Od wielu miesięcy jednym z najgorętszych tematów pozostaje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Spektakularne możliwości tej technologii budzą powszechne uznanie. Pasmo sukcesów i zachwytów bywa jednak przerywane widowiskowymi wpadkami. Tym razem to OpenAI musiało najeść się wstydu. Flagowy produkt amerykańskiej firmy zaczął nagle płatać figle.

ChatGPT nie jest asem z geografii (i nie tylko)

Doniesienia o usterkach pojawiły się w serwisach Reddit oraz X. Wiele osób podzieliło się przykładami niedorzecznych odpowiedzi udzielonych przez ChatGPT. Jeden z użytkowników zapytał o największe miasto na świecie, którego nazwa zaczyna się od litery „A”. Bot uznał, że musi chodzić o Tokio. Co ciekawe, nie trzeba było nawet zwracać mu uwagi na pomyłkę. Program sam zaczął się poprawiać, ale przy kolejnych odpowiedziach również nie udało mu się trafić.

Self-correcting endless loop
byu/LoKSET inChatGPT

Inny użytkownik poprosił o pomoc w opracowaniu kodu JavaScript. Zapytanie zapisał po niemiecku, a odpowiedź tylko częściowo była utrzymana w tym samym języku. Jej większa część została sformułowana w innych dialektach, a nawet po łacinie. Oprócz mieszania języków i popełniania błędów, czatbotowi zdarzało się też uporczywie powtarzać jedną frazę.

OpenAI szybko zareagowało, ale to nie jedyny taki przypadek

Zgłoszenia dotarły do OpenAI, które zaczęło przyglądać się sprawie. Niedługo później producent poinformował, że znalazł źródło problemu i próbuje przywrócić sprawność systemu. Ostatecznie po kilku godzinach wszystko wróciło do normy.

Warto przypomnieć, że nie była to pierwsza taka wpadka AI w ostatnim czasie. Zaledwie miesiąc temu antybohaterem został czatbot zaimplementowany na stronie DPD. Co do zasady, odpowiada on na pytania klientów, dopóki potrzebne nie okaże się wsparcie konsultanta.

W pewnym momencie działanie zautomatyzowanego asystenta wymknęło się jednak spod kontroli. Zapytania użytkowników spotkały się z wulgarnymi odpowiedziami i gorzkimi słowami pod adresem DPD. Po serii zgłoszeń firma kurierska podjęła interwencję i wyłączyła niesfornego bota.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Humane na sprzedaż Humane Al Pin to duży niewypał. Marka idzie na sprzedaż
A miało być tak pięknie! Humane, czyli startup, który miał ogromne plany i chciał mocno zaznaczyć swoją obecność na rynku urządzeń Al, niestety poniósł porażkę.
chiny ai Chiny stworzyły model AI oparty na myśli Xi Jinpinga!
Filozoficzne rozważania prezydenta Chin są uważane w tym kraju za na tyle ważne, że w 2017 roku zdecydowano się wpisać je do konstytucji.  Tzw. myśl
arabia saudyjska ai Arabia Saudyjska zainwestuje 40 miliardów dolarów w AI?
Czy Arabia Saudyjska stanie się jednym z największych inwestorów w sektor sztucznej inteligencji na świecie? Jeśli wierzyć najnowszemu raportowi The New York Times, jest to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *