Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

W Pekinie wystartowały jakiś czas temu testy usługi Apollo Go, umożliwiającej przejażdżkę taksówką pozbawioną ludzkiego kierowcy. Stoją za nią właściciele najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki internetowej Baidu. Póki co reakcje użytkowników są jednak w dużej mierze mieszane i jest to ewidentnie technologia, która wymaga jeszcze dopracowania.

Jak to działa?

Zanim dopuszczono taksówki Apollo Go do jazdy po ulicach Pekinu, usługa przeszła ponad 60 testów bezpieczeństwa. Póki co nie słychać było o jakichkolwiek poważnych wypadkach z udziałem tych autonomicznych taksówek.

Być może wynika to jednak nie z doskonałości usługi, a z faktu, że póki co w taksówkach znajdują się ludzcy pracownicy Baidu, nadzorujący pracę algorytmów, który w razie czego mogą przejąć kontrolę nad pojazdem.

Począwszy od 11 października Chińczycy mogą zamawiać przejażdżki autonomicznymi taksówkami za pomocą mobilnej aplikacji Baidu z mapami (chińskiej alternatywy dla Google Maps) lub bezpośrednio w aplikacji Apollo Go. Aktualnie usługa jest dostępna dla osób od 18 do 60 roku życia.

Niska prędkość, problemy ze skręcaniem i nie tylko

Osoby, które dotychczas miały okazję skorzystać z usługi Apollo Go, zgłaszają liczne problemy. Przede wszystkim można usłyszeć, że robotaksówki nie radzą sobie najlepiej ze skręcaniem i wymagają niekiedy w takich sytuacjach asysty osób je nadzorujących.

Zbyt duże wyzwanie stanowią dla nich także złożone sytuacje wymagające niestandardowych zachowań. Jeden z użytkowników opisał sytuację, w której taksówka nie wiedziała, jak się zachować na parkingu i nie potrafiła podążać za poleceniami strażnika, więc osoba nadzorująca musiała przejąć kontrolę.

Pojawiają się także niezadowolone głosy w temacie prędkości robotaksówek. Są one rzekomo bardzo powolne i dotarcie na miejsce przy ich pomocy trwa dłużej niż w przypadku zamówienia zwykłej taksówki z ludzkim kierowcą.

Chcielibyście skorzystać z takiej robotaksówki? Czulibyście się bezpiecznie bez ludzkiego kierowcy? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *