Wiecie już, gdzie expić w WoW-ie, teraz nadszedł czas, żeby nauczyć się czegoś o profesjach. Profesje w WoW-ie są nieodłączną częścią gry od samego początku. Przez 18 lat przeszły wiele zmian, ale były to głównie drobne zmiany kosmetyczne. Wraz z aktualnym dodatkiem WoW: Dragonflight doczekały się jednak gruntownej przebudowy i mogą przyprawić o ból głowy.
Cześć, jestem Konrad, ale możecie mnie kojarzyć z WoW-a pod nickiem Grokoko. Przez lata gry poznałem świat Warcrafta od podszewki, dzięki czemu mogę we współpracy z Techpolska.pl dzielić się wiedzą. Jeśli macie jakieś pytania zacznijcie od poradnika WoW: poradnik dla początkujących albo odezwijcie się do mnie na Twitchu lub na Battle.necie: Grokoko#2486.
Czego się nie dowiecie z tego poradnika? Ominiemy opis profesji WoW. Suchy opis nie wniósłby nic, ponadto, czego dowiecie się z gry.
Czym są profesje w WoW-ie?
Odpowiedź na pytanie, czym są profesje w WoW-ie, jest bardzo prosta. W uproszczeniu to wyuczony zawód waszej postaci. Możecie wybrać dwie główne profesje spośród ośmiu profesji crafterskich (tworzących itemy) i trzech zbierackich. Do tego możesz nauczyć się wszystkich profesji pobocznych (secondary).
Wybór profesji w WoW-ie należy do ciebie. Możesz wybrać, jakie tylko sobie wymarzysz, chociaż jeśli wybierzesz dwie profesje crafterskie, będziesz mieć problem ze zdobycie materiałów, szczególnie jeśli to twoja pierwsza postać. Dlatego na początek polecam raczej trzymać się połączenia profesja crafterska + odpowiednia profesja zbieracka. Przykładowe połączenia profesji przedstawię trochę dalej w części „Jakie profesje wybrać?”.
WoW: Dragonflight – profesje i nowości
Profesje w WoW-ie przez pierwsze 18 lat gry można było podsumować prosto:
- Pójdź do trenera.
- Naucz się tworzenia przedmiotu.
- Zbierz materiały.
- Stwórz przedmiot.
- Powtarzaj, aż osiągniesz maksymalny skill w danej profce.
Czasami występowały wyjątki w tej regule, ale dotyczyły raczej drobnostek: trudna do zdobycia recka, niespotykany materiał, czasem coś z innej profesji, ale to tyle. Pierwsze ważne zmiany przyszły parę lat temu, gdy Activision Blizzard pozwolił na naukę profesji od razu z aktualnego dodatku (wcześniej było trzeba rozwijać profesje z wszystkich poprzednich dodatków po kolei), co znacząco ułatwiło zapoznanie się z systemem dla nowych graczy.
Dragonflight poszedł jeszcze dalej i wprowadził sporą rewolucję w tym, jak działają profesje w WoW-ie. Zostały dodane dwa bardzo duże systemy:
- Specjalizacje.
- System Work Orders.
Podstaw wciąż nauczycie się u trenerów, tak samo, jak pierwszych recek. Dalszy rozwój (głównie od 50 skilla w górę) odbywa się za pomocą powyższych dwóch systemów.
Ważne: obu systemów doświadczysz dopiero na 60 poziomie postaci, kiedy nauczysz się profesji z Dragonflight. Podobnie dostępne są tylko dla jedenastu głównych profesji. Do tego czasu można się bawić profesjami z poprzednich dodatków, które działają na starych zasadach. Dla nowych postaci to jednak kompletna strata czasu.
Czym są specjalizacje w profesjach?
Specjalizacje to coś na kształt drzewek umiejętności. Każdy punkt umiejętności pozwala rozwinąć swój skill w tworzeniu danych przedmiotów, uczyć się nowych umiejętności, przyspieszać pracę itp. Punkty się zdobywa głównie za każdy pierwszy craft przedmiotu (z Dragonflight), za tygodniowe questy dedykowane profesjom i znajdując specjalne itemy.
Warto się dobrze zastanowić, co wybrać, ponieważ rozdanych punktów nie da się zresetować. Drzewka można za to wymaksować, ale zajmie to mnóstwo czasu. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć wprost, w co warto inwestować, a w co nie. Jest to zależne od zbyt wielu zmiennych: klasy postaci, waszych oczekiwań, sytuacji na rynku, czy nowych zmian.
Jak działają Work Orders w WoW-ie?
Work Orders to zdecydowanie największa zmiana w profesjach w World of Warcraft od czasu premiery gry. Jest to system, który na pierwszy rzut oka może przypominać dom aukcyjny. Rozmawiając ze specjalnym NPC (na ten moment znajdziesz ich tylko w Valdrakken) możecie złożyć zamówienie na wybrany przedmiot. Wystarczy zapewnić materiały, dodać napiwek i zaczekać aż ktoś przyjmie zlecenie. Proste.
Work Orders w WoW-ie mają jednak sporo „głębi”, żeby nie powiedzieć wprost: pułapek. Na co uważać zamawiając przedmiot?
Po pierwsze: zamówiony item, może być różnej jakości. Jest to zależne od jakości materiałów i umiejętności (skilla w danej profesji) craftera. Składając publiczne zamówienie, nie macie wpływu na to, kto je wykona. Dla pewności musicie znaleźć odpowiedniego craftera (ogłaszają się na kanale /trade, który jest widoczny w miastach), a następnie złożyć zamówienie prosto do niego, wpisując jego nick po wybraniu „personal order”. Tacy ludzie jednak życzą sobie dużo większych napiwków.
Istnieje jeszcze trzecia opcja: zamówienia gildyjne. Pamiętajcie jednak, że bycie w gildii nie gwarantuje, że ktoś wam zrobi przedmiot za darmo. Jest to oczywiście zależne od gildii. Najważniejsze to rozmawiać z daną osobą przed zamówieniem.
Po drugie: dla najlepszych (najnowszych) itemów nie da się zagwarantować najwyższej jakości (rank 5). Najwyższy pewny rank to 4, a następnie jest losowa szansa na proc. inspiracji. Jeśli będziecie mieli pecha i wyjdzie tylko rank 4, musicie złożyć zamówienie na recraft i dostarczyć ponownie część materiałów.
Po trzecie. Do zamówień można dostarczyć dodatkowe materiały, które pozwalają np. wybrać konkretne statystyki na przedmiocie. Wszystkie informacje znajdziecie w oknie Work Orders. Same materiały można kupić w domu aukcyjnym, wycraftować i zdobyć na wiele więcej „standardowych” sposobów.
Na co uważać craftując przedmiot za pomocą Work Orders w WoW-ie?
Bardzo ważne: żeby zdobyć maksymalny poziom profesji w WoW-ie, musicie tworzyć przedmioty, które wymagają materiału, który jest ograniczony do kilku sztuk na postać. Stąd musicie tworzyć przedmioty innym ludziom, np. za pomocą publicznych Work Orders. Niestety Blizzard pozwolił, żeby ludzie mogli składać zamówienia, nie zapewniając materiałów. Miało to sprawić, że za odpowiednią sumę golda crafterzy będą mogli zapewnić swoje materiały. W praktyce system jest pełen ludzi, którzy dają minimalną ilość golda z nadzieją, że kogoś oszukają.
Jeśli niechcący spróbujecie stworzyć taki przedmiot, pojawi się dodatkowe okno wymagające potwierdzenia. Jeśli ogarniacie już addony do WoW-a, świetnym addonem do filtrowania takich zleceń jest No mats; No make.
Warto również zapoznać się z narzędziami, które poprawiają skille crafterskie. Macie miejsca na jedno narzędzie i dwa akcesoria. Podstawowe modele możecie kupić w domu aukcyjnym (zakładka Profession Equipment), najlepsze modele trzeba zamówić przez Work Orders.
World of Warcraft – jakie profesje wybrać?
Poniższe propozycje profesji, to coś na kształt „podstawowego” wyboru, dobry dla osób, które grają po raz pierwszy. Jeśli nie wiesz, jaką profesję wybrać, poniższa lista to bezpieczny wybór. Doświadczeni gracze mogą to dowolnie modyfikować. Z reguły łączymy profesję tworzącą itemy pod konkretną klasę z pasującą profką zbieracką, która służy zapewnieniu materiałów.
Jest jeden wyjątek: w przypadku klas ubranych w zbroje materiałowe (cloth armor) nie potrzeba profki zbierackiej. Materiały zbiera się z pokonanych humanoidalnych wrogów. Tailoring (z reguły) uzupełnia się o enchanting. Materiałami do enchantingu są magiczne „resztki” z odczarowanych przedmiotów, więc tworząc itemy z tailoringu, można je traktować jako materiały do enchantingu.
WoW – profesje dla Warriora
Wojownicy używają zbroi płytowej, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Warriora to Blacksmithing i Mining.
WoW – profesje dla Huntera
Łowcy używają mail armor, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Huntera to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Maga
Magowie chodzą w szatach, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Maga to Tailoring i Enchanting.
WoW – profesje dla Rogue
Słynni „rogale” używają skórzanego pancerza, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Rogue to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Priesta
Księża używają zbroi materiałowych, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Priesta to Tailoring i Enchanting.
WoW – profesje dla Paladyna
Paladyni używają zbroi płytowej, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Paladyna to Blacksmithing i Mining.
WoW – profesje dla Druida
Druidzi używają skórzanego pancerza, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Druida to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Shamana
Szamani używają mail armor, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Shamana to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Monka
Mnisi używają skórzanego pancerza, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Monka to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Maga
Czarnoksiężnicy chodzą w zbrojach materiałowych, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Warlocka to Tailoring i Enchanting.
WoW – profesje dla Demon Huntera
Łowcy demonów używają skórzanego pancerza, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Demon Huntera to Leatherworking i Skinning.
WoW – profesje dla Death Knighta
Rycerze śmierci używają zbroi płytowej, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Death Knighta to Blacksmithing i Mining.
WoW – profesje dla Evokera
Smoczki używają mail armor, więc najlepsze w WoW-ie profesje dla Evokera to Leatherworking i Skinning.
Profesje w World of Warcraft: Najczęściej zadawane pytania
Wiele razy dostawałem od was pytania dotyczące profesji w WoW-ie, których nie dałem rady zgrupować gdzieś wcześniej. Jeśli czegoś brakuje, dajcie znać w komentarzach!
Czy muszę mieć profesję w WoW-ie?
Nie. Możesz grać w ten MMORPG bez absolutnie żadnej profesji, nic nie tracisz. Jeśli craftowanie itemów wydaje ci się nudne i wolisz robić inne rzeczy: droga wolna.
Jaka jest najlepsza profesja do zarabiania w WoW-ie?
Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim jest to zależne od tego, co się aktualnie dzieje w grze. Gdy piszę te słowa, dobrze zarabia się, używając Jewelcraftingu i Alchemii, ale zarobić można na każdej profesji z jednym wyjątkiem: w aktualnym dodatku bardzo blado wypada Engineering.
Pewnym i łatwym sposobem na zarobek jest użycie dwóch profesji zbierackich. Z trzech dostępnych w WoW-ie zdecydowanie najlepiej wybrać mining i herbalism.
Czy mogę się nauczyć wszystkich profesji w WoW-ie?
Nie. Możesz wybrać dwie główne profesje i wszystkie poboczne. Główne profesje możesz w każdej chwili zmienić, ale w takim wypadku stracisz cały dokonany postęp.
WoW – jak zmienić profesję?
W oknie profesji jest dostępny przycisk usunięcia. Trzeba go nacisnąć i potwierdzić.
Jakie są bonusy z profesji w WoW-ie?
Jeśli masz na myśli bonusy do walki, to Blizzard wycofał się z nich już dawno temu. W tym momencie w WoW profesje bonusy zapewniają tylko kosmetyczne lub zabawki.
Czy warto robić stare profki w WoW-ie?
Zabawa profkami ze starych dodatków nie jest niczym pilnym, aczkolwiek niesie ze sobą pewne korzyści, szczególnie dla kolekcjonerów. Stare profki to dostęp do już niedostępnych (w inny sposób) itemów. A tam np. mogą być łatwe do zdobycia mounty w WoW-ie.
Poradnik do profesji w WoW-ie – podsumowanie
Profesje to nieodłączny temat każdej gry MMORPG. A skoro tak, to nie wiem, jak wy, ale ja wracam grać. Co i wam polecam, w końcu World of Warcraft wymagania ma małe.
WARTO PRZECZYTAĆ: