
Najnowsza konsola Sony zajmuje za dużo miejsca na półce, a wersji PlayStation 5 Slim nie widać na horyzoncie? Popularny YouTuber znalazł kreatywne rozwiązanie tego problemu, samodzielnie “odchudzając” oryginalną konsolę.
Fanowskie PlayStation 5 Slim ma zaledwie 2cm grubości!
Mieliśmy takie warianty konsol, jak PS4 Slim i PS3 Slim, więc można się spodziewać, że Sony kiedyś wypuści “odchudzoną” wersję również swojej najnowszej konsoli – PS5. Póki co nie jest ona jednak jeszcze dostępna, więc Matt Perks z kanału DIY Perks postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.
PS5 Slim jego autorstwa jest wręcz komicznie małe w porównaniu z oryginalnym PlayStation 5, które jest zresztą konsolą dużą nawet jak na standardy Sony (wymiary “piątki” wynoszą 390 x 260 x 104 milimetrów i mówią same za siebie).
Cały proces “odchudzania” konsoli możecie obejrzeć poniżej:
Celem Matta była grubość na poziomie 20mm (dla przypomnienia, 104mm w wersji zwykłej, zaś w wersji pozbawionej napędu 92mm). Udało się ten cel plus-minus osiągnąć… jednak jest haczyk. W przypadku oryginalnego PS5 mamy jedną jednostkę, zaś Perks postanowił podzielić konsolę na dwie części.
Ciężko byłoby to zorganizować w inny sposób, jednocześnie unikając przegrzania całości czy dostarczania zbyt małej ilości energii (w oficjalnych modelach Slim poprzednich konsol ograniczano pobór energii, ale Sony ma w tym zakresie znacznie większe możliwości niż YouTuber, nawet tak kreatywny, jak Perk).
PS5 Slim wymagało zewnętrznego chłodzenia i zasilania
Pierwsza cześć odchudzonego PS5 to niewielka miedziana obudowa, która faktycznie ma zaledwie około 2cm grubości… jednak mieści się w niej w zasadzie tylko płyta główna.


Inne elementy, w tym m.in. te związane z chłodzeniem i zasilaniem, znalazły się w ogromnym, specjalnie przygotowanym długim “korytku”.


W praktyce więc jest to dość naciągane PlayStation 5 Slim. Chodzi w tym projekcie o to, aby móc postawić na szafce małą jednostkę, a resztę chować poza zasięgiem wzroku. Osiągnięcie pożądanego efektu wymagało jednak stworzenia zupełnie nowego wodnego systemu chłodzenia, a także wymianę zasilania.
W oryginalnym PS5 wykorzystywany jest zasilacz o poborze prądu 31A i napięciu 12V, zamiast tego Matt zastosował zasilacz HP DP5-750RB A o mocy 750W, oferujący do 62,5A przy 12V.
Jak Wam się podoba PlayStation 5 Slim autorstwa Matta Perka? Chcielibyście mieć coś takiego w domu? Jest to raczej ciekawostka, a nie coś, co przypadkowa osoba byłaby w stanie odtworzyć (zresztą koszt materiałów do samej miedzianej obudowy przewyższył koszt oryginalnej konsoli), ale i tak robi wrażenie.
WARTO PRZECZYTAĆ:





