezniszczalnymi. Nie musimy sobie więc tym elementem rozrywki w ogóle zaprzątać głowy.

No Fall Damage

wiedźmin 3 mody no fall damage
Źródło: NexusMods

Obrażenia związane z upadkiem z wysokości to bolączka dla wielu fanów Wiedźmina. Ten prosty mod nie robi nic innego, jak po prostu je usuwa. Od tej pory można swobodnie poruszać się nawet po wysoko położonych terenach, bez obawy, że za chwilę czekało nas będzie “game over”.

Mody graficzne

Jeśli chodzi o Wiedźmina 3 mody graficzne nie są w żaden sposób niezbędne – gra sama w sobie wygląda świetnie i nikogo oczy boleć w trakcie rozgrywki nie powinny. Nie oznacza to jednak, że nie można z tą warstwą gry nieco się pobawić i poeksperymentować, tak, aby znaleźć optymalne dla siebie rozwiązanie. W końcu każdemu podoba się coś innego – jedni wolą bardziej żywą grafikę, inni – przyciemnioną i stonowaną.

Realistic Weather

realistic weather wiedźmin 3 mody
Źródło: NexusMods

Domyślne efekty pogodowe w Wiedźminie 3 stoją na całkiem wysokim poziomie, ale nie oznacza to, że nie da się w nich dokonać pewnych poprawek. Tak samo pomyśleli twórcy tego moda, a ich głównym celem było uczynienie tychże efektów bardziej realistycznymi.

Zamierzenie to zostało spełnione w 100%. Realistic Weather poprawia efekty śniegu, mgły czy deszczu, co dodatkowo w połączeniu z innymi modami graficznymi tworzy niesamowity efekt.

Brutal Blood

Brutal Blood jest wskazany dla tych fanów Wiedźmina, którzy uważają grę za mimo wszystko zbyt mało brutalną. Po zainstalowaniu tego moda krwi będzie po prostu więcej, a przy tym będzie ona bardziej realistyczna. Alternatywnie można pomyśleć o zainstalowaniu moda More Blood o podobnej funkcjonalności.

Z kolei jeśli jesteście fanami odcinania kończyn, mod Ultra Gore 2 – A Dismemberment Mod wymusi na grze rozczłonkowywanie każdego przeciwnika, w przypadku którego istnieje taka możliwość.

HENRY CAVILL and Anya Chalotra

henry cavill and anya chalotra wiedźmin 3 mody
Źródło: NexusMods

Wiemy, że wielu fanów Wiedźmina nie jest do końca zadowolonych z wyboru właśnie Henry’ego Cavilla na aktora wcielającego się w rolę Geralta, ale grzechem byłoby tego moda tutaj nie wspomnieć, zwłaszcza, że jest on naprawdę dobrze wykonany.

Działa na bardzo prostej zasadzie – podmienia tekstury Geralta i Jennefer na takie bardziej odpowiadające ich serialowym odpowiednikom. Zwłaszcza Cavill został odwzorowany z dużą dokładnością.

Fera’s Roach and Horse Overhaul

Fera's Roach and Horse Overhaul
Źródło: NexusMods

Kto nie lubi Płotki, wiernego wierzchowca Geralta? Trzeba przyznać, że Wiedźmin 3 mody ma niekiedy niezwykle kreatywne – między innymi właśnie ten.

Jeśli zdarzyło wam się marzyć, aby móc dostosować wygląd Płotki do swojego gustu, to Fera’s Roach and Horse Overhaul właśnie to wam umożliwi. Opcji jest cała masa, więc każdy może stworzyć coś zupełnie unikalnego.

HD Reworked

Ponad 1000 przerobionych tekstur – ta liczba musi imponować. HD Reworked modyfikuje w zasadzie wszystko, co w Wiedźminie 3 zobaczymy. Efekty widać gołym okiem od razu po zainstalowaniu.

Celem HD Reworked jest poprawienie jakości grafiki w Wiedźminie 3, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego stylu. Chodzi po prostu o to, aby gra wyglądała lepiej w wysokiej rozdzielczości. Jeśli więc satysfakcjonujące jest dla was to, co zaprezentowali sami twórcy gry i nie chcecie od tego stylu odchodzić, ale jednocześnie marzy się wam, aby gra była jeszcze piękniejsza – to niewątpliwie mod dla was.

Fantasy

fantasy
Źródło: NexusMods

Załóżmy jednak, że nie jesteście do końca fanami oryginalnego stylu graficznego Wiedźmina 3 i chcielibyście pójść w stronę bardziej kolorowej i żywej, a przy tym wyższej jakości grafiki. Bez obaw – dla was również coś się wśród modów znajdzie, a mianowicie chodzi tutaj o mod Fantasy.

Mod sprawia, że gra wygląda po prostu przepięknie, chociaż niekoniecznie realistycznie.

Mody kompletnie zmieniające rozgrywkę

Wiemy już, że Wiedźmin 3 mody oferuje w bardzo wielu aspektach rozgrywki: od prostych zmian, po rozbudowane modyfikacje, przeróbki graficzne i inne. Poniżej zaprezentujemy kilka modów, które mają na tyle rozbudowane funkcjonalności, że po prostu wywracają całą rozgrywkę do góry nogami.

The Enhancement System

the enhancement system
Źródło: NexusMods

Celem tego moda jest pogłębienie immersji i dodanie do gry jeszcze więcej elementów RPG. Dodaje on możliwość ulepszania ogromnej ilości broni (mieczy, kusz) i zbroi, dodaje także nowe elementy uzbrojenia i animacje.

Ponadto do innych zmian, które pojawią się wraz z zainstalowaniem tego moda zaliczają się: zmiany w systemie kusz, więcej ziół dostępnych do zbierania, a także więcej złota do znalezienia w świecie (przy tym do złota dodana została niewielka waga).

Witcher 3 – Enhanced Edition

wiedźmin 3 mody witcher enhanced edition
Źródło: NexusMods

Akrobatyczny system walki z Wiedźmina 3 ma zarówno swoich sympatyków, jak i licznych krytyków. Witcher 3 – Enhanced Edition całkowicie go zmienia, czyniąc grę większym wyzwaniem, ale dla wielu taki system walki będzie także bardziej satysfakcjonujący.

Jednak zmiany w tym modzie nie kończą się na samej walce. Wyzwanie stanowić może chociażby znaczne ograniczenie ciężaru, jaki może unieść Geralt (do 75). Ponadto podczas walki nie będzie można otworzyć ekwipunku ani czegokolwiek zjeść.

Zmieniono także mechanikę jazdy na koniu i pływania łódką. Dodatkowym utrudnieniem może być także fakt, że wiele skrzyń w grze zawiera po instalacji tego moda… kompletnie nic, a ceny w sklepach są znacznie wyższe.

Krótko mówiąc – jest to mod dla osób poszukujących w Wiedźminie 3 większego wyzwania. Cel twórców to maksymalne zwiększenie immersji graczy i można stwierdzić, że się im to udało.

Wiedźmin 3 mody, które trzeba znać – podsumowanie

Musicie przyznać – Wiedźmin 3 mody ma po prostu świetne. Nie stoją one może na poziomie modów do chociażby TES: Skyrim, ale zdecydowanie jest w czym wybierać. Można oczywiście ukończyć bez problemu grę bez żadnych modów i świetnie się bawić, ale po co, jeśli można także znacznie za ich pomocą zwiększyć satysfakcję z rozgrywki i poczucie dobrze spędzonego czasu?

Oczywiście, wymienione przez nas powyżej mody Wiedzmin 3 to jedynie czubek góry lodowej. Dostępne są także setki, jeśli nie tysiące innych modów, w tym chociażby Sezon Burz oparty na najnowszej książce Andrzeja Sapkowskiego w serii. Podzielcie się koniecznie tym, ile razy już ukończyliście Wiedźmina 3 i czy używaliście przy tym modów. Wesołych świąt i bawcie się dobrze!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin księga kucharska Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska trafiła już do sprzedaży
Ta informacja spodoba się szczególnie fanom Wiedźmina i tym, którzy uwielbiają spędzać czas w kuchni. Za nami oficjalna premiera książki kucharskiej z Wiedźmina. Sprawdź, co
cd projekt CD Projekt zaatakowany przez hakerów, firma nie planuje zapłacić okupu
CD Projekt poinformował na Twitterze, że (po raz drugi w ciągu ostatnich kilku lat) padł ofiarą hakerów. Oszuści pozostawili po sobie notatkę, w której grożą
cdpr Ktoś sprzedaje kody źródłowe gier CDPR za 10 tysięcy dolarów sztuka
Być może pamiętacie, że jakiś czas informowaliśmy Was o włamaniu do CDPR, które poskutkowało wykradzeniem kodów źródłowych wielu gier studia, różnego rodzaju raportów i dokumentów
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *