Format daty to nic innego, jak to, w jaki sposób jest ona przedstawiona – przede wszystkim w jakiej kolejności są wymienione kolejne jej elementy. W Polsce i ogółem Europie najczęściej używa się formatu dzień/miesiąc/rok, ale na przykład w USA wygląda to już inaczej. W związku z tym często można spotkać się z pytaniem, jak zmienić format daty w Excelu.

Przyda się to na przykład osobom, które pracują w firmie z zagranicznymi klientami i czasami muszą modyfikować format daty w arkuszach i innych dokumentach, aby był on dla nich zrozumiały. Wszystko wyjaśnimy krok po kroku poniżej, tak, aby nie sprawiło to nikomu jakiegokolwiek problemu. Zapraszamy!

Jak zmienić format daty w Excelu? Wystarczy kilka kroków!

Domyślny format daty w Excelu jest zależny od tego, który został ustawiony w Panelu sterowania systemu operacyjnego. Bez obaw – jest jednak sposób, aby zmodyfikować format daty w arkuszu bez modyfikowania ustawień systemu (co byłoby irytujące, jeśli na przykład musimy zmienić w arkuszu format daty, bo innego używają klienci, ale dla swojego systemu chcemy pozostawić obecny).

Tak więc, jak zmienić format daty w Excelu? To relatywnie proste. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

  1. Zaznacz komórki lub komórkę, dla których chcesz zmienić format daty.
  2. Przyciśnij skrót klawiszowy Ctrl + 1 lub naciśnij na przycisk “Formatuj” na górze ekranu (w tym drugim przypadku dalej wybierz z listy, która się wyświetli “Formatuj komórki).
  3. Na górze okna, które się otworzy wybierz zakładkę “Liczby” (o ile nie otworzyła się ona automatycznie).
  4. Po lewej stronie wybierz z listy kategorii “Data”.
  5. Znajdź na liście format daty, który Cię interesuje i naciśnij na niego (lub nieco niżej wybierz z listy krajów ten, dla którego chcesz ustawić odpowiedni format daty), po czym kliknij na przycisk “OK”.

W ten sposób trwale zmienisz formatowanie daty dla danej komórki i niezależnie, w jakim kraju ktoś otworzy plik i jakie będzie miał ustawienia w Panelu sterowania, zobaczy datę w wybranym przez Ciebie formacie.

Jeśli chcesz, aby data ustawienia lokalizacji i języka z Panelu ustawień miały wpływ na format daty, po prostu dodaj znak * przed datą, gdy będziesz wpisywać ją do komórki. Czyli na przykład zamiast 12.07.2020, napisz *12.07.2020.

Zmiana formatu daty w Excelu – podsumowanie

Mamy nadzieję, że będziecie w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak zmienić format daty w Excelu po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami. Nie jest to jak widać szczególnie skomplikowany proces, a warto dowiedzieć się, jak to zrobić. Niewłaściwy format daty może bowiem sporo namieszać, zwłaszcza, jeśli data wskazuje na dzień w przedziale 1-12, w którym to przypadku trudno się zorientować, że został on “zamieniony” z miesiącem.

Osoby, które na co dzień korzystają z tego programu, chcielibyśmy zaprosić do zapoznania się także z naszymi innymi materiałami jego dotyczącymi. Dotychczas przygotowaliśmy artykuł na temat tego, jak scalić komórki w Excelu. Stworzyliśmy również poradnik dotyczący tego, jak zahasłować plik Excel. Jeśli macie jakieś pomysły lub propozycje odnośnie do kolejnych materiałów, które powinniśmy stworzyć, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *