
Prowadzenie sprzedaży bez działalności gospodarczej możliwe jest od momentu wejścia w życie Konstytucji Biznesu. Pozwala ona na aktywność zarobkową bez konieczności rejestracji firmy. Korzystając z tego rozwiązania należy jednak pamiętać o jego licznych ograniczeniach, takich jak limit przychodów czy brak dostępu do ofert wybranych kontrahentów. Jako że mają one między innymi wpływ na proces kompletowania asortymentu, w naszym artykule zastanowimy się nad tym, co można sprzedawać bez działalności gospodarczej.
Sprzedaż bez działalności gospodarczej tylko na małą skalę
Działalność nierejestrowana to bardzo atrakcyjna forma biznesu dla osób, które chcą bezpiecznie przetestować na rynku swoje pomysły lub nieznacznie dorobić do etatu. Nie skorzystają na niej jednak inni przedsiębiorcy. Z uwagi na limit przychodów jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla jednostek działających na małą skalę.
Limit przychodów z działalności nierejestrowanej wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia krajowego. Oznacza to, że z takiej formy biznesu nie da się utrzymać. Zauważ, że Twoje potencjalne zyski będą dodatkowo obniżane przez koszty prowadzenia sprzedaży, ponieważ ograniczenie to nie odnosi się do dochodu, tylko do przychodu.
Wszystko to sprawia, że z podmiotami prowadzącymi działalność nierejestrowaną niechętnie współpracują na przykład niektórzy dostawcy, tacy jak choćby hurtownie dropshippingowe. Również marketplace’y (np. Allegro) udostępniają zupełnie inną ofertę sprzedawcom indywidualnym, a inną zarejestrowanym firmom.
O tego typu ograniczeniach warto pamiętać podczas wyboru asortymentu dla sklepu internetowego, który ma działać w ramach działalności nierejestrowanej.
Co sprzedawać bez działalności gospodarczej?
W teorii, bez działalności gospodarczej możesz sprzedawać wszystko, co nie wymaga koncesji i innych specjalnych pozwoleń. W praktyce jednak unikać trzeba również towarów wykluczonych ze zwolnienia z VAT (np. elektroniki) oraz wymagających rejestracji na kasie fiskalnej (np. biżuterii z metali szlachetnych).
Podczas wyboru towarów do sklepu bez działalności gospodarczej pamiętaj też o minimalizowaniu kosztów, które będą ograniczały Twój dochód. Staraj się więc nabywać produkty jak najtaniej i unikać konieczności ich magazynowania czy transportowania na duże odległości.
Poniżej znajdziesz 4 przykłady towarów, które można bezpiecznie i wygodnie sprzedawać bez działalności gospodarczej:
1. E-booki i inne materiały cyfrowe
Pozyskiwanie materiałów cyfrowych generuje bardzo niskie bądź wręcz zerowe koszty. Dzięki temu maksymalizujesz swoje zyski. Co więcej, sprzedaż towarów tego typu prowadzi się z pominięciem jakichkolwiek procesów logistycznych. Nie wymagają one bowiem ani magazynowania, ani transportowania. Handel nimi jest więc tani i wygodny.
Proces sprzedaży materiałów cyfrowych można ponadto w pełni zautomatyzować. Korzystając z dobrej platformy sklepowej, kilkoma kliknięciami stworzysz reguły, dzięki którym system będzie wysyłał odpowiednie produkty od razu po opłaceniu transakcji przez klientów.
W ramach handlu materiałami cyfrowymi możesz sprzedawać między innymi:
- e-booki z literaturą bądź poradnikami,
- szkolenia i kursy tematyczne,
- autorskie zdjęcia i grafiki komputerowe,
- presety,
- utwory muzyczne.
2. Odzież i akcesoria
Ubrania stanowią kategorię, której sprzedaż nie wymaga rejestracji na kasie fiskalnej i jest zwolniona z podatku VAT. Dzięki temu doskonale nadają się do sklepu prowadzonego w ramach działalności nierejestrowanej. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem może okazać się handel odzieżą personalizowaną w postaci na przykład koszulek z nadrukami.
Decydując się na taki asortyment, ułatwisz sobie budowę rozpoznawalności marki. Co więcej, unikniesz konieczności kompletowania bogatego asortymentu, ponieważ cała Twoja sprzedaż oparta będzie o parę rodzajów T-shirtów, różniących się wyłącznie nadrukami. Pamiętaj, aby prowadząc sklep z odzieżą, zawsze podawać dokładne wymiary produktów. Pomoże Ci to zminimalizować liczbę problematycznych zwrotów.
3. Rękodzieło
Artykuły hand made to bardzo wdzięczna kategoria produktów do sklepu internetowego. Po pierwsze pozwala na zminimalizowanie kosztów pozyskania towaru, ponieważ zazwyczaj nie musisz dostosowywać się do cenników hurtowni. Po drugie ułatwia wybicie się na rynku, jako że żaden inny sprzedawca nie ma w ofercie dokładnie takich artykułów jak Ty. To również asortyment umożliwiający budowę oryginalnego wizerunku i zgromadzenie wokół marki lojalnej społeczności.
W ramach sprzedaży rękodzieła bez działalności gospodarczej możesz handlować między innymi:
- albumami i scrapbookami,
- biżuterią,
- akcesoriami ekologicznymi,
- dekoracjami do domu,
- meblami i wyrobami stolarskimi,
- odzieżą i dodatkami,
- zabawkami.
4. Sprzedaż okazjonalna
Dużym plusem sprzedaży bez działalności gospodarczej jest fakt, że nie musisz wybierać żadnego kodu PKD. Pozwala Ci to elastycznie żonglować asortymentem bez obaw o jakiekolwiek formalności. Taka metoda znakomicie sprawdzi się choćby w przypadku handlu produktami sezonowymi. W zależności od pory roku możesz włączać do swojej oferty towary cieszące się w danej chwili dużym zainteresowaniem i wycofywać te, które aktualnie nie generują przychodów.
Do przykładów produktów sezonowych należą:
- akcesoria ogrodowe i nasiona roślin,
- dekoracje bożonarodzeniowe,
- stroje karnawałowe lub halloweenowe,
- ozdoby i stroje komunijne.
Gdzie prowadzić sprzedaż bez działalności gospodarczej?
Skoro wiesz już, co można sprzedawać bez firmy, musisz jeszcze tylko zastanowić się nad tym, gdzie prowadzić handel. Jednym z pierwszych pomysłów, jakie przychodzą do głowy, jest największy marketplace w Polsce, czyli Allegro. W tym przypadku trzeba mieć jednak na uwadze, że serwis ogranicza możliwości sprzedawców indywidualnych. Ich oferty trafiają mianowicie do sekcji Allegro Lokalnie, która odznacza się zdecydowanie mniejszą widocznością niż główna część portalu.
Znacznie lepszym pomysłem na sprzedaż w ramach działalności nierejestrowanej okaże się więc otwarcie własnego sklepu internetowego. Zapewni Ci on pełną swobodę biznesową i pozwoli uniknąć prowizji, które obniżałyby Twoje dochody. W ramach witryny tego typu możesz zresztą zintegrować działania sprzedażowe pomiędzy różnymi kanałami (takimi jak np. OLX, eBay, Ceneo itd.).
Podsumowując, bez działalności gospodarczej możesz sprzedawać wiele produktów w różnych miejscach sieci. Pamiętaj jednak, że jest to dobre rozwiązanie tylko na początku przygody z e-commerce. Kiedy już przetestujesz swój pomysł i zbudujesz podstawy pod własny biznes, zarejestruj firmę i zacznij rozwijać skrzydła!
WARTO PRZECZYTAĆ:





