Nie trzeba być znawcą technologii, aby zdawać sobie sprawę, że akumulatory (chociażby akumulatory litowo-jonowe) znajdują się w wielu przedmiotach domowego użytku, mogą mieć szereg różnorodnych zastosowań, a także tworzone są w oparciu o różne technologie. Rodzaj akumulatora dostosowuje się indywidualnie do urządzenia w taki sposób, aby osiągnąć efektywne źródło zasilania, dostosowane do warunków, w których pracować będzie produkt końcowy.

Jednym najnowszych i najbardziej popularnych rozwiązań są właśnie akumulatory litowo-jonowe. Słyszał o nich zapewne każdy, ale nie każdy jest świadomy ich specyfiki – w tym tego, w jaki sposób odpowiednio o nie dbać, aby służyły jak najdłużej i jak najlepiej. A przecież większość ludzi spotyka się z nimi w życiu codziennym, choćby korzystając z telefonu. Chyba warto poświecić parę chwil i poznać kilka faktów na temat akumulatorów Li-Ion, aby w prosty sposób przedłużyć żywotności baterii w swoim smartfonie?

Akumulatory litowo-jonowe – charakterystyka

Nie da się ukryć, że akumulatory litowo-jonowe są pod każdym względem rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Dużą ich zaletą, na którą zwróci uwagę nawet niezainteresowany technologią konsument, jest niewielka waga i objętość ogniw. Ponadto warto podkreślić, że są to akumulatory cechujące się długą żywotnością. Jest to o tyle istotne, że im dłuższa żywotność, tym rzadziej trzeba je wymieniać – ich zakup jest więc na dłuższą metę oszczędnością pieniędzy nawet względem tańszych, ale mniej żywotnych akumulatorów. Z tych względów akumulatory Li-Ion często wykorzystywane są we współczesnej elektronice komercyjnej.

Ponadto zarówno rządy państw, jak i organizacje międzynarodowe, a nawet zwykli ludzie zaczynają przykładać coraz większą wagę do dbałości o środowisko naturalne. Akumulatory litowo-jonowe są idealną odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną – są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska niż chociażby ich odpowiedniki z ogniwami niklowo-kadmowymi.

Aby jeszcze lepiej zrozumieć naturę i przeznaczenie akumulatorów litowo-jonowych należy podkreślić, że mogą występować w dwóch wariantach: akumulatory o konstrukcji pryzmatycznej lub cylindrycznej.

Akumulatory cylindryczne

Ten typ konstrukcji akumulatora stosuje się najczęściej, ponieważ sprawdza się on między innymi w elektronarzędziach, elektrycznych szczoteczkach do zębów, golarkach, notebookach, przyrządach GPS, czy nawet narzędziach ogrodniczych. Co ciekawe, litowo-jonowy akumulator cylindryczny można spotkać także w napędach elektrycznych. Znajdziemy je oczywiście na wyposażeniu samochodów elektrycznych, ale też w szalenie popularnych ostatnimi czasy elektrycznych deskorolkach.

Właśnie tutaj ogromne znaczenie zyskuje długa żywotność konstrukcji, a także stosunkowo niewielka waga – konsumentom zależy na jak najlżejszych i najbardziej poręcznych urządzeniach, które można transportować w prosty i wygodny sposób. Warto również podkreślić, że akumulatory Li-Ion posiadają wysokiej klasy zabezpieczenia przed zwarciami, przeładowaniem czy zbytnim rozładowaniem. Są więc całkowicie bezpieczne w użyciu, nawet wtedy, kiedy od ich prawidłowej pracy zależy zdrowie czy życie ludzkie (chociażby jak w przypadku wspomnianych wcześniej pojazdów elektrycznych).

Akumulatory pryzmatyczne

Akumulatory pryzmatyczne znacznie rzadziej spotkamy w życiu codziennym. Nie występują w przedmiotach codziennego użytku, ale za to są powszechne w zasilanym akumulatorowo sprzęcie medycznym, profesjonalnej elektronice (a więc nie typowo konsumenckiej), czy zaawansowanych przyrządach GPS. Wyjątek stanowią jednak notebooki i tablety, w których rzeczywiście możemy spotkać się z taką konstrukcją.

Prawidłowe wykorzystanie akumulatora jonowo-litowego

Jeśli chcemy, aby akumulator służył nam jak najdłużej, pozostając w dobrej formie i nie tracąc na efektywności, musimy zastosować się do kilku prostych zasad.

Po pierwsze należy pamiętać, że akumulatorów litowo-jonowych nie powinno rozładowywać się do zera, a najlepiej byłoby również nie ładować ich do stu procent. Optymalny stan dla tego rodzaju akumulatora to częściowe rozładowanie. Często nie stosujemy się do tego zalecenia i zostawiamy naładowany do pełna sprzęt elektroniczny podłączony do ładowarki przez całą noc – jest to duży błąd.

Ponadto dla akumulatora niezdrowe jest pozostawianie go w warunkach skrajnych, czyli na przykład na zewnątrz przy minusowej temperaturze, czy na desce rozdzielczej nagrzanego w promieniach słońca samochodu. Kolejna ważna rzecz, o której bezwzględnie trzeba pamiętać, to fakt, że ładowanego urządzenia najlepiej nie używać wcale! A jeśli już musimy, to nie na zasadzie, że cały czas będziemy generować duże zapotrzebowanie energetyczne. Chodzi tu na przykład o sytuację, w której podłączamy niemal rozładowany telefon do ładowarki, ale jednocześnie gramy w bardzo wymagającą grę. Jest to prosty sposób na przegrzanie i zmniejszenie żywotności akumulatora litowo-jonowego.

Jak widać, nie bez powodu akumulatory litowo-jonowe są tak chętnie wykorzystywane przez producentów elektroniki, zwłaszcza tej konsumenckiej. Prawdopodobnie każdy z nas posiada nie jeden, a co najmniej kilka sprzętów zasilanych właśnie w taki sposób. Z tych względów warto wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby długo cieszyć się ich pełną sprawnością.

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *