Elastyczne, wydajne i zdalne zarządzanie produkcją pozwala na osiąganie wysokich wyników sprzedażowych, eliminację nieplanowanych przestojów czy zwiększenie bezpieczeństwa panującego w hali. O wszystkie te elementy dba cyfryzacja fabryki, zgodna z założeniami przemysłu 4.0. W niniejszym artykule tłumaczymy, o co w tym wszystkim chodzi i jak wynieść własną firmę na wyższy stopień zarządzania.

Cyfryzacja fabryki, czyli podstawa przemysłu 4.0

Przemysł 4.0 to pojęcie odnoszące się do epoki historycznej, w której właśnie się znajdujemy, dotyczy ono m.in. sposobu wytwarzania dóbr. Rewolucja ta nastąpiła po tzw. trzeciej rewolucji przemysłowej. Przemysł 4.0 korzysta z dotychczasowych osiągnięć, takich jak wdrożenie komputerów i programowalnych sterowników, ale wykracza poza te osiągnięcia.

Przemysł 4.0 dąży do automatyzacji i cyfryzacji fabryki, co polega m.in. na łączeniu w jeden, spójny, zaawansowany system wszystkich narzędzi i maszyn, jakie są używane w halach produkcyjnych.

Transformacja cyfrowa pozwala markom sprostać współczesnym wyzwaniom, jakie stoją przed przedsiębiorcami. Jak wynika z raportu Siemens Digi Index 2021 Poziom digitalizacji produkcji w Polsce: – Głównymi korzyściami płynącymi z cyfryzacji są według ankietowanych firm: wyższa wydajność (35,3%) i oszczędność kosztów (34%).

Niestety, dla wielu przedsiębiorców wymienione korzyści nie są wystarczającą zachętą do inwestowania w nowoczesne narzędzia. W 2021 roku jedynie 6% przedsiębiorstw wykazało wskaźnik cyfryzacji produkcji przekraczający 80%.

Jak cyfryzacja fabryki zmienia środowisko pracy? Poznaj korzyści

Osoby, które sceptycznie odnoszą się do nowych rozwiązań technologicznych obawiają się, że zaawansowane maszyny i roboty pozbawią specjalistów pracy. Okazuje się jednak, że może być wprost przeciwnie – nowe technologie wymuszają powstawanie miejsc pracy, które dziś trudno przewidzieć.

Hartmut Hirsch-Kreinsen, profesor ekonomii na Uniwersytecie TU w Dortmundzie zauważa, że już dziś rewolucja cyfrowa staje się siłą napędową do rozwoju przedsiębiorstw, a tym samym sprawia, że otwierają się nowe stanowiska:

Dzięki utworzeniu przeszło 45 000 dodatkowych miejsc pracy w sektorze IT i telekomunikacji w 2017 r. nastąpił największy w historii wzrost zatrudnienia w ciągu jednego roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowe zawody, takie jak kierownicy ds. bezpieczeństwa, którzy zajmują się wewnętrzną architekturą bezpieczeństwa IT firmy lub naukowcy pracujący w sektorze big data.

Co więcej, dzięki automatyzacji i cyfryzacji codziennych zadań, można uwolnić roboczogodziny zatrudnionych specjalistów, a tym samym oddelegować ich do bardziej wymagających, strategicznych zadań. Dzięki temu organizacje mogą rosnąć w siłę i zwiększać zakres działań.

Zachowaj lub zdobywaj konkurencyjność w branży z nowoczesnymi narzędziami

Już wiesz, że cyfryzacja fabryki może przynieść mierzalną korzyść biznesową, ale nie wiesz jak wdrożyć zmiany? Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie strategii oraz zbudowanie zespołu odpowiedzialnego za proces wprowadzania zmian ku digitalizacji produkcji oraz zabezpieczenie odpowiedniego budżetu na ten cel.

Niezbędne będzie wsparcie ekspertów od nowoczesnych narzędzi, warunki te spełnia firma ifm electronic. Komponenty elektroniczne, doradztwo techniczne, patenty – to tylko niektóre z obszarów działań organizacji. Pozwól marce ifm electronic wprowadzić Twoją firmę w świat cyfryzacji. Zapoznaj się z ofertą na ifm.com/pl/pl i skontaktuj się z doradcą sprzedaży, który podpowie najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *