Rewolucja, która rozprzestrzeniła WiFi w naszych domach, złapała nas kompletnie nieprzygotowanych. Gdy pierwszy raz zakładaliśmy internet domowy na kabel, modem często stał schowany w kącie mieszkania, tam, gdzie stał komputer. Gdy kilka lat później zaczęliśmy instalować modemy WiFi, domyślnie postawiliśmy je w te samo miejsce. Szybko się jednak okazało, że umiejscowienie nowych modemów ma gigantyczny wpływ na to, jak odbieramy sieć w domu.

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Jakie są korzyści płynące z instalacji wzmacniacza WiFi?
 • Czym jest wzmacniacz sygnału WiFi?
 • Jakie są najlepsze wzmacniacze sygnału WiFi w 2023?
 • Czym się kierować wybierając repeater WiFi?
 • Jak wzmocnić WiFi w domu? Inne sposoby.

Korzyści płynące z instalacji wzmacniacza WiFi.

Logiczne jest, że skoro modem WiFi rozsiewa sieć dookoła, to powinien być w miarę na środku mieszkania. Równie logiczne jest, że skoro stoi w kącie, to w dalszych częściach mieszkania może być problem z zasięgiem. A to może oznaczać przerywany zasięg, wolniejszy internet i ogólnie niekomfortowe użytkowanie internetu.

Niestety przemodelowanie mieszkania w taki sposób, żeby modem stał w lepszym miejscu to często praca ponad nasze siły, nie mówiąc już o estetyce. Jakby tego było mało, domyślne modemy oferowane przez wiele firm, to nic ponad brandowane chińczyki, które z jakością mają mało wspólnego. To również przekłada się na słabe pokrycie mieszkania.

Tych wszystkich wad można się pozbyć poprzez użycie wzmacniacza WiFi. Korzyści płynące z instalacji wzmacniacza WiFi są następujące:

 • Mocniejszy sygnał, szczególnie w miejscach z dala od modemu.
 • Zwiększona prędkość internetu. To wynika z połączenia lepszej jakości.
 • Łatwa instalacja, ogarniecie to sami.
 • Zmniejszone zakłócenia od innych sieci (np. od sąsiadów z bloku).

Czym jest wzmacniacz sygnału WiFi?

Wzmacniacz sygnału WiFi (inaczej nazywany repeater WiFi) to urządzenie, które wzmacnia lub zwiększa siłę sygnału bezprzewodowego. Służy do rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej poprzez przechwytywanie sygnału, a następnie jego ponowne przesyłanie z większą siłą.

Użycie wzmacniacza WiFi to jeden ze sposobów na to, jak przyśpieszyć internet. Jeśli zauważacie problemy z internetem takie jak przerywany zasięg lub mała prędkość, gdy jesteście daleko od modemu, repeater WiFi może być rozwiązaniem dla was. Instalacja wzmacniacza do WiFi to wyjątkowo proste zadanie, z którym poradzicie sobie sami.

Najlepszy wzmacniacz WiFi – ranking wzmacniaczy sygnału WiFi 2023

Jeżeli interesuje was tylko to, który wzmacniacz WiFi jest najlepszy, zapraszam do poniższego rankingu. Jeśli jednak chcecie przeczytać coś więcej, to w dalszej części artykułu odpowiemy na pytania, czym się kierować wybierając repeater WiFi i jakie są inne sposoby na wzmocnienie sygnału WiFi w domu.

Ranking wzmacniaczy sygnału WiFi 2023 prezentuje się następująco.

TP-Link TL-WA850RE LAN – tani wzmacniacz sygnału WiFi TP-Link

TP-Link TL-WA850RE LAN

TP-Link TL-WA850RE LAN to tani wzmacniacz sygnału, który bez problemu pomoże w przesyle sieci WiFi po domu, przynajmniej jeśli nie macie wielkich wymagań. Ten repeater WiFi to wyraźnie model budżetowy, co objawia się już w jego możliwościach: przedłuża tylko sieci nadające na paśmie 2,4 GHz i tylko do maksymalnej prędkości 300 MB/s. To może nie być wystarczające dla nowszych sieci.

Jest za to wyjątkowo prosty w użyciu: za pomocą widocznych na zdjęciu diod pokazuje zasięg sieci. Dla najlepszego efektu powinniście go podłączyć, gdy zasięg jest mniej więcej w połowie. Po podłączeniu do prądu wystarczy wcisnąć przycisk WPS na routerze, a następnie przycisk na repeaterze WiFi. Dla lepszego podłączenia najważniejszych urządzeń ma wbudowane wejście Ethernet, dzięki któremu możecie podłączyć się do sieci kablem.

TP-Link oferuje dodatkowe opcje kontroli urządzenia za pomocą apki na smartfony, w tym opcje przyjazne użytkownikom, jak np. możliwość wyłączenie diod na noc. Dostaniecie go za już około ~85 zł!

Plusy

 • Tani wzmacniacz WiFi.
 • Przyjazna użytkownikom aplikacja na smartfony do kontroli urządzenia.

Minusy

 • Małe możliwości.

TP-Link Repeater RE190 – wzmacniacz WiFi 5GHz

TP-Link Repeater RE190

TP-Link repeater RE190 obsługuje dwie częstotliwości pracy sieci bezprzewodowych: 2,4 GHz i 5 GHz z przepustowością dochodzącą do 750 Mb/s. To sprawia, że będzie idealny dla ludzi, którzy mają modem nadający WiFi na obu częstotliwościach, ale szukający wciąż czegoś w przystępnej cenie. Dostaniecie go już za około ~115 zł.

Konfiguracja tego modelu jest równie prosta, jak poprzedniego. Wbudowany zasilacz sprawia, że wystarczy go podłączyć do kontaktu w miejscu, gdzie sieć zaczyna zanikać. Następnie wcisnąć przycisk WPS na routerze, a potem przycisk RE na wzmacniaczu i już gotowe. Sieć domowa wzmocniona!

Firma TP-Link to specjaliści w branży, przez co najpewniej znacie ją dobrze z produkcji modemów, routerów lub właśnie urządzeń takich jak repeatery WiFi. TP-Link to firma przyjazna swoim klientom, więc podobnie jak u poprzednika, tak i ten model można obsłużyć zdalnie za pomocą aplikacji na smartfony.

Plusy

 • Idealny budżetowy model dla ludzi, których sieci są już nadawane na dwóch pasmach częstotliwości.
 • Prosta instalacja.

Minusy

 • Brak bardziej skomplikowanych ustawień.
 • Brak wejścia Ethernet.

Repeater Xiaomi Mi WiFI Range Extender AC1200

Repeater Xiaomi Mi WiFI Range Extender AC1200

Repeater Xiaomi Mi WiFi Range Extender AC1200 to propozycja dla fanów chińskiej marki, która zdobyła dosyć spore grono fanów w Polsce. Ten wzmacniacz sieci WiFi obsłuży podstawowe współczesne standardy, takie jak pasma 2,4 GHz i 5 GHz, z przepustowością sięgającą 1200 Mb/s. Do kompletu ma wbudowane wejście Ethernet, dzięki czemu najważniejsze urządzenie może być podłączone kablem. Dzięki temu możecie zmniejszyć lagi w grach, podłączając swoją konsolę.

W tym modelu wejście Ethernet ma jednak podwójną rolę. Podczas gdy w “normalnej” roli wzmacniacza możecie podłączyć urządzenie do internetu, możecie też przełączyć je w funkcje punktu dostępu. W takim wypadku możecie pociągnąć kabel Ethernet z waszego modemu, a repeater Xiaomi posłuży za modem bezprzewodowy. W takim wypadku to on będzie głównym punktem dostępu rozprzestrzeniającym sieć Wifi w twoim domu.

Wzmacniacz sieci Xiaomi można łatwo obsłużyć, podłączając go do aplikacji Xiaomi Home. Jego cena to około ~120 zł.

Plusy

 • Repeater WiFi i punkt dostępu w jednym.
 • Wejście Ethernet.

Minusy

 • Xiaomi już dawno odeszło od bycia “dobrym i tanim”.

Netgear EX3700

Netgear EX3700

Ten malutki repeater WiFi skrywa w sobie wielką moc. Netgear zdołał opracować urządzenie, które łączy oba pasma częstotliwości (2,4 i 5 GHz) tworząc jedno bardzo szybkie pasmo. W rozsiewaniu sieci WiFi pomogą gustowne antenki, a dzięki wejściu Ethernet ten repeater może również służyć jako access point (punkt dostępu).

Do prawidłowej konfiguracji trzeba założyć konto Netgear, co jest przedziwną decyzją producenta. To wszystko w cenie około ~139zł.

Plusy

 • Access point i repeater WiFi w jednym.
 • Mały rozmiar.

Minusy

 • Do pełnej konfiguracji trzeba założyć konto Netgear.

TP-Link RE450 LAN – mocny wzmacniacz sygnału WiFi

TP-Link RE450 LAN

Wzmacniacz sygnału WiFi TP-Link RE450 LAN korzysta z technologii najnowszej generacji, zapewniając przesył o prędkościach dochodzących aż do 1750 Mb/s i jeszcze większym i dokładniejszym pokryciu siecią okolicy. Standardowo łatwo go podłączyć do modemu, do prądu, a także za pomocą kabla do konkretnego urządzenia.

Podobnie jak Netgear pozwala na używanie obu pasm jako jednej sieci. Przy takim rozwiązaniu jedna sieć służy do wysyłania, a druga do odbierania danych. W przypadku tego repeatera mówimy o trybie High Speed. Repeater będzie wasz już za około ~269 zł.

Plusy

 • Bardzo wysokie prędkości przesyłu.
 • Tryb High Speed.

Minusy

 • Cena wyraźnie wzrasta.

ASUS RP-AX56 – wzmacniacz WiFi 6

ASUS RP-AX56 to bogate w funkcje urządzenie, które świetnie współgra w parze z routerami AiMesh, ale też prosty repeater do WiFi 6. To zdecydowanie urządzenie dla fanów nowości, najprościej z tego powodu, że standard WiFi 6 dopiero wchodzi na rynek i raczej jeszcze chwila minie, zanim będzie powszechnie używany w sieciach domowych.

Jako repeater bez problemu łączy się ze wszystkimi routerami i modemami, nawet jeśli nie używacie AiMesh. W takim wypadku możecie standardowo skonfigurować wzmacniacz przyciskami fizycznymi na nim i routerze lub za pomocą aplikacji ASUS Extender. Natywne wsparcie dla WiFi 6 oznacza, że cena wyraźnie wzrasta: to około ~400 zł.

Plusy

 • Wsparcie dla WiFi 6.
 • Świetnie współgra z routerami AiMesh.

Minusy

 • Wsparcie dla WiFi 6 swoje kosztuje.

TP-Link RE700X LAN – repeater WiFi 6

TP-Link RE700X LAN

TP-Link repeater RE700X LAN to propozycja tej firmy dla ludzi, którzy poszukują wzmacniacz do WiFi 6. Rozwijane prędkości przez ten repeater to aż 3000 Mb/s, dzięki czemu bez problemu będziecie transmitować przez niego obraz w jakości 4K. W razie potrzeby ma też gniazdo Ethernet, które można użyć jako punkt dostępu.

Czym się różni ten model to technologia Beamforming, która skupia sygnał WiFi w kierunku twoich urządzeń. Masz blisko siebie np. TV, konsolę głośniki, telefon, a może coś jeszcze? Beamforming zapewni najlepszą możliwą jakość sieci. Podobnie jak poprzednika można ten model użyć do stworzenia sieci Mesh. Również podobnie jak u poprzednika cena już jest wysoka: to około ~399 zł.

Plusy

 • Prędkości do 3000 Mb/s.
 • Technologia Beamforming.

Minusy

 • Wysoka jakość to wysoka cena.

Czym się kierować wybierając repeater do WiFi?

Repeatery WiFi mają to do siebie, że są narażone na te same ograniczenia co routery. Szczerze mówiąc, jeśli zastanawiacie się jak wzmocnić sygnał WiFi w domu, to polecałbym inne rozwiązania. O tym jednak zaraz. Jeśli wiecie, że potrzebujecie wzmacniacz WiFi, zastanówmy się, czym się kierować, żeby wybrać najlepiej dopasowany wzmacniacz WiFi do waszych potrzeb.

Czym się kierować wybierając wzmacniacz do WiFi?

 • Standard sygnału WiFi. Im nowszy standard tym większa moc i lepsze pokrycie przestrzeni siecią.
 • Rozmiar twojego domu lub biura. To trochę odwrotność poprzedniego punktu. Wielkość domu lub biura określi zapotrzebowanie na moc repeatera.
 • Rodzaj wzmacniacza WiFi. A raczej rodzaj obsługiwanych sieci. Jak można zauważyć w naszym rankingu wzmacniaczy WiFi, najtańsze repeatery mogą już nie obsługiwać twojej sieci domowej.
 • Cena i jakość. Można kupić tani repeater, ale można też kupić droższy repeater. Poznanie waszych potrzeb pozwoli nie przepłacić. Jednocześnie jakość urządzeń w teorii zawsze jest wysoka. Żaden producent nie przyzna się, że jest inaczej.
 • Gwarancja. To idzie w parze z jakością. Niektóre modele będą mieć standardowe 24 miesiące, ale są modele, gdzie gwarancja jest wydłużona nawet do 60 miesięcy (5 lat)!
 • Kompatybilność nowego urządzenia z twoim routerem/modemem. W teorii wszystkie repeatery WiFi są uniwersalnie kompatybilne ze wszystkimi routerami. Warto się jednak upewnić
 • Proces montażu. W teorii wszystko jest standardowo proste, ale warto sprawdzić dwa razy.
 • Funkcje dodatkowe. Prawie normą stały się już aplikacje na smartfony do obsługi wzmacniaczy do sygnału WiFi. Może znajdziecie taką funkcję, która was przekona bardziej niż inne.

Wszystkie powyższe cechy są bardzo ważne, żeby podjąć odpowiednią decyzję, który wzmacniacz do sygnału WiFi nabyć.

Jak wzmocnić sygnał WiFi w domu? Inne sposoby

Jeżeli szukacie repeatera do WiFi, ponieważ inne sposoby z takiego, czy innego powodu są dla was niedostępne, możecie pominąć ten akapit. Jeśli jednak najpierw zaczęliście od szukania odpowiedniego wzmacniacza sygnału, zastanówcie się, czy może któryś z poniższych sposobów nie będzie lepszy, łatwiejszy lub nawet tańszy.

Jak wzmocnić WiFi w domu?

 • Przenieście swój router w lepsze miejsce. Wspomniałem o tym na początku tego artykułu. Większość z naszych domostw ma problemy z siecią, ponieważ nasze routery stoją w złym miejscu: schowane w najdalszym kącie domu nie mają szans na dobre pokrycie całego mieszkania. Najlepszy punkt do ustawienia routera to mniej więcej środek mieszkania, np. przedpokój. Router można spokojnie zamontować np. na suficie. Oczywiście trzeba pokombinować, żeby się to zgadzało wizualnie i kable nie szpeciły przestrzeni, ale jest tak zdecydowanie lepiej. Pokrycie siecią ze środka mieszkanie będzie dosyć równomierne, nie będzie również ograniczone przez pomieszczenia pokroju łazienki i ubikacji, które mocno blokują sygnał.
 • Zmień ustawienia, np. kanał WiFi. W blokach wielorodzinnych może być dosyć duże zagęszczenie sieci WiFi. Te na swoich częstotliwościach dzielą się na konkretne kanały, na których są nadawane. Jeśli zbyt wiele WiFi na małej przestrzeni jest nadawane na jednym kanale, może to “zapychać” ten kanał i obniżać osiągi sieci. Możecie to sprawdzić np. aplikacją WiFi analyzer. Kanał za to możecie zmienić w ustawieniach routera. Reset routera powinien sprawić, żeby automatycznie przełączył się na mniej używany kanał. Nic nie musicie zmieniać na waszych urządzeniach, które korzystają z internetu.
 • Zróbcie update routera/modemu. Możecie to zrobić przez aplikację służącą do obsługi tych urządzeń lub przez zalogowania się do softwaru tych urządzeń.
 • Zmieńcie router. Wielu providerów internetu zapewnia sprzęt, który niestety nie jest zbyt dobry. Ba, często to po prostu brandowane, masowe produkowane chińczyki, które nawet nie stały koło dobrego sprzętu. W takim wypadku można po prostu kupić dobry router lub dobry modem. Nie musi to być jednak proste. Warto najpierw sprawdzić ze swoim providerem, czy nie blokują takiej możliwości.
 • Dokupcie osobny modem. Jeśli nie możecie przenieść routera w lepsze miejsce, ale możecie pociągnąć kabel, możecie dociągnąć go w lepsze miejsce, a tam jako “przedłużenie” użyć modemu. Co prawda modem będzie raczej rozsiewał inną sieć, ale jest to pewien sposób na “obejście” problemu.

Użyj sieci mesh. Sieć mesh to rozwiązanie, które często możecie spotkać w większych firmach, czy hotelach. Poznacie to po tym, że niezależnie gdzie jesteście, wasz telefon połączy się z najbliższym modemem, który rozsiewa tę samą sieć. Przełączenie się od jednego nadajnika do drugiego będzie kompletnie niezauważalne. Podstawowa sieć mesh może być trochę droższa niż wzmacniacz WiFi, aczkolwiek w zestawie z reguły przychodzi od razu z dwoma-trzema nadajnikami, którymi można pokryć całe mieszkanie w dużo lepszy sposób niż za pomocą repeatera WiFi.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
lenovo y540 Laptopy gamingowe do 5000 zł w 2021 roku
Komputery czy konsole? Jeśli komputery to dobrze trafiłeś. Chcesz żeby Twój sprzęt dał radę nowym grom przez kilka lat i nie martwić się, że kolejna
Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł Ranking najlepszych laptopów do 1500 zł – TOP 6 modeli, które warto wybrać w 2022 roku
Przenośny komputer to sprzęt o uniwersalnym zastosowaniu. Służy do standardowego, codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów), rozrywki lub zdalnej pracy. Warto zadbać o to, by
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *