Gdybym miał podać najważniejszą wspólną cechę dzisiejszej technologii, byłby to ciągły wzrost i nastawianie na rozwój. Widzimy to w każdej sferze życia – obecna czwarta rewolucja przemysłowa i internet pozwoliły na dalszy rozwój urządzeń, które wyglądały, jakby osiągnęły już finalną formę. Tymczasem dziś nawet lodówkę możemy podłączyć do WiFi. Takie zmiany musiały za sobą pociągnąć rozwój sieci, aby ta mogła obsłużyć zwiększone obciążenia. Po to powstało WiFi 6.
WiFi 6 – co to?
WiFi 6 to najnowsza generacja technologii sieci bezprzewodowych zaprezentowana przez Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), która została zaprojektowana w celu zwiększenia prędkości, zmniejszenia opóźnień i zwiększenia pojemności. Działa na tych samych pasmach 2,4 GHz i 5GHz, co poprzednie generacje WiFi, ale dodaje również pasmo 6GHz. To umożliwia wyższe prędkości, większą pojemność i lepszą wydajność w gęsto zaludnionych obszarach.
Najłatwiej można odczuć ostatnią zaletę – mieszkając w blokach wielorodzinnych, gdzie każdy ma wifi, te często traci na jakości z powodu “tłoku” na paśmie. To po części rozwiązało pasmo 5GHz, aczkolwiek domyślnie WiFi na paśmie 6GHz powinno działać dobrze nawet w tłoku. Dodatkowym problem jest coraz większe zapotrzebowanie na dostęp do sieci – każde mieszkanie ma coraz więcej bezprzewodowych urządzeń.
WiFi 6 a WiFi ax
Nie ma żadnych różnic między WiFi 6, a WiFi ax. To dokładnie to samo, po prostu różne nazwy. WiFi ax to standard WiFi lepszy niż aktualne WiFi 5 (standard 802.11ax). Używa najnowszej technologii 802.11ax by zapewniać prędkość aż do 10 Gbps (gigabitów na sekundę). To ponad dwa razy większe możliwości niż WiFi 5! Oczywiście lepsza jest nie tylko prędkość, ale też wszystko inne. Na uwagę zasługuje wspomniana obsługa sieci na terenie, gdzie występuje “tłok” sieciowy.
WiFi 5 vs WiFi 6 – różnice
Łatwo powiedzieć, że WiFi 6 jest lepsze, bo jest nowsze. Trudniej zrozumieć czemu tak jest i w jaki sposób wpłynie to na codzienne korzystanie z sieci. Jakie są różnice? Sprawdźcie porównanie WiFi 5 vs WiFi 6.
Prędkość
Jak już zostało to wspomniane wcześniej, WiFi 6 oferuje dużo większą prędkość niż poprzedniczka. Dokładnie WiFi 6 może osiągnąć aż 9,6Gbps, podczas gdy WiFi prędkość maksymalna to “tylko” 3,5 Gbps. Dodatkowo WiFi 6 oferuje mniejsze opóźnienia i może obsługiwać więcej urządzeń na raz.
Przepustowość
Skoro WiFi 6 ma większą możliwą prędkość, to oczywiście przepustowość też będzie większa. WiFi 6 oferuje do 10 Gbps przepustowości, podczas gdy WiFi 5 oferuje do 3,5 Gbps. WiFi 6 to również lepszy zasięg sygnału, większe bezpieczeństwo i lepsza wydajność sieci.
Zasięg
WiFi 5 ma zasięg do 100 metrów, podczas gdy nowsze WiFi 6 ma zasięg aż do 150 metrów. Poza tym WiFi 6 lepiej pokrywa większe powierzchnie terenu i lepiej obsługuje więcej podłączonych urządzeń na raz. Dzięki temu, większej przepustowości oraz mniejszemu opóźnieniu, WiFi 6 lepiej się nadaje do obsługi obszaru, na którym pokrywa się wiele różnych sieci bezprzewodowych.
Opóźnienie
WiFi 6 jest zdecydowanie szybsze niż WiFi 5, podobnie ma dużo mniejsze opóźnienie. WiFi 6 pozwala na redukcję opóźnienia o aż 75%, co oznacza, że transmisja danych i czasy ładowania są znacząco lepsze.
Bezpieczeństwo
Piąta generacja WiFi ma szereg funkcji bezpieczeństwa, w tym silne szyfrowanie WPA2, a także uwierzytelnianie 802.1x.
WiFi 6 jako najnowszy standard ma lepsze zabezpieczenia, rozpoczynając od szyfrowania WPA3, które jest silniejszą wersją szyfrowania WPA2. WiFi 6 to też technologie:
- OFDMA (orthogonal frequency-division multiple access / wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości) – rodzaj modulacji i podziału kanału przesyłowego. Poprawia wydajność sieci bezprzewodowej poprzez umożliwienie jednoczesnego dostępu dla wielu urządzeń. W OFDMA każdy kanał radiowy jest dzielony nawet na kilkaset podkanałów pracujących na innych częstotliwościach.
- MIMO (Multiple Input Multiple Output) – rozwiązanie, które dla lepszej niezawodności i bezpieczeństwa zwiększa przepustowość sieci poprzez transmisję wieloantenową po stronie nadawczej i odbiorczej.
- TWT (Target Wake Time), która skraca czas połączenia i zmniejsza zużycie baterii oraz ulepszony protokół agregacji klatek (frame).
Różnice w wydajności WiFi 5 vs WiFi 6
WiFi 6 jest wielokrotnie bardziej wydajne niż WiFi 5. WiFi 6 zapewnia nawet cztery razy większą przepustowość danych, dzięki czemu jest bardziej energooszczędne. To wpływa na mniejsze zużycie baterii w podłączonych urządzeniach.
Czy warto zmienić swoją sieć na WiFi 6?
To zależy od waszego budżetu. Jak wynika z powyższego porównania WiFi 6 vs WiFi 5, to pierwsze jest wprost lepsze od swojego poprzednika. WiFi 6 oferuje większe prędkości, lepszą przepustowość, poprawione bezpieczeństwo i ogólnie większą wydajność.
Jeżeli koniecznie potrzebujesz większej wydajności, to zmiana standardu swojej sieci bezprzewodowej na WiFi 6 może być dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z kosztami, i to sporymi. Zmiana na WiFi 6 to nie tylko kwestia nowego modemu – urządzenia domowe muszą mieć wbudowane anteny, które ten standard sieci będą w stanie odebrać (tak jak to wcześniej było z WiFi nadawanym na częstotliwości 5GHz).
W tym momencie raczej ciężko sensownie uzasadnić taki koszt dla sieci domowej. Lepiej poczekać, aż ten standard zacznie częściej się pojawiać w urządzeniach codziennego użytku. WiFi 6 jest wstecznie kompatybilna, ale sam modem nic nie pomoże i bez wymiany urządzeń na takie, które z niego skorzystają, może być zbędnym wydatkiem.
Jeżeli rozważasz zmianę sieci ze względu na powolne działanie, warto najpierw sprawdzić, czy wszystko w porządku z waszym internetem lub komputerem. Pomocny może być nasz artykuł: wysoki ping – jak go zmniejszyć?
WiFi 6 – podsumowanie
Niezależnie od tego, czy nowy standard znajdziecie pod nazwą WiFi 6, czy WiFi ax, mowa jest zawsze o nowej odsłonie powszechnie stosowanych sieci bezprzewodowych. WiFi 6 jest kompatybilne ze swoim poprzednikiem, co zapewni płynne przejście, gdy tylko zaczną pojawiać się powszechnie urządzenia z wbudowanymi antenami do obsługi WiFi 6.
Na to musimy jednak chwilę poczekać. Na ten moment ciężko uzasadnić zmianę na WiFi 6 pod kątem budżetowym. Ta zmiana jednak dokona się samoczynnie w ciągu najbliższych lat. Najpewniej lepiej jednak zacząć od urządzeń – gdy te zaczną powszednieć na rynku, zmiana nadajnika to będzie czysta formalność.
Warto być wtedy przygotowanym i wiedzieć, jakie są różnice WiFi 5 vs WiFi 6, nawet jeśli ostatecznie nowa sieć jest wprost lepsza i nie ma się co zastanawiać. Tak samo, jak warto wiedzieć jak zmienić hasło do WiFi i ogarniać bezpieczeństwo własnej sieci domowej.
WARTO PRZECZYTAĆ: