Konwertery to niewielkie urządzenia, które wchodzą w skład zestawu satelitarnego. Akcesoria te występują w kilku rodzajach, które różnią się możliwościami oraz przeznaczeniem. Dowiedz się, jakie są typy konwerterów i wybierz model, który spełni Twoje oczekiwania.

Do czego służą konwertery?

Konwertery to urządzenia, które obok anteny i kabla wchodzą w skład zestawu antenowego. Sprzęty te przekazują sygnał satelitarny odbity od anteny, dodatkowo go wzmacniając oraz konwertując (zamieniając) na taki, który jest czytelny dla dekodera.

Konwertery są zasilane za pomocą kabla koncentrycznego, który wychodzi z tunera satelitarnego. Urządzenia obsługują fale w zakresach 10.7-11.7 GHz oraz 11.7-12.75 GHz w częstotliwości pośredniej (950-2150 MHz).

Najpopularniejsze rodzaje konwerterów

Dostępne na rynku konwertery satelitarne to sprzęty, które różnią się nie tylko wielkością, kształtem czy kolorem – urządzenia te przede wszystkim mają różne przeznaczenie. Pamiętaj, aby przed zakupem dokładnie określić swoje potrzeby, dzięki czemu wybierzesz model, który podpasuje się pod Twoje wymagania.

Konwertery pojedyncze (Single)

Najpopularniejszy typ konwerterów. Wyposażone są one w pojedyncze wyjście, za pomocą którego odbierany jest sygnał z jednego tunera satelitarnego.

Konwertery podwójne (Twin)

Modele podwójne posiadają dwa niezależnie wyjścia, które przystosowane są do podłączenia dwóch tunerów satelitarnych lub jednego, który posiada dwa wejścia. Co ważne – konwertery podwójne wymagają użycia osobnych kabli dla każdego tunera.

Konwertery poczwórne (Quad)

Konwertery Quad posiadają cztery niezależne wyjścia. Przystosowane są one do obsługi czterech tunerów satelitarnych lub dwóch dekoderów typu PVR, które posiadają funkcję nagrywania kanałów. Specjalną wersją konwerterów poczwórnych są urządzenia typu Unicable, które umożliwiają przesłanie sygnału do czterech osobnych tunerów na jednym kablu.

Konwertery Octo

Modele te charakteryzują się ośmioma osobnymi wejściami. Co ważne – pracują one niezależnie od siebie. Konwertery Octo przystosowane są do obsługi ośmiu tunerów satelitarnych lub czterech dekoderów PVR.

Konwertery Quattro

Jest to specjalny rodzaj konwerterów, który przeznaczony jest do pracy z multiswitchem, czyli urządzeniem rozdzielającym sygnał. Podobnie jak konwertery poczwórne wyposażone są one w 4 wyjścia – pozwalają one jednak rozdzielić sygnał do nawet kilkuset tunerów. Najczęściej wykorzystywane są one w instalacjach, w których wymagane jest podłączenie dużej liczby tunerów.

Parametry konwertera – na to również zwróć uwagę

Wybierając konwerter, należy zwrócić uwagę również na kilka parametrów, które określają możliwości tych urządzeń. Do podstawowych cech należą:

  • współczynnik szumów – parametr ten wyrażany jest w decybelach; im mniejszy współczynnik, tym wyższa jakość odbieranego sygnału; na rynku znajdują się konwertery, które posiadają współczynnik szumów z przedziału 0,3 – 0,1 dB,
  • sygnał wejściowy – sygnał ten przekazywany jest przez satelitę do konwertera; parametr wyraża się w gigahercach (GHz); co ważne – im większy zakres pracy konwertera, tym lepiej; obecnie produkuje się urządzenia, które najczęściej działają w zakresie 10,7 – 12,75 GHz,
  • sygnał wyjściowy – sygnał ten przekazywany jest bezpośrednio z konwertera do tunera satelitarnego; parametr wyrażany jest w megahercach (MHz); konwertery najczęściej pracują w zakresie od 950 MHz do 2150 MHz.

Jeśli szukasz jakościowych konwerterów, które cechują się najlepszymi parametrami, nie musisz jechać specjalnie do elektromarketu – bez problemu znajdziesz je w Internecie, na przykład tutaj: https://www.eltrox.pl/. Nie powinny pojawić się problemy z odszukaniem wszystkich najpopularniejszych modeli konwerterów, które przystosowane są do każdej instalacji telewizji satelitarnej.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsze smartwatche 2020 Najlepsze smartwatche 2020 – co wybrać?
Robiliśmy już dla Was ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych, a także foteli dla graczy. Dzisiaj przyszedł czas na porównanie smartwatchy, czyli rosnącego w coraz większą popularność
jaki linux wybrac Jaki Linux wybrać?
Windowsy i, przynajmniej w Polsce, w mniejszym stopniu macOS-y, wielu ludziom już się przejadły. Nie tylko zdaniem niektórych te systemy nie spełniają pod różnymi względami
Najlepsze mody do Wiedźmina 3 Najlepsze mody do Wiedźmina 3
W co gracie w te święta? Czyżby w (według niektórych) najlepszą polską produkcję w historii, Wiedźmina 3? W końcu dopiero co miała miejsce premiera serialu
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Aco, 29 sierpnia 2022 @ 13:18 Odpowiedz

    Dobry artykuł, świetnie podsumowywuje najważniejsze informację o konwerterach do telewizorów w taki sposób, że nawet taki laik jak ja zrozumie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *