
Nie trzeba być znawcą technologii, aby zdawać sobie sprawę, że akumulatory (chociażby akumulatory litowo-jonowe) znajdują się w wielu przedmiotach domowego użytku, mogą mieć szereg różnorodnych zastosowań, a także tworzone są w oparciu o różne technologie. Rodzaj akumulatora dostosowuje się indywidualnie do urządzenia w taki sposób, aby osiągnąć efektywne źródło zasilania, dostosowane do warunków, w których pracować będzie produkt końcowy.
Jednym najnowszych i najbardziej popularnych rozwiązań są właśnie akumulatory litowo-jonowe. Słyszał o nich zapewne każdy, ale nie każdy jest świadomy ich specyfiki – w tym tego, w jaki sposób odpowiednio o nie dbać, aby służyły jak najdłużej i jak najlepiej. A przecież większość ludzi spotyka się z nimi w życiu codziennym, choćby korzystając z telefonu. Chyba warto poświecić parę chwil i poznać kilka faktów na temat akumulatorów Li-Ion, aby w prosty sposób przedłużyć żywotności baterii w swoim smartfonie?
Akumulatory litowo-jonowe – charakterystyka
Nie da się ukryć, że akumulatory litowo-jonowe są pod każdym względem rozwiązaniem bardzo nowoczesnym. Dużą ich zaletą, na którą zwróci uwagę nawet niezainteresowany technologią konsument, jest niewielka waga i objętość ogniw. Ponadto warto podkreślić, że są to akumulatory cechujące się długą żywotnością. Jest to o tyle istotne, że im dłuższa żywotność, tym rzadziej trzeba je wymieniać – ich zakup jest więc na dłuższą metę oszczędnością pieniędzy nawet względem tańszych, ale mniej żywotnych akumulatorów. Z tych względów akumulatory Li-Ion często wykorzystywane są we współczesnej elektronice komercyjnej.
Ponadto zarówno rządy państw, jak i organizacje międzynarodowe, a nawet zwykli ludzie zaczynają przykładać coraz większą wagę do dbałości o środowisko naturalne. Akumulatory litowo-jonowe są idealną odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną – są znacznie przyjaźniejsze dla środowiska niż chociażby ich odpowiedniki z ogniwami niklowo-kadmowymi.
Aby jeszcze lepiej zrozumieć naturę i przeznaczenie akumulatorów litowo-jonowych należy podkreślić, że mogą występować w dwóch wariantach: akumulatory o konstrukcji pryzmatycznej lub cylindrycznej.
Akumulatory cylindryczne
Ten typ konstrukcji akumulatora stosuje się najczęściej, ponieważ sprawdza się on między innymi w elektronarzędziach, elektrycznych szczoteczkach do zębów, golarkach, notebookach, przyrządach GPS, czy nawet narzędziach ogrodniczych. Co ciekawe, litowo-jonowy akumulator cylindryczny można spotkać także w napędach elektrycznych. Znajdziemy je oczywiście na wyposażeniu samochodów elektrycznych, ale też w szalenie popularnych ostatnimi czasy elektrycznych deskorolkach.
Właśnie tutaj ogromne znaczenie zyskuje długa żywotność konstrukcji, a także stosunkowo niewielka waga – konsumentom zależy na jak najlżejszych i najbardziej poręcznych urządzeniach, które można transportować w prosty i wygodny sposób. Warto również podkreślić, że akumulatory Li-Ion posiadają wysokiej klasy zabezpieczenia przed zwarciami, przeładowaniem czy zbytnim rozładowaniem. Są więc całkowicie bezpieczne w użyciu, nawet wtedy, kiedy od ich prawidłowej pracy zależy zdrowie czy życie ludzkie (chociażby jak w przypadku wspomnianych wcześniej pojazdów elektrycznych).
Akumulatory pryzmatyczne
Akumulatory pryzmatyczne znacznie rzadziej spotkamy w życiu codziennym. Nie występują w przedmiotach codziennego użytku, ale za to są powszechne w zasilanym akumulatorowo sprzęcie medycznym, profesjonalnej elektronice (a więc nie typowo konsumenckiej), czy zaawansowanych przyrządach GPS. Wyjątek stanowią jednak notebooki i tablety, w których rzeczywiście możemy spotkać się z taką konstrukcją.
Prawidłowe wykorzystanie akumulatora jonowo-litowego
Jeśli chcemy, aby akumulator służył nam jak najdłużej, pozostając w dobrej formie i nie tracąc na efektywności, musimy zastosować się do kilku prostych zasad.
Po pierwsze należy pamiętać, że akumulatorów litowo-jonowych nie powinno rozładowywać się do zera, a najlepiej byłoby również nie ładować ich do stu procent. Optymalny stan dla tego rodzaju akumulatora to częściowe rozładowanie. Często nie stosujemy się do tego zalecenia i zostawiamy naładowany do pełna sprzęt elektroniczny podłączony do ładowarki przez całą noc – jest to duży błąd.
Ponadto dla akumulatora niezdrowe jest pozostawianie go w warunkach skrajnych, czyli na przykład na zewnątrz przy minusowej temperaturze, czy na desce rozdzielczej nagrzanego w promieniach słońca samochodu. Kolejna ważna rzecz, o której bezwzględnie trzeba pamiętać, to fakt, że ładowanego urządzenia najlepiej nie używać wcale! A jeśli już musimy, to nie na zasadzie, że cały czas będziemy generować duże zapotrzebowanie energetyczne. Chodzi tu na przykład o sytuację, w której podłączamy niemal rozładowany telefon do ładowarki, ale jednocześnie gramy w bardzo wymagającą grę. Jest to prosty sposób na przegrzanie i zmniejszenie żywotności akumulatora litowo-jonowego.
Jak widać, nie bez powodu akumulatory litowo-jonowe są tak chętnie wykorzystywane przez producentów elektroniki, zwłaszcza tej konsumenckiej. Prawdopodobnie każdy z nas posiada nie jeden, a co najmniej kilka sprzętów zasilanych właśnie w taki sposób. Z tych względów warto wiedzieć, w jaki sposób postępować, aby długo cieszyć się ich pełną sprawnością.
WARTO PRZECZYTAĆ:





