Ten scenariusz zna chyba każdy fan gier online. Grasz sobie w najlepsze, myśląc o tym, jak to będziesz ownił kolejnych noobów, a ci nagle zaczynają się teleportować po ekranie, a twoja postać zaczyna być przyciągana z powrotem jak przyczepiona gumą.

Albo nawet gorzej: obraz staje zupełnie, a jedyne co się porusza to twój ping szybujący hen wysoko. Nie uwierzę, jeśli powiecie, że nigdy was to nie spotkało.

Z tego artykułu dowiecie się:

 • Czym jest ping?
 • Jak sprawdzić ping?
 • Czemu mam wysoki ping?
 • Wysoki ping w CS: GO i wysoki ping w grach
 • Jak zmniejszyć ping?
 • Jak zmienić kanał WiFi?

Czym jest ping?

Ping to polecenie używane w sieciach komputerowych takich jak internet, w celu diagnozowania połączeń sieciowych. Sprawdza, czy istnieje połączenie między hostem i urządzeniem wybranym do testowania. Dzięki temu ping mierzy:

 • Liczbę zgubionych pakietów
 • Opóźnienie transmisji, potocznie zwane lagiem.

Jako anegdotka warto dodać, że nazwa wzięła się dokładnie od bardzo charakterystycznego dźwięku, który jest wydawany przez sonar. Sonar umożliwia lokalizację innego okrętu na podstawie echa odbitego od niego dźwięku. Tak samo działa ping, który po odbiciu od uderzenia wybranego do testowania wraca do hosta.

Jak sprawdzić ping?

To wyjątkowo proste zadanie, do którego narzędzie mamy wbudowane w system Windows. Jak sprawdzić ping?

 • Wejdźcie do aplikacji Wiersz polecenia, wpisując w okienko wyszukiwania (obok przycisku start) “CMD” lub… “Wiersz polecenia”

wiersz polecenia

 • W Wierszu polecenia wpiszcie komendę: “ping ip lub nazwa stronygdzie warto użyć jakiegoś łatwo dostępnego dużego serwisu. Na potrzeby pokazowe wybrałem znane wszystkim Google. Całość komendy: ping google.pl

ping

 • Naciśnijcie Enter. Wiersz polecenia kilkukrotnie sprawdzi ping, a następnie wyświetli podsumowanie.

wysoki ping w grach

Widoczne 15 – 16 ms to bardzo wynik, na łączu domowym powinniście mieć podobny.

Oczywiście taki test pozwala na sprawdzenie pingu tylko podczas krótkiego wycinka czasu. Będzie ciężko “trafić” w moment laga. Jak temu zaradzić? W tym celu na końcu komendy trzeba dodać modyfikator “ -t”. W ten sposób Wiersz polecenia będzie sprawdzał ping non stop, aż sami ręcznie zdecydujemy przestać. Cała komenda wygląda tak: ping google.pl -t

sprawdzanie pingu

Dzięki temu rozwiązaniu możecie mieć Wiersz polecenia uruchomiony ciągle w tle, a kiedy zauważycie lag w grze szybko przełączyć się na okno z testem pingu.

Dlaczego mam wysoki ping? Z czego “składa się” ping?

Ping to tak naprawdę kilka składowych.

 1. Pierwsza i najważniejsza, to oczywiście jakość i szybkość twojego łącza internetowego. Najlepiej mieć łącze światłowodowe, chociaż nie jest jeszcze bardzo dobrze dostępne. To się na szczęście zmienia. Łącza w sieciach kablowych jednak nie odstają wcale jakością, chociaż na pewno będą odstawać prędkością. Sieci komórkowe też bardzo ładnie dają radę, a 5G jest szybsze, niż pewnie wiele sieci domowych. W sieciach komórkowych jest oczywiście za to problem z limitem danych. Da się też odczuć spowolnienie działania w godzinach szczytu. 
 2. Twój router lub modem domowy. Oczywiście zakładam, że domyślnie kupujemy sprzęt dobrej jakości.
 3. Rodzaj połączenia: najniższy ping jest przy połączeniu kablem. Najnowsze sieci WiFi nie odstają specjalnie widocznie, ale jednak co kabel, to kabel.
 4. Odległość od routera/modemu: im dalej, tym ping będzie wyższy. W przypadku WiFi warto zwrócić uwagę, czy nic nie zakłóca przesyłu.
 5. Ilość podłączonych na raz urządzeń. Każde łącze ma określona przepustowość. Jeśli za dużo osób próbuje korzystać na raz, wpłynie to na większe opóźnienie.
 6. Ilość działających aplikacji w tle. Jeśli na twoim komputerze działa w tym samym momencie zbyt wiele aplikacji używających łącze, zmniejszają jego przepustowość.

Wysoki ping w CS: GO i ogólnie wysoki ping w grach

Wysoki ping w CS: GO, jak i ogólnie wysoki ping w grach może tkwić w przyczynach wymienionych powyżej, ale też mieć związek z serwerami w grze. Serwer gry ma przepustowość dopasowaną do konkretnej liczby graczy.

Jeśli liczba graczy na serwerze przekracza dopuszczalny limit sprzętowy, gra może lagować. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku to znalezienie mniej zapchanego serwera lub przenosiny na serwer o lepszej jakości i co za tym idzie – wyższym limitem graczy na raz.

Inny powód typowy dla gier to gra na serwerze daleko od ciebie. Aktualnie większość gier przydziela graczy do najbliższych serwerów, np. my z Polski domyślnie gramy na serwerach przeznaczonych dla Europy. Jeśli z jakiegoś powodu połączycie się z serwerem mieszczącym się na innym kontynencie, możecie być pewni wyższego pinga.

Jak zmniejszyć ping?

Nie ma tu jednego sposobu, który załatwi sprawę. Jeśli macie pewność, że z waszym sprzętem i kablami jest wszystko w porządku, to spróbujcie następujące metody:

 • Zrestartujcie swój router i modem. Restart tych urządzeń wymaga czegoś więcej niż zwykłego wyłączenia i włączenia. Polecam wyłączyć z prądu oba urządzenia, zrobić sobie herbatę, a następnie włączyć jedno i dopiero po jeszcze jednej chwili drugie.
 • Sprawdźcie, czy jakaś aplikacja w tle nie robi właśnie updatu i nie zajmuje wam łącza
 • Zróbcie update sterowników do karty sieciowej
 • Sprawdzcie dostępność updatów do innych części (jak np. płyta główna) lub systemu, ew. gier, w których są problemy
 • W miarę możliwości sprawdźcie wasz ping na połączeniu kablem. Jeśli nie robi różnicy, to sprawdźcie na WiFi z telefonu. Pomoże wam to zlokalizować, czy problem jest w komputerze, czy w waszym łączu internetowym
 • W myśl tego, co pisaliśmy wcześniej: spróbujcie przesunąć się bliżej, ograniczcie ilość podłączonych urządzeń, sprawdźcie, czy gracie na odpowiednim serwerze.

Zmiana kanału WiFi

Jeżeli łączność bezprzewodowa jest waszą jedyną opcją, warto sprawdzić, czy wasz router nie rozsyła sieci po zapchanym kanale. Czym są kanały sieci WiFi? Wiecie już pewnie, że WiFi może być nadawana na dwóch częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz. Każda z tych częstotliwości ma dodatkowo kilkanaście (lub więcej) kanałów. Można to sprawdzić np. za pomocą aplikacji WiFi Analyzer:

WiFi Analyzer

Moja sieć jest wyraźnie najsilniejsza, więc nie mam problemu. Jeśli jednak zauważycie, że wasza sieć “ginie” w natłoku innych, warto zmienić kanał. Nowsze routery powinny same (przynajmniej przy restarcie) sprawdzać zapchanie kanału i wybrać automatycznie inny, mniej zapchany. Czasem jednak warto to zrobić ręcznie.

Jak zmienić kanał waszego WiFi? To wyjątkowe proste: logujecie się do panelu administracyjnego waszego routera, znajdujecie “WiFi channel”, zmieniacie na wybrany, zapisujecie, i gotowe. Jak wejść do panelu administracyjnego routera dowiecie się z naszego poradnika o tym, jak zmienić hasło do WiFi. To może przy okazji być kolejny dobry punkt: zmienić hasło, na wypadek, gdyby ktoś nieuprawniony korzystał z waszego internetu.

Wysoki ping – podsumowanie

Wysoki ping to nie jest wydarzenie, na które możemy być “gotowi”. Czasem się po prostu zdarzy i dobrze wiedzieć, w jaki sposób zareagować, żeby szybko zidentyfikować problem, a następnie się go pozbyć.

Nie ma jednej zawsze działającej recepty na wysoki ping, ale też nie jest potrzebna. Metody na to, jak zmniejszyć ping to w dużej mierze zbiór podstaw, o których często się zapomina. Natomiast wszystko inne jak np. obsługa wiersza poleceń, to bardzo dobre umiejętności do przyswojenia.

Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *