W niektórych firmach, wskutek restrukturyzacji biznesu, przez trudną sytuację gospodarczo-ekonomiczną czy brak zleceń, kierownictwo zmuszone jest do zwolnienia pewnej grupy pracowników. Jest to trudny moment, zarówno dla samej firmy, jak i zainteresowanych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad wsparciem w postaci outplacementu. Czym dokładnie są takie działania i na czym polegają? Podpowiadamy.

Co to jest outplacement?

Outplacement to system łagodnych zwolnień pracowników, nazywany także zwolnieniem monitorowanym. Jest to więc szereg działań podejmowanych przez przedsiębiorstwo, które z jakiegoś powodu zmuszone jest przejść restrukturyzację, która pociąga za sobą zwolnienia lub przekwalifikowanie pewnych osób. Celem takich działań jest pomoc w poradzeniu sobie z tą nową sytuacją wyznaczonym pracownikom.

Można więc powiedzieć, że outplacement jest swego rodzaju formą programu aktywizacji zawodowej tych osób, które zostały wyznaczone do zwolnień. Dzięki usłudze tej, dostępnej na przykład na https://futurecollars.com/outplacement/ tacy pracownicy otrzymają nie tylko wsparcie, ale również możliwość analizy swojej sytuacji zawodowej, a nawet przebranżowienia.

Czy warto stosować outplacement?

Wizerunek firm stosujących outplacement bez wątpienia jest dużo bardziej pozytywny niż tych przedsiębiorstw, które decydują się na przykład na zwolnienia grupowe i zostawiają swoich pracowników bez żadnego wsparcia. W dzisiejszych czasach, kiedy opinie na temat poszczególnych przedsiębiorstw bardzo łatwo można znaleźć w sieci, musimy mieć świadomość, że czytają je kandydaci zgłaszający się do pracy, a nierzadko również klienci. W przypadku, kiedy firma dokonuje dużych zwolnień i nie oferuje żadnej pomocy osobom, które utraciły pracę, musi liczyć się z tym, że sytuacja ta zostanie opisana w sieci, a co za tym idzie, wizerunek przedsiębiorstwa ucierpi.

Jak wygląda outplacement?

Obecnie przeprowadzenie outplacementu oferują różnego rodzaju firmy zewnętrzne, które specjalizują się w tej dziedzinie. Możemy wybrać outplacement indywidualny w sytuacji, kiedy chcemy zwolnić pojedynczych pracowników lub outplacement zbiorowy, gdy firma planuje grupowe zwolnienia, związane na przykład z restrukturyzacją spółki. W ramach outplacementu specjaliści analizują drogę zawodową poszczególnych pracowników i sprawdzają ich kompetencje. Na tej podstawie są w stanie zdiagnozować ich potencjał zawodowy i zaproponować, w jaki sposób mogą zdobyć nowe umiejętności przydatne na stanowiskach, które powstaną po restrukturyzacji przedsiębiorstwa lub są poszukiwane na rynku. Fachowcy w ramach outplacementu pomagają stworzyć również CV, a także przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *