O carsharingu mówi się coraz więcej. Jest to wynik zainteresowania ideą współdzielenia pojazdów wśród kierowców i rosnącej z roku na rok dostępności do pojazdów oferowanych w ramach tej koncepcji. Czym jest carsharing? Ile mogą zaoszczędzić kierowcy, którzy się na niego zdecydują?

Carsharing – korzystać zamiast posiadać

W ramach carsharingu kierowcy mogą wypożyczyć samochód osobowy. W odróżnieniu od tradycyjnych wypożyczalni pojazdów, klienci zyskują na kilku obszarach. Samochód mogą wynająć na dowolny okres (np. godzinę), cała transakcja odbywa się zdalnie (użytkownik korzysta ze specjalnej aplikacji mobilnej), a dodatkowo pojazdy są zaparkowane w różnych punktach miasta, dzięki czemu dotarcie do nich nie stanowi problemu.

O tym, że carsharing jest coraz popularniejszy świadczy choćby sondaż przeprowadzony przez ARC Rynek i Opinia. Wynika z niego, że 34 proc. Polaków wie, na czym polega idea współdzielenia pojazdów, a co czwarty skorzystał z tej usługi[1]. Komu najbardziej opłaca się carsharing?

Ile kosztuje utrzymanie pojazdu?

Roczny koszt posiadania samochodu klasy średniej w Polsce postanowiła policzyć firma PwC. Z dokonanych przez nią szacunków wynika, że za utrzymanie takiego pojazdu trzeba zapłacić ok. 15 tys. zł[2]. Dla kierowców korzystających z pojazdu jedynie sporadycznie to duży wydatek. Czy jednak carsharing opłaca się zawsze?

Według ekspertów zasada jest prosta – im więcej kilometrów w miesiącu kierowca pokonuje, tym mniej opłaca mu się carsharing. Przyjmuje się, że najwięcej na współdzieleniu pojazdu zyskują kierowcy, którzy rocznie pokonują mniej niż 10 tys. km. W ich przypadku wypożyczanie samochodu jest tańsze niż jego zakup i utrzymanie. Co więcej, niektórzy operatorzy flot, np. firma Panek CS, proponują klientom subskrypcje oraz pakiety, dzięki którym można dodatkowo obniżyć cenę za każdą minutę jazdy i każdy pokonany kilometr.

Carsharing – ile można zaoszczędzić?

Trudno wskazać konkretną kwotę, jaką może zaoszczędzić kierowca korzystający z carsharingu – wszystko zależy od tego, jak często będzie wypożyczał pojazd. Jeżeli przyjąć, że sporadycznie, to w jego portfelu może pozostać nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie!

Chcesz wiedzieć, na jakie oszczędności pozwoli Ci carsharing? Nie czekaj – już dziś weź do ręki kalkulator i sprawdź, czy to rozwiązanie nie będzie dla Ciebie korzystniejsze w perspektywie roku.

 

 

 

 

[1] Arc.com.pl, Polacy o carsharingu, https://arc.com.pl/Polacy-o-carsharingu-blog-pol-1546512841.html (dostęp 14.06.2018).

[2] Pwc.pl, Wzrost znaczenia usług car sharing impulsem dla rozwoju elektromobilności, https://www.pwc.pl/pl/artykuly/2018/wzrost-znaczenia-uslug-car-sharing-impulsem-dla-rozwoju-elektromobilnosci.html (dostęp 14.06.2018).

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *