W pewnym momencie Huawei było jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek smartfonów na świecie. Potem przyszły sankcje ze strony USA i producent stracił możliwość produkowania urządzeń obsługujących sieć 5G. Wygląda jednak na to, że niegdysiejszy gigant może zaliczyć triumfalny powrót.

Huawei rzekomo chce produkować chipy 5G w Chinach

Amerykańskie (i europejskie) władze dopatrują się w Huawei zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, wskazując na powiązania firmy z chińskimi oficjelami. Z uwagi na sankcje, producent m.in. nie może instalować na swoich smartfonach aplikacji Google. Nie może też liczyć na dostawy niektórych podzespołów.

Przez jakiś czas radził sobie, wykorzystując wcześniej zgromadzone chipy 5G, ale w końcu źródełko wyschło. W związku z tym od lat najnowsze smartfony Huawei, w tym flagowce za 5-6 tysięcy złotych, nie obsługują 5G, a jedynie 4G.

Jak donosi Routers, powołując się na informacje uzyskane od firm analitycznych (które z kolei mają źródła wśród partnerów dostarczających Huawei podzespoły), chiński producent pracuje nad wdrożeniem w swoich nowych smartfonach obsługi 5G w sposób omijający sankcje. Rzekomo chce zrobić to jeszcze w tym roku.

Jak to m możliwe? Huawei chce pozyskiwać chipy 5G ze źródeł krajowych, zamiast zagranicznych, jak wcześniej. Mają mu w tym pomóc rozwój własnych narzędzi projektowania półprzewodników, a także współpraca Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC).

Analitycy nie przewidują ogromnej produkcji

Poszczególne źródła Routersa miały różne zdanie co do tego, ile półprzewodników Huawei będzie prawdopodobnie w stanie wyprodukować. Jedno z nich wskazało na 2-4 miliony sztuk, inne — nawet 10 milionów.

W swoim najlepszym roku, czyli 2019, Huawei wysłało do sklepów 240,6 milionów egzemplarzy smartfonów. Później mieliśmy do czynienia z dużym spadkiem. Jeśli chodzi o cel na 2023 rok, to pierwotnie producent przewidywał 30 milionów urządzeń, ale w pewnym momencie zmienił predykcję na 40 milionów. Nie wiadomo jednak, czy ma to jakiś związek z najnowszymi doniesieniami o produkcji chipów 5G.

Analitycy przewidują, że Huawei zacznie od wypuszczania kolejnych wariantów już dostępnych na rynku smartfonów, takich jak flagowiec P60, różniących się od obecnych tylko obsługą 5G. Zupełnie nowe modele z chipami 5G od tego producenta mają pojawić się dopiero w 2024 roku.

Co o tym wszystkim sądzicie? Bylibyście bardziej skłonni do zakupu smartfonów Huawei, gdyby zaczęły znowu oferować chipy 5G (ale jednocześnie wciąż brakowałoby m.in. usług Google)? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

smartwatch z ekg ranking Smartwatch z EKG – ranking najlepszych modeli na 2023!
Funkcja EKG nie jest nowością w inteligentnych zegarkach. Kolejni producenci wydają sprzęt, który posiada opcję elektrokardiogramu. Modeli na rynku jest obecnie ogrom – wybór może
Jaki smartwatch dla seniora wybrać? Sprawdź ranking 8 najlepszych zegarków inteligentnych dla starszego użytkownika!
Smartwatche to stosunkowo nowy gadżet, który jest przeznaczony dla każdego – w tym również seniorów. Starsi użytkownicy także znajdą w takim sprzęcie wiele naprawdę przydatnych
Korzyści z Noszenia Smartwatcha Huawei GT 4 Dla Studentów
Życie studenckie jest wypełnione niekończącymi się zadaniami, zajęciami i zajęciami pozalekcyjnymi, które czasami mogą powodować wiele stresu i prowadzić do wypalenia. Aby utrzymać się na
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *