Startup CodeGym rozpoczął ciekawą kampanię edukacyjną, w ramach której spora ilość studentów i licealistów otrzyma dostęp do rozbudowanego, internetowego kursu Javy. Na czym dokładnie polega akcja i jak wygląda ten kurs? Wszystkiego dowiecie się poniżej!
Na czym dokładnie polega akcja CodeGym?
Programowanie to umiejętność, którą coraz większa ilość ludzi, zwłaszcza młodych, chciałoby posiadać. Nie jest to jednak takie proste – materiały edukacyjne (kursy, podręczniki) nie należą często do tanich, a do tego trudno znaleźć potrzebną wiedzę zebraną tylko w jednym miejscu.
Zdało sobie z tego faktu sprawę CodeGym, w związku z czym postanowiło znacząco ułatwić młodym ludziom naukę Javy, udostępniając cały swój kurs całkowicie za darmo dla uczniów liceów i uniwersytetów. Zapotrzebowanie na darmowy dostęp do kursu musi zgłosić pracownik szkoły lub uczelni, po czym zostanie mu udostępniona możliwość stworzenia wirtualnej klasy.
Warto wskazać, że nawet, jeśli nie jesteśmy studentem czy uczniem, to również możemy uzyskać dostęp do tego kursu, ale pakiet premium, odblokowujący dostęp do wszystkich zadań, lekcji i mini-projektów, będzie wiązał się z pewną opłatą.
Jak wygląda kurs Javy od kuchni?
Internetowych kursów programowania jest multum, natomiast nie każdy jest warty uwagi. CodeGym założono w 2018 roku, a już rok później z kursu skorzystało ponad 100 000 osób – to mówi same za siebie.
Kurs Javy stworzony przez ten startup jest gamifikowany. Co to oznacza? Nie jest to sucha teoria z ewentualnie co jakiś czas kilkoma poleceniami, a kurs w formie gry. Mamy tutaj fabułę, postacie, zadania, osiągnięcia do odblokowania i nie tylko.
Cieszy zwłaszcza ogrom praktyki. Twórcy deklarują, że 80% kursu składa się właśnie z niej, co przekłada się na aż 1200 zadań praktycznych, których wykonanie powinno zająć około 500 godzin. Krótko mówiąc, nie jest to kurs, któremu można zarzucić małe rozbudowanie.
Oczywiście, teoria nie została całkowicie pominięta, ponieważ ona też jest potrzebna do skutecznej nauki języka programowania, czy to Javy, czy jakiegokolwiek innego. W kursie zawarto 600 lekcji wyjaśniających teorię w przystępny, często żartobliwy i nietypowy sposób.
Warto wspomnieć, że kurs jest wyposażony w takie użyteczne funkcjonalności, jak możliwość zmiany trybu na ciemny, a także chat, posiadający kanały dla różnych krajów, w tym dla Polski.
Dodatkowym ułatwieniem dla nauczycieli jest możliwość stworzenia wirtualnej grupy, z możliwością dowolnego dodawania lub usuwania uczniów, a także opcja monitorowania na bieżąco postępów każdego z nich.
Przystępny interfejs i ciekawa forma kursu
Kurs jest w każdej lekcji wypełniony kolorowymi, atrakcyjnymi wizualnie grafikami, dialogami pomiędzy różnymi postaciami, żarcikami i innymi tego typu wstawkami. Jeśli nie przepadamy za czymś takim, możemy oczywiście je przewinąć i przejść od razu do “mięska”, czyli wyjaśnień i zadań. Dobrze jednak, że takie rzeczy się w tym kursie znajdują.
Jest on przez to mniej onieśmielający i bardziej przystępny, szczególnie dla młodych ludzi. Nie tylko uczniów liceów i uniwersytetów, ale nawet jeszcze młodszych. W komentarzach pod różnymi lekcjami znaleźć można wpisy użytkowników, którzy otwarcie mówią, że mają 11-15 lat i są to w dużej mierze wpisy bardzo pozytywne, więc widać, że taka forma się sprawdza.
Kurs zaczyna się od lekcji maksymalnie podstawowych, przez bardziej zaawansowane, do mocno ambitnych. Dzięki temu może się z niego dużo nauczyć nawet osoba bardzo zielona, która nie dość, że nie uczyła się jeszcze jakkolwiek będącej przedmiotem kursu Javy, to w ogóle nie miała styczności z jakimkolwiek językiem programowania.
Jeśli czujecie chęć wypróbowania kursu CodeGym na własnej skórze, to jest on dostępny pod adresem https://codegym.cc/pl.
Czy podoba Wam się ta inicjatywa CodeGym? Korzystaliście może już z kursu tej firmy? Jakie były Wasze wrażenia? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!
WARTO PRZECZYTAĆ: