Przed zakupem gry komputerowej dla siebie lub swojego dziecka warto sprawdzić klasyfikację PEGI. Informacje pozwolą nam poznać kategorię wiekową graczy, dla których gra jest odpowiednia. Poza tym mamy też oznaczenia informujące o treściach, które znajdziemy w trakcie rozgrywki. Sprawdźmy więc, co to jest PEGI i dlaczego warto zwróci uwagę na tę informację uwagę.

Co to jest klasyfikacja gier PEGI?

Pan European Game Information (w skrócie: PEGI), czyli europejski system klasyfikacji gier działa już od ponad dwudziestu lat, bo od 2003 roku. Dziś obowiązuje w prawie 40 krajach. Poza Europą zwykle producenci muszą stosować inny, choć podobny do PEGI system kwalifikacji gier pod względem wieku odbiorcy. Każdy może więc znaleźć najlepszą grę komputerową dopasowaną do swojego wieku i oczekiwań.

Klasyfikacja gier PEGI to europejski system klasyfikacji gier komputerowych biorący pod uwagę wiek odbiorcy treści. Należy uwzględnić sporo czynników, dzięki nim producent każdej gry musi określić, do jakiej grupy wiekowej kieruje dany tytuł. Każda gra jest kwalifikowana przez specjalistów, którzy zwracają uwagę na takie aspekty, jak przemoc, wulgaryzmy lub strach. Wszystko ma na celu uchronienie graczy przed nieodpowiednimi (lub po prostu niechcianymi) dla nich treściami. Za błędne stosowanie klasyfikacji PEGI w grze (np. zaniżenie grupy wiekowej) grożą kary finansowe.

Źródłó: https://gaming.komputronik.pl/

pegi-na-pudelku-gry

Jakie są dostępne oznaczenia wiekowe PEGI?

PEGI to zarówno oznaczenia wiekowe gry jak i informacje o treściach w grze. Klasyfikację wiekową możemy po prostu odnieść do wieku gracza, podobnie jak ma to miejsce w przypadku filmów.

Dostępne oznaczenia wiekowe w tej klasyfikacji to:

  • PEGI 3 – to gry dla wszystkich odbiorców, nawet małych dzieci. Gry nie zawierają nieodpowiednich treści, nie wywołują strachu, czy przemocy.
  • PEGI 7 – dla dzieci w wieku od siedmiu lat wzwyż. Wciąż nie zawierają przemocy i wulgaryzmów, mogą jednak wywoływać strach u nieco młodszych graczy, czy nawet po prostu głośne dźwięki.
  • PEGI 12 – dla dzieci od 12 lat, dopuszczone są łagodne wulgaryzmy, czy elementy nagości. W grach może się też pojawić łagodna przemoc, która wygląda całkiem realistycznie. Jest jednak kierowana raczej w kierunku fikcyjnych, nierzeczywistych postaci.
  • PEGI 16 – gry dla starszych nastolatków mogą zawierać elementy przemocy, czy realistycznie przedstawiona aktywność seksualna. Dopuszczalne są treści wskazujące na popełnianie przestępstw, a nawet przyjmowanie używek.
  • PEGI 18 – tu nie ma już właściwie żadnych ograniczeń, gry przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

oznaczenia-pegi-wiek

źródło: https://pegi.info

Klasyfikacja wiekowa PEGI pomaga określić, czy dana gra komputerowa nadaje się dla osoby niepełnoletniej. Także spora część dorosłych graczy zwraca na nią uwagę, jeśli nie chcą oglądać treści wulgarnych, czy związanych z przemocą. W oparciu o klasyfikację wiekową PEGI działają też elementy kontroli rodzicielskiej, na przykład na komputerze lub smartfonie dziecka. Rodzic może ustawić, które kategorie wiekowe treści są odpowiednie dla jego dziecka.

Klasyfikacje wiekowe spotykane są nie tylko w grach komputerowych. Często widzimy je na opakowaniach zabawek, gier planszowych oraz przy materiałach wideo.

Jakie są oznaczenia PEGI dotyczące treści?

Dopasowanie do właściwej grupy wiekowej to często kluczowa kwestia przy wyborze gry komputerowej. Klasyfikacja PEGI posiada jednak również dodatkowe oznaczenia w formie obrazów. Wskazują na to, jakich treści powinniśmy się spodziewać w wybranej grze. To bardzo przydatna informacja, jeśli niektóre treści nam nie przeszkadzają, a innych raczej chcielibyśmy uniknąć.

Dostępne oznaczenia PEGI dotyczące treści to:

  • zakupy w grze
  • wulgarny język
  • przemoc
  • strach
  • używki
  • hazard
  • dyskryminacja
  • seks

pegi-achowanie

źródło: https://pegi.info

Poza informacją o nieodpowiednich dla niektórych graczy treściach przydatna jest też wiedza na temat możliwych zakupów w grze. Już z informacji na pudełku lub w opisie gry dowiemy się, czy po zakupie gry całość treści jest dostępna dla gracza, czy niektóre wymagają dopłaty. Ważną informacją jest też oznaczenie tytułu jako gra online.

Klasyfikacja wiekowa PEGI i oznaczenia treści PEGI są pomocne przy doborze odpowiednich treści. Zawsze powinniśmy jednak zachować rozsądek i – w miarę możliwości – samodzielnie sprawdzić treści udostępniane dzieciom. Poza informacjami PEGI przydatne będą recenzje gier komputerowych, czy opinie innych graczy. Dzięki temu na pewno bez problemu wybierzemy najlepsze gry dla siebie: https://gaming.komputronik.pl/kategoria/najlepsze-gry/

WARTO PRZECZYTAĆ:

Zaplanuj swoje podróże i odkryj piękno miejsc z pomocą drona
Drony stały się obecnie na tyle popularne, że ich użycie podczas podróży nikogo nie dziwi. Nie trzeba bowiem regularnie publikować materiałów w mediach społecznościowych, aby
Szczupła produkcja: Klucz do efektywności i konkurencyjności przedsiębiorstw
W świecie stale rosnącej konkurencji i szybkich zmian technologicznych przedsiębiorstwa stale poszukują innowacyjnych sposobów zwiększenia swojej efektywności i konkurencyjności. Jedną z kluczowych koncepcji, które w
Laptopy dla każdego użytkownika – przegląd
Rynek laptopów przynosi cykliczne zmiany odczuwalne dla użytkowników. Odświeżanie wersji oprogramowania i wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych sprawiają, że do dyspozycji masz wiele wariantów tylko na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *