Jeśli wierzyć przeciekom od firm współpracujących z Apple, amerykański gigant znacząco obniżył cele sprzedażowe dla swoich nadchodzących gogli AR/VR Vision Pro. Rzekomo planuje wyprodukować o ponad połowę mniej urządzeń, niż początkowo zakładał.

Apple obniża produkcję, ale nie dlatego, że boi się o sprzedaż

Jak donosi The Financial Times, opierając się na informacjach uzyskanych od osób powiązanych z Apple i Luxshare, obecnie zamówienie na gogle Vision Pro na 2024 rok obejmuje mniej niż 400 000 sztuk. Pierwotnie planowano w przyszłym roku wyprodukować milion tych urządzeń, co oznacza spadek o ~60%. Luxshare jest chińskim producentem elektroniki i rzekomo jedynym partnerem Apple, który otrzymał kontrakt na składanie Vision Pro.

Źródła Financial Times twierdzą, że za tak drastyczną obniżką nie stoją obawy o zbyt mały popyt, ale coś zgoła innego. Chodzi o przeszkody w łańcuchu produkcyjnym, wynikające z tego, że globalny rynek podzespołów wciąż nie otrząsnął się po pandemii COVID-19, ale też z unikalnych wymagań Vision Pro.

Gogle są rzekomo bardzo zaawansowanym technologicznie sprzętem, którego stworzenie zajęło firmie 8 lat i wymagało wykorzystania niestandardowych komponentów. Szczególną trudność mają sprawiać firmie wyświetlacze micro-OLED o rozdzielczości 4K, które nie są jeszcze masowo wykorzystywane przez innych producentów.

Problemy z produkcją rzutują też na cenę

Po oficjalnej zapowiedzi Vision Pro głośno było przede wszystkim o tym, ile będzie trzeba za ten sprzęt zapłacić. Wspomniane wyżej trudności produkcyjne przełożyły się nie tylko na to, ile sztuk da się wyprodukować, ale też na cenę urządzenia, która ma zaczynać się od 3 499 dolarów (około 14 700 złotych). Taka cena z kolei ogranicza pulę potencjalnych klientów, ponieważ po prostu mało kogo stać na taki sprzęt.

Apple doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego pracuje także nad mniej potężnymi, ale tańszymi goglami, które mają być łatwiej dostępne dla zwykłych zjadaczy chleba. Jednocześnie analitycy z Canalys przewidują, że sprzedaż droższego wariantu po pewnym czasie się rozkręci. Według nich 5 lat po premierze Apple Vision Pro rozejdzie się w ponad 20 milionach egzemplarzy.

Jak sądzicie, jaki będzie rzeczywisty popyt na Apple Vision Pro? Gdyby udało się wyprodukować milion sztuk w 2024 roku, wszystkie by się sprzedały, czy jednak niekoniecznie? Dajcie znać w komentarzach!


Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja apple Apple pokazało nowe iPhone’y i nie tylko!
Już tradycją stało się, że Apple pokazuje swoje nowe flagowe produkty we wrześniu każdego roku. Wczoraj (9 września) zaprezentowano nam m.in. nowe iPhone’y, a dokładniej
premiera iphone 16 [AKTUALIZACJA] Premiera iPhone 16 zbliża się dużymi krokami. Mamy przecieki
Już niebawem premiera nowego iPhone’a, dlatego w sieci nie brakuje przecieków na temat kolejnej generacji smartfonów Apple. Najprawdopodobniej możemy spodziewać się premiery już wkrótce, ale
Elon Musk neuralink Elon Musk nienawidzi iPhone’ów! Grozi, że zbanuje je w swoich firmach
Przywykliśmy już do tego, że jeden z najbogatszych ludzi świata co chwilę znajduje się w centrum zamieszania. Tym razem Elon Musk mocno się zdenerwował po

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *