Format daty to nic innego, jak to, w jaki sposób jest ona przedstawiona – przede wszystkim w jakiej kolejności są wymienione kolejne jej elementy. W Polsce i ogółem Europie najczęściej używa się formatu dzień/miesiąc/rok, ale na przykład w USA wygląda to już inaczej. W związku z tym często można spotkać się z pytaniem, jak zmienić format daty w Excelu.

Przyda się to na przykład osobom, które pracują w firmie z zagranicznymi klientami i czasami muszą modyfikować format daty w arkuszach i innych dokumentach, aby był on dla nich zrozumiały (stworzyliśmy również poradnik dotyczący tego, jak zahasłować plik Excel). Wszystko wyjaśnimy krok po kroku poniżej, tak, aby nie sprawiło to nikomu jakiegokolwiek problemu. Zapraszamy!

Jak zmienić format daty w Excelu? Wystarczy kilka kroków!

Domyślny format daty w Excelu jest zależny od tego, który został ustawiony w Panelu sterowania systemu operacyjnego. Bez obaw — jest jednak sposób, aby zmodyfikować format daty w arkuszu bez modyfikowania ustawień systemu (co byłoby irytujące, jeśli na przykład musimy zmienić w arkuszu format daty, bo innego używają klienci, ale dla swojego systemu chcemy pozostawić obecny).

Tak więc, jak zmienić format daty w Excelu? To relatywnie proste. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

  1. Zaznacz komórki lub komórkę, dla których chcesz zmienić format daty.
  2. Przyciśnij skrót klawiszowy Ctrl + 1 lub naciśnij na przycisk “Formatuj” na górze ekranu (w tym drugim przypadku dalej wybierz z listy, która się wyświetli “Formatuj komórki).
  3. Na górze okna, które się otworzy wybierz zakładkę “Liczby” (o ile nie otworzyła się ona automatycznie).
  4. Po lewej stronie wybierz z listy kategorii “Data”.
  5. Znajdź na liście format daty, który Cię interesuje i naciśnij na niego (lub nieco niżej wybierz z listy krajów ten, dla którego chcesz ustawić odpowiedni format daty), po czym kliknij na przycisk “OK”.

W ten sposób trwale zmienisz formatowanie daty dla danej komórki i niezależnie, w jakim kraju ktoś otworzy plik i jakie będzie miał ustawienia w Panelu sterowania, zobaczy datę w wybranym przez Ciebie formacie.

Jeśli chcesz, aby data ustawienia lokalizacji i języka z Panelu ustawień miały wpływ na format daty, po prostu dodaj znak * przed datą, gdy będziesz wpisywać ją do komórki. Czyli na przykład zamiast 12.07.2020, napisz *12.07.2020.

Zmiana formatu daty w Excelu – podsumowanie

Mamy nadzieję, że będziecie w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak zmienić format daty w Excelu po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami. Nie jest to jak widać szczególnie skomplikowany proces, a warto dowiedzieć się, jak to zrobić. Niewłaściwy format daty może bowiem sporo namieszać, zwłaszcza, jeśli data wskazuje na dzień w przedziale 1-12, w którym to przypadku trudno się zorientować, że został on “zamieniony” z miesiącem.

Osoby, które na co dzień korzystają z tego programu, chcielibyśmy zaprosić do zapoznania się także z naszymi innymi materiałami jego dotyczącymi. Dotychczas przygotowaliśmy artykuł na temat tego, jak scalić komórki w Excelu. Jeśli macie jakieś pomysły lub propozycje odnośnie do kolejnych materiałów, które powinniśmy stworzyć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak zahasłować plik excel Jak zahasłować plik Excel?
W arkuszach kalkulacyjnych często zamieszczamy dość wrażliwe informacje na temat na przykład dochodów firmy, zadań do wykonania, pracowników i nie tylko. Czasami więc wypada, aby
jak scalić komórki w excelu Jak scalić komórki w Excelu?
Excel to program, który wykorzystuje się często w niejednej branży. Czasami tak bywa, że zdecydujemy, iż jakieś dane powinny znaleźć się w jednej komórce zamiast
jak zmienić język w excelu Jak zmienić język w Excelu?
Trenujecie jakiś język obcy i chcecie sprawdzić swoją wiedzę? A może ktoś niepowołany uzyskał dostęp do Waszego komputera i zmienił Wam język na inny i
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *