Większość konstrukcji bez porządnych fundamentów narażonych jest na uszkodzenie lub nawet zniszczenie. Prowadzenie głębokich wykopów może być jednak kosztowne i czasochłonne. Dla zaoszczędzenia czasu i pieniędzy często stosuje się więc pale przemieszczeniowe. W poniższym artykule wyjaśnimy więc, czym są pale CSC oraz kiedy się je stosuje.

Czym są kolumny przemieszczeniowe CSC?

Zasada działania kolumn betonowych CMC opiera się na rozłożeniu masy konstrukcji, na utwardzonym podłożu. Osiąga się to przez wytworzenie w gruncie betonowych podpór o długości dobranej do danego budynku. Tłumacząc więc najprościej co to CSC, jest to technologia pozwalająca na utwardzenie gruntu, bez konieczności wykopywania fundamentów.

Betonowe kolumny przemieszczeniowe CSC mogą być więc efektywną i prostszą metodą wzmacniania podłoża, na przykład pod nasypy drogowe, magazyny, ale również budynki przemysłowe i handlowe. Betonowe pale CSC to metoda wzmacniania podłoża, którą wykorzystuje Keller do przeprowadzania wszelkiego rodzaju prac w możliwie jak najmniej inwazyjny sposób.

Jak wykonywane są kolumny przemieszczeniowe CSC?

Względna „czystość” i prostota wykonania w porównaniu z klasycznymi fundamentami, wynikają bezpośrednio z metody instalacji pali przemieszczeniowych. Skupiając się już na samej nazwie, technologia CSC opiera się na przemieszczeniu gruntu za pomocą specjalistycznego świdra. Dzięki temu możliwe jest punktowe wzmocnienie podłoża na głębokości dokładnie przewidzianej przez projekt.

Samo wykonanie betonowych pali również przewidziane jest z myślą o największej ekonomii pracy. Po tym, jak świder osiągnie zakładaną głębokość i dotrze do warstw nośnych gruntu, rozpoczyna się betonowanie z jednoczesnym wyprowadzaniem głowicy na powierzchnię. Powtarzając takie działanie w kluczowych punktach, możliwe jest utworzenie „siatki” fundamentowej, która powinna z łatwością przyjąć na siebie obciążenie stawianych konstrukcji, zapobiegając przed jej usuwaniem się czy zapadaniem.

Kiedy stosuje się kolumny przemieszczeniowe CSC?

Największą zaletą, jaką niesie technologia pali CMC, jest wygoda pracy w porównaniu do efektów. Do wykonania utwardzenia podłoża z wykorzystaniem kolumn betonowych, konieczne jest jedynie operowanie maszyną wiercącą i dostarczającą beton. Może się to więc okazać dobrym rozwiązaniem przy mniejszych placach budowy lub pracach wśród gęstej zabudowy. Mając małe pole manewru, o wiele prościej i bezpieczniej jest bowiem wprowadzać pojedyncze elementy wzmocnienia, niż przeprowadzić pełnowymiarowe wykopy i zalewać fundamenty metodami tradycyjnymi.

Pale przemieszczeniowe CMC powinny się również sprawdzić szczególnie dobrze podczas pracy, np. w centrum miasta, gdzie głębokie wykopy najlepiej ograniczyć do minimum. Biorąc pd uwagę sąsiadujące budynki, naruszenie struktury podłoża mogłoby doprowadzić nawet do katastrofy.

Zastanawiając się więc, czym są pale CSC, CMC i kiedy się je stosuje, jest to jedna z bardziej praktycznych metod utwardzania gruntu pod stawianie nowych konstrukcji. Same kolumny betonowe powstają przez następujące po sobie drążenie i przemieszczanie gruntu oraz bezpośrednie betonowanie powstałego otworu. Pale przemieszczeniowe CSC powinny sprawdzić się najlepiej podczas budowy, gdzie najważniejszymi kryteriami są czas, wygoda i bezpieczeństwo pracy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *