Czy jest w dzisiejszym świecie ktoś, kto nie słucha muzyki przy komputerze? Łatwy dostęp do prawie nieskończonej ilości muzyki w serwisach streamingowych lub przez YouTube sprawił, że każdy ma możliwość pracy przy ulubionych kawałkach. Co jednak robić, gdy muzyka cichnie? Jak naprawić brak dźwięku w laptopie? Sprawdźmy!

Jak naprawić brak dźwięku w laptopie?

Nagły brak dźwięku w laptopie potrafi wkurzyć. Użytkownik jest przyzwyczajony do pracy na swoich warunkach, a z jakiegoś powodu nagle laptop postanowił to zmienić. Na szczęście rozwiązanie tego problemu nie powinno być trudne. Jak naprawić brak dźwięku w laptopie?

  1. Sprawdź, czy dźwięk w laptopie jest włączony – Czasem, z powodu jakiegoś błędu, np. konfliktu sterowników lub aktualizacji, dźwięk może się po prostu wyłączyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie zajrzenie do ustawień dźwięku. Najprościej zajrzeć tam z poziomu zasobnika systemowego. W tym celu kliknij prawym przyciskiem ikonę głośnika, a z rozwijanego menu wybierz “Otwórz mikser głośności”.
    otwórz mikser głośnościTam sprawdź, czy dźwięk nie jest wyciszony. Jeśli jest, kliknij ikonę głośnika, żeby włączyć dźwięk w laptopie. Klikając strzałkę koło “Głośniki” możesz również sprawdzić, na które urządzenie wyjściowe nadawany jest dźwięk. Może wystarczy wybrać swoje głośniki?
    mikser głośności

  2. Może się tak zdarzyć, że ta opcja będzie wyszarzona i wciąż będziesz mieć brak dźwięku w laptopie. W takiej sytuacji problem może leżeć trochę głębiej. Może mieć podłoże softwarowe lub hardwarowe. Najpierw zacznij od wyłączenia i włączenia laptopa ponownie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Wyłączenie maszyny pozwala systemowi operacyjnemu przywrócić pliki potrzebne do działania do stanu pierwotnego. Właśnie z tego powodu dobrze co jakiś czas (np. na noc) wyłączać komputer. Trzymanie maszyny włączonej długi może prowadzić do błędów. Zamykanie klapy laptopa się nie liczy, gdyż domyślnie tylko usypia system, a nie wyłącza komputer. Takie zachowanie rozwiązuje zaskakującą liczbę problemów i może się okazać, że rozwiąże też problem braku dźwięku w laptopie.
  3. Jeżeli dalej Windows pokazuje brak dźwięku w laptopie, sprawdź, czy po prostu… głośniki się nie odłączyły. Jeśli Windows nie wykrywa sprzętu grającego, będzie to tak wyglądać. Nie każdy laptop ma wbudowane głośniki wewnętrzne, które mogą zastąpić zewnętrzne, gdy te się odłączą. Można to również przetestować zewnętrznymi słuchawkami, jeśli masz jeszcze takie podłączane kablem.
  4. W przypadku dalszych problemów, pora zaktualizować sterowniki. W szczególności mowa o sterownikach do karty muzycznej, aczkolwiek zawsze warto zaktualizować wszystkie sterowniki. Współcześnie większość laptopów ma zintegrowaną kartę dźwiękową, co oznacza, że wpływ na nią mogą mieć również sterowniki płyty głównej. Oczywiście warto przy okazji sprawdzić aktualizacje systemu operacyjnego.
  5. Kolejnym krokiem jest wykonanie programu sprawdzającego w Windowsie. Z rozwijanego menu widocznego w punkcie pierwszym wybierz “Otwórz ustawienia dźwięku”. Tam kliknij “Rozwiąż problemy”. W pierwszym rozwijanym menu możesz również od razu wybrać “Rozwiąż problemy z dźwiękiem”. W kolejnym oknie wybierz swoje głośniki, a następnie postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami.
  6. Niestety dalsze problemy mogą oznaczać problemy sprzętowe. W takim przypadku brak dźwięku w laptopie by oznaczał potrzebę sprawdzenia, czy karta dźwiękowa jest odpowiednio podłączona. W laptopie będzie to niestety trudne do zrobienia, a jeśli karta jest zintegrowana, to może być trudno obejść się bez profesjonalnego serwisu.

Brak dźwięku w laptopie, w słuchawkach jest

Co może oznaczać sytuacja, gdy brak dźwięku w laptopie, a w słuchawkach jest? Najprawdopodobniej jest to związane z sytuacją opisaną w punkcie pierwszym. Windows może kierować jednocześnie dźwięk tylko w jedno miejsce. Jeśli kieruje dźwięk do słuchawek (niezależnie czy przewodowych, czy bezprzewodowych), to nie będzie dźwięku w laptopie i podłączonych głośnikach.

Jeśli mimo podłączenia słuchawek, wciąż w laptopie brakuje dźwięku, sprawdź, czy system prawidłowo zmienia domyślny sprzęt z powrotem na głośniki. Często problem powstaje właśnie w tym miejscu.

Zaktualizowanie sterowników

Aktualizacja sterowników to zawsze dobry pomysł, pod warunkiem, że nie są aktualne. Warto o tym pamiętać i być na bieżąco nie tylko ze sterownikami, ale również aktualizacjami systemu operacyjnego i używanego oprogramowania.

Brak dźwięku w laptopie – Inne rozwiązania

Niestety pora powiedzieć na głos coś, czego nikt nie lubi. Jeśli wszystkie powyższe problemy zawiodą, może to oznaczać problem ze sprzętem, który w przypadku laptopa jest wyjątkowo trudny do rozwiązania. Zdecydowana większość laptopów ma zintegrowaną kartę dźwiękową, co sprawia, że trudno ją po prostu wymienić.

Pewnym pomysłem może być zamienne użycie (nawet tylko do sprawdzenia) zewnętrznej karty dźwiękowej, podłączanej przez USB. Taka karta to oczywiście dodatkowy wydatek. Inna sprawa, że jeśli to faktycznie uszkodzony sprzęt, kupno zewnętrznej karty dźwiękowej może być tańszym rozwiązaniem niż naprawa. W dodatku takie karty charakteryzują się sporo lepszą jakością dźwięku.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Zwiększ maksymalną głośność w laptopie. Ma to związek z pewnym przeoczeniem, aczkolwiek powinno to wyjść w trakcie sprawdzania zgodnie z punktami podanymi wyżej. Czasem laptop może się przełączyć na inne głośniki, np. takie wbudowane w zewnętrzny monitor. Są to głośniki o zdecydowanie niższej jakości, a przez to również znacząco cichsze.

Jakie są przyczyny braku dźwięku w laptopie?

Przyczyny braku dźwięku w laptopie to z reguły proste błędy systemowe lub rozłączone kable. Częste podłączanie i odłączanie kabli może spowodować wyrobienie się gniazda i “luzy”. Przez nie Windows często będzie się gubił, którędy ma nadawać dźwięk z laptopa.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *