Kiedy postanowimy kupić nowego PC-ta, mamy dwie opcje: zainwestować w całkowicie nowy sprzęt lub kupić używany od osoby prywatnej. Czy jednej rzeczywiście na tym się kończą nasze możliwości? Niekoniecznie, ponieważ możemy także zdecydować się na zakup sprzęty poleasingowy.

Komputery (a także laptopy) to obok pojazdów jeden z najczęściej spotykanych przedmiotów leasingu, więc powinniśmy mieć w czym wybierać, niezależnie od tego, czy interesuje nas sprzęt budżetowy, czy mocniejszy. Tylko dlaczego warto wybrać właśnie urządzenia poleasingowe? Czy taki zakup jest bezpieczny (i korzystny)?

Czym charakteryzują się komputery poleasingowe?

Komputery poleasingowe to co prawda sprzęt używany, ale zazwyczaj nie przez bardzo długi okres. Umowy leasingowe często zawierane są na maksymalnie rok lub dwa, a w tym czasie z reguły są one użytkowane przez maksymalnie 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. W praktyce oznacza to, że powinny one być w relatywnie dobrej kondycji.

Oczywiście, zdarzają się też sprzęty w gorszym stanie, natomiast klasa produktu jest zazwyczaj precyzyjnie wskazana w jego karcie, a im jest gorsza, tym cena jest niższa. Jeśli więc nie przeszkadzają nam na przykład rysy czy inne uszczerbki wizualne, możemy dzięki temu więcej oszczędzić. W przypadku, kiedy zależy nam na komputerach wyglądających w dużej mierze na nowe, też powinniśmy bez problemu znaleźć coś dla siebie.

Sprzęt poleasingowy kontra sprzęt używany od osoby prywatnej – najważniejsze różnice

Niezależnie od tego, czy kupujemy od osoby prywatnej, czy firmy zajmującej się konkretnie sprzedażą sprzętu poleasingowego, mamy do czynienia z urządzeniami używanymi. Mogłoby się więc wydawać, że nie ma pomiędzy tymi dwiema opcjami dużej różnicy. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej.

W przypadku zakupu od prywatnej osoby, na przykład za sprawą mediów społecznościowych czy portali aukcyjnych, sporo ryzykujemy. Po odpakowaniu (jeśli PC w ogóle do nas trafi) może się okazać, że nie działa lub nie jest zgodny z opisem. Nawet, jeśli w pierwszej chwili wszystko będzie w porządku, komputer może odmówić posłuszeństwa po zaledwie kilku tygodniach lub miesiącach, a prywatny sprzedający zapewne nie udzieli nam na niego żadnej gwarancji, poza ewentualnie gwarancją rozruchową.

Sprzedaż sprzętu poleasingowego dla wielu firm jest głównym źródłem zarobku, więc podchodzą one do tego znacznie bardziej profesjonalnie. Jeśli skorzystamy z oferty od rzetelnego, cieszącego się dobrymi opiniami dostawcy, możemy liczyć na zgodny z prawdą i wyczerpujący opis produktu, odpowiednie zapakowanie go do wysyłki, a także gwarancję (często aż na 12 miesięcy). Co więcej, tego typu firmy zawsze testują produkty przed wystawieniem ich na sprzedaż, więc nie musimy się obawiać, że otrzymamy bubla.

Komputery poleasingowe – dlaczego się opłacają?

Opłacalność komputerów poleasingowych wynika z kilku głównych przyczyn. Przede wszystkim z tego, że charakteryzują się one atrakcyjnymi cenami przy wysokiej wydajności. Za tę samą kwotę kupimy znacznie lepszy komputer poleasingowy niż komputer nowy. Jak już wspomniano, jest to też dobra alternatywa do kupowania sprzętów używanych od osób prywatnych, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Bardzo wiele komputerów poleasingowych to jednostki typowo biurowe, które doskonale sprawdzą się do codziennych zastosowań, ale też na przykład do pracy zdalnej czy e-learningu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kupić bardziej potężny sprzęt poleasingowy, który podoła nowym grom czy zaawansowanym, zasobożernym programom do obróbki wideo czy projektowania 3D.

W dzisiejszych czasach wydajny komputer to podstawa, ale ceny nowych komponentów wołają o pomstę do nieba (dotyczy to przede wszystkim kart graficznych, ale nie tylko). Nic więc dziwnego, że sprzęty używane zyskują coraz większą popularność. Długa gwarancja, fakt, że każda jednostka jest dokładnie przetestowana przed wystawieniem na sprzedaż, a także korzystne ceny adekwatne do stanu urządzenia sprawiają, że komputery poleasingowe są wartościową inwestycją.

Na co zwracać uwagę, kupując sprzęt leasingowy?

Przed złożeniem zamówienia na komputer poleasingowy warto wcześniej sprawdzić, jakimi opiniami w sieci cieszy się dana firma. Szczególnie w zakresie tego, czy jej produkty są zgodne z opisem i dostarczane na czas, czy dba ona o wysoką jakość obsługi klienta i sprawnie rozwiązuje jakiekolwiek problemy.

Sprzęt poleasingowy jest dostępny przez Internet, ale, jeśli nie mamy pewności, jaki komputer wybrać lub po prostu nie chcemy kupować używanej elektroniki w sieci, możemy wybrać się do punktu stacjonarnego w naszym mieście. Bez problemu można znaleźć chociażby komputery poleasingowe w Warszawie – w salonie możemy liczyć na profesjonalną pomoc w doborze PC-ta, a także zobaczyć dostępne opcje na własne oczy, więc dla niektórych osób będzie to lepsza opcja niż zakup online.

Kiedy już wybierzemy jakiś konkretny produkt, warto dokładnie zapoznać się z jego opisem. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, do jakiej klasy on należy – na przykład klasa A oznacza zwykle sprzęt w bardzo dobrym stanie wizualnym, w pełni sprawny, posiadający jedynie zwykłe ślady użytkowania. Należy sprawdzić także, na jak długi okres gwarancji możemy liczyć i w jakim czasie od otrzymania komputera można zwrócić, gdyby na przykład nie spełnił on naszych oczekiwań.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *