Kabel HDMI jest elementem niezbędnym, za pomocą którego możemy podłączyć np. laptopa lub PS4 do telewizora. Szukając odpowiedniego kabla, można natknąć się na przeróżne ceny. od bardzo wysokich przeznaczonych dla produktów najwyższej jakości, do tańszych. Jednak czy cena kabla HDMI ma wpływ na jakość obrazu? I czy sam kabel HDMI ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania szukaj w poniższym materiale.

Kabel HDMI – czy ma znaczenie?

Przede wszystkim, kupując kabel HDMI, musimy mieć pewność, że będzie współpracował z konkretnym urządzeniem. W sklepach można znaleźć różne standardy HDMI, z różnymi zmiennymi, specyfikacjami i funkcjami. Jeśli przykładowo nie masz telewizora obsługującego format 8K, nie ma sensu, abyś kupował kabel HDMI 8K. Większość osób potrzebuje po prostu kabla HDMI 2.0, który obsługuje 4K do 60 kl./s, a taki kabel jest już tańszy.

Posiadając telewizor obsługujący 120 Hz, najlepiej zakupić kabel HDMI 2.1. Nazywa się je również kablami 8K. Obsługują one transfer z prędkością 48 GB/s. Kable te będą również działać z portami HDMI 2.0.

kabel hdmi czy ma znaczenie

Kabel HDMI – czy cena ma znaczenie?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Ogólnie zakłada się, że interfejs HDMI przesyła sygnał cyfrowy w postaci zer i jedynek. Uważa się, że w takim razie zawsze będzie działał bez przeszkód, natomiast jakość kabla, czyli np. jego materiał, nie ma już żadnego znaczenia. Jednak prawda jest taka, że cyfrowy sygnał może zostać zdegradowany np. przez zakłócenia. Warto wiedzieć, że im dłuższy jest kabel, a sygnał jest gęstszy, możliwość wystąpienia błędów jest dość wysoka. Wykonanie kabla ma więc wpływ na stabilne połączenie i możliwość jego nawiązania.

Np. podczas przesyłania sygnału o dużej gęstości 4K HDR (10-bitowy sygnał 4G/60Hz 4:4:2), przewód niskiej klasy „A”, przyda się do połączenia niewynoszącego więcej niż 5 metrów. Natomiast wysokiej jakości kabel HDMI wyposażony w dobrze zaizolowane żyły i z lepszą odpornością na zakłócenia, spełni swoje zadanie przy tym samym sygnale, jeśli jego długość będzie wynosiła nawet i 8 metrów. W domowych instalacjach najczęściej wykorzystuje się krótsze kable np. do 2 metrów. W takiej sytuacji można wykorzystać zarówno bardzo drogi, jak i tani kabel, ale stabilność połączenia i jego jakość będzie taka sama.

Czy kabel HDMI ma znaczenie dla jakości obrazu?

Kabel HDMI wpływa na obraz przesyłany np. na ekran telewizora, ale nie jest w stanie wyostrzyć czy pogłębić barw obrazu. Warto zapoznać się z budową przewodu HDMI. Podstawowym materiałem, z którego tworzy się te produkty, jest miedź. Czasem producenci wykorzystują zamiast tego srebro lub miedź powlekaną srebrem. Widząc certyfikowany kabel, warto pamiętać, że nie każdy z nich będzie miał taką samą jakość.

Po pierwsze sam proces certyfikacji nie jest idealny, ponieważ jedne kable świetnie przechodzą test zgodności, a inne dość wątpliwie, ale certyfikat uzyskują. Dodatkowo według procedury certyfikacyjnej, producenci mogą zacertyfikować np. kabel o długości 5 m lub 10 m, mimo że certyfikat został wydany na kabel o długości 2 metrów. W tym miejscu trzeba zapamiętać, że nie każda firma jest w porządku wobec swoich klientów i informacja o certyfikacji jest widoczna również w przypadku kabli o wiele gorszej jakości.

Czy kabel HDMI ma znaczenie dla PS4?

Zastanawiając się nad wyborem kabla HDMI do PS4, można ulec wrażeniu, że jest to dość trudne zadanie. Jednak nic bardziej mylnego. Można wyróżnić dwie wersje takich kabli – przewód i standard. Cyframi od 1 do 2 oznacza się w przypadku kategorii przewodu i oznaczają one rodzaj gniazda znajdującego się w konsoli.

Kupując PS4 i posiadając telewizor 4K, możesz wybrać kable HDMI 1.4, które są w stanie wyświetlić obraz w rozdzielczości 4K z ponad 30 klatkami na sekundę, co nie dla każdej osoby będzie wystarczające. Jeśli chcesz cieszyć się grą w 60 klatkach na sekundę, wybierz kabel HDMI 2.0 Premium. Jednak przeważnie wraz z PS4 dołączany jest dedykowany kabel HDMI, więc być może nie będziesz musiał przejmować się szukaniem odpowiedniego produktu.

Kabel HDMI – czy długość ma znaczenie?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, długość kabla HDMI ma znaczenie. Zasada jest jedna – im krótsza jest odległość pomiędzy urządzeniami np. telewizorem i PS4, tym lepsza będzie generowana jakość sygnału. Dlatego też powinno się dostosować jakość kabla również do konkretnej odległości.

Dobór odpowiedniego kabla HDMI nie powinna stanowić problemu. Jeśli jednak masz problem z tym zadaniem, skorzystaj z pomocy specjalisty.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *