Letnie poranne i wieczorne ochłodzenie zachęca do wyjścia na spacer, najlepiej w kierunku pobliskiej łąki, parku, czy lasu. Wraz z kontaktem z przyrodą i możliwością spędzenia aktywnie wolnych chwil często zachwycamy się pięknem flory, którą napotykamy podczas tych krótkich wycieczek. Nie każdy z nas zdobył szeroką wiedzę na temat roślin, ich nazewnictwa i ogólnej charakterystyki. Zdarza się, że napotykamy kwiat czy inną roślinę, o której chętnie dowiedzielibyśmy się więcej. Mimo braku specjalistycznego wykształcenia i kompana z ogromną wiedzą, wraz z dostępem do mobilnej aplikacji jesteśmy zdolni do uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas botaniczne pytania.

Pośród takich aplikacji znajdziemy wiele rodzajów bezpłatnego oprogramowania w postaci apek stworzonych na telefony z systemami Android i iOS. Aby z nich prawidłowo korzystać, najczęściej wystarczy zrobienie zdjęcia intrygującego nas gatunku i zweryfikowanie go za pośrednictwem danej aplikacji na telefon komórkowy. Nie wymaga to specjalistycznych umiejętności. Tym lepiej dla nas, gdy odpowiedź na nasze botaniczne zapytania jest na wyciągnięcie ręki.

Takie aplikacje na smartfona zbudowane są z wykorzystaniem potężnej bazy danych na temat roślin każdego rodzaju. Z ich pomocą rozwiążemy dylemat przyrodniczy niezależnie czy pragniemy dowiedzieć się więcej na temat roślin doniczkowych, posadzonych na balkonie sąsiada, drzew, krzewów, wolnorosnących kwiatów i każdego innego rodzaju i gatunku. Nie jest więc już potrzebna żadna encyklopedia czy atlas botaniczny w formie książkowej. Pełnie niezbędnej nam wiedzy mamy zawsze pod ręką, wszędzie tam, gdzie zabierzemy ze sobą telefon komórkowy wyposażony w dobrej jakości aparat fotograficzny. No i oczywiście zdecydujemy się na jedną z wymienionych w tym zestawieniu najlepszych aplikacji do rozpoznawania roślin.

Z jaką rośliną mam do czynienia?
Ranking najlepszych aplikacji na telefon, które pomagają w identyfikacji gatunków roślin.

Picture This

Picture ThisPicture This
Jest to nasza pierwsza rankingowa apka, za której pośrednictwem nie tylko zidentyfikujemy ogromną liczbę gatunków roślin, ale i dowiemy się jak o nie dbać czy też jak walczyć z dręczącymi nasze nasadzenia chorobami. Jest to oprogramowanie stworzone na telefony Android i iOS, które wyróżnia aż 98-procentowa dokładność podczas identyfikacji rośliny za pośrednictwem zrobionych zdjęć.

Wokół Picture This zorganizowała się spora społeczność, która chętnie wymienia się wskazówkami, zdjęciami i komentarzami. Tam też można się wiele dowiedzieć na temat otaczającej nas roślinności, a jednocześnie rozmawiać z ludźmi dzielącymi nasze przyrodnicze pasje.

Jest to oprogramowanie zbudowane na bazie współpracy ze stale rozwijająca się sztuczną inteligencją wspierana wiedzą posiadaną przez wykształconych i doświadczonych botaników.

Plant Net

To równie przyjazna przyrodnikom aplikacja, która otrzymała doskonałą ocenę odbiorców. Można ją pobrać z AppStore i Google Play i wykorzystywać na urządzeniach z Androidem i iOS. Za pośrednictwem sklepu Play została pobrana już ponad 10 milionów razy i osiągnęła wyjątkowo wysoką ocenę. Nie jest to jedyny powód, dla którego została ujęta w tym rankingu. Jest to stale rozwijane oprogramowanie, które dzięki współpracy ekspertami w tej dziedzinie pomaga rozpoznać gatunki występujące w każdym z regionów świata.

Plant NetPlant Net

Poza zwykła funkcjonalnością określania gatunków za pośrednictwem zdjęcia pomaga również w opiece nad poszczególnymi roślinami, podając odbiorców niezbędne wskazówki dotyczące pielęgnacji.

PlantNet jest botanicznym oprogramowaniem, które nie tylko ma wielki potencjał, ale już jest wyjątkowo przydatnym narzędziem. Tym lepszym, gdy jest dostępne zupełnie bezkosztowo.

Atlas roślin

Kolejna apka tego zestawienia nie tylko jest całkowicie spolszczona, ale jednocześnie może pracować offline. Przyda się zatem poza domem, w lasach, górach i miejscach, gdzie zasięg sieci internetowej szybko się traci. Stworzona z myślą o pieszych i górskich wycieczkach przyrodniczych gorzej radzi sobie z rozpoznawaniem roślinności, którą sadzimy w balkonowych donicach. To produkt stworzony z myślą o użytkownikach smartfonów wyposażonych w system Android.

Atlas roślinAtlas roślin

Na usługę i umożliwienie identyfikacji gatunków napotkanej flory offline trzeba wykupić płatną subskrypcję. Nie jest to horrendalny koszt, lecz zawsze dodatkowy wydatek, który wpiszemy w koszty domowego budżetu. Atlas roślin jest apką, która zdecydowanie przyda się pasjonatom i wojażerom. Poza identyfikacją pozwala na budowanie własnej bazy roślin i podaje wiele ciekawych informacji na temat określanego okazu.

Flora Incognita

Niedość, że darmowa, to jeszcze całkowicie pozbawiona natrętnych reklam. Powodem tego jest charakter jej projektu, który został oparty na badaniach naukowo-badawczych. Tu za pośrednictwem zdjęć i przy pomocy sztucznej inteligencji określenia gatunku kwiatu, drzewa, krzewu i innych nie stanowi żadnego problemu. Jednocześnie jest to jedne z najlepszych produktów tego typu do określania nazewnictwa dziko rosnącej flory. Gorzej wypada na tle podobnego oprogramowania rozpoznającego kwiaty i rośliny hodowlane i doniczkowe. Sprawdza się za to podczas wyjść za miasto, gdzie w terenie sprawuje się wyśmienicie.

Flora IncognitaFlora Incognita

Apkę Flora Incognita możemy pobrać na urządzenia z systemem Android i iOS za pośrednictwem najpopularniejszych sklepów internetowych obsługujących aplikacje na te systemy operacyjne. Warto nadmienić, że projekt ten jest realizowany przy współpracy dwóch uczelni wyższych i jednocześnie otrzymał prestiżową nagrodę Thuringian Research Award 2020.

Flower Checker

Flower Checker, mimo że jest płatnym narzędziem do tego typu zadań, znalazł się w tym rankingu nie bez powodu. Płatność za identyfikację każdej rośliny wynosi tu 1 dolar. Mimo to aplikacja dostarcza dane do wyspecjalizowanych ekspertów z dziedziny botaniki, którzy na podstawie przedstawionych zdjęć odsyłają odbiorcom odpowiedź na ich zapytanie.  Przygotowana tym sposobem szczegółowa analiza dostarczana jest najczęściej w terminie do 24 godzin.

Flower CheckerFlower Checker

Do tej aplikacji można także przesyłać zdjęcia wykonane za pośrednictwem dronów i nisko latających pojazdów powietrznych. Twórcy tego projektu wciąż pracują nad przyspieszeniem dostarczania odpowiedzi, a w tym celu zabrali się za projektowanie oprogramowanie opartego na działaniach SI. Flower Checker odnajdziemy wśród oprogramowania stworzonego zarówno na telefony z Androidem, jak i te wyposażone w system dostarczany przez firmę Apple.

Dla kogo apka do rozpoznawania roślin?

Aplikację do rozpoznawania roślin powinniśmy zaprezentować w szczególności najmłodszym odkrywcom. Ponadto przyda się każdemu, kto od czasu do czasu wybiera się w podróż nie tylko po własnej okolicy, ale i na wojaże w otoczeniu natury. Jednocześnie będzie to oprogramowanie, z którego chętnie skorzystają także eksperci i studenci kierunków ściśle związanych z nauką o roślinach. Znajdziemy także takie aplikacje do rozpoznawania roślin, które przybliża nam opis roślin doniczkowych i hodowlanych, które sadzimy we własnym ogródku.

Ponadto dowiemy się z nich również jak zadbać o dany gatunek i jak walczyć z pojawiającymi się na roślinach chorobami. Taka apka przyda się więc i w każdym domu i ogrodzie, gdzie hodujemy kwiaty i rośliny. Tym sposobem, każdy gospodarz i gospodyni z całą pewnością skorzystaliby z takiego, dodatkowego udogodnienia, tym bardziej że wskazówki często pochodzą od wykwalifikowanych ekspertów w dziedzinie botaniki i dziedzin pokrewnych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *