Pakiet Office jest codziennie wykorzystywany przez miliony osób z całego świata. Jest to dopracowany zestaw aplikacji biurowych, bez których wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w pracy. Pakiety te zostały stworzone bowiem tak, by ułatwić i uprościć naszą pracę tak, jak to tylko możliwe. Twórcy pakietu nie przewidzieli jednak wszystkich wymagań swoich użytkowników, ale pozwolili im na samodzielne automatyzowanie swojej pracy. Wszystko dzięki Visual Basic for Applications, który jest nieodłącznym elementem pakietu firmy Microsoft. Czym jednak jest VBA i jak możemy je wykorzystać?
Czym jest VBA?
Visual Basic for Applications to język programowania, który oparto na Visual Basic. VBA zaimplementowany jest w pakiecie biurowym Microsoft Office, ale także AutoCAD czy WordPerfect. Celem tego uproszczonego języka jest automatyzacja pracy z dokumentami dzięki wykorzystaniu makropoleceń. W VBA nie stworzymy samodzielnych aplikacji z rozszerzeniem .exe, a jedynie kod, który będzie obsługiwany tylko w aplikacjach biurowych – Word, Excel czy PowerPoint. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są pliki tworzone w Microsoft Access, które można następnie uruchomić dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozszerzeń.
Wykorzystanie VBA w praktyce
Wiele czynności wykonywanych w Excelu jest powtarzalnych – tworzymy wykresy, tabele, wprowadzamy wartości i formuły obliczeniowe. Wszystkie te czynności można jednak zautomatyzować. Do tego właśnie można wykorzystać skrypty i makra VBA. Zamiast tworzyć za każdym razem nowy arkusz z danymi i obliczeniami, tworzy się pewnego rodzaju matrycę, w której zmieniają się jedyne dane, a wszystkie działania wykonywane są automatyczne. By taki arkusz bazowy jednak działał, wszystkie czynności muszą być odpowiednio nazwane i opisane, co sprawia, że tworzony jest swojego rodzaju schemat działania.
Warto jednak pamiętać, że tworzenie takiej bazy, którą będziemy później wykorzystywać, ma sens tylko w momencie, gdy zaoszczędzi nam czasu i kosztów. Tworzenie całego ‘programu’ dla czynności, którą wykorzystuje się dwa razy w roku. VBA nie musi jednak służyć tylko do automatyzacji powtarzających się czynności. Może on być także wykorzystywany w pojedynczych dokumentach, które wymagają od nas operacji na dużych ilościach danych lub przy ich wprowadzaniu.
Poniżej znajdziecie przykład prostego makra w Excelu, za pomocą którego odkryjemy wszystkie ukryte arkusze.
Sub UnhideAllWoksheets() Dim ws As Worksheet For Each ws In ActiveWorkbook.Worksheets ws.Visible = xlSheetVisible Next ws End Sub
Z kolei dzięki poniższemu kodowi zapiszemy każdy arkusz jako oddzielny plik PDF w wybranym przez nas folderze.
Sub SaveWorkshetAsPDF() ThisWorkbook.ExportAsFixedFormat xlTypePDF, "C:UsersSumitDesktopTest" & ThisWorkbook.Name & ".pdf" End Sub
Są to oczywiście bardzo proste przykład, które przeznaczone są przede wszystkim dla początkujących, którzy chcą zrozumieć podstawowe właściwości VBA (na przykład pętlę “for”). Osoby, które znają go od podszewki, piszą znacznie bardziej rozbudowany i skomplikowany kod.
VBA – podstawowe pojęcia
VBA nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, ale też nie jest to coś, czego nauczymy się od deski do deski w godzinę. Żeby nie zgubić się już na początku, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi pojęciami, takimi jak:
- moduł – w modułach przechowuje się cały kod źródłowy VBA.
- procedura – zbiór instrukcji, za pomocą którego wykonywana jest jakaś operacja
- funkcja – działa podobnie jak procedura, ale, w przeciwieństwie do niej, zwraca pewną wartość
- instrukcja – pojedyncza linia procedur i funkcji.
Korzyści z używania VBA
Korzyści z VBA rosną, im bardziej zaawansowane są potrzeby jego użytkowników. Odczują je już osoby, które chcą stworzyć, na przykład arkusz do obliczania domowego budżetu, ale Visual Basic for Applications rozwinie skrzydła dopiero przy niestandardowych potrzebach, które wymagają tworzenia własnych makr lub funkcji, które normalnie nie są dostępne w Excelu.
By jednak w pełni wykorzystywać oferowane nam możliwości, warto zdecydować się na szkolenie z VBA. Taki kurs jest odpowiedzią na wymagania postawione zarówno przez podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników: pozwoli zrozumieć sposób funkcjonowania makr, poznać podstawy języka czy pokaże różne potencjalne wykorzystania, które później będzie można wykorzystać w pracy. To krok dalej, niż kurs Excela na poziomie zaawansowanym od Edukey.
WARTO PRZECZYTAĆ: