O carsharingu mówi się coraz więcej. Jest to wynik zainteresowania ideą współdzielenia pojazdów wśród kierowców i rosnącej z roku na rok dostępności do pojazdów oferowanych w ramach tej koncepcji. Czym jest carsharing? Ile mogą zaoszczędzić kierowcy, którzy się na niego zdecydują?
Carsharing – korzystać zamiast posiadać
W ramach carsharingu kierowcy mogą wypożyczyć samochód osobowy. W odróżnieniu od tradycyjnych wypożyczalni pojazdów, klienci zyskują na kilku obszarach. Samochód mogą wynająć na dowolny okres (np. godzinę), cała transakcja odbywa się zdalnie (użytkownik korzysta ze specjalnej aplikacji mobilnej), a dodatkowo pojazdy są zaparkowane w różnych punktach miasta, dzięki czemu dotarcie do nich nie stanowi problemu.
O tym, że carsharing jest coraz popularniejszy świadczy choćby sondaż przeprowadzony przez ARC Rynek i Opinia. Wynika z niego, że 34 proc. Polaków wie, na czym polega idea współdzielenia pojazdów, a co czwarty skorzystał z tej usługi[1]. Komu najbardziej opłaca się carsharing?
Ile kosztuje utrzymanie pojazdu?
Roczny koszt posiadania samochodu klasy średniej w Polsce postanowiła policzyć firma PwC. Z dokonanych przez nią szacunków wynika, że za utrzymanie takiego pojazdu trzeba zapłacić ok. 15 tys. zł[2]. Dla kierowców korzystających z pojazdu jedynie sporadycznie to duży wydatek. Czy jednak carsharing opłaca się zawsze?
Według ekspertów zasada jest prosta – im więcej kilometrów w miesiącu kierowca pokonuje, tym mniej opłaca mu się carsharing. Przyjmuje się, że najwięcej na współdzieleniu pojazdu zyskują kierowcy, którzy rocznie pokonują mniej niż 10 tys. km. W ich przypadku wypożyczanie samochodu jest tańsze niż jego zakup i utrzymanie. Co więcej, niektórzy operatorzy flot, np. firma Panek CS, proponują klientom subskrypcje oraz pakiety, dzięki którym można dodatkowo obniżyć cenę za każdą minutę jazdy i każdy pokonany kilometr.
Carsharing – ile można zaoszczędzić?
Trudno wskazać konkretną kwotę, jaką może zaoszczędzić kierowca korzystający z carsharingu – wszystko zależy od tego, jak często będzie wypożyczał pojazd. Jeżeli przyjąć, że sporadycznie, to w jego portfelu może pozostać nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie!
Chcesz wiedzieć, na jakie oszczędności pozwoli Ci carsharing? Nie czekaj – już dziś weź do ręki kalkulator i sprawdź, czy to rozwiązanie nie będzie dla Ciebie korzystniejsze w perspektywie roku.
[1] Arc.com.pl, Polacy o carsharingu, https://arc.com.pl/Polacy-o-carsharingu-blog-pol-1546512841.html (dostęp 14.06.2018).
[2] Pwc.pl, Wzrost znaczenia usług car sharing impulsem dla rozwoju elektromobilności, https://www.pwc.pl/pl/artykuly/2018/wzrost-znaczenia-uslug-car-sharing-impulsem-dla-rozwoju-elektromobilnosci.html (dostęp 14.06.2018).
WARTO PRZECZYTAĆ: